در مقاله قبل شرایط مهاجرت به کانادا و استرالیا را در وضعیت کرونا شرح دادیم و این بار قصد داریم این شرایط را برای کشورهای آمریکا و آلمان نیز بررسی کنیم. با گسترش شیوع ویروس کرونا یا COVID-19 در سراسر جهان، کشورهای مختلف تصمیم به وضع قوانینی جهت قرنطینه‌ی مردم گرفتند تا با رعایت هرچه بیشتر این قوانین، سرعت شیوع کرونا را کاهش داده و آن را تا زمان کشف واکسن مخصوص آن، ریشه‌کن کنند.


همچنین تمام کشورهای جهان محدودیت هایی در زمینه ورود و خروج، صدور ویزا و مجوز کار، مرزهای بسته شده، قوانین قرنطینه‌ی سخت تر اعمال کرده‌اند و اقدامات دیگری را در تلاش برای کاهش سرعت کرونا انجام داده‌اند. این محدودیت‌ها مطمئناً بر برنامه‌ها و سفرهای کاری بین‌المللی مردم تأثیر گذاشته است.

 

تاثیر کرونا بر مهاجرت

اعمال قوانین سفت و سخت کشورهای مختلف در خصوص قرنطینه باعث شده است که برنامه‌های کسانی که تا قبل از وقوع کرونا قصد مهاجرت داشته‌اند نیز مختل شود و تا اطلاع ثانوی تعلیق شود؛ زیرا تمامی پروازها از مبدا ایران به کشورهای دیگر و همچنین از کشورهای دیگر به مقصد ایران لغو شده است و از سوی دیگر نیز اخذ ویزا و گرفتن وقت سفارت‌‌ نیز ممکن نیست.

 

قوانین قرنطینه‌ی آمریکا و آلمان در وضعیت کرونا

این دو کشور قوانین خاص خود را برای مبارزه با کرونا اعمال کرده‌اند که این قوانین شامل کنترل ورود و خروج افراد به کشور می‌شود:

 

آمریکا

تغییرات عملیاتی که از تاریخ 18 مارس تا حداقل 31 مه اعمال شده است: خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده (USCIS) مشاغل و خدمات حضوری را در دفاتر میدانی، دفاتر پناهندگی و مراکز پشتیبانی از برنامه (Application Support Center - ASC) متوقف می کند، اما خدمات محدود اضطراری را ارائه می‌دهد.

دفاتر میدانی USCIS برای متقاضیان مهاجرت به آمریکا، اعلامیه‌هایی در خصوص تعیین قرار ملاقات‌های سفارت‌ها و سایر مراحل اخذ ویزا ارسال می‌کند؛ به این صورت که هنگامی که USCIS دوباره فعالیت‌های عادی خود را از سر بگیرد، به طور خودکار قرارهای دفاتر پناهندگی (ASC) را مجدداً تنظیم می‌کند و وقت‌های ملاقات و مصاحبه‌ی جدیدی را به ایمیل متقاضیان ارسال خواهد کرد.

USCIS در تاریخ 27 مارس اعلام کرد که تمام متقاضیان و درخواست کنندگان مهاجرتی که یکی از فرم‌های درخواست ویزای (RFE) آمریکا (مثل Form-I120 , Form-I140, Form-I130 )، فرم ریجکت درخواست ویزا(NOID)، فرم ابطال ویزا(NOIR) و فرم خاتمه ویزا(NOIT) را بین تاریخ‌های 1مارس تا 1 مه دریافت کرده اند، تا 60 روز پس از مهلت ارسال پاسخشان فرصت اضافه خواهند داشت. اما اگر تاریخ RFE یا NOID قبل از اول مارس باشد، متقاضیان و درخواست كنندگان باید در مهلت تعین شده پاسخ دهند.
از تاریخ 21 مارس تا پایان دوران قرنطینه‌ی کرونا، USCIS فرم های خاصی ( از جمله فرم I-129) و اسناد پشتیبان با کپی از امضاهای اصلی، "مرطوب" که بعد از تاریخ 21 مارس دریافت می‌کند را می‌پذیرد و به آنها رسیدگی می‌کند.

USCIS معمولاً به امضای دست نویس افراد روی تعدادی از اسناد از جمله فرم I-129 نیاز دارد. از این رو اسناد اصلی امضا شده توسط متقاضیان باید حفظ شوند زیرا USCIS می تواند در هر زمان و در حین رسیدگی به پرونده، این اسناد را از آنها درخواست کند و عدم ارسال اسناد درخواستی می تواند تأثیر منفی در تصمیم گیری مهاجرت افراد بگذارد و این امر باعث ریجکت درخواست آنها می شود.

