آلمان از پیشرفته ترین کشورهای اروپا است که در ادامه به معرفی بهترین شهرهای آلمان برای کار، تحصیل و زندگی می پردازیم.

آلمان از شمال با دانمارک و دریای بالتیک، از شرق با لهستان و جمهوری چک، از جنوب با اتریش و سوئیس و از غرب با فرانسه، لوکزامبورگ، بلژیک و هلند مرز مشترک دارد. مساحت آن ۳۵۷٬۳۸۶ کیلومتر مربع و جمعیت آن حدود ۸۴ میلیون نفر می باشد.

بهترین شهرهای آلمان از نظر آب و هوا، کار، تحصیل و تفریح را در زیر آورده‌ایم:

برلین (Berlin)

برلین پایتخت تاریخی آلمان است که پس از جنگ جهانی دوم برلین شرقی به پایتخت برلین غربی تبدیل شد. البته این دو از یکدیگر با دیواری جدا شده بودند تا اینکه پس از تخریب دیوار برلین، در ال ۱۹۹۰ برلین به پایتخت آلمان تبدیل شد. دولت آلمان از سال ۱۹۹۹ از شهر بن به شهر برلین منتقل شد. از آنجا که در جنگ جهانی دوم بیشترین تخریب را به خود دید، برلین به سرعت تغییر کرد تا به عنوان شهری مدرن نزد جهانیان شناخته شود. برلین یکی از بهترین شهرها برای تحصیل و زندگی در آلمان تبدیل شده است.

شهر برلین یکی از شهرهای ایالتی آلمان بوده و جزء شانزده ایالت آلمان به شمار می رود. برلین به عنوان پایتخت کشور آلمان نیز شناخته می شود. مساحت برلین چیزی در حدود 891 کیلومتر مربع می باشد. از برلین می توان به عنوان بزرگترین ایالت آلمان نیز یاد کرد.

این امر به دلیل طبیعت سرسبز و چشم انداز سبزش است که یک سوم شهر پوشیده از جنگل‌ها، دریاچه‌ها، رودخانه‌ها و پارک‌های پوشیده از چمن است. سطح بسیار خوبی از زبان انگلیسی در سراسر شهر وجود دارد و بسیاری از مشاغل مناسب و محبوب برای مهاجران در میان جمعیت جوان دیده می‌شود. آب و هوای برلین نسبتا معتدل می باشد و همچنین یکی از شهرهای مهم از نظر علمی نیز در آلمان محسوب می شود. در برلین حدود 34 دانشگاه وجود دارد. شش دانشگاه از این تعداد دولتی می باشند.

شرایط اقتصادی برلین مناسب بوده و سطح رفاه زندگی خانواده ها در برلین در وضعیت مناسبی قرار دارد. جمعیت برلین در حدود 3 میلیون و 700 هزار نفر است.

وجود شرکت هایی مانند A&O و Ableton موجب شده که برلین از لحاظ کار یکی از شهرهای مناسب آلمان باشد. هزینه زندگی در شهر نسبتاً زیاد است و بسته به نحوه زندگی شخص بین 800 تا 1100 یورو تخمین زده می شود. برلین یکی از بهترین مکان ها برای تحصیل و زندگی در آلمان از گذشته تاکنون بوده است.

اجاره یک آپارتمان 3 خوابه در مرکز حدود 1500 یورو در ماه و خرید خانه به طور میانگین ​​4900 یورو برای هر متر مربع هزینه دارد.

برلین شهرهای آلمان

دوسلدورف (Düsseldorf)

دوسلدورف شهری است که هرساله میزبان مهاجران زیادی است. این شهر از نظر کیفیت زندگی و سطح کلی زیرساخت‌ها در رتبه 6 جهانی قرار دارد. این شهر با صنایعی بزرگی از قبیل بانک‌ها و شرکت‌های رسانه‌ای، توانسته فرصت‌های شغلی زیادی را ارائه دهد.

دوسلدورف به دلیل طیف وسیعی از موزه‌ها، بازارها و مکان‌های غذا برای مهاجران شهر بسیار جذابی به حساب می‌آید. تعداد مهاجران در دوسلدورف نسبت به برلین، ‌هامبورگ و مونیخ کمتر وجمعیت این شهر نزدیک به 620 هزار نفر استهزینه زندگی در این منطقه نسبت به شهرهای دیگر مانند برلین نیز نسبتا گران است. برای نمونه یک آپارتمان 3 خوابه در مرکز شهر می‌تواند ماهانه 1700 یورو برای شما هزینه داشته باشد و خرید یک ملک نیز در هر متر مربع، 6 هزار یورو هزینه در بَر خواهد داشت.

