تدریس و معلمی جزو شغل‌هایی بوده است که بیشتر مردم تصور داشته‌اند که نمی‌توانند به این کشور مهاجرت کنند یا اگر بخواهند مهاجرت کنند، میبایست مراحل سخت و پیچیده‌ای از قبیل آزمون‌های خاصی که برگزار می‌گردد، اقدام کنند. این در حالی بوده است که مجموعه‌ای از روش‌ها وجود داشته تا کارهای مهاجرت معلمان به راحتی و باسرعت بالا انجام شود.

یافتن جایگاه شغلی معلمی در کشور کانادا:

براي داشتن انواع اجازه نامه تدريس کردن در استان‌های مختلف بایستی در مرحله نخست تمام شرايط و ضوابط و قوانین کالج مربوطه را به صورت کامل مطالعه کرده باشید و ان قوانین را اجرا کنید و براي عضو شدن به صورت رسمی در آن تقاضانامه ارسال کنید و کل هزینه‌های این عضویت را به صورت کامل پرداخت کرده و رسید ان را تحویل دهید. بعد از بررسي کردن تمام مدارک به صورت کامل و نسخه‌ی تایید شده به شما می‌دهند که توسط واحدهای مربوطه که مورد تایید قرار گرفته است و کالج و رعایت کردن تمام ضوابط و قوانین شما به صورت رسمی عضو کالج یا دانشگاه خواهید گشت و از مزایای آن برخوردار خواهید شد که این حرف به این معنی بوده است که شما مجوز کاري برای کار کردن در کشور مربوطه را دریافت خواهید کرد و طی مراحل صورت گرفته می‌توانید شروع به کار کرده و براي يافتن شغل تقاضا دهید که می‌تواند به صورت تقاضا در مدارس استان بوده باشد و در نهایت درخواست شما بررسی خواهد شد و منتظر جواب آن باشید.

پرداخت کردن تمام هزينه‌ها در هنگام عضويت به صورت کامل در هر سال جزو مهم‌ترین قوانین بوده است و يکي از مهم‌ترین مواردي بوده است که میبایست به صورت مرتب و کامل انجام دهید تا مجوز باطل نشود و شما به مشکلی برنخورید. به این نکته‌ توجه زیادی داشته باشید که اسم مدرسه و دانشگاه‌ها براي اين سازمان‌ها از توجه زیادی برخوردار بوده است و عامل مهمی در این نش ایفا می‌کند و برای مدرسه و کالج‌ها جایگاه ویژه‌ای قائل هستند و کنترل کردن و نظارت داشتن بر گروه‌های علمي از اولویت آن‌ها بوده است.

اشخاصی که خواهان این بوده که در دوره‌های ابتدايي و دبيرستان در مدرسه‌های عمومی استان تدريس کنند باید شرایط لازم را داشته باشند و بايستی به صورت حتم در این کالج‌ها کارت عضويت تهیه کنند که نشانگر آن‌ها بوده است و به صورت رسمی عضو در این کالج‌ها ثبت‌نام کنند. در حالت کلی تدريس کردن در این مدرسه‌ها و کالج‌ها طبق شرایط خاصی بوده و بدون داشتن کارت عضویت و روال قانونی کارها امکان پذیر نبوده است و شما حتما با خطا مواجه خواهید شد اما این  نکته را بدانید و مدنظر قرار دهید که مدارس خصوصي در بعضی شرایط ملاحظه‌هایی داشته‌اند که در ادامه آن‌ها را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

به‌صورت کلی براي اينکه کسي بتواند در انتاريو معلم شود میبايست مراحلی را طی کند که عبارت‌اند‌از:

 1-در يک برنامه‌ي دو مرحله‌اي در کالج‌ها يا دانشگاه‌هاي کانادا دوره‌های تحصيلی خود را پايان دهند و مدرک بگیرند.

 2-تمام مراحل و روال‌های قانونی را به صورت کامل انجام دهند و مراحل کار را گزارش دهند.

