کانادا 13استان دارد، بیشتر ایرانیان در سه شهر بزرگ تورنتو، مونترال ونکوور ساکن اند. همچنین بیش از 30٪ کانادایی ها هم در این شهر ها هستند. این سه شهر شهرهای ایرانی‌نشین کانادا محسوب می‌شوند.

کانادا کشور پهناور، مدرن، پیشرفته و مهاجر پذیر، سالیانه پذیرای شمار زیادی از تازه واردین از نقاط مختلف دنیا می باشد. حتما برایتان جالب است که بدانید چند درصد از جمعیت تازه واردین کانادا را ایرانیان تشکیل می دهند.

بیشتر بخوانید:

کار فریلنس در کانادا

ایرانیان از لحاظ تعداد تازه واردین و مهاجرین در رتبه ی چهارم جدول رتبه بندی مهاجران کانادا طی سال های 2011 تا 2019 قرار دارند. 4٪ از مهاجرین تازه وارد کانادا طی سال های 2011 تا 2019 را ایرانیان تشکیل داده اند.

بیشتر بخوانید:

سردترین شهرهای کانادا

حدود 22 درصد از جمعیت حال حاضر کانادایی ها را مهاجرین تشکیل می دهند. جمعیت مهاجرین همواره در این کشور رو به افزایش است و این افزایش با برنامه ریزی ها و سیاست های دولت کانادا امکان پذیر و عملی گشته است و همچنان نیز ادامه خواهد یافت. بر اساس پیش بینی محققان و صاحب نظران، تا سال 2036 بیش از 30٪ کل جمعیت کشور کانادا را مهاجرین تشکیل خواهند داد.

بیشتر بخوانید:

برای مهاجرت به کانادا از کجا شروع کنیم؟

آمار منتشر شده نشان می دهد که استان انتاریو پر طرفدارترین استان برای مهاجرین محسوب می شود و پس از آن نیز استان های غربی کانادا اعم از آلبرتا و ساسکاچوان توانسته اند تا مهاجرین زیادی را به خود جذب کنند و بالاترین میزان تراکم مهاجرین را در این استان ها شاهد بوده ایم.  حدود ۲۲ درصد از کانادایی ها، خارج از این کشور به دنیا آمده اند و همچنین 2 میلیون نفر از سال 2011 تا 2019  به کانادا مهاجرت نموده اند.

بیشتر بخوانید:

رشته‌های تحصیلی پرطرفدار در کانادا

مونترال

مونترال شهر تحصیلی کانادا و ارزان قیمت از نظر هزینه زندگی. مناسب برای افراد زیر سی سال که تصمیم به ادامه تحصیل در کانادا را دارند. نزدیک ترین شهر کبک ستی در کنار رودخانه سنت لورنس هست که فضای اروپایی سنتی و شبیه به پاریس دارد. البته اولین ساکنان کانادای امروز نیز از این منطقه شروع کرده اند. هر دو شهر در کنار رودخانه ودارای بندر فعال اند. بیشتر افراد  تمایل به زبان فرانسه دارند هرچند انگلیسی زبان ها کاملا راحت هستند.
دارای دانشگاه های خوب مانند : مک گیل، کونکوردیا دانشگاه مونترال هست. از نظر هزینه بسیار ارزان تر از تورنتو و ونکوور است. دولت کبک به مهاجرین بسیار کمک می کند شما برای درس خواندن وام و بورس میگیرید البته اگر مقیم کانادا باشید. حضور تعداد زیادی دانشجو باعث رشد و پویایی شهر شده وبیزینس های مرتبط با آن از اجاره ملک به دانشجویان تا داشتن فست فود و ... پرسود است.

مونترال کانادا
برای کار و زندگی در مونترال و یا استان کبک دانستن زبان فرانسه بسیار حیاتی است، مخصوصا اگر قصد دارید در شغل خود به بالاترین درجه برسید باید بتوانید فرانسه وانگلیسی را به راحتی صحبت کنید. البته مشاغل مهندسی کامپیوتر و ژنتیک با دانش زبان انگلیسی به راحتی در این استان مشغول به کار می شوند. سیستم حمل ونقل مونترال مدرن است. دولت کبک سرمایه گذاری زیادی روی سیستم حمل و نقل وبهسازی آن مخصوصا بعد از زمستان های سخت انجام می دهد. در مونترال هزینه بیمه درمان اگر درآمدتان زیر 24هزار دلار در سال باشد را دولت پرداخت می کند.
ایرانی ها بیشتر در منطقه غربی مونترال ساکن اند. میانگین قیمت خانه بالاتر از پانصد هزار دلار کانادا است.

