مهم ترین و بهترین شهرهای استرالیا

این کشور عظیم ،دارای  شهرهای خارق العاده است با سواحل زیبا ، صحنه های پر جنب و جوش فرهنگی و مناظر شگفت انگیز طبیعی مکان هایی با ارزش های تاریخی و فرهنگی  که کل قاره را محاصره می کند. اگر شما قصد مهاجرت و زندگی به استرالیا دارید و نمیدانید کدام شهر را برای زندگی انتخاب کنید در این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعاتی جامع و مفید برای تعدادی از شهر های استرالیا را در اختیارتان قراردهیم تا بتوانید بهتر تصمیم بگیرید.

شهرهای معروف استرالیا کجاست؟

این کشور عظیم ،دارای  شهرهای خارق العاده است با سواحل زیبا ، صحنه های پر جنب و جوش فرهنگی و مناظر شگفت انگیز طبیعی مکان هایی با ارزش های تاریخی و فرهنگی  که کل قاره را محاصره می کند. اگر شما قصد مهاجرت و زندگی به استرالیا دارید و نمیدانید کدام شهر را برای زندگی انتخاب کنید در این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعاتی جامع و مفید برای تعدادی از شهر های استرالیا را در اختیارتان قراردهیم تا بتوانید بهتر تصمیم بگیرید. و یا میتوانید جهت انتخاب کشور یا شهر مناسب برای مهاجرت از مشاوران تیم زانکو مشاوره رایگان دریافت کنید.

سیدنی استرالیا

  • سیدنی Sydney 

سیدنی پرجمعیت ترین شهر و مرکز اقتصادی کشور استرالیا است. همه سواحل گشت و گذار رویایی ، مکانهای تفریحی برتر و بندر خیره‌کننده در نیو ساوت ولز است.این شهر که تحولات خلاقانه و پیچیده ی تاریخی و فرهنگی دارد دارای یخبندان های باندی 100 ساله تا باغ های رویال گیاه شناسی ( قدیمی ترین باغ عمومی در نیمکره جنوبی است) ، معروف ترین خانه اپرای سیدنی  یکی از مشهورترین ساختمانهای جهان است که توسط معمار دانمارکی یورن اوتزون در سال 1956 طراحی شده است. جشنواره Vivid Sydney که معمولاً در اواسط ماه می و ژوئن برگزار می شود رنگ بوی هنری به این شهر بخشیده است .

حمل و نقل : سیستم حمل و نقل یکی از مسائلی است که در این شهر چندان رضایت بخش نیست. شهروندان این شهر اکثرا با وسایل شخصی خود تردد میکنند و همین امر باعث ترافیک در محدوده های مراکز تجاری سیدنی شده است البته شما امکان استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی مانند  قطار، اتوبوس، تراموا و کشتی‌های حمل مسافرین، برای دسترسی به نقاط مختلف شهر را نیز خواهید داشت.اخیرا هم دولت استرالیا اقدام به معرفی کارت های شهروندی‌ کرده است (با نام اوپال کارد Opal Card) که امکان استفاده آن در تمامی سیستم‌های حمل‌ونقل عمومی وجود دارد و کار شهروندان را از این لحاظ ساده‌تر کرده است.

موقعیت شغلی : سیدنی از لحاظ اقتصادی جزوه پررونق‌تر شهرهای استرالیا است،که ارزش میزان خدمات عرضه‌شده و محصولات تولیدی این شهر سالانه به مبلغی بالغ بر ۳۰۶ میلیارد دلار می‌رسد. ازجمله مهمترین صنایع و فعالیت‌های اقتصادی در این شهر می‌توان به خدمات تخصصی و مالی، تولیدات، فناوری‌های اطلاعات و مخابرات، گردشگری، آموزش و تحقیق و صنایع خلاق اشاره کرد. سیدنی، با موقعیت‌های شغلی زیادی که در اختیار ساکنینش قرار می‌دهد نرخ بیکاری پایینی دارد. به‌علاوه اقتصاد پررونق این شهر باعث شده است تا بسیاری از کسانی که قصد مهاجرت از طریق سرمایه گذاری به استرالیا را دارند، سیدنی را در اولویت‌های خود قرار بدهند.