 3- مجوز‌های لازم را کسب کنند و عضويت در کالج به صورت رسمی باشد و سپس اقدام نماید.

روش‌های موجود برای دریافت کردن مدرک معلمی در کانادا:

1-برای دریافت کردن این مدرک افراد میبایست به صورت حتم در کالج‌ها و در يک رشته‌ي نهایی طی مدت 3 سال به تحصیل کرده و مدرک رسمی اخذ کنند

2-در دروه‌ی تربیت معلم شرکت کنند و مدرک آن را تهیه نمایند طول این دوره به مدت 2 سال بوده است.

3-روش دوم برای دریافت کردن مدرک لیسانس به این صورت بوده است که فرد میبایست در قدم اول در دانشگاه به مدت 4 سال به تحصیل بپردازد و با طی کردن دوره‌ي 1 ساله تربيت معلم، به ادامه‌ي تحصیل بپردازد. بديهي بوده است که طی کردن هر دو روش باعث افزایش مدت زمان تحصيلات افراد می‌شود و به تلاش و کوشش دانشجو او بستگی دارد.

دوره‌های رسمی

مدرک ليسانس چه در مرحله اول که دوره‌ي 3 ساله در کالج بوده باشد و چه در مرحله‌ي دوم که دوره‌ي 4 ساله بوده هیچ ارتباطی به معلم شدن نداشته است و برای فرد این امکان وجود داشته تا پس از دريافت کردن مدرک لیسانس خود در رشته‌ي ديگري تحصیل کند. اين دوره‌ها به صورت معمول به این صورت بوده است که دانشجوهایی که قصد ورود به بازار کار را دارند به صورت حرفه‌ای آماده می‌کند. اين دوره‌ها از جهتی بسیار قابل اهمیت بوده است و این نیز تعيين تخصص فرد بوده تا بعدا در آن حوزه به صورت مطلوب تدريس نماید. به طور مثال شخصی که قصد دارد تا در دبيرستان، رياضي و فيزيک تدریس کند بايستی رزومه‌ي تحصیلی فرد به صورتی باشد تا در  ترکيب کردن، تعداد واحدها و نمره‌های دوره‌ي ليسانس بتواند نمرات کامل را کسب کرده و در جهت تحصیل صلاحيت علمي لازم را داشته باشد. اما شخصی که قصد داسته است که در دوره‌ي دبيرستان دروس جامعه‌شناسي يا هنر تدريس کند باید رشته‌ي تحصيلي در دوره ليسانس او  متفاوت بوده و متناسب با درس‌ها باشد تا صلاحیت لازم را به دست بیاورد. جزيياتي نیز در این زمینه وجود داشته است که در این متن نمی‌گنجد اما در ادامه موضوعات مهم‌تری وجود داشته است که بررسی آن می‌پردازیم.

دوره‌‌های رسمی تربیت معلم در کشور کانادا به شرح زیر بوده است:

دوره‌ي تربیت معلم در کشور کانادا از نوع يک ساله يا دو ساله بوده است و بایستی به صورت حتم  به تاييد توسط کالج معلمان استان رسيده باشد. به طور کلی این دوره جزو دوره‌هایی بوده است که به واحدهاي علمي و عملي آموزش و پرورش به صورت تخصصی تمرکز شده است و دانشجو بایستی اطلاعاتي همانند : 1-روانشناسي، 2-بحران‌هاي بلوغ، 3-روش‌هاي مديريت کلاس، 4-تهيه کردن تکليف براي دانش‌آموزان و مواردی از این قبیل بوده است و زمان معین و خاصي را هم باید حتما به کلاس‌هاي واقعي رفته و نظاره‌گر رفتار معلمين باشد تا از روش‌های تدریس آن‌ها در کار خود استفاده کرده و تجربه کسب کنند. معمولا زمان شرکت در کلاس طبق قانون از قبل تعیین شده بوده و بایستی تا اتمام زمان مورد نظر در کلاس‌ها حضور داشته باشد.

