تدریس و معلمی جزو شغل‌هایی بوده است که بیشتر مردم تصور داشته‌اند که نمی‌توانند به این کشور مهاجرت کنند یا اگر بخواهند مهاجرت کنند، میبایست مراحل سخت و پیچیده‌ای از قبیل آزمون‌های خاصی که برگزار می‌گردد، اقدام کنند. این در حالی بوده است که مجموعه‌ای از روش‌ها وجود داشته تا کارهای مهاجرت معلمان به راحتی و باسرعت بالا انجام شود.

یافتن جایگاه شغلی معلمی در کشور کانادا:

مسير‌های لازم برای معلم شدن در کشور کانادا:

بهتر بوده است که قبل از شروع کردن در حوزه‌ي شرايط مهاجرت در جهت شغل معلمی در این کشور میبایست به صورت حتم نکاتي را مورد توجه قرار دهید تا با مسير عمومي آن به صورت کامل آشنا شوید در ادامه با همراه باشید تا بهترین روش‌های مهاجرت به کانادا و زندگی در کانادا را برای معلمان به صورت گام به گام بازگو کنیم.

سيستم آموزش در کشور کانادا به صورت استاني بوده است که به این معنی بوده است که در هر استان در کشور کانادا اداره‌های آموزش و پرورش که تحت نظر وزارت آموزش استانی حرکت می‌کنند، اجرا کننده‌ي قوانین مصوب دولت فدرال و دولت استانی کانادا و کنترل مراکز آموزشي را عهده‌دار هستند. کالج معلمان انتاريو وظيفه‌ي اعطا کردن اجازه‌نامه به اشخاص متقاضي در جهت شغل معلمي را در اين استان عهده‌دار بوده‌اند و اشخاص متقاضی شامل چند دسته می‌شوند که عبارت‌اند از: 1-دسته‌ی اول که شامل افرادی می‌شود که در داخل خود این استان براي معلمی آموزش ديده باشند. 2- دسته‌ی دوم که شامل افرادی می‌شود ‌که مجوز شغل معلمی را از خارج از این استان‌ دریافت کرده‌اند. 3-دسته‌ي سوم شامل افرادی می‌شود که داراي سابقه‌ي شغل معلمی در خارج از کشور کانادا بوده‌اند که بايستی در قدم اول از اين کالج تقاضاي اجذ مجوز کرده و برای کارهای بعدی اقدام کنند.

سیستم اموزشی کانادا

براي داشتن مجوز تدريس در استان بایستی در وهله‌ي اول شرايط و ضوابط و قوانین کالج مربوطه را به صورت کامل مطالعه کرده و براي عضويت در آن تقاضانامه ارسال کنید و تمام هزینه‌های این عضویت را به صورت کامل پرداخت کنید. بعد از مورد بررسي قراردادن تمام مدارک و تاييد کردن آن‌ها توسط واحدهای مربوطه و کالج و رعایت کردن تمام ضوابط و قوانین شما به صورت رسمی عضو کالج خواهید شد که به این معنا بوده است که شما مجوز کاري را دریافت خواهید کرد و می‌توانید شروع به کار کنید و براي يافتن شغل در مدارس استان تقاضا داده و منتظر جواب آن باشید.

پرداخت کردن هزينه‌های عضويت به صورت سالانه يکي از مهم‌ترین مواردي بوده است که میبایست به صورت مرتب و کامل انجام دهید تا مجوز تمدید گردد و به مشکلی برنخورید. به این نکته‌ي بسیار مهم توجه کنید که عنوان کالج یا مدرسه براي اين سازمان‌ها بسیار مهم بوده است و کالج و مدرسه را نه به عنوان محلي براي تحصيل کردن بلکه به عنوان جايگاه بسیار رسمي و قانوني براي کنترل کردن و نظارت داشتن بر گروه‌های علمي می‌دانند.

