با توجه به شرایط اقتصادی، اجتماعی و سیاسی ایران، پرداخت هزینه‌های تحصیل در کشورهای خارجی نیز برای بسیاری از دانشجویان تبدیل به مشکل بزرگی شده است و تعداد زیادی از متقاضیان مهاجرت تحصیلی ممکن است نتوانند از پس پرداخت تمام این هزینه‌ها برآیند. در اینجاست که فاند یا کمک هزینه‌های تحصیلی می‌توانند این مشکل را برطرف نمایند که ما در این مقاله برایتان شرح می‌دهیم که فاند چیست و انواع فاند هایی که دانشگاه‌های خارجی ارائه می‌دهند به چه صورت می‌باشد.

یکی از مهم‌ترین نکاتی که هنگام تصمیم‌گیری جهت تحصیل در کشورهای خارجی باید در نظر بگیرید هزینه‌های مهاجرت تحصیلی شما از جمله شهریه‌ی دانشگاه، هزینه خوابگاه، بیمه، رفت و آمد و غیره می‌باشد.
با توجه به شرایط اقتصادی، اجتماعی و سیاسی ایران، پرداخت هزینه‌های تحصیل در کشورهای خارجی نیز برای بسیاری از دانشجویان تبدیل به مشکل بزرگی شده است و تعداد زیادی از متقاضیان مهاجرت تحصیلی ممکن است نتوانند از پس پرداخت تمام این هزینه‌ها برآیند. در اینجاست که فاند یا کمک هزینه‌های تحصیلی می‌توانند این مشکل را برطرف نمایند که ما در این مقاله برایتان شرح می‌دهیم که فاند چیست و انواع فاند هایی که دانشگاه‌های خارجی ارائه می‌دهند به چه صورت می‌باشد.

 

فاند چیست؟

فاند (Fund) در لغت به معنی تهیه‌ی مبلغی خاص برای هدفی خاص یا سرمایه‌گذاری است اما فاند در اینجا که بحث تحصیل مطرح است به معنی کمک هزینه‌ی تحصیلی است. معمولا اگر نمرات بالایی در مقاطع تحصیلی قبلی داشته باشید یا پروپوزال و مقاله‌ی پژوهشی خاصی داشته باشید شانس گرفتن کمک هزینه های تحصیلی برایتان بسیار بالا خواهد بود اما اگر این شرایط را هم نداشته باشید باز هم از راه‌های دیگر امکان دریافت فاند برای شما وجود خواهد داشت. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با فاند باید به وبسایت دانشگاه خود مراجعه کنید زیرا نوع و مبلغ و شرایط اعطای فاند در دانشگاه‌های مختلف متفاوت است.

در ادامه درباره‌ی انواع فاند یا کمک هزینه های تحصیلی توضیح مختصری خواهیم داد.

 

انواع فاند یا کمک هزینه تحصیلی

فاند چیست؟

کمک هزینه‌های تحصیلی به 3 دسته تقسیم می‌شوند:

 1.  فاند هایی که در کاری در قبال گرفتن آن انجام نمی‌دهید.
 2.  فاند هایی که برای گرفتن آن باید فعالیت خاصی انجام دهید.
 3.  فاند هایی که در شرایط خاص و به افراد خاص اعطا می‌شود.

هر کدام از این کمک هزینه ها خود تعدادی زیرمجموعه دارند که در ادامه  توضیح مختصری از هرکدام می‌دهیم.

 

1. فاند هایی که در کاری در قبال گرفتن آن انجام نمی‌دهید

اعطای این نوع بورسیه به دانشجویان بدون بازپرداخت یا با بازپرداخت‌های طولانی مدت و کم خواهد بود و دانشجو در قبال آن فعالیتی انجام نمی‌دهد و شامل موارد زیر می‌شود:

 • اسکالرشیپ (Scholarship)

اسکالرشیپ برای کمک به رشد تحصیلی دانشجو جهت پرداخت بخشی از هزینه‌های زندگی و تحصیلی در نظر گرفته می‌شود. برای دریافت اسکالرشیپ، دانشجو باید دارای شرایط تحصیلی و علمی در سطوح بالایی باشد. این کمک مالی در بیشتر مواقع به صورت ترمی ارائه می‌شود و بیشتر به دانشجویان در دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می‌شود.

 

بیشتر بخوانید:

تفاوت scholarships و bursaries چیست؟

 

 • فلوشیپ (Fellowship)

فلوشیپ که از آن با نام دوره تکمیلی تخصصی نیز یاد می‌شود از جمله دوره‌های تحصیلی تکمیلی رشته‌های پزشکی به شمار می‌رود و دوره ای است که دانشجویان رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و … پس از فارغ التحصیل شدن و گرفتن تخصص خود می‌گذرانند.

 

 • وام (Loan)

وام پولی است که شما از دانشگاه دریافت می‌کنید و بنا به قرارداد مشخص باید آن را در زمان مشخصی به آنها پس بدهید. البته معمولا وام به دانشجویان مقیم آن استان یا شهر تعلق می‌گیرد.