هزینه زندگی : سیدنی که به‌عنوان گران‌ترین مکان برای زندگی در میان بهترین شهر های استرالیا شناخته شده است دارای هزینه های بالایی برای زندگی میباشد به طور مثال هزینه کرایه ماهانه یک آپارتمان یک خوابه در خارج از مرکز شهر سیدنی ۱۶۲۴٫۲۲ دلار است در حالی که همین کرایه  در لندن ۹۴۶٫۱۶ دلار و در نیویورک، ۱۷۱۹٫۴۴ دلار است.

آب و هوا : از لحاظ آب‌وهوایی گرم‌ترین فصل سال در سیدنی تابستان استرالیایی (نوامبر تا فوریه یا آبان تا بهمن) است که دمای هوا در آن تا ۴۰ درجه می‌رسد. در زمستان هم هوا نسبتا معتدل است و در شب‌های زمستان دمای هوا نهایتا به ۶ درجه می‌رسد.

ملبرن استرالیا

  • ملبورن Melbourne

  اگرچه ملبورن به اندازه سیدنی  جذاب نیست ،اما پایتخت پیشروی ویکتوریا یکی از جالبترین شگفتی های کلانشهر استرالیا است. ملبورن دومین شهر بزرگ کشور استرالیا با  مکان های شیک و کیهانی برای بازدید میباشد ملبورن با ظاهری کاملا اروپایی جزوه یکی از بهترین شهرها برای زندگی و بازدید در جهان است و همین امر این شهر را پایتخت فرهنگی استرالیا کرده است. ملبورن دارای گالری های هنری بی شماری ، صحنه موسیقی پر جنب و جوش و برخی غذاهای خارق العاده از سراسر جهان است. اگرچه از نظر مناظر خیره کننده نمی توان آن را با سیدنی مقایسه کرد اما محله ها و خیابان های زیبا برای گشت و گزار که شما را عاشق این شهر کند کم ندارد.

حمل و نقل : طراحی نقشهٔ شهری ملبورن دارای سیستم شبکه‌ای است (در واقع خیابان‌ها به‌گونه‌ای طرح‌ریزی شده‌اند که از تقاطع آن‌ها فضاهای مربع‌شکل در نقشه به وجود آمده است). با توجه به طراحی نوع خیابان های ملبرون رفتن از نقطه‌ای به نقطهٔ دیگر در شهر نسبتا آسان میباشد.. و  سیستم حمل‌ونقل عمومی در این  شهر نیز بسیار کارآمد است، بخصوص در نواحی داخلی شهری و استفاده از آن سریع و بی‌دردسر است.و با استفاده از قطار یا تراموا به راحتی میتوانید به مناطق مختلف شهر تردد کنید و در مناطقی که دارای استگاه قطار نمیباشد میتوانید از اتوبوس هایی که به هم مرتبط هستند استفاده کنید .شما نیز میتوانید برای استفاده از خدمات حمل‌ونقل عمومی ملبورن از کارت اعتباری‌ای به نام میکی (myki) استفاده کنید.

موقعیت شغلی : ملبورن از لحاظ موقعیت‌های شغلی‌ای که در اختیار مهاجران قرار می‌دهد شرایط مناسبی دارد و پیدا کردن کار در این شهر چندان دشوار نیست. مهمترین صنایع و فعالیت‌های اقتصادی ملبورن (و ایالت ویکتوریا به‌طور کلی) عبارت‌اند از: صنعت خودروسازی، صنعت هواپیمایی، ساخت‌وساز، آموزش، مهندسی، پرستاری، خدمات مالی و فناوری و مخابرات و اطلاعات. ملبورن و شهروندانش با آغوش باز از مهاجرانی که به‌دنبال کار به این شهر می‌آیند استقبال می‌کنند و نرخ پایین بیکاری در این شهر، پیدا کردن کار را برای مهاجران ساده‌تر می‌کند.

