تحصیل در کانادا جذابیت بسیاری برای دانش آموزان و دانشجویان بین المللی دارد که مهمترین دلیل آن کیفیت آموزش و نظام آموزشی کانادا می‌باشد به طوری که کشور کانادا از نظر سطح کیفی آموزش در دنیا توانسته رتبه سوم را کسب کند.

تحصیل در مدارس

در کانادا سیستم آموزشی در مدارس به دو صورت

  •  آموزش در مدارس دولتی
  • آموزش در مدارس خصوصی

صورت می‌گیرد.

مدارس دولتی کانادا مختص دانش آموزانی می‌باشد که ساکن کانادا محسوب می‌شوند و اغلب این مدارس روزانه هستند. بیشتر مدارس خصوصی کانادا برای دانش آموزان بین‌المللی تعریف شده‌است که به صورت شبانه‌روزی به فعالیت خود ادامه می دهد. قابل ذکر است که در برخی از ایالت های کانادا تحصیل به زبان فرانسه امکان پذیر می باشد. شرایط تحصیل در مدارس کانادا در برخی مقاطع اختیاری است. به طور کلی تحصیل در مدارس کاناد به سه مقطع تقسیم شده است. معمولا دانش آموزان در سن 3 تا 5 سال می‌توانند در مهد کودک ثبت نام نمایند در حالی که تحصیل اجباری از سن 6 سالگی آغاز می شود و تحصیل در مدارس ابتدایی 6 سال به طول می‌انجامد. بعد از سپری کردن مقطع ابتدایی دانش آموزان با سنیـن بین 11 الی 12 سال می‌توانند وارد مقطع دبیرستان شوند و مجدد 6 سال دیگر به تحصیلات خود ادامه دهند. در این مرحله دانش آموزان بعد از فارغ التحصیلی در سنین 17 الی 18 سالگی می‌توانند اقدام به ثبت‌نام در کالج‌ها و یا دانشگاه‌های کانادا نمایند.

شرایط سنی تحصیل در كانادا برای كودكان از سن ٣ تا ٦ سالگي می باشد که این سن در مقطع پیش دبستانی قرار مي گيرند و آموزش داده مي شوند. دوره ابتدايي در کانادا از سن ٦ سالگي شروع مي شود. دوره ابتدایی در كانادا به ٢ دوره دبستان و دبيرستان تقسيم مي شود كه دوره ي دبستان شامل ابتدايي و راهنمايي و دوره دبيرستانه ٤ سال مي باشد. دانش آموزان تا قبل از ورود به دانشگاه طبق نظام پيش دانشگاهي بايد ١٢ سال تحصيل را داشته باشند. طبق قانون كشور كانادا تمام بچه هاي بين سنين ٦ تا ١٨ سال بايد در  مدارس تحصيل كنند و تحصیل تا این سن در مدارس کانادا اجباری می باشد.

از مهم ترین نکات ویزای تحصیلی کانادا برای مقطع مدرسه این است که دانش آموز می تواند در زمان تحصیل والدین خود را نیز به عنوان همراه در کنار خود داشته باشد. در واقع والدین می توانند به واسطه تحصیل فرزند خود ویزای کانادا را کسب نمایند.

 

تحصیل در کانادا

 

شرایط تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی

دانشجویان بین‌المللی می‌توانند با اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا اقدام به مهاجرت تحصیلی نمایند. یکی از شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی داشتن دیپلم 12 ساله می باشد و در جایگاه بعدی از مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش، مدرک زبان انگلیسی و یا فرانسوی نیاز است. مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی بسته به رشته تحصیلی و دانشگاه مورد نظر متغیر است. به طور کلی مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی 3 الی 4 سال می‌باشد.

شهرهای محبوب کانادا که مقصد بسیاری از دانشجویان بین‌المللی می‌باشند:

  • مونترال
  • تورنتو
  • ونکوور

 

بیشتر بخوانید:

جمعیت ایرانیان تورنتو

کدام شهر کانادا برای زندگی بهتر است؟

محله های خوب تورنتو

 

شرایط سنی تحصیل درکانادا براي تحصيل در مقطع كارشناسي به این صورت است که پس از اتمام دوره ١٢ ساله و گرفتن مدرك دیپلم امکان پذیر می باشد و  فرد متقاضی جهت تحصیل در این مقطع بایستی مدرك زبان آيلتس ٦ براي ورود به دوره كارشناسي را داشته باشد. مدت زمان طول دوره كارشناسي در كشور كانادا ٤ سال است ولي در بعضي از شهر هاي كانادا مانند كبك با گذراندن دوره ٢ سال پيش دانشگاهي مي توانند ٣ ساله مدرك كارشناسي خود را اخذ نمایند. طبق قانون كانادا هيچ محدوديت سني براي  اخذ ويزاي تحصيلي کانادا درمقطع لیسانس وجود ندارد اما دانشجویان بین‌المللی 18 تا 25 سال از شانس بیشتری برای اخذ ویزا برخوردار می‌باشند.