اشخاصی که خواهان این بوده که در دوره‌های ابتدايي و دبيرستان در مدرسه‌های عمومی استان تدريس کنند بايستی به صورت حتم در این کالج‌ها کارت عضويت داشته باشند و به صورت رسمی عضو این کالج‌ها شوند. به صورت کلی تدريس کردن در مدرسه‌ها و کالج‌ها بدون داشتن کارت عضویت و روال قانونی کارها امکان پذیر نبوده است اما مدارس خصوصي در بعضی شرایط ملاحظه‌هایی داشته‌اند که در ادامه آن‌ها را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

به‌صورت کلی براي اينکه کسي بتواند در انتاريو معلم شود میبايست مراحلی را طی کند که عبارت‌اند‌از: 1-در يک برنامه به‌صورت ترکيبي که دو مرحله‌اي بوده است در کالج‌ها يا دانشگاه‌هاي کانادا دوره‌های تحصيلی خود را پايان دهد. 2-تمام مراحل و روال‌های قانونی را به صورت کامل انجام دهد. 3- براي دريافت کردن مجوز و عضويت در کالج ثبت‌نام کرده و اقدام نماید.

روش‌ها و طول دوره‌ي اخذ مدرک معلمی در کانادا:

1-روش اول برای دریافت کردن مدرک لیسانس افراد به صورت عمومی در کالج‌ها در يک رشته‌ي مورد نظر طی مدت 3 سال به تحصیل خواهند پرداخت و مدرک خواهند گرفت و در يک دوره‌ي 2 ساله‌ي مخصوص تربيت معلم به ادامه‌ي تحصيل می‌پردازند.

طول دوره اموزشی

2-روش دوم برای دریافت کردن مدرک لیسانس به این صورت بوده است که فرد میبایست در قدم اول در دانشگاه به مدت 4 سال به تحصیل بپردازد و با طی کردن دوره‌ي 1 ساله تربيت معلم، به ادامه‌ي تحصیل بپردازد. بديهي بوده است که طی کردن هر دو روش باعث افزایش مدت زمان تحصيلات افراد می‌شود و به تلاش و کوشش دانشجو او بستگی دارد.

مدرک ليسانس چه در مرحله اول که دوره‌ي 3 ساله در کالج بوده باشد و چه در مرحله‌ي دوم که دوره‌ي 4 ساله بوده هیچ ارتباطی به معلم شدن نداشته است و برای فرد این امکان وجود داشته تا پس از دريافت کردن مدرک لیسانس خود در رشته‌ي ديگري تحصیل کند. اين دوره‌ها به صورت معمول به این صورت بوده است که دانشجوهایی که قصد ورود به بازار کار را دارند به صورت حرفه‌ای آماده می‌کند. اين دوره‌ها از جهتی بسیار قابل اهمیت بوده است و این نیز تعيين تخصص فرد بوده تا بعدا در آن حوزه به صورت مطلوب تدريس نماید. به طور مثال شخصی که قصد دارد تا در دبيرستان، رياضي و فيزيک تدریس کند بايستی رزومه‌ي تحصیلی فرد به صورتی باشد تا در  ترکيب کردن، تعداد واحدها و نمره‌های دوره‌ي ليسانس بتواند نمرات کامل را کسب کرده و در جهت تحصیل صلاحيت علمي لازم را داشته باشد. اما شخصی که قصد داسته است که در دوره‌ي دبيرستان دروس جامعه‌شناسي يا هنر تدريس کند باید رشته‌ي تحصيلي در دوره ليسانس او  متفاوت بوده و متناسب با درس‌ها باشد تا صلاحیت لازم را به دست بیاورد. جزيياتي نیز در این زمینه وجود داشته است که در این متن نمی‌گنجد اما در ادامه موضوعات مهم‌تری وجود داشته است که بررسی آن می‌پردازیم.

