شرایط خرید خانه در ترکیه

خرید ملک در ترکیه در سال های گذشته رونق بسیار خوبی داشته است، چرا که دولت کشور ترکیه برای خرید ملک در ترکیه تسهیلات و امکانات جدید و ویژه ای را در نظر گرفته است. و باید بدانید خرید ملک در ترکیه هم یکسری قوانین مختص خود را دارد که شما باید حتما قبل از اقدام به این کار از این شرایط و ضوابط آگاه باشید.

شرایط خرید خانه در ترکیه

ترکیه یکی از کشورهای جذاب جهت سفر و گردشگری برای  مردم ایران  می‌باشد یکی از . علل این جذابیت  همسایگی کشور  ترکیه  باایران و نزدیک بودن فرهنگ و دین ایران و ترکیه  می‌باشد. ولی  در  سال‌های  اخیر  ترکیه  تنها برای ایرانیان مقصد گردشگری نیست، بلکه تبدیل به کشوری برای اقامت و زندگی شده است. تبلیغات ماهواره‌ای که هر روز پخش می‌شود و وعده می‌دهند که  از طریق  خرید آپارتمان در ترکیه می‌توان اقامت ترکیه  را دریافت نمود. اما این تبلیغات تا چه  میزان  به حقیقت  نزدیک می‌باشند؟ قیمت خرید آپارتمان در ترکیه چه قدر است و آیا با این هزینه می‌توان اقامت دائم ترکیه و یا حق شهروندی ترکیه را به  کسب کرد؟ در این  نوشتار به بررسی قیمت خرید آپارتمان در ترکیه و چگونگی اقامت و همچنین نحوه خرید آپارتمان در ترکیه می‌پردازیم.

معرفی کشور ترکیه

ترکیه کشوری اوراسیایی است که نام رسمی آن جمهوری ترکیه  می‌باشد.. بخش بزرگ ترکیه با نام آناتولی یا آسیای کوچک در شمال غرب آسیا و خاورمیانه قرار دارد و بخش کوچک آن با نام تراکیه در منطقه بالکان واقع در جنوب شرق اروپا  واقع م است. ترکیه از لحاظ جغرافیایی در موقعیت  مناسبی قرار دارد و به صورت پلی میان دو قاره آسیا و اروپا است، به همین خاطر این کشور یکی از مناطق جغرافیایی راهبردی  دنیا به شمار می‌رود و گذرگاه اصلی جنوب آسیا و اروپا است و کشورهای  بسیاری برای ترانزیت کالا و انرژی از خاک ترکیه استفاده  می‌نمایند.

شرایط خرید خانه در ترکیه

شرق ترکیه با کشورهای ایران، نخجوان، ارمنستان و  گرجستان و از جنوب شرق با عراق و سوریه و با بلغارستان و یونان در شمال غربی همسایه است.ترکیه از شمال با دریای سیاه و از غرب با دریای مرمره و اژه و در آخر از جنوب غرب با دریای مدیترانه مرز آبی دارد، همچنین دو تنگه راهبردی بسفر و داردانال در اختیار جمهوری ترکیه می‌باشد.

ترکیه ۸۲ میلیون نفر جمعیت دارد، حکومت ترکیه لائیک است ولی  بیشتر مردم ترکیه مسلمان و سنی مذهب می‌باشند. زبان رسمی این کشور ترکی استانبولی است و خط آن تا قبل از روی کار آمدن آتاتورک عربی و  پس  از روی کار آمدن آتاتورک خط لاتین ترکیه خط رسمی این کشور شد.

