در این مقاله به موضوع سیستم مالیات در کشور کانادا می پردازیم. مالیات بردرآمد شما د رکانادا بر اساس وضعیت اقامت شما می باشد. موسسه مهاجرتی زانکو در این مقاله اطلاعاتی در مورد سیستم مالیاتی کشور کانادا برای شما عزیزان گرد آوری کرده است .

سیستم مالیات در تمام کشور ها وجود دارد با این تفاوت که هر کشوری قوانین مخصوص به خود را در این زمینه برای شهروندان خود در نظر میگیرد. شما نیز به عنوان مقیم کانادا و یا کسی که قصد مهاجرت به کانادا را دارد قطعا برایتان اهمیت بالایی دارد که در مورد سیستم مالیات کشور کانادا اطلاعاتی کسب کنید ما در این مقاله سعی داریم تا این اطلاعات رو در اختیار شما قرار دهیم پس با ما همراه باشید.

وظیفه اعمال مدیریت و جمع آوری مالیات دولت کانادا بر عهده اداره درآمد کانادا (CRA) است . اکثر کانادایی ها علاوه بر پرداخت مالیات فدرال کانادا، مالیات های استانی را به شکل مالیات بر درآمد، مالیات بر فروش و مالیات بر اموال شهری پرداخت می کنند. یکی از بنیان های اقتصادی کانادا  مالیات است. البته ناگفته نماند که مالیاتی که از شهروندان این کشور دریافت می شود جهت ارائه خدمات رفاهی بهتر به شهروندان همچنین مهاجرین صرف می شود.

 

مالیات در کانادا

چه کسانی در کانادا باید مالیات پرداخت کنند؟

تقریبا تمام افرادی که در کانادا درآمد کسب می کنند موظف هستند که به دولت فدرال کانادا مالیات پرداخت کنند.

نحوه پرداخت مالیات در کانادا به چه صورت است؟

مالیات بر درآمد در کانادا بصورت تصاعدی است، به این معنی که کسانی که درآمد بیشتری کسب می کنند نرخ مالیات بالاتری نیز پرداخت می کنند. برای اکثر کانادایی ها، مالیات بر درآمد فدرال توسط کارفرمایان کسر شده و به طور مستقیم به اداره درآمد کانادا پرداخت می شود.

 

مالیات بر درآمد در کانادا

در سیستم مالیات بر درآمد کانادا مالیات دهندگان بدهی های مالیاتی خود را با  ثبت یک اظهارنامه در سازمان درآمد کانادا (CRA)  ارزیابی می کنند.  سپس، سازمان درآمد کانادا (CRA) اطلاعاتی که از کارفرمایان  وشرکت های مالی بدست آورده است، را مورد بررسی قرار میدهد.

در صورتی که یک مالیات دهنده با ارزیابی سازمان درآمد کانادا مخالف باشد و اعتراض داشته باشد ، می تواند درخواست تجدید نظر خود را به این سازمان ارائه دهد . فرایند تجدید نظر زمانی آغاز می شود که مالیات دهنده به طور رسمی اعتراض خود را مطرح کرده باشد. این اعتراض باید به طور کتبی دلایل تجدیدنظر همراه با کلیه حقایق مربوطه را توضیح دهد. سپس توسط شعبه تجدیدنظر در سازمان درآمد کانادا (CRA) بررسی می شود. ارزیابی تجدید نظر شده ممکن است توسط سازمان درآمد کانادا (CRA) تأیید شود، رد گردد و یا تغییر یابد. در صورت تایید یا تغییر ارزیابی، مالیات دهنده می تواند درخواست خود در مورد تجدید نظر در باره این تصمیم را به دادگاه مالیات کشور کانادا و سپس به دادگاه تجدید نظر دولت فدرال کانادا ارائه نماید.

 

درصد پرداخت مالیات کانادا

بازه‌های مالیاتی کانادا در سال ۲۰۲۰

در سال ۲۰۲۰، همچنان ۵ بازه مالیات فدرال خواهیم داشت. این بازه‌ها نسبت به سال ۲۰۱۹ افزایشی ۱/۹ درصدی (ناشی از محاسبه نرخ تورم) داشته است.

این بازه‌های درآمدی و نرخ مالیات هر کدام به شرح زیر است:

 • درآمد صفر تا ۴۸،۵۳۵ دلار (۱۵ درصد)
 • درآمد بین ۴۸،۵۳۵ تا ۹۷،۰۶۹ دلار (۲۰/۵ درصد)
 • بین ۹۷،۰۶۹ تا ۱۵۰،۴۷۳ دلار (۲۶ درصد)
 • بین ۱۵۰،۴۷۳ تا ۲۱۴،۳۶۸ دلار (۲۹ درصد)
 • بالای ۲۱۴،۳۶۸ دلار (۳۳ درصد)

البته لازم به ذکر است که موارد بالا مالیات‌های فدرال هستند و هر استان برای خودش یک بازه مالیاتی مجزا دارد که معمولا هر سال بر اساس نرخ تورم (البته محاسبه شده بر اساس شاخص‌های استان مربوطه) تغییر می‌یابد.

 

برنامه مستمری کانادا

نرخ پرداخت افراد شاغل و نیز کارفرمایان برای «برنامه مستمری کانادا» (CPP) هر کدام در سال ۲۰۲۰ با افزایشی ۵/۲۵ درصدی روبرو خواهند شد که افزایشی ۵/۱ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۹ دارد. اگر شغل آزاد (خوداشتغالی) دارید، باید سهم کارفرما و هم سهم نیروی کار را بپردازید که روی هم رفته به ۱۰/۵ درصد می‌رسد. حداکثر درآمد مشمول این برنامه هم در سال ۲۰۲۰، رقم ۵۸،۷۰۰ دلار تعیین شده است.