در صورتی که فرد سابقه‌ي تدریس داشته باشد و بخواهد تدریس کند. در وهله‌ی اول این فرد میبایست دارای سابقه‌ي کاری طی مدت زمان خاصی باشد و بتواند این مدت زمان را با دریافت و نشان دادن فیش حقوقی ثابت کند.

 مهاجرت کردن از طریق معلمی مراحلی به شرح زیر دارد:

1-دریافت کردن کد NOC

2- پیدا کردن سطح شغلی مناسب در وبسایت‌های مربوطه

3-شهر و استان موردنظر خود را انتخاب کرده و ان را بررسی کنید

4-الزامات بین‌المللی را رعایت کرده و موارد را مورد بررسی قرار دهید.

مهاجرت به کانادا

مدرک‌های لازم جهت ادامه تحصیل و تدریس کردن در این کشور:

1-اخذ گواهی‌های مربوطه در جهت تدریس کردن در این کشور

2-اخذ کردن گواهی‌های مربوطه برای تدریس کردن زبان‌های رسمی دوم

3-اخذ کردن کارت‌های عضویت در کشور و شهر مربوطه به صورت استانی

4-اخذ توصیه‌نامه الزامی جههت ثبت کار

5-داشتن گواهی اموزشی وتدریس

6-پیدا کردن شغل در این کشور به صورت حتم

7-داشتن کد  NOC

کد NOC چیست؟

کد NOC در کشور کانادا به معنی سیستم رتبه‌بندی مشاغل در کشور کانادا بوده است، به مشاغل موردنیاز و ضروری در این کشور یک کد خاص تعلق داده می‌شود تا در برنامه‌های مهاجرتی و پیدا کردن شغل مورد نظر در کشور کانادا استفاده شود. به طور مثال برای دریافت برنامه‌ي مهاجرتی از روش اکسپرس اینتری باید در ابتدا شغل مدنظر خود را از میان این لیست مشخص کرده و انتخاب کنید و بعد مراحل بعدی را انجام دهید.

کارت عضویت در انجمن کانادا

شما این امکان را داشته‌اید که تحت عنوان یک معلم در سیستم این کشور درخواست را ثبت کنید و آن را به صورت رسمی ارائه دهید. به صورت حتم این نکته را مدنظر قرار دهید که فرایند‌های زمانی در کشورهای گوناگون متفاوت بوده است و این امکان وجود داشته است با توجه کردن به پرونده‌های مختلف چیزی در حدود بین 4 تا 8 ماه به طول بیانجامد.

معلم هنر در کشور کانادا و انواع گروه‌های اموزشی و اخذ مهاجرت از این طریق از رایج‌ترین و بهترین راه‌های مهاجرت کردن به کشور کانادا و امتیاز بندی بندی ویزای کار در کانادا تحت عنوان یک معلم در جهت تدریس‌کردن به این صورت بوده است که به عنوان دسته‌ی معلمین در این کشور قرار بگیرید و این برنامه توسط Entry Express مدیریت خواهد شد. شما باید امتیازهای لازم را جمع آوری کرده و مراحل را به صورت کامل انجام دهید تا موفق به اخذ این گواهی شوید و به صورت رسمی در این کشور تدریس کنید و اقامت این کشور را به صورت رسمی تهیه کنید تا کارها طبق روال اانجام بگیرد. ازمهم‌ترین این ویژگی‌های این امتیاز اقامت داشتن در کشور و استانی تدریس کردن در این کشورها بوده است.

موردهایی که جزو الزامات هیئت اموزشی در کشور کانادا بوده است:

هیات آموزشی مسئول برگزاری و ارائه کردن مجوز‌های مربوطه‌ي تدریس به معلمین در استان‌ها و ناحیه‌های مختلف این کشور بوده است. این نکته را بایستی مدنظر قرار دهید تا در این کشور الزاماتی وجود داشته است و شما با رعایت کردن این الزام‌ها باید مدرک تدریس را اخذ کنید و این نکته را بدانبد که هر استان شرایط ویژه و خاصی داشته و برای جذب کردن مدرس آماده بوده است. به علاوه مدارک لازم انواع ویزای کانادا باهم در تفاوت بوده است پس با دقت در جمع‌آوری مدارک تلاش خود را انجام دهید.

