فرصت مطالعاتی یک بخشی از مقطع دکترا است که گذراندن آن در فرآیند جذب هیئت‌علمی، بسیار تأثیرگذار است. این دوره برای دانشجوهای دکترا بسیار اهمیت دارد.

لازمه کار برای پیدا کردن فرصت مطالعاتی، تعامل مستقیم با اساتید دانشکده های خارجی طرف قرارداد با دانشگاه های داخل کشور است.

فواید فرصت مطالعاتی

 • فرصتی برای شناخت دانشگاه های خارج از کشور است.
 • فرصتی برای دریافت ارز  دانشجویی است.
 • فرصتی برای  تحصیل کوتاه مدت در بهترین دانشگاه های جهان است.
 • فرصتی برای انتشار مقاله با اساتید خارج از کشور است.
 • زمان خوبی برای شرکت در کنفرانس های معتبر  بین المللی است.
 • فرصتی کارساز برای ادامه تحصیل و تحقیق در مراکز علمی خارج از کشور  است.
 • تجربه خوبی برای زندگی و کار در ان سوی مرزها در اختیار دانشجویان قرار می دهد.

 برای جذب هیات علمی، گذراندن فرصت مطالعاتی می تواند بسیار مفید باشد و تجربه نشان داده که در مقایسه با افرادی که فرصت مطالعاتی نرفته اند، احتمال جذب افرادی که در دوره دکتری به فرصت رفته اند بسیار بیشتر خواهد بود.
 فرصت مطالعاتی این امکان را می دهد که افراد زبان خود را بسیار تقویت کنند و اگر در پس از جذب به عنوان هیات علمی، نیاز به شرکت در کنفرانس، همایش و یا گذارندن دوره های کوتاه مدت داشتند، از این فرصت ها به دلیل ضعف در زبان چشم پوشی نکنند.
 آشنایی با فرهنگ کشور میزبان یکی از جنبه های مهم در فرصت های مطالعاتی است که به دلیل فراغت بیشتر در این دوره، این امکان برای افراد به خوبی فراهم خواهد شد.
اصولا به دلیل تغییر فرهنگ یا عدم آشنایی با زبان کشور میزبان، چند ماه اول صرف به هنگامی با شرایط محیطی می شود. برای این که در دوره پسا دکتری به فرد یک پروژه مطالعاتی تخصیص داده می شود، بهتر است که از همان ابتدا ارتباط با افراد و محیط به بهترین شرایط فراهم باشد. فرصت مطالعاتی این شرایط را برای دانشجوی فراهم می کند که با حضور در کنفرانس های کشور میزبان یا حتی کشورهای مجاور، امکان آشنایی با صاحب نظران در حوزه تحقیق خود را دارد و دانشجو می تواند از این فرصت برای همکاری علمی، و یا اخذ پذیرش در دوره پسا دکتری استفاده کند.

بیشتر بخوانید:

آزمون تافل

هزینه‌ی آزمون‌های آیلتس و تافل در سال 2020

آزمون USMLE

روند اخذ فرصت مطالعاتی

 1. تهیه لیست اساتید و دانشگاه های منتخب: بهترین زمان برای آغاز اخذ پذیرش برای دوره فرصت مطالعاتی پس از دفاع پیشنهادیه می باشد. در این مرحله، دانشجو با توجه به اولویت خود دانشگاه های مدنظر در حوزه فعالیتش را تعیین می کند.
 2. مکاتبه با اساتید: در این مرحله باید به اساتید انتخاب شده در مراحل قبل، ایمیلی با محتوی همکاری در دوره فرصت مطالعاتی ارسال شود. نحوه نوشتن ایمیل بسیار مهم است. برای کسب اطلاعات بیشتر مورد نوشتن ایمیل علمی، به بخش مقالات مراجعه نمایید.
 3. درخواست نامه پذیرش از استاد: این نامه از طرف دانشگاه میزبان صادر می شود و بیان می کند که دانشجو را به عنوان محقق در دوره فرصت مطالعاتی پذیرفته اند. این نامه امکاناتی که قرار است در دانشگاه میزبان در اختیار شما قرار دهد را به صورت رسمی بیان می کند. اکثر دانشگاه ها فرمت های مشخصی برای این نامه ها وجود دارند و نیازی نیست دانشجو این نامه را تنظیم نماید.
 4. ارایه درخواست به تحصیلات تکمیلی دانشگاه برای صدور نامه کمک مالی: پس از این که نامه پذیرش را از دانشگاه میزبان دریافت کردید و با توجه به ساختار اداره دانشگاه متقاضی در ایران، فرم های مربوط به دوره فرصت مطالعاتی را تکمیل نموده و به همراه نامه پذیرش دانشگاه میزبان، به دفتر تحصیلات تکمیلی دانشکده تحویل داده شود.

