فریلنسری در کانادا

در این مقاله به سراغ کشور کانادا رفتیم و به نیاز این کشور به نیروی انسانی در برخی رشته‌ها که شاید کمتر به عنوان فریلنسری به رسمیت شناخته می‌شوند نگاهی انداخته‌ایم.

با گسترش اینترنت، زندگی و کسب‌وکارها به کلی دستخوش تغییر شدند. بسیاری از شغل‌ها و کسب‌وکارها از بین رفتند و جای خود را به رقبای اینترنتی خود دادند، مشاغل جدیدی به وجود آمدند و... مثلا چند سال قبل نیاز به حمل‌ونقل باعث به وجود آمدن سرویس‌های حمل‌ونقل عمومی، تاکسی‌ها، آژانس‌ها و غیره شده بود. اما امروزه نیاز به حمل‌ونقل سریع و آسان‌تر باعث به وجود آمدن تاکسی‌های اینترنتی شدند و همین موضوع باعث شد تا امکان بقا برای آژانس‌ها با بن‌بست مواجه شود. ناگفته نماند که در این بین مشاغل بسیاری هم به وجود آمدند و انواع مختلفی از سبک‌های زندگی شکل گرفت. یکی از این سبک‌های زندگی ابداع شده فریلنسری، دورکاری یا آزادکاری است.

چرا باید تصور کنیم که کانادا از این قاعده مستئنی است؟! چرا باید خلا در نیروی کار این کشورِ جوان و وسیع را نادیده بگیریم و تصور کنیم که نیروی کار فریلنسر حرفه‌ای به کار آنها نخواهد آمد؟! به همین جهت در این مقاله به سراغ فریلنسری در کانادا رفتیم.

در بخش اول فریلنسری را معرفی می‌کنیم. بعد مشاغلی که کانادا در آن نیاز به نیروی کار دارد را بررسی می‌کنیم. چند پلتفرم مهم و معتبر برای پروژه‌ی فریلنسری گرفتن در کانادا را معرفی می‌کنیم و البته سختی‌ها و مزایای فریلنسری را هم توضیح می‌دهیم. آماده هستید؟!

 

فریلنسری در کانادا - فریلنسر کیست؟ فریلنسری چیست؟

 

فریلنسری چیست؟ فریلنسر کیست؟!

Lancer به معنی نیزه‌دار و نیروی کار است و با اضافه شدن کلمه‌ی Free ما با کلمه‌ی جدید نیروی کار آزاد روبه‌رو هستیم. قبل از هر چیز اینطور توضیح بدهم که فریلنسری نوعی سبک زندگی است. در عصر امروز به خاطر اینترنت که امکان دریافت و ارسال پروژه و محصول را برایمان به ارمغان آورده، و به خصوص بعد از همه‌گیری کرونا که افراد زیادی مجبور شدند در خانه بمانند و از خانه کسب درامد کنند، بحث فریلنسری بیش از پیش مطرح شد.

در این نوع از مدل کار کردن معمولا افراد یا از کار کردن طولانی مدت و سبک‌زندگی کارمندی گریزان هستند، یا خودشان کسب‌وکار خودشان را دارند و در کنارش از توانایی دیگرشان هم استفاده می‌کنند تا درامد بیشتری داشته باشند، یا به دلیل مشغله داشتن در خانه مثل داشتن فرزندان خردسال یا مراقبت از سالمندان به فریلنسری روی‌ می‌آورند.

باورهای نادرست راجع به فریلنسری

 • فریلنسرها عموما با شرکت‌ها و کارفرماهای بسیاری کار می‌کنند، اما موارد بسیاری هم وجود دارد که با یک شرکت قرارداد می‌بندن و طبق اصول با آنها توافق می‌کنند که در برابر ارائه‌ی پروژه پرداخت صورت بگیرد. بنابراین هیچ عامل محدود کننده‌ای وجود ندارد که بگوییم فریلنسرها حتما باید بی‌قرارداد کار کنند، یا دستمزد پایین‌تری دریافت کنند. ممکن است که یک ارتباط کاری طولانی مدت بین کارفرما و فریلنسر وجود داشته باشد، ممکن است که فقط یک پروژه تکمیل و تحویل داده شود و این ارتباط پایان یابد.
 • همانطور که گفته شد فریلنسرها هیچ محدودیتی در نوع کار کردنشان ندارند، مگر این که در قراردادی ذکر شده باشد. ممکن است فریلنسری در یک نقطه از دنیا زندگی کند اما با کارفرمایی در نقطه‌ای دیگر از دنیا کار کند. پس این سبک زندگی و کار مختص افرادی است که شخصیت متناسب با این نوع سبک زندگی را دارند.
 • فریلنسری مختص رشته‌های خاصی نیست! بسیاری از افراد می‌توانند از توانمندی خود استفاده کنند و به عنوان نیروی کار آزاد فعالیت داشته باشند. حتی وکیل‌ها و مشاورین حقوقی هم می‌توانند از این سبک زندگی بهره‌مند شوند! کمی جلوتر درمورد این رشته‌ها صحبت می‌کنیم.