شرایط لازم در جهت پذیرش معلم در استان‌های کانادا:

1-پایان یافتن دوره‌های آموزشی در کشور کانادا باید طبق قوانین ای کشور بوده بااشد.

2-اخذ کردن مدرک دانشگاهی که مدت 3 سال از سپری شدن ان گذشته شده باشد.

3-داشتن گواهی و مدرک زبان‌های انگلیسی یا فرانسوی

4-داشتن صلاحیت‌ه برای تدریس در کشور کانادا به صورت استانی

5-داشتن سابقه‌ي کاری مفید به مدت 2 سال و بیشتر در این کشور در جهت تدریس

ذکر این نکته بسیار مهم بوده است که بایستی به صورت حتم تمام دوره‌های آموزشی را پشت سر بگذارید پس در صورت پشت سر نگذاشتن این دوره‌ها نمی‌توانید مجوز تدریس و صلاحیت داشتن در این حیطه را به دست بیاورید.

در نتیجه برای حل کردن این مشکل، در وهله‌ي اول بایستی به طور کامل دوره‌ي آموزشی را در یکی از دانشگاه های کانادا با موفقیت پشت سر بگذارید. اما به صورت حتم توجه کنید که تقاضای شروع دوره‌ها بایستی مورد پذیرش یکی موسسه‌های آموزشی در کشور کانادا به صورت رسمی قرار بگیرد. اخذ این مجوز‌ها به شما اجازه داده تا به گروه‌های پیش‌دبستانی تا کلاس دوازدهم به صورت رسمی و قانونی با صلاحیت تدریس کرده و موفق شوید. البته بایستی بدانید که کسب کردن صلاحیت‌های لازم در جهت تدریس کردن به صورت رسمی در دوره‌های مورد نظر در یکی از استان‌ها یا ناحیه‌ای که پذیرفته شده‌اید امکان پذیر است و به این معنی نبوده که شما این توان را دارا هستید تا در همه‌‌ي استان‌های این کشور شروع به تدریس کردن شوید زیرا برای هر استان قوانین و مقررات خاص و جداگانه‌ای وجود داشته است.

چه شغل‌هایی به مجوز نیاز نداشته است؟

1-تدریس کردن زبان‌های جهانی

2-تدریس و آموزش دادن به افراد بزرگسال

3-دستیار بودن به صورت کمک آموزشی

4-معلمان در حیطه‌ی مهد کودک‌ها

5-در بعضی شرایط معلمان مدارس خصوصی

معلم خصوصی

6-معلم‌های انجمن که به شکل تمام وقت در حال کار می‌باشند.

7-استاد دانشگاه در صورتی که مدرک ارشد یا دکتری داشته باشد.

معلمانی که میبایست برای تدریس در دانشکاه‌ها مدرک مربوطه را داشته باشند:

1-معلم‌های خصوصی

2-معلم‌های موسیقی

3-معلم‌های خصوصی زبان

مدارک مهم و الزامی برای شغل معلمی در کشور کانادا:

1-پر کردن فرم ثبت نام در صفحه‌ی رسمی استانی یا ناحیه‌ای در کشور کانادا

2-همراه داشتن مدارک هویتی از قبیل: 1-شناسنامه، 2-پاسپورت یا 3-کارت شناسایی دیگر

3-مجوز رسمی جهت تدریس در ناحیه یا استان

4-ارائه‌ی مدارک تحصیلی به صورت کامل

5-عدم داشتن سوابق کیفری در کشور کانادا که بررسی این مورد به صورت کامل توسط پلیس کانادا و انگشت نگاری سفارت کانادا انجام خواهد شد.