فرصت مطالعاتی

پیش نیاز فرصت مطالعاتی

 •  گذراندن امتحان جامع با موفقیت
 • دفاع از پروپوزال
 • داشتن نمره زبان معتبر

مراحل اخذ فرصت مطالعاتی

۱.مکاتبه با اساتید خارجی مرتبط به کارتان که علاقه دارید با ایشان و در آزمایشگاه یا دانشگاه شان، دوره فرصت خود را بگذرانید.
۲.پس از دریافت جواب مثبت درخواست دعوتنامه رسمی از استاد خارجی.(در دعوتنامه تاریخ دقیق شروع دوره- مدت تقریبی آن و مشخصات دقیق شما ذکر شده باشد.)
۳.ارائه مدارک زیر به رابط سازمان امور دانشجویان و دانشگاهتان جهت تحویل به سازمان و پیش از آن ثبت نام و آپلود آنها در کارتابل سازمان امور دانشجویان:

 • دعوتنامه
 • گزارش پیشرفت تحصیلی
 • نمره زبان معتبر
 • تضمین مالی محضری به مبلغ ۲۰ میلیون تومان از دو ضامن
 • تصویر شناسنامه و کارت ملی و پاسپورت
 • نامه از معاونت پژوهشی یا آموزشی خطاب به سازمان امور دانشجویان یا بورس
 • ۴.انتظار جهت صدور نامه حمایت از طرف سازمان امور دانشجویان (بین ۲ هفته تا یک ماه)

۵.گرفتن نامه حمایت از رابط دانشگاه و سازمان و ارائه آن به همراه بقیه مدارک مورد نیاز به سفارت (برای سفارت های مختلف مدارک متفاوت خواهد بود)

۶.بعد از اپلای کردن، چک کردن وضعیت در سایت و وقتی تصمیم گیری شد مراجعه به سفارت برای انجام بیومتری شامل انگشت نگاری- عکس گرفتن- امضای الکترونیکی.
فقط هم پاسپورت و شماره پرونده را همراه داشته باشید کافیه.
۷.انتظار دو تا چهار هفته ای برای آماده شدن کارت اقامت- رفتن به سفارت و تحویل گرفتن کارت.
۸.بعد از تماس با سفارت و اطمینان از اینکه کارت شما صادر  شده  است، مراجعه به سفارت و دریافت کارت.
۹.تهیه بلیط هواپیما.
۱۰.بارگذاری بلیط و ویزا در سامانه امور دانشجویان
۱۱.ارائه حضوری بلیط و ویزا به رابط دانشگاه و سازمان.
۱۲.واریز ۳۵ درصد مبلغ حمایت با نرخ دولتی به حساب بانک تجارتتان.
۱۳.بعد از این که مطمئن شدید دانشگاه نامه تائید ویزا و گذرنامه و بلیط را به سازمان زده حدودا ۳-۴ روز قبل از روز پرواز به سازمان مراجعه کنید تا کارهای مربوطه انجام شود و نامه دریافت ارز به نامتان صادر گردد. (حدودا دو ساعت کار اداری پیش رو خواهید داشت)
۱۴.تحویل نامه ارز به بانک تجارت شعبه خیابان سعدی (شناسنامه و کارت ملی همراهتان داشته باشید.) و دریافت ارز. تحویل ارز تا قبل از ساعت ۱.۳۰ امکان پذیر است.

شرایط استفاده از دوره های تحقیقاتی کوتاه مدت دانشجویان دکتری

متقاضی می بایست دانشجوی دوره دکتری باشد که از زمان شروع تحصیل وی بیش از سه سال و نیم نگذشته باشد.
متقاضی می بایست بورسیه دانشگاهها و موسسات آموزش عالی و دستگاههای اجرایی باشد.
داوطلبان آزاد ( غیر بورسیه ) که مایل هستند از دوره های کوتاه مدت استفاده نمایند می توانند به صورت هزینه شخصی و با پرداخت هزینه از طرف دانشگاه محل تحصیل و یا استاد راهنما وبا تسهیلات غیر ارزی و ریالی وزارت علوم اعزام شوند.
دارا بون حد نصاب نمره زبان مورد قبول دانشگاه محل تحصیل براساس آزمون های رسمی زبان ازامی است.
موافقت نامه استاد راهنما و دانشگاه داخلی در خصوص لزوم استفاده از دوره فوق.
تایید دستگاه بورس دهنده در صورتی که دانشجو بورسیه سایر دستگاههای اجرایی باشد.
 داشتن پذیرش تحصیلی یا دعوت نامه همکاری از دانشگاه ویا موسسه آموزش عالی ، پژوهشی مورد تایید دانشگاه محل تحصیل.
تایید استاد راهنمای داخل در خصوص همگنی پذیرش ارائه  شده با موضوع پرپوزال تصویب شده.
اعزام دانشجو فقط پس از گذراندن ارزیابی جامع و تصویب پرپوزال تحقیقاتی دوره دکتری و قبل از دفاع از پایان نامه انجام گیرد.
به خانواده دانشجو فقط تسهیلات غیر ارزی و ریالی تعلق می گیرد.
پرداخت هزینه های مربوط به متقاضیان سایر دستگاه های اجرایی به نرخ مصوب بانک مرکزی (بدون یارانه) به عهده دستگاه مربوط می باشد.