هزینه زندگی :  سیدنی نیز در میان بهترین شهرهای استرالیا گران‌ترین شهر برای زندگی است. گرچه هزینهٔ زندگی در ملبورن به اندازهٔ سیدنی نیست، اما چندان هم کم نیست.کرایه یک ماهه یک‌ آپارتمان یک خوابه که در خارج از مرکز شهر ملبورن قرار گرفته باشد، به چیزی حدود ۱۲۳۷٫۱۵ دلار می‌رسد.

آب و هوا : از لحاظ آب‌وهوایی ملبورن به تجربه چهار فصل سال در طول یک روز شهرت پیدا کرده است. در واقع با وجود اینکه روال عادی فصل‌ها در ملبورن  طی می‌شود، شرایط آب‌وهوایی اغلب در طول روز (البته به‌گونه‌ای نیست که غیرمنتظره باشد) تغییر می‌کند و ثابت نیست. ملبورن از لحاظ جغرافیایی جنوبی‌تر از سیدنی است و به همین خاطر زمستان‌ها و تابستان‌های نسبتا سردتری دارد. گاهی هم در طول ماه‌های زمستان دمای هوا به صفر درجه و حتی گاهی زیر صفر درجه می‌رسد.

 

بیشتر بخوانید:

مقایسه هزینه های زندگی سیدنی و ملبورن

دانشگاه موناش استرالیا

بریزبن استرالیا

  • بریزبن Brisbane

سومین شهر بزرگ استرالیا ، بریزبن ، پایتخت ایالت آفتاب (Sunshine State) با اقلیمی دلپذیر در طول سال است. آب و هوای بریزبن بسیار مناسب برای پیاده روی و دوچرخه سواری در سواحل رودخانه بریزبن است تا به سلامت جسمی شما کمک کند.شما در سواحل رودخانه بریزبن ؛ رستوران ها ، بارها ، سالن های موسیقی و آبشار زیبایی را مشاهده خواهید کرد.این شهر هم اکنون به لطف صحنه موسیقی با استعداد محلی استرالیا ، یکی از پایتخت های موسیقی جهان محسوب میشود. بریزبن که دارای مکان های هیجان انگیز و فضا های سبز زیبای بسیار باغ وحش های بسیار دیدنی و... یکی از پربازدیدترین شهرهای این کشور است.مزیت دیگر بریزبن نزدیکی آن به مناطق تفریحی تابستانی محبوبی نظیر گولد‌کوست (Gold Coast، ساحل طلایی) است.

حمل و نقل : استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی در این شهر خیلی راحت تر و بهتر از خودروی شخصی میباشد و می‌توان از قطار، کشتی یا قایق و اتوبوس برای رفتن به نقاط مختلف شهر استفاده کرد. برای استفاده از سیستم حمل‌ونقل عمومی باید بلیطی خریداری کنید که نام ترَنس‌لینک میباشد. (این بلیط دو نوع دارد: نوع اول دو ساعت اعتبار دارد و نوع دیگر برای مدت یک روز کامل اعتبار دارد).تمامی نقاط مهم و پررفت‌وآمد شهر با استفاده از سیستم حمل‌ونقل عمومی قابل‌دسترس‌اند و هر چه شهر پیشرفت می‌کند و بزرگ‌تر می‌شود، سیستم حمل‌ونقل عمومی آن هم همپای شهر گسترده‌تر می‌شود.

