شهر لس آنجلس در جنوب ایالت کالیفرنیا واقع شده است و مرکز کلان‌شهر لس آنجلس که به آن لس آنجلس بزرگ گفته می‌شود، است. لس آنجلس بزرگ‌ترین شهر در کرانه‌ی غربی ایالات متحد آمریکا است و مساحت آن ۱۳۰۲ کیلومترمربع است. لس آنجلس آب و هوای مدیترانه ای دارد و دانشگاه های معتبری مثل UCLA را در خود جای داده است

لس آنجلس که در سواحل اقیانوس آرام در جنوب کالیفرنیا واقع شده است، مرکز کلان‌شهر لس آنجلس که به آن لس آنجلس بزرگ ( Greater Los Angeles ) گفته می‌شود، است. لس آنجلس بزرگ‌ترین شهر در کرانه‌ی غربی ایالات متحد آمریکا است و مساحت آن ۱۳۰۲ کیلومترمربع است .

لس آنجلس با 3،633،591 نفر دومین شهر پرجمعیت ایالات متحده آمریکا است که در دهه 80 با رشد ۱۷.۵ درصدی توانست جایگاه شیکاگو را در رتبه دوم به دست آورد. کلانشهر لانگ بیچِ لس آنجلس با 9,329,989 نفر جمعیت دارد و شامل شهرهایی چون پاسادنا، سانتا مونیکا، بورلی هیلز و سایر شهرها است.

 محدوده‌ی کلانشهری بزرگ‌ترِ لس آنجلس شامل ریورساید و اورنج کانتی است و 16.036.589 نفر جمعیت دارد.

 

بیشتر بخوانید:

معرفی شهر لس آنجلس

 

شرایط جغرافیایی لس آنجلس

در لس آنجلس، گسل‌های زمین شناسی بی شماری وجود دارد که باعث زمین لرزهای دوره ای می‌شوند و وزش بادهای شدید در منطقه‌ی سانتا آنا خطر آتش سوزی را در تپه های پوشیده از درختی که در اطراف شهر قرار دارند، افزایش می‌دهد.

 

بیشتر بخوانید:

شیکاگو کجاست؟ - پایتخت پیتزای آمریکا

 

آب و هوای لس آنجلس

آب و هوای لس آنجلس مدیترانه‌ای است و تابستان‌های طولانی و خشک دارد و در زمستان نیز گاهی طوفان‌های همراه با باران وجود دارد .

 میانگین بارش سالانه 305 میلی متر و درجه حرارت هوا بین مناطق ساحلی ملایم و فضای داخل شهر بسیار متفاوت است.

در تابستان ، هوای خنک دریایی که به درون هوای گرم کشیده می‌شود، وارونگی دما را ایجاد می کند، آلاینده های هوا را از محیط‌های صنعتی و اتومبیل‌ها به دام می اندازد و باعث ایجاد آلودگی و دود در هوا می‌شود.

 

منابع آبی لس آنجلس

حدود 25٪ از نیازهای آبی شهر لس آنجلس از چاه‌های محلی تأمین می شود و باقی آن از طریق لوله‌کشی درون قنات هایی که به رودخانه اوونز و سیرا نوادا ، رودخانه کلرادو در کویر و رودخانه feather در شمال کالیفرنیا متصل است، تامین می‌شود.

 

جمعیت قومی و ملیتی لس آنجلس

جمعیت از نظر قومی در لس آنجلس متنوع است. براساس سرشماری سال 1990 ، 53٪ از جمعیت آن سفیدپوست هستند که این طبقه بندی شامل بسیاری از اسپانیایی ها است.

سیاه پوستان که در سال 1990 به 487،674 نفر رسیدند، در دهه 1980 با كاهش جمعیت بیش از 3٪ مواجه بودند. از طرفی قومیت‌های دیگر خیلی سریع رشد کردند؛ اسپانیایی ها بیش از 70 درصد افزایش یافتند و آسیایی ها و افرادِ ساکن جزایر اقیانوس آرام 65.5 درصد افزایش یافتند. (افزایش اسپانیایی هم از طریق مهاجرت از مکزیک و هم با افزایش طبیعی حاصل شد.)

آمریکایی های ژاپنی در جامعه و اقتصاد آنگلو-آمریکایی ادغام شده اند و سایر گروه های این شهر شامل کره ای ها، فیلیپینی ها، کوبایی ها، چینی ها و ویتنامی ها هستند.

 

 لس آنجلس کالیفرنیا

 

اقتصاد و صنایع و معادن لس آنجلس

اقتصاد لس آنجلس زمانی به کشاورزی وابسته بود، اما امروزه صنعت از اهمیت بیشتری برخوردار است.

صنعت مدرن لس آنجلس عمدتاً در دو گروه قرار دارد:

۱. تبلیغات ضبط تصاویر متحرک(motion picture-recording-advertising)

۲.تحقیقات مهندسی الکترونیک و هوا فضا(aerospace-electronics-engineering-research).

تولیدات لس آنجلس شامل خودرو ، ماشین آلات مزرعه ، مواد شیمیایی ، محصولات فلزی و منسوجات است.

 نفت که در لس آنجلس اولین بار در سال 1892 کشف شد، از طریق چندین زمینه تولید می شود و این شهر دارای پالایشگاه های بزرگ و ذخیره سازی "مزارع مخزن(tank farm)" است.

از طرفی نیاز به حمل و نقل بنزین باعث احداث بنادر لس آنجلس شد حالا که یکی از بزرگ‌ترین بندرهای مصنوعی در جهان است.

 

 لس آنجلس

 

مراکز تحصیلی لس آنجلس

از جمله بسیاری از مؤسسات آموزش عالی در لس آنجلس می توان به انستیتوی فناوری کالیفرنیا (1891)، دانشگاه کالیفرنیای جنوبی (1880)، کالج اکسیشنال (1887) و دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس (1881) اشاره کرد.

 

بیشتر بخوانید:

تحصیل در لس آنجلس

 

مراکز تفریحی لس آنجلس

 از جمله بسیاری از پارک های لس آنجلس می توان به دیزنی لند ، پارک گریفیت و magic mountain اشاره کرد.

از جمله مکان‌های برجسته و دیدنیِ دیگر لس آنجلس نیز مأموریت های سن گابریل (1771) (the missions (of San Gabriel و سان فرناندو (1797)، بنای تاریخی ال پوئبلو د لس آنجلس و برج های واتس هستند. همچنین موزه گتی، موزه هنر کانتی لس آنجلس، موزه هنرهای معاصر و موزه نورتون سیمون، همانند Hollywood bowl و مرکز موسیقی هنرهای نمایشی، بازدید کنندگان زیادی را به خود جلب می‌کند .

 

با توجه به تمام آنچه درباره لس آنجلس گفته شد، اگر قصد مهاجرت به آمریکا از طریق کار یا تحصیل در آمریکا را دارید، با مشاوران ما در زانکو تماس گرفته تا شما را در تمام مراحل امور مهاجرتی تان مراهی کنند.

 

منبع: scholastic

 

بیشتر بخوانید : گرین کارت آمریکا

 

پیشنهاد سردبیر زانکو