 

سیستم مالیات بردرآمد کشور کاانادا

به طور کلی مالیات بردرآمد در کشور کانادا به دسته های زیر تقسیم بندی می شود:

 • مالیات بر درآمد شخصی

مالیات بردرآمد شخصی در حدود 40% از درآمد مالیاتی دولت کانادا را تشکیل می دهد. این مالیات تنها مالیاتی است که مردم عادی در کشور کانادا با آن سر و کار دارند. در کشور کانادا اگر شهروندان دارای درآمد خیلی پایینی باشند، بر طبق یک شرایط خاص معاف از پرداخت مالیات می گردند. میزان این درآمد معمولا باید کمتر از 10،000 دلار کانادا باشد.

 • مالیات شرکت ها

مالیات شرکت ها در کانادا به چند دسته تقسیم می شوند که کمترین پرداخت مالیات به شرکت های نوع سهامی است ،مالیاتی که یک شرکت سهامی پرداخت می کند، معمولا کمتر از مالیات بردرآمد شخصی است.

 • مالیات بین المللی

اگر شما به عنوان شهروند کشور کانادا از کشور های دیگری درآمد داشته باشید، باید بخشی از این درآمد را تحت عنوان مالیات بین المللی به دولت کانادا پرداخت کنید. 

 • مالیات حقوق

منظور از مالیات حقوق زمانی است که کارفرمایی شما را به استخدام خود در می آورد و در حقوقی که به شما پرداخت می کند، باید مالیات را کسر کند و آن مبلغ را برای دولت هم واریز کند. اما علاوه بر این مبلغ کارفرما باید یک مالیات دیگری هم پرداخت کند که بیشتر شامل حقوق بازنشستگی و بیمه بی کاری شما می باشد. 

 • مالیات بر مواد مصرفی

شما در هر خریدی که در کشور کانادا می کنید، به نوعی در حال پرداخت مالیات به دولت کانادا هستید. فرقی نمی کند خرید شما یک بسته شکلات باشد و یا اتومبیل و مسکن. مبلغ این مالیات در ایالت های مختلف کانادا، متفاوت است. برای مثال در استان آلبرتا مالیات بر مواد مصرفی در حدود پنج درصد می باشد و در انتاریو 12 درصد و در بریتیش کلمبیا 12 درصد می باشد. 

مالیات کانادا

پر کردن اظهارنامه مالیات بر درآمد
 

اشخاص تازه وارد به کانادا از لحظه اقامت خود در این کشور به عنوان یک مقیم کانادایی محسوب می شوند و ملزم به پرداخت مالیات می باشند و معمولا همزمان با تاریخی که شما وارد خاک کانادا شده اید است.


 دو روش برای تکمیل اظهارنامه مالیات بر درآمد وجود دارد:

 1. شیوه الکترونیکی : در این روش از سرویس های اینترنتی NETFILE به همراه نرم افزار های محاسباتی و یا برنامه های اینترنتی تایید شده استفاده شده است.

 2. شیوه دسته : شما باید پس از پر کردن فرم مالیات بر درآمدبه صورت کتبی ، آنرا بوسیله پست یا شخصا به مرکز مالیاتی محل ارسال نمایید. برای دریافت فرم میتوانید به دفاتر پستی یا دفاتر CRA محلی مراجعه و یا آنرا بصورت آنلاین تهیه نمایید.

 
نکته:
شما اگر هیچ درآمدی نداشته یا حتی اگر در حال دریافت کمک مالی هستید، باید هر سال اظهارنامه مالیات بر درآمد را پر کرده و به CRA تحویل نمایید. اینکار میتواند  به شما برای دریافت مزایای دولتی فدرال یا استانی کمک نماید.


 
چگونگی دریافت کمک برای پرکردن اظهارنامه مالیات بر درآمددر اینجا راههای مختلفی وجود دارد که می تواند برای پر کردن اظهارنامه به شما کمک کند:

 •   فراگیری دوره آنلاین CRA با عنوان Learn About Taxes. 
 •   واگذاری کار به افراد حرفه ای  مانند حسابدار ، کمک حسابدار ، و یا مشاوران مالیاتی و پرداخت دستمزد مربوطه.
 •   تنظیم وقت ملاقات با برنامه جامعه داوطلبین مالیاتی (CVITP). این برنامه کلینیک هایی را برای آماده سازی اظهارنامه مالیاتی سازماندهی می کند تا کمکی باشد برای افراد کم درآمدی که توانایی پر کردن فرمها را نداشته و قادر به پرداخت دستمزد افراد حرفه ای نیز نیستند. شما میتوانید بوسیله تماس با دفاتر CRA یا مراجعه به وبسایت آنها، یکی از این کلینیک ها را در پیدا کنید.

 

مشاورین موسسه زانکو شما را در زمینه قوانین پرداخت مالیات بردرآمد در کانادا راهنمایی خواهد کرد شما می توانید با ما در تماس باشید.

 

بیشتر بخوانید:

وب سایت رسمی اداره مهاجرت کانادا

شغل های پردرآمد در کانادا

اقتصاد کانادا

پیشنهاد سردبیر زانکو