با گسترش شیوع ویروس کرونا یا COVID-19 در سراسر جهان، کشورهای مختلف تصمیم به وضع قوانینی جهت قرنطینه‌ی مردم گرفتند تا با رعایت هرچه بیشتر این قوانین، سرعت شیوع کرونا را کاهش داده و آن را تا زمان کشف واکسن مخصوص آن، ریشه‌کن کنند.

همچنین تمام کشورهای جهان محدودیت هایی در زمینه ورود و خروج، صدور ویزا و مجوز کار، مرزهای بسته شده، قوانین قرنطینه‌ی سخت تر اعمال کرده‌اند و اقدامات دیگری را در تلاش برای کاهش سرعت کرونا انجام داده‌اند. این محدودیت‌ها مطمئناً بر برنامه‌ها و سفرهای کاری بین‌المللی مردم تأثیر گذاشته است.
دولت‌ها و سازمان جهانی بهداشت به مردم گفته‌اند که این مقررات ورود به مرزهای کشورهای مختلف و قوانین قرنطینه ممکن است در هر زمان و در طی این شرایط پویا تغییر کند اما در حال حاضر باید این قوانین را رعایت کنید و از ارتباطات اجتماعی بکاهید.

 

تاثیر کرونا بر مهاجرت

اعمال قوانین سفت و سخت کشورهای مختلف در خصوص قرنطینه باعث شده است که برنامه‌های کسانی که تا قبل از وقوع کرونا قصد مهاجرت داشته‌اند نیز مختل شود و تا اطلاع ثانوی تعلیق شود؛ زیرا تمامی پروازها از مبدا ایران به کشورهای دیگر و همچنین از کشورهای دیگر به مقصد ایران لغو شده است و از سوی دیگر نیز اخذ ویزا و گرفتن وقت سفارت‌‌ نیز ممکن نیست.
همچنین با شیوع کرونا برخی سفارت‌ها به صورت موقت اقدام به لغو وقت سفارت و یا جا به جایی آن به تاریخ دیگر ی کرده‌اند. اما بهتر است از حالا بصورت آنلاین اقدام به گرفتن وقت سفارت کنید چرا که در ماه‌های آینده که ممکن است اوضاع به حالت عادی‌تری بازگردد، وقت سفارت‌ها با حجوم و ازدحام مردم پر می‌شود.
 

قوانین مربوط به شرایط کرونا در کانادا و استرالیا

کشورهای مختلف قوانین خاصی را جهت ورود و خروج به مرزهایشان وضع کرده‌اند تا جلوی شیوع بیشتر کرونا را بگیرند. وضعیت مهاجرت یا سفر به کانادا و استرالیا در شرایط کرونا به شرح زیر است:

استرالیا

در تاریخ 21 مارس، ورود به استرالیا برای همه ملیت ها غیر از شهروندان استرالیا و افراد با اقامت دائم استرالیا و اعضای نزدیک خانواده آنها متوقف شده است.
 شرکت هواپیمایی Qantas تمام پروازهای بین المللی خود را از پایان ماه مارس تا حداقل 31 مه متوقف می‌کند. در تاریخ 15 مارس به طور کلی تمام مسافرانی که به استرالیا وارد می‌شوند ملزم به گذراندن 14 روز قرنطینه خواهند شد.
 اتباع خارجی (به استثنای ساکنان دائم استرالیا) که در کشورهای چین، کره جنوبی، ایران و ایتالیا از زمانی که از آن کشورها خارج شده‌اند تا 14 روز اجازه ورود به کشور استرالیا را نخواهند داشت. اما شهروندان و ساکنین دائم استرالیا و اعضای خانواده آنها اززمان ترک این کشورها با ورود به استرالیا ملزم به قرنطینه‌ی خانگی به مدت 14 روز خواهند بود.
ویزای دارندگان ویزای موقت که تحت این اقدامات واجد شرایط ورود به استرالیا نیستند، کنسل خواهد شد و پس از برداشته شدن این قوانین کنترل مرزی و قرنطینه، اقدامات مربوط به بازگشت ویزای آنها در صورت لزوم انجام خواهد شد.


