طراحی داخلی، گرایش‌ها، درامد و راه تمایز در آمریکا

در این مقاله به سراغ معرفی شغل طراحی داخلی رفته‌ایم و این شغل جذاب و هنرمندانه اما سخت را بررسی و معرفی کرده‌ایم و گرایش‌های مختلف و درامد آن در آمریکا را هم توضیح داده‌ایم.

طراحی داخلی علاوه بر این که یک هنر است و نیازمند روحیه و شم هنرمندانه است، فن هم محسوب می‌شود. اگر بخواهیم مختصر و مفید بگوییم که چه چیزی این رشته را انقدر جذاب کرده است، باید گفت آموزش و کیفیت! در واقع یک طراح داخلی با درکی که از رفتار انسان‌ها دارد، دست به طراحی و خلق فضا می‌زند و برای اغلب طراحان داخلی کاربرد فضاها اهمیت به نسبت قابل توجهی از شاخصه‌ی زیبایی فضا اهمیت خیلی بیشتری دارد! در این مقاله به سراغ رشته و شغل جالب طراحی داخلی رفته‌ایم، از ابعاد و زوایای مختلف آن را بررسی کردیم و نهایتا جایگاه، درآمد و بازار کاری آن را در کانادا مورد نقد قرار دادیم.

 

طراحی داخلی چه تفاوتی با طراحی دکوراسیون دارد؟

 

طراحی داخلی چه تفاوتی با طراحی دکوراسیون دارد؟

طراحان داخلی اغلب دستی بر آتش دکوراسیون و اسباب و اثاثیه دارند، اما بیش از آن با نقشه‌ی ساختمان و موقعیت ساختمان سروکار دارند، به علاوه باید نوع مصالحی که باید برای هر پروژه مورد استفاده قرار بگیرد را به خوبی بشناسند و مراحل و شرایط کار را درست بسنجند.

به عبارتی یک طراح داخلی حتما یک طراح دکوراسیون هم هست، اما یک دکوراتور الزاما یک طراح داخلی نیست! طراح داخلی می‌تواند طراحی دکوراسیون هم انجام بدهد، اما یک دکوراتور نمی‌تواند طراحی داخلی انجام بدهد! این در حالی است که طراح داخلی عموما با معمارها کار می‌کند و با نقشه‌ها کار را جلو می‌برد و اغلب در مراحل کار طراحی داخلی کاری با چندوچون دکوراسیون پروژه و پر شدن فضا با اسباب و اثاثیه ندارد.

یک طراح داخلی به علت این که با معمارها کار می‌کند، در موارد بسیاری بسته به میزان تحصیلات، تجربه و تبحر فرد می‌توانند در موضوعاتی مثل لوله‌کشی، سیم‌کشی، تغییرات ساختاری ساختمان، ساخت و ساز و ... هم نظر بدهد و حتی نظراتش را اعمال کند.

یک طراح داخلی به چه مدارک، دانش و مهارتهایی احتیاج دارد؟

 • مدارک و مدارج مورد نیاز برای یک طراح داخلی

 1. تحصیلات آکادمیک در زمینه‌ی طراحی داخلی یا معماری داخلی در یک مدرسه یا دانشگاه معتبر به مدت 4 سال، در برخی موارد حتی بالاتر از مقطع لیسانس مورد نیاز است.

 2. گذراندن دوره‌های کارآموزی یا کارورزی زیر نظر افراد حرفه‌ای و متخصص در زمینه‌ی طراحی داخلی
 3. مدرک آزمون National Council for Interior Designer Qualification (NCIDQ)
 • دانش مورد نیاز برای یک طراح داخلی
 1. داشتن سواد و دید هنری
 2. اطلاع از تاریخ هنر، معماری، فلسفه، ادبیات، طراحی صنعتی و...
 3. شناخت انواع مصالح، اسباب و اثاثیه و...
 4. داشتن دانش به روز از طراحی و ابزارهای تکنولوژیک پرکاربرد در اسکچ، مدل‌سازی و...
 5. داشتن خلاقیت و توانایی حل مساله

 

گرایش‌های مختلف طراحی داخلی در آمریکا

 

برخی از گرایش‌های مختلف طراحی داخلی در آمریکا 

طراحی داخلی رشته‌ای است که به طراحی و ایجاد تغییر در خانه و ساختمان محدود نمی‌شود و پا را از حدود معین شده فراتر گذاشته و بسیار وسعت پیدا کرده است. به همین دلیل هم هست که درآمد طراحان داخلی در آمریکا یک طیف وسیع را شامل می‌شود. در ادامه چند مورد از گرایش‌های طراحی را می‌بینید که احتمالا از آنها بی‌خبر بوده‌اید!