6-نمره‌ی قابل قبول در آزمون‌های زبان معتبر

مدارک مهم

7-ارائه کردن دعوتنامه کانادا در صورت داشتن

بعد از ارسال کردن تمام مدارک به صورت کامل به کالج یا موسسه آموزشی مربوطه باید منتظر بمانید تا روند و پروسه‌ی مربوطه به طور کامل انجام شود و چیزی در حدود 120 روز منتظر باشید تا فرایند پذیرش کامل شود.

به این نکته بسیار دقت داشته باشید که مدارک باید به صورت حتم به زبان انگلیسی بوده باشند. مدارکی که ترجمه شده نباشد به وسیله‌ي مترجم رسمی دولت کانادا در زمان پروسه‌ي این فرایند برای این دسته از متقاضیان مورد قبول قرار نمی‌گیرد. قبل از انجام گرفتن فرایند ترجمه میبایست از مورد قبول واقع شدن ترجمه اطمینان پیدا کرده و با دقت تمام مراحل را انجام دهید.

مسير‌های لازم برای معلم شدن در کشور کانادا:

بهتر بوده است که قبل از شروع کردن در حوزه‌ي شرايط مهاجرت در جهت شغل معلمی در این کشور میبایست به صورت حتم نکاتي را مورد توجه قرار دهید تا با مسير عمومي آن به صورت کامل آشنا شوید در ادامه با همراه باشید تا بهترین روش‌های مهاجرت به کانادا و زندگی در کانادا را برای معلمان به صورت گام به گام بازگو کنیم.

سيستم آموزش در کشور کانادا به صورت استاني بوده است که به این معنی بوده است که در هر استان در کشور کانادا اداره‌های آموزش و پرورش که تحت نظر وزارت آموزش استانی حرکت می‌کنند، اجرا کننده‌ي قوانین مصوب دولت فدرال و دولت استانی کانادا و کنترل مراکز آموزشي را عهده‌دار هستند. کالج معلمان انتاريو وظيفه‌ي اعطا کردن اجازه‌نامه به اشخاص متقاضي در جهت شغل معلمي را در اين استان عهده‌دار بوده‌اند و اشخاص متقاضی شامل چند دسته می‌شوند که عنوان را در قسمت‌های بالا به اندازه‌ی کافی برای شما بیان کردیم.

معلمی در کانادا

نتیجه‌گیری:

در زمان ارائه کردن درخواست برای یک شغل، در برخی شرایط به صورت حتم به یک توصیه نامه نیاز پیدا خواهید کرد. توصیه نامه عبارت است‌ از سندی که ثابت می‌کند که شما در این شغل دارای سابقه‌ی کاری مربوطه هستید و از طرف کارفرمای قبلی مورد تایید واقع شده‌اید.

شما همچنین این امکان را نیز دارا هستید که اسپانسر فلوشیپ یا کمک هزینه برای تحصیل خود نیز از طریق توصیه‌نامه دریافت کنید و برای دریافت کردن پذیرش‌نامه از سوی دانشگاه‌ها از آن استفاده کنید. شما فقط باید بدانید که به اندازه‌ي کافی زمان به کارفرمای خود بدهید تا در توصیه‌نامه‌ي شما تمام توانایی‌ها و تجربیات شما را به صورت کامل در آن ذکر کند تا باعث موفقیت شما گردد.

توضیحات بیشتر:

در ادامه برای کسب اطلاعات بیشتر با موسسه‌ي زانکو که جزو با سابقه‌ترین موسسه‌هایی در حیطه‌ی این موضوع فعالیت می‌کنند بوده است همراه باشید و بدانید مشاوران زانکو با کادری مجرب از کارشناسان و مشاوران همراه همیشگی شما خواهند بود.

بیشتر بخوانید:

وقت سفارت کانادا

جاذبه های توریستی کانادا

استان‌های کانادا

 

 

 

 

 

 

 

پیشنهاد سردبیر زانکو