اگر قصد مهاجرت به آلمان را داشته باشید احتمالا کلمه‌ای به نام شوفا نیز به گوشتان می‌خورد. افراد زیادی در مورد این سرویس شنیده‌اند اما فقط تعداد کمی از مردم واقعاً می‌دانند که شوفا چیست، چه کاری انجام می‌دهد و برای چه برنامه‌ای در نظر گرفته شده است.

ما در این مقاله قصد داریم به شما شرح دهیم که شوفا دقیقا چیست و چگونه می‌تواند بر مهاجرت و زندگی شما در آلمان تأثیر مثبت یا منفی بگذارد.

 

شوفا چیست؟

شوفا (SCHUFA) مخفف کلمه‌ی "Schutzorganisation für Allgemeine Kreditsicherung" (به آلمانی) است که به عنوان  “General Credit Protection Association” (به انگلیسی) و "انجمن حمایت از اعتبار عمومی" یا "موسسه‌ی حافظتی برای وام های عمومی بانکی" به فارسی ترجمه شود.
شوفا همچنین با سیستم‌های مدیریت تصمیم‌گیری، مدیریت اطلاعات و سیستم‌های امتیاز دهی سر و کار دارد. این موسسه بیش از 683 میلیون پرونده از بیش از 66.3 میلیون نفر از افراد و تعداد 4.2 میلیون از کسب و کارها را در اختیار خود دارد. این موسسه یکی از بزرگترین موسسات در زمینه‌ی فعالیت‌های اعتباری و مالی افراد است.  این اطلاعات تضمینی است برای حفاظت از طرفین قراردادهای مالی. شوفا را می‌توان در یک کلام مرکز اعتبار سنجی افراد نام گذاشت.

 

تاریخچه‌ی شوفا

موسسه ی شوفا در سال 1927 تأسیس و توسط شرکت برق شهرداری برلین به عنوان ابزاری برای ایجاد و ردیابی سوابق مشتریانی که به موقع اقساط وام‌های بانکی خود را پرداخت می‌کردند مورد استفاده قرار می‌گرفت. اما امروزه شوفا به عنوان یک بانک اطلاعاتی خصوصی در سراسر کشور برای بازپرداخت اعتبارات مشتریان در آلمان فعالیت می‌کند. شوفا در واقع می‌تواند سوابق و گزارش‌هایی درباره مردم اتحادیه اروپا که در کشوهای زیر ساکن هستند نیز ایجاد کند: بلژیک، یونان، ایرلند، ایتالیا، لیتوانی، هلند، اتریش، لهستان، سوئد، سوئیس، اسلوونی، اسپانیا.

 

کاربرد شوفا

شوفا چیست

زمانی که شما به آلمان مهاجرت و در آنجا زندگی کنید، برای انجام تمام امور مالی خود از جمله باز کردن حساب بانکی، گرفتن وام بانکی، خرید خانه و غیره، نیاز به برگه‌ی شوفا خواهید داشت که این برگه در واقع تاییدیه‌ای جهت اثبات این موضوع است که شما برای انجام امور مالی قابل اعتماد هستید. به عبارت دیگر شوفا به صاحبان اموال(مثل بانک‌ها) اجازه می‌دهد تا بانک اطلاعاتی مشتریان خود را قبل از ارائه وام یا افتتاح حساب بانکی بررسی و میزان قابل اطمینان بودن مشتریان را از نظر مالی و اقتصادی بسنجند یعنی بطور مثال شما سوء سابقه مالی در سالهای اخیر نداشته باشید و اینکه که آیا شما توانایی پرداخت اقساط وام درخواستی را خواهید داشت یا خیر. پس از بررسی موفقیت آمیز مشتری روی دیتابیس شوفا، بانک‌ها می‌توانند به مشتریان خود وام نقدی بدهند یا برایشان حساب بانکی بازکنند. همچنین بعنوان مثال دیگر صاحبخانه با مشاهده شوفای شما می‌فهمد که شما توانایی پرداخت به موقع کرایه خودرا دارید یا خیر. شوفای مثبت می تواند بعنوان یک امتیاز مثبت برای شما محاسبه گردد.


شوفا چه اطلاعاتی را ذخیره می‌کند؟

شوفا اطلاعات مربوط به حساب‌های جاری ، کارت‌های اعتباری، قراردادهای تلفن همراه، وام‌های بانکی و قراردادهای لیزینگ افراد را در خود جمع‌آوری و ذخیره می‌کند. کاربران شوفا حق دارند یک بار در سال پرینتی را از جزئیات شوفای خود دریافت کنند.

 

نحوه دریافت شوفا

شوفا چیست

 2 روش برای درخواست شوفا وجود دارد که هر گواهی گزارش شوفا به مدت 3 ماه با و پرداخت هزینه 29.95 یورو معتبر است. همچنین می توانید هر سال 1 گزارش رایگان دریافت کنید.

  1.   ثبت آنلاین درخواست خود از طریق وب سایت رسمی شوفا در meineschufa.de می‌توانید به سرعت گواهی شوفای خود را دریافت کنید. (نحوه ثبت درخواست در وبسایت بطور کامل توضیح داده شده است)
  2. فرم درخواست شوفا را از وب سایت رسمی شوفا دانلود کرده ( درون وبسایت بر روی قسمت Formulare und Broschüren (فرم ها و بروشورها) کلیک کنید) و بعد از پر کردن فرم، آن را به همراه کپی پاسپورت و گواهی رسمی اقامت آلمان (Anmeldung) از طریق پست ارسال کنید که دریافت شوفا از این روش ممکن است 4 تا 6 هفته طول بکشد.

 

جهت دریافت راهنمایی بیشتر در ارتباط با مهاجرت به آلمان، دریافت اقامت دائم آلمان و نحوه‌ی دریافت شوفا می‌توانید با زانکو مشاوره نمایید.

 

بیشتر بخوانید:

بلوکارت آلمان

ویزای جستجوی کار آلمان

مشاغل مورد نیاز در آلمان

پیشنهاد سردبیر زانکو