 

طراحی مراکز درمانی

 

 • طراحی مراکز درمانی (Healthcare Design)

طراحان مراکز درمانی کسانی هستند که مطب‌های پزشکان و دندان‌پزشکان، اتاق‌های فیزیوتراپی، بیمارستان‌ها، مراکز درمانی، درمانگاه‌ها، مراکز مراقبت و رسیدگی و... را طراحی و خلق می‌کنند. در واقع این افراد با خلق فضاهای مناسب و دقیق به راحتی و آسودگی هر چه بیشتر بیماران کمک می‌کنند.

یک طراح مرکز درمانی با پیش‌بینی و درک کارمندان آن مرکز درمانی و بیماران دست به طراحی می‌زند. در طراحی‌های این فرد حتما باید مسائل روزمره‌ی کارمندان و بیماران حتما لحاظ شده باشد و به این مسائل پاسخ دقیق و مناسب داده شود.

 

طراحی حمام و آشپزخانه

 

 • طراحی حمام و آشپزخانه (Kitchen and Bath Design)

همانطور که از اسم این نوع طراحی داخلی برمی‌آید مربوط می‌شود به طراحی و تغییر مدل فضای داخلی حمام و آشپزخانه. در این بخش از خانه چیزهایی که بسیار اهمیت دارند مواردی از این قبیل هستند:

 1. نوع مصالح و مواد اولیه‌ای که به کار می‌رود.
 2. نوع چینش و کاربرد کابینت‌ها آویزها و کشوها که باید خلاقانه، کاربردی، زیبا و پاسخگوی نیاز مشتری باشد.
 3. لوله‌کشی، سیم‌کشی و چفت و بست‌ها باید طوری انجام شوند که در فضای گرم و مرطوب حمام و آشپزخانه آسیبی نبینند و به خوبی عمل کنند.

 

طراحی پایدار

 

 • طراحی پایدار (Sustainable Design)

طراحی پایدار در آمریکا زیر مجموعه‌ی انجمن ساخت‌وساز سبز ایالات متحده قرار می‌گیرد و داشتن مدرک یا اعتبارنامه از سمت این انجمن نشان می‌دهد که طراح مورد نظر از نظر تخصص و تجربه کاملا مورد تایید است. طراحان پایدار عموما در پروسه‌ی طراحی و ساخت‌وساز دقت می‌کنند تا کمترین آسیب محیطی را به زمین وارد کنند و با همین چشم‌انداز مواد و مصالح مورد نیاز را هم انتخاب می‌کنند.

 

طراحی جهان شمول یا همگانی

 

 • طراحی جهان‌شمول یا همگانی (Universal Design)

طراحان جهان‌شمول با این هدف که سازه یا فضای خلق شده با تغییر یا بازطراحی در دسترس‌تر و کارامدتر باشد دست به طراحی می‌زنند. این لغت اولین بار توسط یک معمار به نام رونالد مک برای انتقال مفهومی در معماری استفاده شد که سعی داشت فضا و محصولاتی را توضیح دهد که کاربرهای آنها آنقدر گسترده باشند که از نظر سن، جنس، موقعیت شغلی، وضعیت سلامتی و... محدود نشوند و هر کسی بتواند از آنها استفاده کند.

درامد طراحان داخلی در آمریکا

همانطور که جلوتر از انواع و گرایش‌های مختلف طراحی داخلی گفتیم، طبیعی است که رنج متفاوتی از درامدها را هم شاهد باشیم. درمورد امریکا در هر ایالت میزان دستمزد این افراد متفاوت و کاملا بسته به توانایی‌ها و تخصص طراح بالاتر یا پایین‌تر می‌اید.

به شکل کلی یک طراح داخلی معمولی در آمریکا سالانه پنجاه و دو هزار و هفتصد دلار، یک طراح داخلی کارکشته و عالی نود و دو هزار و پانصد دلار و یک طراح داخلی تازه‌کار باید انتظار سی هزار دلار را داشته باشند. عموما یک طراح داخلی خوش‌ذوق اما در ابتدای راه در آمریکا  شانس پیشرفت و ارتقا را خیلی زود پیدا می‌کند.

به این شکل که زمینه‌ی طراحی داخلی به شدت وسیع است و داشتن ذوق و قریحه‌ی هنری، سواد و تبحر به طراح کمک می‌کند تا خیلی زود بتواند مسیر خودش را پیدا کند. اما چیزی که یک طراح داخلی را از یک طراح داخلی معمولی متمایز می‌کند، دقت به جزییات، خلاقیت، حل کردن مسائل است. این طراح داخلی حتما جای خود را در آمریکا پیدا خواهد کرد.

 

مهاجرت تحصیلی زانکو

مهاجرت به آمریکا با زانکو

 

پیشنهاد سردبیر زانکو