دوره‌ي تربیت معلم در کشور کانادا:

دوره‌ي تربیت معلم در کشور کانادا از نوع يک ساله يا دو ساله بوده است و بایستی به صورت حتم  به تاييد توسط کالج معلمان استان رسيده باشد. به طور کلی این دوره جزو دوره‌هایی بوده است که به واحدهاي علمي و عملي آموزش و پرورش به صورت تخصصی تمرکز شده است و دانشجو بایستی اطلاعاتي همانند : 1-روانشناسي، 2-بحران‌هاي بلوغ، 3-روش‌هاي مديريت کلاس، 4-تهيه کردن تکليف براي دانش‌آموزان و مواردی از این قبیل بوده است و زمان معین و خاصي را هم باید حتما به کلاس‌هاي واقعي رفته و نظاره‌گر رفتار معلمين باشد تا از روش‌های تدریس آن‌ها در کار خود استفاده کرده و تجربه کسب کنند. معمولا زمان شرکت در کلاس طبق قانون از قبل تعیین شده بوده و بایستی تا اتمام زمان مورد نظر در کلاس‌ها حضور داشته باشد.

مهاجرت به کانادا

در صورتی که فرد سابقه‌ي تدریس داشته باشد و بخواهد تدریس کند. در وهله‌ی اول این فرد میبایست دارای سابقه‌ي کاری طی مدت زمان خاصی باشد و بتواند این مدت زمان را با دریافت و نشان دادن فیش حقوقی ثابت کند.

 

مراحل مهاجرت کردن معلم‌ها به کشور کانادا:

1-دریافت کد NOC و پیدا کردن سطح شغلی مناسب در وبسایت CIC

2-انتخاب کردن استان یا شهر مدنظر و بررسی کردن آن

3-الزامات بین‌المللی درجهت تدریس را مورد بررسی قرار دهید

 

مدارک الزامی تحصیلی در جهت تدریس در کانادا:

1-داشتن گواهی تدریس کردن به صورت رسمی و قانونی

2-داشتن گواهی تدریس کردن یک زبان دوم مانند انگلیسی یا فرانسوی

3-داشتن کارت عضویت در انجمن معلم‌های استانی یا ناحیه‌ای

کارت عضویت در انجمن کانادا

4-داشتن توصیه نامه‌ي شغلی به صورت الزامی

5-داشتن اعتبار آموزشی

6-به صورت حتم شغلی قطعی قبل از مهاجرت کردن به این کشور پیدا شود.

7-داشتن کد  NOC

 

کد NOC در کشور کانادا به چه معناست:

کد NOC در کشور کانادا به معنی سیستم رتبه‌بندی مشاغل در کشور کانادا بوده است، به مشاغل موردنیاز و ضروری در این کشور یک کد خاص تعلق داده می‌شود تا در برنامه‌های مهاجرتی و پیدا کردن شغل مورد نظر در کشور کانادا استفاده شود. به طور مثال برای دریافت برنامه‌ي مهاجرتی از روش اکسپرس اینتری باید در ابتدا شغل مدنظر خود را از میان این لیست مشخص کرده و انتخاب کنید و بعد مراحل بعدی را انجام دهید.

شما این امکان را دارید که تحت عنوان یک معلم در سیستم اکسپرس اینتری درخواست خود را ثبت کرده و آن را ارائه دهید. به صورت حتم این نکته را مدنظر قرار دهید که فرایند‌های زمانی در کشورهای گوناگون متفاوت بوده است و این امکان وجود داشته است با توجه کردن به پرونده‌های مختلف چیزی در حدود بین 4 تا 8 ماه به طول بیانجامد.

کد noc

گروه‌بندی معلمان مهاجر در کشور کانادا:

1-معلم به صورت جایگزین

2-معلم زبان‌انگلیسی

3-معلم درس زیست

4-کتاب‌دار

5-دستیار آموزشی

6-معلم‌ درمان ناتوانی‌های آموزشی

7-دستیار منابع

8-دستیار کمک آموزشی

9-معلم هنر در کشور کانادا

از رایج‌ترین و بهترین راه‌های مهاجرت کردن به کشور کانادا و کار در کانادا تحت عنوان یک معلم در جهت تدریس‌کردن به این صورت بوده است که به عنوان دسته‌ی کارکنان ماهر در این زمینه قرار گرفته بگیرید و این برنامه توسط Entry Express مدیریت خواهد شد. شما این توان را دارید که تلاش کرده تا از سوی برنامه‌های نامزدهای استانی صلاحیت‌های لازم را برای نامزدشدن در محدوده‌ي استان کسب کنید تا تضمین کننده‌ي یک موقعیت شغلی مناسب برای شما در کشور کانادا بوده باشد. اگر شما یکی از این نامزدی‌ها را‌ با موفقیت پشت‌ سر بگذارید و آن را دریافت کنید، تحت سیستم رتبه‌بندی جامع 600 امتیاز کسب خواهید کرد و این امتیاز برای قبول شدن شما و دعوت به این کشور و دریافت اقامت دائم بسیار ضروری بوده است.

هنر در کانادا

 

الزامات هیات آموزشی در کشور کانادا:

هیات آموزشی مسئول برگزاری و ارائه کردن مجوز‌های مربوطه‌ي تدریس به معلمین در استان‌ها و ناحیه‌های مختلف این کشور بوده است، به طور مثال “Teacher Regulation Branch” مسئول ارائه‌کردن مجوز در استان بریتیش کلمبیا بوده است. در نتیجه آن‌ها این تصمیم‌گیری را بر عهده دارند که چه مقرراتی لحاظ کنند و چه شخصی صلاحیت انتخاب شدن تحت عنوان معلم را در این ناحیه ناحیه دارا بوده است. هر استان شرایط ویژه و خاصی داشته و برای جذب کردن مدرس آماده بوده است. به علاوه مدارک لازم انواع ویزای کانادا باهم در تفاوت بوده است پس با دقت در جمع‌آوری مدارک تلاش خود را انجام دهید.

شرایط لازم در جهت پذیرش معلم در استان‌های کانادا:

1-پایان یافتن دوره‌های آموزشی در کشور کانادا که بایستی این دوره‌ها مطابق با استانداردهای تصویب شده در کشور کانادا بوده باشد.

2-به همراه داشتن مدرک دانشگاهی که مدت 3 سال از دریافت آن سپری شده باشد.

3-داشتن گواهی و مدرک زبان‌های انگلیسی یا فرانسوی

4-داشتن صلاحیت‌های مربوطه برای کسب مجوز تدریس در استان

5-داشتن سابقه‌ي کاری به مدت حداقل 2 سال در جهت تدریس

 

ذکر این نکته بسیار مهم بوده است که بایستی به صورت حتم تمام دوره‌های آموزشی را پشت سر بگذارید پس در صورت پشت سر نگذاشتن این دوره‌ها نمی‌توانید مجوز تدریس و صلاحیت داشتن در این حیطه را به دست بیاورید.

کشور کانادا

در نتیجه برای حل کردن این مشکل، در وهله‌ي اول بایستی به طور کامل دوره‌ي آموزشی را در یکی از دانشگاه های کانادا با موفقیت پشت سر بگذارید. اما به صورت حتم توجه کنید که تقاضای شروع دوره‌ها بایستی مورد پذیرش یکی موسسه‌های آموزشی در کشور کانادا به صورت رسمی قرار بگیرد. اخذ این مجوز‌ها به شما اجازه داده تا به گروه‌های پیش‌دبستانی تا کلاس دوازدهم به صورت رسمی و قانونی با صلاحیت تدریس کرده و موفق شوید. البته بایستی بدانید که کسب کردن صلاحیت‌های لازم در جهت تدریس کردن به صورت رسمی در دوره‌های مورد نظر در یکی از استان‌ها یا ناحیه‌ای که پذیرفته شده‌اید امکان پذیر است و به این معنی نبوده که شما این توان را دارا هستید تا در همه‌‌ي استان‌های این کشور شروع به تدریس کردن شوید زیرا برای هر استان قوانین و مقررات خاص و جداگانه‌ای وجود داشته است.