 

بیشتر بخوانید:

سوپر ویزای کانادا

اسپانسرشیپ کانادا چیست؟

خرید آپارتمان در ترکیه

طبق قانون شماره ۳۵ املاک و اراضی جمهوری ترکیه که در سال ۲۰۱۲ تصویب شده  است،یک تبعه خارجی می‌تواند ملک و اراضی در ترکیه خریداری  کند به شرطی که مساحت کل این املاک و اراضی از ۳۰ هکتار بیشتر نشود و همجنین در محدوده منطقه نظامی قرار نگرفته باشد. بر اساس این قانون اتباع خارجی می‌توانند با استعلام از مراجع مربوطه هر نوع ملک مسکونی، تجاری، اراضی و … را خریداری  نمایند.

طبق گفته تبلیغاتی که هر روز به گوش می‌رسد اشخاص با هر ملیتی می‌توانند با خرید یک آپارتمان در ترکیه، اقامت دائم این کشور را دریافت  نمایند اما این وعده تا چه میزان به حقیقت نزدیک است؟

خرید آپارتمان در ترکیه

طبق قانون شماره ۳۵ املاک و اراضی جمهوری ترکیه که در سال ۲۰۱۲ تصویب شده است، یک تبعه خارجی می‌تواند ملک و اراضی در ترکیه خریداری  کند به شرطی که مساحت کل این املاک و اراضی از ۳۰ هکتار  بیشتر نشود و همچنین در محدوده منطقه نظامی قرار نگرفته باشد.

در گذشته  جهت گرفتن حق شهروندی ترکیه و یا اقامت دائم در ترکیه باید خانه‌ای به مبلغ یک میلیون دلار خریداری می‌شد ولی با تصویب و اصلاح قانون این مبلغ به ۲۵۰ هزار دلار کاهش پیدا کرد. اما  بعد از خرید آپارتمان در ترکیه با مبلغ ۲۵۰ هزار دلار بلافاصله اقامت دائم ترکیه و یا حق شهروندی ترکیه به افراد داده نمی‌شود، طبق قوانین جمهوری ترکیه  پس از سرمایه‌گذاری در این کشور ابتدا اقامت موقت دو ساله که قابل تمدید  می‌باشد، اعطا می‌شود. به منظور گرفتن اقامت دائم ترکیه لازم است علاوه بر خرید آپارتمان در ترکیه با مبلغ ۲۵۰ هزار دلار،  ۵ الی ۸ سال در این کشور اقامت موقت داشته داشته باشند، همچنین  پس از خرید آپارتمان باید سرمایه را به مدت ۳ سال حفظ  کنند ، بنابراین اگر قصد دارید از طریق خرید آپارتمان در ترکیه اقامت دریافت  نمایید  باید تا ۳ سال فکر فروش آن را از سر خود بیرون کنید.

بدین ترتیب وعده تبلیغات که پس از گذشت سه ماه از خرید آپارتمان در ترکیه می‌توانید اقامت دائم ترکیه و  سپس حق شهروندی ترکیه را دریافت  نمایید، وعده‌ای پوچ است و با واقعیت فاصله  بسیاری دارد.

قوانین خرید آپارتمان در ترکیه

اگر به هر علتی قصد خرید آپارتمان در ترکیه را دارید باید با قوانین و مقررات خرید ملک در این کشور آشنا باشید.

طبق قوانین کشور ترکیه، انتقال مالکیت  فقط از طریق اوراق رسمی و ثبتی در دفاتر رسمی ثبت اسناد ملکی که توسط طرفین و یا وکلای رسمی به امضا رسیده باشد، امکان‌پذیر  می‌باشد.

عقد قولنامه بین طرفین در بنگاه و دفاتر مشاورین رسمی امکان‌پذیر  می‌باشد، اما خریدار باید توجه داشته باشد که صرف عقد قولنامه  پیش از ثبت در دفاتر رسمی، الزامی برای سازمان ثبت اسناد و املاک  برای انتقال مالکیت به وجود نمی‌آورد و فاقد وجهات قانونی  برای انتقال مالکیت می‌باشد.