کانادا

سفارت‌خانه‌های کانادا، کمیسیون‌های عالی و کنسولگری‌های کانادا در حال حاضر فعالیت می‌کنند اما با تاخیر؛ با این حال، اکثر مراکز درخواست ویزا (VAC) بسته شده‌اند، بنابراین پردازش بیومتریک‌ها فعلا در انتظار بررسی است؛ از این رو دولت کانادا ممکن است زمان بیشتری را برای ارسال بیومتریک‌ها فراهم کند.
از 26 مارس، تمام مسافران ورودی به کانادا (به غیر از برخی خدمات ضروری) مشمول یک قرنطینه خودکار اجباری 14 روزه هستند. مرز کانادا با ایالات متحده آمریکا برای سفرهای غیرضروری با تصمیم متقابل بین این دو کشور بسته شده است. اما رفت و آمدهای مرزی مسدود نخواهد شد.

هیچ کدام از اتباع خارجی اگر در 14روز قبل از سفرش به کانادا، در کشورهای دیگری جز آمریکا و کانادا بوده است نمی تواند از آمریکا وارد کشور کانادا شود؛ در تاریخ 18 مارس، ورود به کانادا برای مسافران خارجی به حالت تعلیق درآمده است، اما شهروندان کانادا و ساکنان دائم کانادا(و اعضای خانواده آنها) از این قانون معاف هستند. همچنین شهروندان آمریکایی، دیپلمات‌ها، خدمه حمل و نقل و سایر کارگران خدمات ضروری نیز مشمول این قانون نمی‌شوند. همچنین هرکسی که علائم کرونا را نشان دهد مجاز به سوار شدن به هواپیماهایی که به کانادا پرواز می کنند نیست.

کسانی که ویزای توریستی کانادا را در اختیار دارند، به نامه ای از یک کنسولگری نیاز دارند تا بتوانند مسافرت کنند. فقط چهار فرودگاه کانادایی (مونترال ، تورنتو ، کلگری و ونکوور) پروازهای بین المللی را از 18 مارس قبول می کنند.

در شرایط کرونا، دارندگان ویزای اقامت دائم کانادا با تابعیت چینی، ایرانی یا کره جنوبی یا تمام کسانی که ویزای دائم کانادا را دارند ولی در حال حاضر در کشورهای چین، ایران یا کره جنوبی هستند، در صورتی که ویزای آنها قرار است تا 90 روز آینده منقضی شود و نتوانند به کانادا سفر کنند، می‌توانند درخواست به تمدید ویزای اقامت دائم (COPR) خود نمایند.

متقاضیان ویزای اقامت دائم کانادا با تابعیت چینی، ایرانی یا کره جنوبی یا کسانی که در این کشورها زندگی می کنند، می توانند مراحل مربوط به اخذ ویزای خود از جمله آزمون‌های دانش، مصاحبه ها، سوگندهای شهروندی و غیره را برای یک تاریخ بعد از شرایط کرونا، طی کنند.

متقاضیان ویزاهای توریستی، کاری  و تحصیلی کانادا با تابعیت چینی، ایرانی یا کره جنوبی یا کسانی که در این کشورها زندگی می کنند و قادر به انجام مراحل بعدی در درخواست ویزای کانادی خود نیستند، یک تمدید خودکار برای درخواست خود دریافت می‌کنند.

توریست‌ها، دانشجویان بین المللی و کارگران خارجی که ملیت چینی، ایرانی یا کره‌ای دارند یا در این کشورها زندگی می‌کنند و به زودی مهلت اقامت آنها در کانادا به پایان می‌رسد، در صورت واجد شرایط بودن می‌توانند درخواست تمدید ویزا نمایند.
مردم چینی، ایرانی یا کره‌ای یا کسانی که در این کشورها زندگی می کنند و ویزای آنها در کانادا منقضی شده است، می توانند وضعیت خود را بازیابی کنند یا درخواست اقامت موقت کانادا نمایند.

 

منبع: NewLandChase

 

بیشتر بخوانید:

بسته های حمایتی کشور های مختلف در قرنطینه کرونا

 

 

پیشنهاد سردبیر زانکو