فرصت مطالعاتی

بیشتر بخوانید:

مدارک زبان انگلیسی که مورد قبول کانادا است

تقویت زبان با استفاده از دیدن فیلم و سریال

فرصت مطالعاتی یک بخشی از مقطع دکترا است که گذراندن آن در فرآیند جذب هیئت‌علمی، بسیار تأثیرگذار است. این دوره برای دانشجوهای دکترا بسیار اهمیت دارد. فرصت مطالعاتی، امتیازی منحصربه‌فرد است و در اختیار دانشجوهایی قرار می‌گیرد که با انتشار آثار یا فعالیت‌های علمی، توانایی خود را در تحقیق و پژوهش در رشته تحصیلی خود، به اثبات رسانده‌اند.

شاید این مفهوم در محافل دانشگاهی و علمی بسیار رایج باشد اما جالب اینکه اکثر دانشجوهای ایرانی چندان اطلاعی از این فرصت ندارند. تجربه نشان داده، افرادی که در دوره دکترا از فرصت مطالعاتی استفاده کرده‌اند، احتمال جذب شدن آنها در هیئت‌علمی، به‌مراتب بیشتر از افرادی است که از گذراندن این دوره ممانعت کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

رشته های موجود مقطع فوق لیسانس در کانادا

رشته های موجود مقطع لیسانس در کانادا

رشته های موجود مقطع دکترا در کانادا

فرصت‌ مطالعاتی در کانادا

کانادا ازلحاظ علمی، به‌عنوان یکی از کشورهای معتبر در دنیا شناخته ‌شده است. گفتنی است که، دانشگاه‌ های کانادا در رتبه‌بندی جهانی، در لیست برترین دانشگاه‌های دنیا جای دارند.

برخی این کشور را برای ادامه تحصیل در یک مقطع و برخی برای یک دوره کوتاه دانشجویی که به آن فرصت مطالعاتی گفته می‌شود، انتخاب می‌کنند.

فرصت‌های مطالعاتی در کانادا، یکی از موقعیت‌های فوق‌العاده‌ای است که برای دانشجوهای مقطع دکترا در نظر گرفته شده است. بیشتر دانشجوهای دکترا ترجیح می‌دهند این دوره و موقعیت را در یکی از کشورهای پیشرفته دنیا ازجمله آمریکا، کانادا، استرالیا و یا کشورهای عضو اتحادیه اروپا تجربه کنند. فرصت‌های مطالعاتی در کشورهای پیشرفته، عموماً ۶ تا ۹ ماه طول می‌کشد.

این دوره به‌منظور ارتقای تبادلات علمی و فرهنگی بین کشور کانادا و دانش‌پژوهان سایر کشورها برگزار می‌شود. تجربه نشان داده که، متقاضیان فرصت مطالعاتی کانادا به لحاظ علمی، پژوهشی و فرهنگی در جایگاه خاصی قرار دارند.

دانشجویان دکترا می‌توانند یک دوره‌ی ۶ ماهه از تحصیلات و یا پس از پایان تحصیلات خود را در کنار یکی از اساتید در یکی از دانشگاه‌های کانادا به تحقیق بپردازند. هدف عمده این دوره این است که دانشجو بتواند تجربه‌ بین‌المللی کسب کند و با شرایط تحقیق آکادمیک در دانشگاه‌های کانادا، آشنا بشود.

شرایط فرصت‌ مطالعاتی در کانادا

متقاضیانی که قصد شرکت در دوره فرصت‌ مطالعاتی دارند باید حائز شرایط زیر باشند:

دانشجوی تمام‌وقت دوره‌های حضوری دانشگاه‌ها یا پژوهشگاه‌های دولتی باشند.
آزمون جامع را با موفقیت گذرانده باشند و از طرفی طرح پیشنهادی رساله دکترای آنها نیز تأیید شده باشد. (نکته مثبت این مرحله در این است که کار بر روی پروپوزال دکترا، این امکان را فراهم می‌کند تا متقاضی با اساتید معروف و صاحب‌نظر درزمینه موضوع کاری خود مشاوره کند. این فرصت، می‌تواند او را در یافتن استاد در خارج از کشور کمک کند.)
به هنگام اعزام، حداقل ۳ سال از شروع تحصیل آنها گذشته باشد.
موفق به کسب حدنصاب نمره زبان مورد قبول دانشگاه محل تحصیل شده باشند. (دانشجو باید به زبان‌های مورد تأیید کشور کانادا تسلط داشته و مهارت‌های لازم برای برقراری ارتباط را دارا باشد.)
باید بورسیه دانشگاه‌ها، مؤسسات آموزش عالی و دستگاه‌های اجرائی باشند.
 موفق به کسب پذیرش تحصیلی یا دعوت‌نامه همکاری، از دانشگاه یا موسسه آموزش عالی و پژوهشی مورد تأیید دانشگاه محل تحصیل شده باشند.
استاد راهنما و دانشکده، با اعزام آنها موافقت کرده باشند.

بیشتر بخوانید:

فرق LINC و ESL کانادا چیست

زمان بندی اپلای

کار دانشجویی در کانادا

برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران زانکو تماس بگیرید

پیشنهاد سردبیر زانکو