قوانین خرید آپارتمان در ترکیه

در گذشته به منظور گرفتن حق شهروندی ترکیه و یا اقامت دائم در ترکیه باید خانه‌ای به مبلغ یک میلیون دلار خریداری می‌شد ولی با تصویب و اصلاح قانون این مبلغ به ۲۵۰ هزار دلار کاهش پیدا کرد.

شرایط خرید آپارتمان و ملک در ترکیه برای اتباع خارجی

 • هر شهروند خارجی می‌تواند تا مرز ۳۰ هکتار از اراضی کشور ترکیه را خریداری  نماید.
 • شهروند خارجی حق تملک و یا اجاره اراضی را که در مناطق نظامی وامنیتی کشور ترکیه  می‌باشد  ندارد.
 • شهروند خارجی می‌تواند تا ۱۰ درصد از اراضی و املاک هر ناحیه یا شهر را خریداری  نماید.
 • شهروندان خارجی و یا شخصیت‌های حقوقی ثبت شده در خارج از ترکیه می‌توانند از مالکین و موسسات مالی و بانک‌های معتبر درخواست خرید اعتباری داشته باشند و قانون محدودیتی در این مورد  ندارد.

در چه شرایطی قرارداد خرید آپارتمان در ترکیه فسخ می‌‌شود؟

 • اگر قرارداد ملک مورد معامله  موجب نقض و شکسته شدن قانونی شده باشد
 • عدم تایید ملک یا معامله از سوی وزارتخانه و ارگان‌های امنیتی
 • پایان یافتن مهلت قانونی  جهت شروع پروژه‌های معرفی شده به وزارتخانه مربوطه
 • عدم پایان کار طبق برنامه ارائه و ثبت شده به وزارتخانه مربوطه
 • فرآیند خرید آپارتمان در ترکیه
 • خریدار باید تابعیت یکی از کشور های مجاز به خرید آپارتمان در ترکیه را داشته باشد.

در چه شرایطی قرارداد خرید آپارتمان در ترکیه فسخ می‌‌شود؟

به منظور گرفتن اقامت دائم ترکیه لازم است علاوه بر خرید آپارتمان در ترکیه با مبلغ ۲۵۰ هزار دلار  ۵ الی ۸ سال در این کشور اقامت موقت داشته باشند، همچنین  پس از خرید آپارتمان باید سرمایه را به مدت ۳ سال حفظ  کنند، بنابراین اگر قصد دارید از طریق خرید آپارتمان در ترکیه اقامت دریافت  نمایید باید تا ۳ سال فکر فروش آن را از سر خود بیرون کنید.

مراحل خرید آپارتمان در ترکیه

 • مالک و یا وکیل قانونی او باید درخواستی مبنی بر ارائه اقدامات مقدماتی انتقال سند را  قبل از انجام هرگونه عقدی در سازمان ثبت اسناد و املاک ارائه  نمایند. در صورت عدم ارائه درخواست در زمان مقرر، انتقال سند با تاخیر مواجه خواهد شد.
 •  سند ملک مورد نظر و یا نامه تایید سازمان ثبت اسناد در مورد احراض مالکیت مالک با جزییات کامل آدرس، مساحت و محل واقع شدن ملک با مختصات
 • شناسنامه، کارت ملی و پاسپورت با ارائه ترجمه رسمی به زبان ترکی
 • برگه پایان کار و تسویه حساب مالیات و عوارض از شهرداری مربوطه
 • ارائه بیمه‌نامه اجباری زلزله ویلا، خانه، آپارتمان …
 • یک قطعه عکس فروشنده
 • دو قطعه عکس خریدار که باید  حداکثر مربوط به یک ماه قبل از خرید باشد
 • حضور مترجم همزمان و دو شاهد در صورت عدم صحبت طرفین به زبان ترکی استانبولی
 • در صورت حضور وکیل طرفین، اصل و کپی وکالت نامه همراه با ترجمه رسمی با تایید وزارت خارجه و دادگستری کشور صادر کننده

هزینه‌های خرید آپارتمان در ترکیه

جهت خرید آپارتمان در ترکیه با هر قصد و هدفی، چه گرفتن اقامت دائم ترکیه  و یا حق شهروندی ترکیه  لازم است بدانید علاوه‌بر اینکه  بایداز قیمت آپارتمان در بخش‌های  گوناگون ترکیه مطلع باشید و بدانید فقط قیمت آپارتمان نیست که باید بپردازید بلکه هزینه‌هایی مثل وکیل، بیمه و … نیز باید بپردازید.