 

چه شغل‌هایی به مجوز بین المللی نیاز ندارند؟

1-تدریس زبان‌های بین‌المللی

2-تدریس و آموزش به بزرگسالان

3-دستیار و کمک آموزشی

4-معلمان در حوزه‌ي مهدکودک

5-در بعضی شرایط معلمان مدارس خصوصی

6-معلم‌های انجمن که به شکل تمام وقت در حال کار می‌باشند.

7-استاد دانشگاه در صورتی که مدرک ارشد یا دکتری داشته باشد.

معلم خصوصی

معلمانی که میبایست برای تدریس در دانشگاه‌ها مدرک TESL یا TFSL دارا باشند:

1-معلم‌های خصوصی

2-معلم‌های موسیقی

3-معلم‌های خصوصی زبان

 

مدارک مهم برای اخذ شغل معلمی در کشور کانادا:

1-پر کردن فرم ثبت نام در صفحه‌ی رسمی استانی یا ناحیه‌ای در کشور کانادا

2-همراه داشتن مدارک هویتی از قبیل: 1-شناسنامه، 2-پاسپورت یا 3-کارت شناسایی دیگر

3-مجوز رسمی جهت تدریس در ناحیه یا استان

4-ارائه‌ی مدارک تحصیلی به صورت کامل

5-عدم داشتن سوابق کیفری در کشور کانادا که بررسی این مورد به صورت کامل توسط پلیس کانادا و انگشت نگاری سفارت کانادا انجام خواهد شد.

6-نمره‌ی قابل قبول در آزمون‌های زبان معتبر

7-ارائه کردن دعوتنامه کانادا در صورت داشتن

دعوتنامه کانادا

 

بعد از ارسال کردن تمام مدارک به صورت کامل به کالج یا موسسه آموزشی مربوطه باید منتظر بمانید تا روند و پروسه‌ی مربوطه به طور کامل انجام شود و چیزی در حدود 120 روز منتظر باشید تا فرایند پذیرش کامل شود.

به این نکته بسیار دقت داشته باشید که مدارک باید به صورت حتم به زبان انگلیسی بوده باشند. مدارکی که ترجمه شده نباشد به وسیله‌ي مترجم رسمی دولت کانادا در زمان پروسه‌ي این فرایند برای این دسته از متقاضیان مورد قبول قرار نمی‌گیرد. قبل از انجام گرفتن فرایند ترجمه میبایست از مورد قبول واقع شدن ترجمه اطمینان پیدا کرده و با دقت تمام مراحل را انجام دهید.

نتیجه‌گیری:

در زمان ارائه کردن درخواست برای یک شغل، در برخی شرایط به صورت حتم به یک توصیه نامه نیاز پیدا خواهید کرد. توصیه نامه عبارت است‌ از سندی که ثابت می‌کند که شما در این شغل دارای سابقه‌ی کاری مربوطه هستید و از طرف کارفرمای قبلی مورد تایید واقع شده‌اید.

شما همچنین این امکان را نیز دارا هستید که اسپانسر فلوشیپ یا کمک هزینه برای تحصیل خود نیز از طریق توصیه‌نامه دریافت کنید و برای دریافت کردن پذیرش‌نامه از سوی دانشگاه‌ها از آن استفاده کنید. شما فقط باید بدانید که به اندازه‌ي کافی زمان به کارفرمای خود بدهید تا در توصیه‌نامه‌ي شما تمام توانایی‌ها و تجربیات شما را به صورت کامل در آن ذکر کند تا باعث موفقیت شما گردد.

دولت کانادا

 

توضیحات بیشتر:

در ادامه برای کسب اطلاعات بیشتر با موسسه‌ي زانکو که جزو با سابقه‌ترین موسسه‌هایی در حیطه‌ی این موضوع فعالیت می‌کنند بوده است همراه باشید و بدانید مشاوران زانکو با کادری مجرب از کارشناسان و مشاوران همراه همیشگی شما خواهند بود.

بیشتر بخوانید:

وقت سفارت کانادا

جاذبه های توریستی کانادا

استان‌های کانادا

 

 

 

 

پیشنهاد سردبیر زانکو