شهر دوسلدورف یکی از بهترین نمونه ها از شهرهای آلمان برای تجارت بین المللی است. این شهر یکی از شهرهای قدیمی آلمان به شمار می رود و همچنین منطقه ای آبرفتی نیز می باشد. دوسلدورف بر روی گل، شن و ماسه ساخته شده است.

هوای دوسلدورف در تابستان گرم بوده و در فصل زمستان نیز بارش برف در این شهر بسیار اندک می باشد. وضع زندگی مردم دوسلدورف بسیار مناسب بوده و با درامد میانگین می‌توان در این شهر به راحتی زندگی کرد.

نزدیک به 43 کمپانی در شهر دوسلدورف وجود دارد که موجب شده موقعیت‌های شغلی متنوعی در این شهر شکل گیرد. از لحاظ هزینه های زندگی این شهر نسبت به برلین و مونیخ ارزانتر بوده و هزینه زندگی یک شخص به طور متوسط ماهانه برابر با 750 یورو می باشد.

شهرهای آلمان دوسلدورف

هامبورگ (Hamburg)

هامبورگ دومین شهر بزرگ آلمان است که ساکنان آن از کیفیت زندگی بالایی برخوردار هستند و بیش از سایر شهرهای بزرگ در سراسر جهان برای هر نفر فضای زندگی و کار وجود دارد. بندر هامبورگ یکی از بزرگترین جاذبه های این شهر است. این شهر همچنین یک هاب بزرگ حمل و نقل است که به یکی از مهمترین مراکز فرهنگی و تجاری در اروپا تبدیل شده است. بسیاری از جاذبه های شهر نیز در اطراف این بندر هستند. هامبورگ یک شهر دانشجویی در آلمان است. دانشگاه هامبورگ نیز یکی از مشهورترین دانشگاه های آلمان به شمار می رود.

محیط اطراف هامبورگ همچنین با رودخانه‌ها و کانال‌هایی که در خیابان‌ها عبور می‌کنند، چشم اندازی بسیار خیره کننده است و بیش از 2000 پل برای عبور از آنها ساخته شده‌اند. این شهر تنوع معماری زیاد دارد، از یک سو ساختمان‌های قدیمی و از سویی دیگر بناهای مدرن به شهر جلا بخشیده‌اند. به خاطر شرایط جغرافیایی هامبورگ آب و هوای نسبتا سردی دارد. قطار، کشتی و اتوبوس برای حمل و نقل شهری در هامبورگ مورد استفاده مردم قرار گرفته است. هامبورگ یکی از ارزان ترین شهرها از نظر حمل و نقل عمومی در آلمان به حساب می‌اید.

هامبورگ یکی از شهرهای توریستی دنیا بوده و معمولا از نظر توریستی به عنوان مقصد هجدهم در دنیا شناخته شده است. هامبورگ یکی از شهر هایی بوده که به ورزش نوجوانان اهمیت زیادی داده شده و محیط بسیار مناسبی برای کشف استعداد های ورزشی فراهم نموده است.

هامبورگ یکی از شهرهای مقرون به صرفه آلمان می باشد. 17 دانشگاه در شهر هامبورگ تاسیس شده که 6 تا از این دانشگاه ها دولتی می باشند. اجاره یک خانه 3 خوابه در مرکز شهر ماهیانه حدود هزار تا ۲هزار یورو خرید هر متر مربع در مرکز شهر ۴هزار تا ۶هزار یورو هزینه دارد. نزدیک به 114 شرکت در هامبورگ وجود دارد و همچنین نیاز به نیروی کار آزاد احساس می شود.