 • طبق قانون ۴۹۲ قانون نقل و انتقال مالکیت سازمان ثبت اسناد و املاک ترکیه مصوب سال ۲۰۱۳، ۲ درصد از ارزش واقعی را باید پرداخت کنید. این مبلغ نمی ‌تواند کمتر از مبلغ پرداختی در برگه تسویه حساب عوارض که توسط شهرداری صادر  می‌گردد باشد. مالیات سرمایه در گردش باید در محل پرداخت  گردد.
 • هزینه استعلام عدم واقع شدن ملک در اراضی ارتش ترکیه، که توسط سازمان نقشه برداری و ثبت اراضی ترکیه انجام می‌شود.
 •  اگر قصد خرید آپارتمان در ترکیه را دارید، هزینه وکیل را نیز باید به قیمت آپارتمان  اضافه  نمایید. قیمت وکیل در ترکیه مثل  سایر کشورها متفاوت است و این بستگی به شما دارد که چه  شخصی را به‌عنوان وکیل انتخاب می‌کنید، به طور حتم وکیل‌های مشهور و زبده قیمت بالاتری دارند بنابراین هزینه وکیل  جهت خرید آپارتمان در ترکیه متفاوت خواهد بود.
 • هزینهترجمه از هزینه‌های خرید آپارتمان در ترکیه است.  برخی از مترجمان برحسب ساعت هزینه دریافت می‌کنند؛   بعضی دیگر پکیجی خاص برای خرید ملک ارائه می‌دهند. حتماً توجه داشته باشید که مترجمان در ترکیه باید دارای مجوز باشند و به صورت رسمی ثبت شده باشد. دفاتر اسناد رسمی در هر منطقه فهرستی از مترجمان مجاز را برای خدمات ترجمه در اختیار افراد قرار می‌دهند.
 • هزینه مالیات انتقال بر معاملات از می ۲۰۱۸  به ‌جای ۴٫۴ درصد به ۳ درصد  کاهش پیدا کرده است. هزینه مالیات انتقال بر معاملات برحسب قیمت ارزیابی‌شده تعیین  می‌گردد و نه قیمت آپارتمان در ترکیه.
 • ثبت‌نام Tapu یا همان سند مالکیت و اسناد رسمی نیز باید هنگام خرید آپارتمان در ترکیه هزینه کنید که این هزینه حدود 400 تا 500 پوند است
 • هزینه مالیات انتقال بر معاملات از می ۲۰۱۸  به ‌جای ۴٫۴ درصد به ۳ درصد  کاهش پیدا کرده است. هزینه مالیات انتقال بر معاملات برحسب قیمت ارزیابی‌شده تعیین می‌شود و نه قیمت آپارتمان در ترکیه.
 • بیمه DASK بیمۀ اجباریِ زلزله است که زمان امضای سند مالکیت مورد نیاز است. هزینۀ بیمه DASK بستگی به متراژ آپارتمان و خانه دارد. به عنوان مثال هزینۀ بیمۀ DASK برای یک آپارتمان دوخوابه با متراژ ۷۰ حدود ۲۵۰ لیر ترکیه در سال است.