موقعیت شغلی : بریزبن از لحاظ رشد اقتصادی هم چیزی از بهترین شهرهای استرالیا کم ندارد و اقتصاد پررونقی دارد  که روزبه‌روز هم بهتر می‌شود. به‌علاوه در این شهر آزادی عمل نسبتا زیادی برای فعالیت‌های اقتصادی وجود دارد که وجه تمایز و مزیت دیگری برای بریزبن است. ازجمله مهم‌ترین صنایع و فعالیت‌های اقتصادی این شهر می‌توان به صنعت مهمان‌نوازی (از زیرشاخه‌های گردشگری است و شامل فعالیت‌هایی چون حمل‌ونقل گردشگران، فراهم کردن امکانات لازم برای آن‌ها و … می‌شود)، گردشگری، مراقبت‌های درمانی، تجارت و تولیدات اشاره کرد. بریزبن شهری است که با سرعتی قابل‌توجه و به‌طور بی‌وقفه در حال پیشرفت و ترقی است و این مسئله نویدبخش آینده‌ای امیدوارکننده برای این شهر است، بنابراین آن دسته از مهاجرانی که از مهارت و تخصص کافی برخوردار باشند، برای پیدا کردن کار، مشکلی نخواهند داشت.

هزینه زندگی : هزینهٔ زندگی در بریزبن در مقایسه با ملبورن و سیدنی نسبتا کمتر است. البته هرچه از مرکز شهر دورتر شویم، هزینه خرید و کرایه خانه پایین‌تر می‌آید و به همین خاطر است که بسیاری از افرادی که وارد بریزبن می‌شوند، به سمت نواحی شمالی این شهر، در ایالت سان‌شاین می‌روند و آنجا را برای سکونت انتخاب می‌کنند. کرایه ماهانه آپارتمانی یک‌خوابه در خارج از مرکز شهر بریزبن به‌طور میانگین ۱۲۳۴٫۰۴ دلار است.

آب و هوا : بریزبن در مقایسه با بهترین شهرهای استرالیا نسبتا گرم‌تر است، چراکه در منطقه‌ای نیمه‌گرمسیری واقع شده است. میانگین دمای هوا در این شهر بین ۱۶ تا ۲۵ درجه است. شرایط مطلوب آب‌وهوایی بریزبن آن را از بهترین شهرهای استرالیا تا حدودی متمایز کرده است و همه‌ساله افراد زیادی به این خاطر وارد بریزبن می‌شوند. 

هوبارت استرالیا

  • هوبارت Hobart

هوبارت بزرگترین شهر جزیره تاسمانیا و دومين شهر بزرگ استراليا ، بعد از سييدنی و همچنین قطبی برای هنرمندان و علاقه مندان به فضای باز است. بازار سالامانکا در مرکز شهر هوبارت روز شنبه از موسیقیدانان و کشاورزان خیابانی برای یک بازار هفتگی استقبال می کند.جشنواره ها در هوبارت شامل جشنواره قایق چوبی استرالیا در فوریه و جشنواره طعم در ماه دسامبر است.هوبارت با داشتن یک چشم انداز شلوغ و پر آب دارای مکان های دیدنی بسیاری است ، این شهر با داشتن کوهی زیبا که زمینه ای از شهر را ایجاد می کند و آبی تیره اقیانوس در اطراف ساحل ، آن را به  مکانی زیبا برای بازدید تبدیل کرده است. 

حمل و نقل : ساکنین هوبارت برای رفتن به مکان مورد نظرشان در شهر یا باید از خودروی شخصی استفاده کنند یا از اتوبوس. طراحی نقشه شهری هوبارت، همانند بسیاری از شهرهای استرالیا به‌گونه‌ای است که امکان رفتن از نقطه‌ای به نقطه دیگر تا حدود زیادی آسان و بی‌ دردسر است. البته وجود خیابان‌های یک‌طرفه باعث می‌شود تا پی بردن به مسیرهای مختلف شهر کمی زمان ببرد برای همین تردد با اتوبوس بسیار راحت تر از وسیله شخصی میباشد. بلیط اتوبوس هم مستقیما از خود راننده خریداری می‌شود و قیمت آن بسته به مسیر متفاوت خواهد بود.