هامبورگ شهرهای آلمان

مونیخ (Munich)

یکی دیگر از شهرهای بسیار محبوب برای مهاجران، مونیخ نام دارد. این شهر از نظر کیفیت زندگی چهارمین و از نظر زیرساخت دومین شهر برتر آلمان محسوب می شود. مونیخ پایتخت ایالت باواریا آلمان است

مونیخ به دلیل دو معماری خیره کننده ساختمان‌هایش و فرهنگ پیشرفته و مدرنی که دارد، محبوب است. همچنین هرساله جشن‌های مختلفی در شهر برگزار می‌شود که گردشگران زیادی را به خود می‌بیند. مونیخ یکی از گران‌ترین شهرهای اروپاست. یک آپارتمان 3 خوابه در مرکز شهر می‌تواند ماهانه بیش از 2 هزار یورو را برای شما بازگرداند و هزینه خرید خانه در شهر در هر متر مربع 10 هزار یورو است.

این شهر را با جشن ماه اکتبر آن می شناسند. جشنی که از سرتاسر جهان برای شرکت در آن به آلمان سفر می کنند. مونیخ به یکی از محبوب ترین و توریستی ترین شهرهای آلمان تبدیل شده است. در کنار این مزایا دانشگاه های مونیخ شهرت جهانی دارند. دانشگاه فنی مونیخ و دانشگاه لودویگ ماکسیملیان مونیخ از بهترین دانشگاه آلمان می باشند که هر ساله دانشجویان بین المللی زیادی را از سرتاسر جهان جذب می نمایند.

این شهر در دشت های بخش شمال باواریا و نزدیک به کوه های آلپ قرار گرفته است که آب و هوای بسیار دل انگیزی دارد. داشتن مراکز دیدنی و جشن ها و فستیوال ها موجب شده تعداد کثیری از مردم علاقه فراوانی به سکونت در این شهر داشته باشند.

به طور معمول هزینه زندگی در مونیخ نسبتا بیشتر از شهر های دیگر است و چیزی در حدود 900 تا 1200 یورو ماهیانه خرج شما خواهد شد. اما از لحاظ کاری به دلیل وجود کمپانی های بزرگ مانند آلیانز و زیمنس نیاز به نیروی کار متخصص همواره دیده می شود. بنابراین یکی از گزینه های مناسب جهت زندگی می باشد.

مونیخ  شهرهای آلمان

نورنبرگ (Nuremberg)

نورنبرگ یکی از بهترین شهرهای آلمان برای زندگی است. این شهر در باواریا واقع شده است. این شهر تاریخ غنی دارد و گزینه ارزان‌تری برای اجاره و خرید ملک محسوب می شود.

فرهنگ بزرگی از مهاجران در این شهر وجود دارند و امکان صحبت به زبان انگلیسی نیز امکان پذیر است.

هزینه زندگی در نورنبرگ کمتر از دیگر شهرهای آلمان است. با متوسط ​​هزینۀ اجاره برای یک ملک 3 خوابه در هر ماه به حدود هزار1000 یورو و خرید خانه با هزینه‌ای در حدود 3500 یورو برای هر متر مربع، املاک زیادی برای زندگی در این شهر وجود دارند.

نورنبرگ شهرهای آلمان

اشتوتگارت (Stuttgart)

اشتوتگارت به نقشی مهمی که در صنعت خودرو بازی می‌کند، در میان تپه‌ها، دره‌ها و چشم اندازهای سرسبز واقع شده است. اشتوتگارت شهری آرام و دارای فرهنگ اجتماعی عالی، دسترسی آسان به فروشگاه‌های باکیفیت، بازارها، تئاترها، کافه‌ها و پارک‌های زیباست. همچنین این شهر دارای ریشه‌های فرهنگی خارق العاده با بسیاری از بناهای تاریخی خیره کننده و مکان‌های معماری مدرن است که در سراسر شهر قابل مشاهده هستند.

کارخانه معروف فراری در نزدیکی شهر اشتوتگارت واقع شده است. با توجه به محبوبیت صنعتی منطقه، افراد زیادی به شهر اشتوتگارت مهاجرت می‌کنند.

زندگی در شهر نسبتاً مقرون به صرفه است و یک خانه 3 خوابه در مرکز اشتوتگارت به طور متوسط ​​1400 یورو در ماه هزینه بَر می‌دارد. خرید خانه نیز کاملاً قابل دستیابی است و هزینه در هر متر مربع حدود 4900 یورو است.