 

بیشتر بخوانید:

دانشگاه های برتر کانادا

لیست دانشگاه های کانادا

 

شرایط تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد

دانشجویان بین المللی به راحتی می توانند در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا اقدام به دریافت پذیرش تحصیلی نمایند. دانشجویان باید برای این مقطع مدرک زبان انگلیسی حداقل آیلتس 6.5 را ارائه نمایند. علاوه بر آن ارائه دیپلم 12 ساله و کارشناسی الزامی است. همچنین بسیاری از دانشگاه ها توصیه نامه از اساتید مورد نظر، سوابق کاری منوط به رشته تحصیلی و یا آزمون GMAT و آزمون GRE را از دانشجویان طلب می‌کنند. عموما تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا 2 سال به طول می انجامد. قابل ذکر است دانشجویانی که از رزومه قوی تحصیلی – کاری برخوردار هستند می توانند از بورسیه تحصیلی در این کشور استفاده نمایند.

شرایط سنی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به این صورت است که دانشجو بایستی مدرک کارشناسی را اخذ نموده باشد و فاصله زمانی بین اخذ مدرک کارشناسی و ورود به دوره کارشناسی ارشد در کانادا نباید بیشتر از 5 سال باشد. از شرايطي كه براي تحصيل در مقطع فوق ليسانس در كشور كانادا  مهم می باشد، داشتن مدرك زبان آيلتس ٦ یا ٦.٥ با توجه به دانشگاه و نوع رشته و ديگر شرط آن داشتن معدل بالاي ١٣ در دوره كارشناسي است. اين مقطع با توجه به تعداد واحد هاي كه بايد گذرانده شود ١ يا ٢ سال زمان مي برد.

دانشجويان مي‌توانند به ٣ روش اين دوره را بگذرانند:

  • پژوهشی
  • آموزشی
  • آموزشی-پژوهشی

شرايط سني كه براي اين مقطع در كشور كانادا مشخص شده اين است كه گپ تحصيلي بين كارشناسي و كارشناسي ارشد نبايد بيشتر از 5 سال باشد و دانشجویان پایین 30 سال از شانس بیشتری برای پذیرش برخوردار هستند.

 

بیشتر بخوانید:

شرایط پذیرش دانشگاه های کانادا در مقطع کارشناسی ارشد

 

شرایط تحصیل در کانادا در مقطع دکترا

تحصیل در کانادا براي مقطع دكترا مانند بيشتر كشور هاي ديگر نياز به استاد راهنما بوده و دانشجويان بايستی با آن اساتید در ارتباط بوده و در صورت تائيد، دانشجو بتواند جهت پيگيري ويزا اقدام نمايد. براي پذيرش در مقطع دكترا بايد معدل دوره كارشناسي و كارشناسي ارشد بالاي ١٣ داشته باشيد و مدرك معتبر زبان ايلتس ٧  با توجه به نوع دانشگاه و رشته نياز است. مقطع دكترا در كشور كانادا يك دوره ٣ تا ٥ ساله است و دانشجو می‌تواند ریسرچ، پروژه و کورس را عهده بگيرد. اين پروژه‌ها از طرف شركت‌‌ها حمايت مي شوند و مي‌تواند كمك‌هزينه‌اي براي تحصيل دانشجو به‌همراه داشته باشد. در مقطع دكترا در كانادا فاصله تحصيلی دارای اهميت زیادی نبوده و دانشجو با داشتن سوابق كاري مرتبط، تاليف و پژوهش و سوابق تدريس مي‌تواند در هر سنی برای پذیرش اقدام کند اما به طور کلی افراد زیر 49 سال از شانس بالاتری برخوردار هستند هرچند هیچگونه محدودیت سنی وجود ندارد.

برای گرفتن مشاوره در زمینه امور مهاجرتی و همچنین اخذ پذیرش و ویزا  با موسسه زانکو تماس بگیرید: 02122225334

بیشتر بخوانید:

اقامت در کانادا از طریق ویزای استارت آپ

دوره های co op در کانادا

مدارک حرفه ای بین المللی

 

تحصیل در کانادا

پیشنهاد سردبیر زانکو