ویزا یک مدرک قانونیست که کشور‌ها برای کنترل ورودی‌های خود صادر می‌کنند. با در دست داشتن ویزای یک کشور شما قانونا اجازه‌ی حضور در آن را خواهید داشت. مسافران خارجی برای گرفتن این مدرک باید به سفارت کشور مورد نظر مراجعه کرده و مدارک لازم را ارائه دهند. در ادامه طریقه‌ی اخذ ویزا را به شکلی جامع و کاربردی بیان خواهیم کرد.

شروع کار

پاسپورت لازم برای شروع روند ویزا

برای شروع روند اخذ ویزا لازم است پاسپورت خود را در دست داشته باشید. همچنین اعتبار باقی‌مانده‌ی پاسپورت شما باید حداقل 6ماه باشد. این زمان برای همه‌ی کشورها یکسان نیست و به‌طورمثال، فیلیپین اعتباری حداقل 9ماهه را برای صدور ویزا قید کرده است. صدور گذرنامه تا 45 روز و تمدید آن تا دو ماه زمان می‌برد.

ارسال مدارک

مدارک ویزا

پس از این مرحله،باید گذرنامه را به‌همراه مدارک لازم به سفارت مورد نظر بفرستید. مدارکی که عموما مورد نیازند عبارتند از مدارک شناسایی و عکس جدید (برای ثبت هویت). باقی مدارک متناسب با نوع سفر شما و کشور مقصدتان متغیر است. مثلا برای مهاجرت تحصیلی، سوابق تحصیلی و پذیرش دانشگاه مورد نظر نیاز است. در کل هر مدرکی که کارایی شما برای کشور مقصد و داشتن هدفی مشخص و مفید (برای جامعه‌‌ی آن‌ها) را ثابت می‌کند، به کار خواهد آمد.

مصاحبه و انگشت نگاری

در این مرحله شما پس از بررسی مدارکتان، به سفارت مربوطه فراخوانده می‌شوید و از شما مصاحبه به عمل خواهد آمد. این مصاحبه به منظور تایید هویت و توانایی‌های ذکر شده در مدارک می‌باشد؛ برای همین بهتر است در تمام مراحل صداقت را دستور کار خود قرار داده و از دادن کوچکترین اطلاعات غلط در مورد خود اکیدا خودداری کنید.

انگشت نگاری
انگشت نگاری هم دیگر کار مهم در موقع مراجعه به سفارت و قبل از صدور ویزاست. زیرا با ثبت اثر انگشت شما، هویتتان در هیچ فرودگاهی، مورد پرسش قرار نخواهد گرفت. در بعضی سفارت‌ها نسبت به این مهم سهل انگاری می‌شود و از همین رو، بهتر است به آن‌ها یادآوری کنید و امنیت سفر خود را به خطر نیندازید.

نکات مهم

مهر ویزا

رزرو یک بلیط هواپیما قبل از مراجعه به سفارت بسیار مهم است. همچنین نیاز است دلیل قطعی و اصلی سفر خود را، نه کمتر و نه بیشتر، به آن‌ها اعلام کنید. مقصد دقیق سفر شما (محل اقامت) از نکات حیاتی است و نبود آن پرونده‌ی شما را دچار نقص کرده و شکست آن را تقریبا قطعی می‌کند.
برخورداری از سن بالاتر و تاهل، گرفتن ویزا را آسان‌تر خواهد کرد. همچنین گرفتن ویزا و استفاده نکردن از آن امتیاز منفی به حساب می‌آید. سوابق سفرهای شما نیز تاثیر بسزایی در گرفتن تاییدیه‌ی سفر به یک کشور جدید خواهد داشت.

انواع ویزا

•    ویزای توریستی: موقتی بوده و برای گرفتن آن لازم است بلیط رفت و برگشت خودرا رزرو کرده باشید. همچنین برای اخذ این ویزا باید نشان دهید می‌توانید از پس مخارج مدت مورد نظر برآیید. نکته‌ی دیگر در مورد این ویزا معرفی محل اقامت (مثل برگه‌ی رزرو هتل) می‌باشد. این نوع از ویزا می‌تواند برای چند بار رفت و برگشت نیز صادر شود.
•    ویزای تحصیلی: پس از دریافت نامه‌ی پذیرش دانشگاه، لازم است 8 الی 10 هفته قبل از شروع ترم، برای رزرو وقت سفارت اقدام نمایید.
•    ویزای دیدار بستگان: نیاز است از طرف بستگان خود در کشور مورد نظر، دعوتنامه دریافت کرده باشید.
•    ویزای کاری: سخت‌ترین نوع ویزاست. بعضی از کشور‌ها 6ماه اقامت موقت داده و شما در این فرصت باید کار پیدا کنید. در غیر این صورت دیپورت خواهید شد.

 

بیشتر بخوانید:

سن انگشت نگاری ویزای کانادا

وظایف وکیل مهاجرتی

پیشنهاد سردبیر زانکو