هزینه زندگی در شهرهای بزرگ آلمان به مراتب از شهرهای کوچک بیشتر است. اما برخی از دانشجویان زندگی در شهرهای بزرگ را ترجیح می دهند. اشتوتگارت شهر بهترین اتومبیل های آلمان است. این شهر خانه برندهای مطرحی مانند دایملر و پورش و مرسدس بنز است. یک شهر صنعتی در آلمان که برخلافش نامش بسیار زیبا نیز است. با تپه ها، باغ های انگور و جنگل ها اشتوتگارت بسیار سرسبز است که جاذبه های زیادی هم برای بازدیدکنندگان و هم برای دانشجویان دارد. دانشگاه اشتوتگارت آلمان نیز یکی از بهترین دانشگاه های دولتی آلمان است.

اشتوتگارت  شهرهای آلمان

فرانکفورت (Frankfurt)

فرانکفورت به عنوان پایتخت مالی آلمان، فرصت‌های شغلی متنوعی را برای افرادی که در بخش مالی کار می‌کنند، ارائه خواهد داد. فرانکفورت شهر شلوغی است که مردم از غذاها و نوشیدنی‌های عالی ارائه شده در رستوران‌ها و بارهای مختلفی که در سراسر شهر وجود دارند، به ویژه در منطقه زاکسن هاوزن و مناطقی از نوردن، لذت می‌برند.

بیشتر از 600 هزار نفر که به این مهاجرت کرده‌اند، زندگی در حومه اشتوتگارت را انتخاب می‌کنند زیرا زندگی در حومه آرامش بخش است و افراد به راحت می‌تواند با سیستم پیشرفته حمل و نقل، به شهر رفت و آمد کنند. به همین دلیل هزینه‌های زندگی در مرکز شهر می‌تواند زیاد باشد. در خارج از مرکز شهر نیز هنوز اجاره خانه‌ها نسبتاً ارزان‌تر است. هزینه خرید ملک به طور متوسط ​​3600 یورو در هر متر مربع و اجاره برای یک خانه 3 خوابه حدود 1100 یورو هزینه در بَر دارد.

شهر فرانکفورت را می توان یکی از بزرگترین شهرهای ایالت هسن آلمان دانست. فرانکفورت یکی از بهترین شهرهای آلمان از نظر هنر و تجارت به شمار می رود. فرانکفورت دارای آب و هوای بسیار مناسب و معتدل می باشد.میزان مهاجرت به فرانکفورت بسیار زیاد می باشد. میزان رفاه در فرانکفورت بسیار مناسب می باشد. فرانکفورت برای تجارت و بیزینس بسیار مناسب بوده و نزدیک به 700 هزار نفر جمعیت دارد.

هزینه زندگی در این شهر خیلی بالا نیست و به طور میانگین نزدیک به 820 یورو در ماه هزینه می برد و از طرفی 38 شرکت معتبر در این شهر فعالیت می کنند و باعث افزایش تقاضای نیروی کار می شود. از طرف دیگر این شهر توریستی نیز می باشد لذا گردش مالی در این شهر بسیار زیاد است.

این شهر یک مرکز تجاری مهم در آلمان است که تاریخ آن به قرن دوازدهم میلادی بازمی گردد. امروزه این شهر به یکی از بزرگترین مراکز بانکی اروپا و آلمانی تبدیل شده است. موزه ها، فرهنگ، تاریخ و فرصت های خرید در این شهر هر ساله بازدیدکنندگان زیادی را به این شهر می کشاند. دانشگاه های فرانکفورت نیز در میان برترین دانشگاه های آلمان هستند.

فرانکفورت شهرهای آلمان

کلن (koln)

کلن شهری دو هزار ساله در کنار رود راین آلمان است. کلن با بزرگترین کلیسای آن معماری خاصش شناخته می شود. کلیسای کلن بزرگترین کلیسای گوتیک از شمال آلپ است. دانشگاه کلن نیز یکی از بهترین دانشگاه های دولتی در آلمان است.

کلن شهرهای آلمان

لیست شهرهای آلمان

در جدویل ذیل ۵۰ شهر پرجمعیت آلمان به تفکیک ایالت لیست شده است.