 

 • جایزه (Award)

جایزه معمولا به دانشجویان مشغول به تحصیل بر اساس میزان پیشرفت تحصیلی و مدارج دست یافته و دیگر پارامتر ها داده می‌شود.

 

 • هزینه‌ی شهریه (Tuition Waiver)

این کمک هزینه‌ی تحصیلی نیز بخشی از هزینه‌ی شهریه دانشگاه شما را پرداخت می‌کند که مبلغ آن در نامه‌ای که از سوی دانشگاه دریافت می‌کنید گفته می‌شود. تخفيف شهريه در واقع نوعي از كمك مالي است كه دانشگاه قبول مي‌كند تا دانشجوي متقاضي بدون پرداخت هيچ هزينه‌اي (Full Tuition Waiver) و يا با مقداري تخفيف (Partial Tuition Waiver) در دانشگاه مورد نظر به تحصيل بپردازد. تخفيف شهريه براي دانشجويان بين‌المللي به رزومه دانشجو بستگي دارد.

 

 • گرنت (Grant)

گرنت بسیار مشابه اسکالرشیپ است و نیازی به بازپرداخت ندارد. با این تفاوت که هزینه گرنت توسط موسسات دولتی و فدرالی تامین می‌شود و همچنین اولویت با نیاز مالی دانشجویان است.

 

2. فاند هایی که برای گرفتن آن باید فعالیت خاصی انجام دهید

فاند چیست؟

اکثر دانشگاه‌ها در ازای کمک دانشجو در مورد مسائل آموزشی و یا پژوهشی، حمایت مالی قابل توجهی را در اختیار او قرار می‌دهند. اغلب دانشگاه‌ها دو نوع متداول دستیار آموزشی (TA) و دستیار پژوهشی (RA) دارند.

 • دستیار آموزشی  (Teaching Assistantship)

دستیار آموزشی به استاد درس در همه امور خواسته شده‌ی استاد کمک می‌کند. فاند اعطایی به دستیاران آموزشی از طرف دانشکده پرداخت می‌شود. از جمله وظایف دستیار آموزشی می‌توان به تصحیح تمرین‌های کلاسی، تدریس یک درس آزمایشگاهی و... اشاره کرد.

 

 • دستیار پژوهشی (Research Assistantship)

فاند اعطایی به دانشجویان که در سمت دستیار پژوهشی فعالیت می‌کنند از پروژه‌های پژوهشی یک استاد بدست می‌آید. در واقع تمام امور مربوط به پژوهش استاد بر عهده دستیار پژوهشی است. از جمله وظایف دستیار پژوهشی می‌توان به انجام آزمایش، مدل‌سازی، برنامه‌نویسی، نوشتن مقاله و... اشاره کرد.

 

 • کارآموزی (Internship)

کارآموزی معمولا به دوره‌های کاری کوتاه مدتی گفته می‌شود که هزینه ای بابت کار کردن شما در دانشگاه به شما پرداخت می‌شود.

 

3. فاند هایی که در شرایط خاص و به افراد خاص اعطا می‌شود

این فاندها معمولا به دانشجویان محلی (Domestic) تعلق می‌گیرد.

 • اسکالرشیپ شایسته محور (Merit-based scholarship)

این نوع اسکالرشیپ همانطور که مشخص است بر اساس میزان شایستگی افراد به آنها داده می‌شود که داشتن رزومه‌ی قوی در این زمینه بسیار اهمیت دارد.

 

 • اسکالرشیپ خانم‌ها (Women scholarship)

صرفا به خانم‌ها و جهت تشویق به ادامه تحصیل، به آن‌ها تعلق می‌گیرد.

 

 • اسکالرشیپ حرفه محور (Professionals scholarship)

این بورسیه به افرادی که تخصص خاصی داشته باشند اعطاء می‌گردد. به طور مثال از جمله این افراد می‌توان به کسانی که ساز خاصی را به صورت حرفه‌ای می‌نوازند و یا ورزشکارانی با افتخارات بین‌المللی و صاحب مدال و رکوردهای جهانی اشاره کرد.

 

 • کمک هزینه‌ی کم درآمدها (Need Financial)

این کمک هزینه مختص دانشجویانی است که از درجه علمی مناسبی برخوردار هستند اما بنا به وضعیت اقتصادی، امکان ادامه تحصیل برای آنها وجود ندارد. جهت دریافت این کمک هزینه دانشجو می‌بایست مدارکی مانند صورت حساب مالی، درآمد سالیانه و غیره را جهت اثبات عدم توانایی مالی در پرداخت شهریه به دانشگاه ارائه دهد.

 

جهت دریافت مشاوره‌ی بیشتر در ارتباط با نحوه‌ی گرفتن انواع فاند و بورسیه تحصیلی می‌توانید با وکلای مهاجرتی زانکو مشاوره نمایید.

بیشتر بخوانید:

شرایط بورسیه‌ی تحصیلی کانادا در مقطع دبیرستان

بهترین رشته های برای گرفتن بورسیه

 

 

 

پیشنهاد سردبیر زانکو