ازتاریخ 18 مارس، وزارت امور خارجه ایالات متحده (DOS) خدمات ویزای روتین را در اکثر کشورها تا اطلاع ثانوی به حالت تعلیق درآورد. قرارهای روتین دریافت ویزا برای مهاجرت و غیر مهاجرت در بیشتر کشورهای جهان لغو شده است. هزینه MRV برای قرار ملاقات ویزا در کشوری که مدت یک سال از زمان پرداخت آن می‌گذرد، معتبر خواهد بود.

ورود و خروج و مرزها

در تاریخ 21 مارس، مرزهای زمینی ایالات متحده با کانادا و ایالات متحده با  مکزیک با تصمیم متقابل به طور موقت برای یک دوره اولیه 30 روزه برای سفرهای غیر ضروری بسته شدند. اما در این میان رفت و آمدهای درون مرزی مسدود نخواهد شد.

از تاریخ 16 مارس، ممنوعیت سفر به انگلستان و ایرلند تمدید شد. در تاریخ 14 مارس، ورود افراد به عنوان مهاجر یا غیر مهاجر از تمام ملیت‌ها که در 14 روز گذشته در منطقه شینگن بوده اند، به حالت تعلیق در آمده است. اما این امر در مورد شهروندان آمریکایی یا ساکنان دائم (دارندگان گرین کارت) یا اعضای خانواده آنها و مهاجران C (ترانزیت) و D (خدمه دریایی) صدق نمی کند.

در تاریخ 29 فوریه، اتباع خارجی (به غیر از خانواده شهروندان آمریکایی، افراد دارای اقامت دائم و خدمه پرواز) که طی 14 روز قبل از ورود به آمریکا، به ایران و یا چین سفر کرده اند، از ورود به ایالات متحده منع خواهند شد.

از 31 ژانویه، شهروندان آمریكایی كه طی 14 روز قبل از بازگشت خود در استان هوبی بوده اند، تا 14 روز قرنطینه اجباری می‌شوند. همچنین شهروندان آمریكایی كه طی 14 روز از بازگشت خود در مناطق دیگر کشور چین بوده اند، تحت غربالگری سلامت قرار گرفته و تا 14 روز از قرنطینه با نظارت بر سلامت برخورداز می‌شوند.

 


آلمان

در تاریخ 17 مارس، ورود به آلمان برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا و غیر شنگن با هواپیما یا کشتی به حالت تعلیق درآمد. شهروندان آلمانی می‌توانند وارد کشور شوند. شهروندان و ساکنان خارجی کشورهای عضو اتحادیه اروپا، انگلیس، ایسلند، لیختن اشتای ، نروژ و سوئیس و اعضای خانواده آنها می‌توانند برای رسیدن به کشورهای وطن خود از طریق آلمان ترانزیت کنند.

این ممنوعیت‌های ورود و خروج بدون در نظر گرفتن ملیت افراد و دلایل کاری یا انجام یک فعالیت حرفه ای یا خدمات پیمانکاری (از جمله مسافران ، کارگران فصلی ، نمایندگان مجلس اتحادیه اروپا ، دیپلمات های معتبر) نیز وجود دارد.

ورود به آلمان توسط اتباع کشورهای ثالث با ویزای شینگن برای اهداف توریستی دیگر مجاز نیست. کنسولگری های آلمان در خارج از کشور همچنان به صدور ویزای ملی برای اشتغال و پیوستن به خانواده ادامه می دهند، اما اعطای ویزای شینگن در حال حاضر متوقف شده است.

مراجعه به خدمات مختلف در دفاتر خارجی در برلین بدون داشتن قرار ملاقات امکان پذیر نیست. دفاتر مهاجرت در شهرهای دیگر بسته شده اند و یا فقط خدمات محدود یا اضطراری ارائه می‌دهند.  همچنین هامبورگ و سایر حوزه های قضایی ممکن است به دلیل وضعیت فعلی ویزای C را که توسط اتباع چینی برگزار می شود تمدید کنند.

 

منبع: NewLandChase

 

بیشتر بخوانید:

شرایط مهاجرت به کانادا و استرالیا در وضعیت کرونا

بسته های حمایتی کشور های مختلف در قرنطینه کرونا

پیشنهاد سردبیر زانکو