ردیف شهر جمعیت ایالت
۱ برلین  ۳٬۴۶۰٬۷۲۰  برلین
۲ هامبورگ ۱٬۷۸۶٬۴۵۰ هامبورگ
۳ مونیخ      ۱٬۳۵۳٬۱۹۰  بایرن
۴ کلن ۱٬۰۰۷٬۱۲۰ نوردراین-وستفالن
۵ فرانکفورت آم ماین ۶۷۹٬۶۶۰  هسن
۶ اشتوتگارت  ۶۰۶٬۵۹۰  بادن-وورتمبرگ
۷ دوسلدورف ۵۸۸٬۷۳۰ نوردراین-وستفالن
۸ دورتموند ۵۸۰٬۴۴۰  نوردراین-وستفالن
۹ اسن ۵۷۴٬۶۳۰ نوردراین-وستفالن
۱۰ برمن ۵۴۷٬۳۴۰ برمن
۱۱ درسدن ۵۲۳٬۰۶۰ زاکسن
۱۲ لایپزیگ ۵۲۲٬۸۸۰ زاکسن
۱۳ هانوفر ۵۲۲٬۶۸۰ نیدرزاکسن
۱۴ نورنبرگ ۵۰۵٬۶۶۰ بایرن
۱۵

دویسبورگ

۴۸۹٬۶۰۰ نوردراین-وستفالن
۱۶ بوخوم ۳۷۴٬۷۴۰  

نوردراین-وستفالن

۱۷ ووپرتال    ۳۴۹٬۷۲۰     نوردراین-وستفالن
۱۸ بن  ۳۲۴٬۹۰۰  نوردراین-وستفالن
۱۹

بیله‌فلد

۲۵۷٬۹۰۰    نوردراین-وستفالن
۲۰ مانهایم ۳۱۳٬۱۷۰ بادن-وورتمبرگ
۲۱ کارلسروهه ۲۹۴٬۷۶۰ بادن-وورتمبرگ
۲۲ مونستر ۳۰۲٬۹۰۰ نوردراین-وستفالن
۲۳ ویسبادن ۲۷۵٬۹۷۰ هسن
۲۴ آوگسبورگ ۲۶۴٬۷۰۰ بایرن
۲۵

آخن

۲۵۸٬۶۶۰      نوردراین-وستفالن
۲۶ مونشن‌گلادباخ ۲۵۷٬۹۹۰      نوردراین-وستفالن
۲۷ گلزنکیرشن ۲۵۷٬۹۸۰   نوردراین-وستفالن
۲۸ براونشوایگ ۲۴۸٬۸۶۰    نیدرزاکسن
۲۹ کمنیتز ۲۴۳٬۲۵۰ زاکسن
۳۰ كيل ۲۳۹٬۵۳۰ اشلسویگ-هولشتاین
۳۱ کرفلد ۲۳۵٬۰۸۰ نوردراین-وستفالن
۳۲ هاله ۲۳۲٬۹۶۰ زاکسن-آنهالت
۳۳ ماگدبورگ    ۲۳۱٬۵۵۰  زاکسن-آنهالت
۳۴ فرایبورگ     ۲۲۴٬۱۹۰ بادن-وورتمبرگ
۳۵

اوبرهاوزن

۲۱۲٬۹۴۰  نوردراین-وستفالن
۳۶ لوبک ۲۱۰٬۲۳۰  اشلسویگ-هولشتاین
۳۷ ارفورت ۲۰۴٬۹۹۰  تورینگن
۳۸ روستوک ۲۰۲٬۷۳۰  مکلنبورگ-فورپومرن
۳۹ ماینتس ۱۹۹٬۲۳۰  راینلاند-فالتز
۴۰ کاسل ۱۹۵٬۵۳۰  هسن
۴۱ هاگن ۱۸۸٬۵۳۰  نوردراین-وستفالن
۴۲ هام ۱۸۱٬۷۸۰  نوردراین-وستفالن
۴۳

نیدرزاکسن

۱۷۵٬۷۴۰  سارالند
۴۴ مولهایم آن در رور ۱۶۷٬۳۵۰    نوردراین-وستفالن
۴۵ هرنه    ۱۶۴٬۷۶۰    نوردراین-وستفالن
۴۶ لودویگسهافن ۱۶۴٬۱۸۰  راینلاند-فالتز
۴۷ زاربروکن ۱۶۴٬۱۲۰ نیدرزاکسن
۴۸ اسنابروک        ۱۶۲٬۱۷۰  نیدرزاکسن
۴۹ لورکوزن ۱۶۰٬۷۷۰  نوردراین-وستفالن
۵۰ زولینگن ۱۵۹٬۹۳۰  نوردراین-وستفالن

پیشنهاد سردبیر زانکو