هزینه‌های خرید آپارتمان در ترکیه

 • اگر قصد دارید خانه را از یک مشاور املاک و مستغلات خریداری  نمایید،، باید به قیمت خرید آپارتمان در ترکیه هزینه کمیسیون املاک و مستغلات را هم اضافه  نمایید. هزینه کمیسیون ۳% قیمت خرید آپارتمان  می‌باشد که باید در پایان معامله پرداخت  گردد.
 • هنگام خرید آپارتمان در ترکیه مبلغی به عنوان هزینه ثبت زمین باید پرداخت  گردد. این مبلغ معادل ۴٪ قیمت فروش خانه  می‌باشد و بین خریدار و فروشنده تقسیم می‌شود. سهم خریدار ۲٪ از قیمت خانه است. در  برخی موارد ، طبق توافق خریدار همه مبلغ را  فروشنده می‌پردازد.
 • دولت وجوه در گردش مربوط به فروش املاک و مستغلات را دریافت  می‌نماید که هزینه چرخش صندوق نام دارد. این هزینه ۱۶۲ لیر  می‌باشد.
 • مالیات بر املاک نوع مالیاتی است که باید یک سال  بعد از تاریخ خرید برای املاک پرداخت  گردد.
 • یکی دیگر از مهم‌ترین مالیات‌هایی که در سال ۲۰۱۹ تصویب شد، مالیات نظافت محیط زیست  می‌باشد. مبلغ این مالیات با توجه به متراژ خانه و یا آپارتمان خریداری شده و تعداد افراد ساکن در آن محاسبه می گردد.
 • عضویت در آب، برق، گرمایش مرکزی و گاز طبیعی  الزامی می‌باشد. اشتراک گاز طبیعی گران‌ترین آن است و به صورت اقساط قابل پرداخت است.

جمع بندی

 • در گذشته  جهت دریافت حق شهروندی ترکیه و یا اقامت دائم در ترکیه باید خانه‌ای به مبلغ یک میلیون دلار خریداری می‌شد ولی با تصویب و اصلاح قانون این مبلغ به ۲۵۰ هزار دلار کاهش پیدا کرد.
 • به منظور دریافت اقامت دائم ترکیه ضروری است علاوه بر خرید آپارتمان در ترکیه با مبلغ ۲۵۰ هزار دلار  ۵ الی ۸ سال در این کشور اقامت موقت داشته داشته باشد، همچنین پس از خرید آپارتمان باید سرمایه را به مدت ۳ سال حفظ شود.
 • طبق قانون ۴۹۲ قانون نقل و انتقال مالکیت سازمان ثبت اسناد و املاک ترکیه مصوب سال ۲۰۱۳، ۲ درصد از ارزش واقعی را باید پرداخت  نمایید. این مبلغ نمی تواند کمتر از مبلغ پرداختی در برگه تسویه حساب عوارض که توسط شهرداری  صادر می‌گردد باشد .
 • هنگام خرید آپارتمان در ترکیه مبلغی به عنوان هزینه ثبت زمین باید پرداخت  گردد.. این مبلغ معادل ۴٪ قیمت فروش خانه است و بین خریدار و فروشنده تقسیم  می‌شود.
 • دولت ترکیه وجوه در گردش مربوط به فروش املاک و مستغلات را دریافت  می‌نماید. این هزینه ۱۶۲ لیر .می‌باشد.
 • یکی دیگر از مهم‌ترین مالیات‌هایی که در سال ۲۰۱۹ تصویب شد، مالیات نظافت محیط زیست  می‌باشد. مبلغ این مالیات با توجه به متراژ خانه و یا آپارتمان خریداری شده و تعداد افراد ساکن در آن محاسبه می گردد.

 

بیشتر بخوانید:

رشته پزشکی در چین

دانشگاه‌های چین

رشته مدیریت در ترکیه

ما در مجموعه زانکو تمام امور مربوط به مهاجرت را از جمله وقت VIP سفارت کانادا ، پیکاپ ویزا ،ویزای توریستی ، ویزای تحصیلی و .... را برای شما عزیزان انجام می دهیم ، شما می توانید با تماس با شماره ی 02122226480 از مشاوره ما بهرهمند شوید.

پیشنهاد سردبیر زانکو