موقعیت شغلی : وضعیت اقتصادی این شهر دارای ثبات میباشد و پیدا کردن شغل برای مهاجرانی که در زمینه کاری خود مهارت دارند چندان دشوار نمیباشد. نخواهند داشت. مشاغلی مانند ساخت‌وساز، خودروسازی، زراعت انگور و مهندسی و.. در این شهر رونق دارد و برای کارکردن برای مهاجران بسیار مناسب است.

هزینه زندگی : با وجود اینکه قیمت املاک در بعضی از قسمت‌های هوبارت بالا میباشد اما،به‌طور کلی هزینه زندگی در آن در مقایسه با دیگر شهرهای استرالیا نسبتا کمتر است. اما سوی دیگر در مقایسه با دیگر شهرها، برای خرید و دریافت برخی اجناس و خدمات (مثلا برای برق) باید هزینه بیشتری بپردازید.

آب و هوا : هوبارت جنوبی‌ترین پایتخت استرالیاست (هر ایالت استرالیا یک پایتخت یا شهر مرکزی و مهم دارد) و این مسئله باعث شده است تا در میان بهترین شهرهای استرالیا سردترین آب‌وهوا را داشته باشد: در فصل زمستان (جولای یا تیر) دمای هوای این شهر به ۴ درجه می‌رسد و در تابستان دمای هوا گرم‌تر از ۲۲ درجه  نمی‌شود.

آدلاید استرالیا

  • آدلاید  Adelaide

آدلاید یکی از پایگاههای گردشگری شراب عالی جهان است. ساکنان آدلاید معروف به "شهر کلیساها" استدلال می کنند که در واقع میخانه های بیشتری نسبت به سنبل های کلیسا در شهر وجود دارد یکی از بهترین زمان ها برای بازدید این شهر در ماه مارس است ، وقتی که تعداد زیادی جشنواره و رویداد به طور همزمان برگزار می شود.آدلاید دارای تاکستان های خیره کننده ، مکان های شگفت انگیز ،جشنواره های خارق العاده ، و یک صحنه قوی از هنرهای شهری و غذا است. سعی کنید مدتی را در خیابان Rundle بگذرانید این خیابان دارای  بوتیک های چوبی و برخی از بهترین رستوران ها و کافه های شهر میباشد.

حمل و نقل : این شهر نیز دارای وسایل نقلیه عمومی راحت و در دسترسی میباشد.اتوبوس های  آدلاید در بیشتر نقاط شهر ایستگاه دارد. متروی شهر نیز دارای چهار خط یا مسیر مختلف است که امکان دسترسی به برخی نقاط شهر را ممکن می‌کند.

موقعیت شغلی :  آدلاید هم جزو بهترین شهرهای استرالیا است و اقتصاد پررونقی دارد. طبق تخمین‌هایی که زده شده است آدلاید سالانه به چیزی حدود ۵۰۰۰ مهاجر نیاز دارد تا امکان پر کردن موقعیت‌های مختلف شغلی در آن وجود داشته باشد، بنابراین کسانی که از مهارت و تخصص کافی برخوردار باشند، از لحاظ پیدا کردن کار مناسب مشکلی نخواهند داشت. ازجمله صنایع و فعالیت‌های اقتصادی‌ که در آدلاید شرایط استخدامی خوبی دارند می‌توان به خدمات درمانی، تولیدات، خرده‌فروشی، اداره امور عمومی و آموزش و پرورش اشاره کرد.

هزینه زندگی : در میان بهترین شهرهای استرالیا برای زندگی و کار، آدلاید از لحاظ هزینه‌های زندگی نسبتا مقرون‌ به‌ صرفه‌تر است. قیمت اجناس، خدمات و مسکن در این شهر مناسب و معقول است و میانگین کرایه ماهانه آپارتمان یک‌خوابه که با مرکز شهر فاصله داشته باشد حدود ۹۸۲٫۲۵ دلار است.