بیشتر بخوانید:

تحصیل در مونترال
مونترال شهر توریستی در کانادا است. انواع فستیوال ها وجشنواره های مختلف در این شهر برای توریست ها برگزار می شود. جشنواره موسیقی و غذا در تابستان مونترال عالی است. هنر ومعماری را در همه جای این شهر میبینید.
محصولات کشاورزی مثل سیب و گندم و ... و صنعت برق آبی و هوافضا در مونترال عالی است. زمینهای کشاورزی و عالی با حجم بسیار زیادی از آب(سطح آب همیشه بالاتر از نرم ارتفاع طبیعی است) به رونق بخش کشاورزی کمک نموده است. به دلیل این حجم از آب دولت توانسته نیروگاه های برق-آبی زیادی را فعال کند که بخش زیادی از برق نیویورک آمریکا را کبک تامین می کند. کارخانه هواپیما سازی بومباردیر در این استان است.

تورنتو

تورنتو شهر تجاری در کانادا است و در همه جای آن انگلیسی وفارسی زبانان زیاد دیده می شود. شهری مدرن و امروزی با سبک آمریکایی یعنی همراه با اتوبان های بزرگ و مراکز صنعتی و شلوغ و پرجمعیت . امکان کاریابی در این شهر با دانستن دانش زبان انگلیسی ساده تر است. نسبت به مونترال از کمک هزینه تحصیلی کمتری در این شهر برخوردارید.

تورنتو کانادا
مالیات فروش در تورنتو 13% و مالیات بردرامد هم دودرصد کمتر از مونترال می‌باشد. میانگین قیمت خانه در تورنتو بالاتر از هفتصد هزار دلار کانادا است.

بیشتر بخوانید:

قیمت خودرو در تورنتو کانادا

تورنتوبسیار گسترده و بزرگ است و سیستم حمل ونقل عمومی آن به 4 قسمت بزرگ تقسیم بندی شده است ومانند مونترال نمیتوانید با یک بلیط کل شهر را سفر کنید. حتما باید ماشین شخصی داشته باشید. از یک سر شهر تا قسمت دیگر شهر حداقل 3 ساعت است.
ایرانی های جدید در اطراف خیابان یانگ، نورث یورک و ریچموندهیل ساکن اند.  آب و هوای آن به سردی مونترال نیست معمولا چند درجه از مونترال گرمتر است و از ونکوور سردتر است.

بیشتر بخوانید:

محله های خوب تورنتو
 جمعیت تورنتو

ونکوور

شهری مناسب سرمایه داران وزندگی لوکس و مفرح.البته نه با هزینه های سرسام آور. و west ونکور رو اکثرا ایرانی‌ها اشغال کردند.تعدادی ایرانی‌ در coquitlam هم مستقر شودند، West و north ونکور گران‌ترین مناطقه حومه ونکور هستند.
آب و هوا اصلا در ونکوور سرد نیست و شما زمستان سرد را نمیبینید .هوای آفتابی کمتری دارد و بیشتر وقت ها ابری است. مناظر بکر وساحلی کنار اقیانوس آرام، فراوان دارد. فاصله محل کار تا خانه مانند تورنتوزیاد نیست.
میانگین قیمت خانه بالاتر از یک میلیون دلار کانادا است. ونکوور به آمریکا نزدیک و مهاجرین ثروتمند آسیایی مانند چین و خاورمیانه در این شهر ساکن هستند. در ونکوور تراکم خانه ها بسیار زیاد است و آپارتمان ها بیش از حد به هم نزدیکند زیرا در ونکوور بیش از هر شهر کانادا، هرگونه توسعه توسط دریا و کوه ها محدود شده است. چینی ها با پول های فراوانی که وارد این شهر کرده اند قیمت ها را بسیار بالا برده اند.

ونکوور کانادا
این شهر دارای مکان های مجهزی برای ورزش ودوچرخه سواری است. دارای پایین ترین نرخ چاقی و سیگاری در کانادا است. از برج‌های بلند و شیشه‌ای شهر که فاصله بگیرید به کوه‌های بلند و قله‌های سربه فلک کشیده و پوشیده از برف می‌رسید. در شهر ونکوور، کمتر از سی دقیقه با ماشین از منطقه‌ی کوهستانی فاصله دارید. اهالی این شهر از دوستداران ورزش اسکی هستند. طبیعت اطراف شهر برای فعالیت‌های تفریحی جذابی مثل پیاده‌گردی در دل طبیعت، دوچرخه‌سواری کوهستان، گشت و گذار در مسیرهای جنگلی، قایق‌سواری و تفریحات ساحلی بسیار مناسب است.
در آمار منتشر شده، همه ساله ونکوور رتبه ای بالا را در بین دیگر کشورها دارد. یکی از دلایل آن تمیزی و به دور بودن از اضطراب برخلاف تورنتو است.
بندر ونکوور درامد بسیار بالایی را برای ساکنین و شهر در برداشته دارد و ونکوور هچنین خانه ی اصلی انواع مختلفی از صنایع مانند بیو تکنولوژی، سوخت های جایگزین و توسعه ی نرم افزار است. دانشگاه  یو بی سی از رتبه بالایی در سطح آموزش برخوردار است.

 

پیشنهاد سردبیر زانکو