آب و هوا :  این شهر دارای آب‌وهوایی مدیترانه‌ای (نیمه‌گرمسیری) یعنی آب و هوایی بسیار مطلوب میباشد. آدلاید که شهری چهار فصل است در زمستان‌ها  همراه با کاهش دمای 7 درجه و  در تابستان ها  دارای هوای میانگین 30 درجه میباشد.

کانبرا استرالیا

  • کانبرا Canberra

کانبرا شهری با ساکنین جوان است  که در ابتدا سیاستمداران و کارمندان دولت در آن ساکن بوده اند، هم اکنون دارای تعداد زیادی موزه ، گالری و بنای تاریخی برای کشف است. کانبرا که یک شهر دانشجویی است دارای رستوران و کافه های بسیار میباشد. این شهر دارای موزه کانبرا و نمایشگاه ها و گالری ها میباشد .

حمل و نقل :  کانبرا به قدر کوچک میباشد که امکان وجود وسایل حمل و نقل عمومی مانند قطار و تراموا ندارد و تنها وسیله حمل و نقل عمومی در این شهر اتوبوس میباشد که البته بسیار گسترده و کامل است و به تمام نقاط شهر دسترسی آسان دارد اما داشتن وسیله شخصی عمومی برای شما در این شهر بسیار راحت تر است چون این شهر اصلا ترافیک ندارد و جا به جایی در نقاط مختلف شهر بیشتر از 20 دقیقه زمان نخواهد برد.

موقعیت شغلی : از آنجاکه مجلس شورای استرالیا در کانبرا واقع شده است، بسیاری از شهروندان آن شغل‌های دولتی دارند. با وجود این، بیش از نیمی از نیروی کار این شهر در بخش‌های خصوصی فعالیت می‌کنند و این مسئله باعث شده است تا توجه سرمایه‌گذاران و تجار نقاط مختلف به این شهر جلب شود. در سال‌های اخیر در کانبرا توجه بیشتری به فعالیت‌های فرهنگی نشان داده شده است و احتمال دارد در سال‌های پیش رو تعداد استخدامی‌های فعالیت‌های فرهنگی بیشتر شود. کانبرا، پایتخت تجاری استرالیا نیست و فعالیت‌های تجاری در برخی دیگر از شهرهای استرالیا با جدیت و رونق بیشتری دنبال می‌شود، اما در عین حال نرخ بیکاری پایینی دارد و در میان بهترین شهرهای استرالیا برای زندگی و کار، بیشترین میانگین درآمد کارهای تمام‌وقت، متعلق به کارکنان کانبراست، به همین خاطر بسیاری آرزوی کار کردن در این شهر را دارند.

هزینه زندگی :  کانبرا نیز از شهر های مقرون به صرفه و ارزان استرالیا میباشد و خرید و اجاره  آپارتمان در این شهر با توجه به درآمد ساکنین این شهر بسیار مناسب میباشد.

آب و هوا : کانبرا آب‌وهوای خشکی دارد، به همین خاطر در مقایسه با سایر شهرها زمستان‌های سردتری دارد. دمای هوا در کانبرا در فصل زمستان (جولای یا تیر) به صفر درجه و در فصل تابستان (ژانویه تا فوریه یا دی تا اسفند) به ۲۸ درجه می‌رسد.

 

 

جهت کسب اطلاعات در خصوص هرگونه امور مهاجرتی و بهره مندی از مشاوره رایگان زانکو به صورت آنلاین و یا حضوری با ما در ارتباط باشید و با شماره های 02122226480 تماس حاصل فرمائید.

بیشتر بخوانید :

مهاجرت کاری به استرالیا

مقایسه‌ی هزینه‌های زندگی در استرالیا و کانادا

سیدنی، پنجمین شهر زیبای جهان

پیشنهاد سردبیر زانکو