پس حالا که متوجه شدیم از چه افرادی، چه سبک زندگی و چه نوع کار و درامدی صحبت می‌کنیم، می‌توانیم به کانادا یک سفر مجازی داشته باشیم و ببینیم اوضاع و احوال فریلنسرها در این کشور پهناور و جوان چگونه است!

 

فریلنسری در کانادا - دسته بندی مشاغل برای فریلنسری در کانادا

 

دسته‌بندی مشاغل برای فریلنسری در کانادا

اول از همه ببینیم چه مشاغلی می‌توانند زیر مجموعه‌ی فریلنسری در کانادا قرار بگیرند! مطمئن هستم که مشاغلی را خواهید دید که شما را شگفت‌زده خواهند کرد!

 • فریلنسری توسعه‌دهندگی وب، موبایل و نرم‌افزار در کانادا 

شاخه‌های زیر جز پرطرفدارترین و پرکارترین بخش‌های فریلنسری در کانادا است و تقریبا همیشه پروژه برای انجام دادن وجود دارد.

 1. توسعه‌دهندگی نرم‌افزار دسکتاپ
 2. توسعه‌دهندگی ای‌کامرس
 3. توسعه‌دهندگی بازی
 4. توسعه‌دهندگی اپلیکیشن موبایل
 5. مدیریت محصول
 6. تست و کنترل کیفیت نرم‌افزار
 7. اسکریپت‌نویسی
 8. توسعه‌دهندگی وب
 9. طراحی وب و موبایل

 • فریلنسری آی‌تی و شبکه در کانادا 
 1. سرپرستی پایگاه‌ داده‌ها

 • فریلنسری برنامه‌ریزی منابع سازمانی (ERP) و مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) در کانادا 

این بخش خیلی برای یک فریلنسر دائمی نخواهد بود اما طبق تحقیقاتی که انجام داده‌ایم، به ندرت در این شاخه‌ها هم به فریلنسرها از سمت شرکت‌ها پیشنهادهایی شده است.

 1. امنیت اطلاعات
 2. شبکه‌ و سیستم
 3. سرپرستی

 • فریلنسری علم داده‌ها و تحلیل در کانادا

این شاخه‌ها عموما رشته‌های نوظهوری هستند که بازارکار کانادا با خلا جدی مواجه است. دیده شده است که دانشجویان مهاجر برای تامین درامدهای خود کارهای پاره‌وقت انجام داده‌اند و اگر برای تحصیل به کانادا مهاجرت کرده‌اید یا قصد این کار را دارید و در یکی از این شاخه‌ها دانشی دارید و حرفی برای زدن، تعلل نکنید!

 1. A/B تستینگ (A/B Testing)
 2. بصری‌سازی داده‌ها (Data visualizing)
 3. استخراج اطلاعات (Data Extraction) و داده‌کاوی (Data Mining)
 4. یادگیری ماشین (Machine Learning)
 5. تحلیل کمّی (Quantitative Analysis)

 • فریلنسری مهندسی و معماری در کانادا 

شرکت‌های جمع‌وجور معماری و مهندسی در کانادا برای بهینه‌سازی هزینه‌هایشان می‌توانند بعضی از کارهایشان را برون‌سپاری کنند و به شکل پروژه‌ای به ثمر برسانند. به همین جهت فریلنسرهای این شاخه هم می‌توانند به خوبی فعالیت کنند و درامد داشته باشند.

 1. مدل‌سازی سه بعدی و کَد
 2. معماری
 3. مهندسی شیمی
 4. مهندسی سازه‌وساخت
 5. مهندسی برق
 6. طراحی داخلی
 7. مهندسی مکانیک
 8. طراحی محصول

 

فریلنسری در کانادا - فریلنسری طراحی و خلاقیت در کانادا

 

 • فریلنسری طراحی و خلاقیت در کانادا 

کارهای خلاقانه‌ای مثل طراحی گرافیک، انیمیشن‌سازی و امثال آنها در کانادا بسیار پرطرفدار است و از افرادی که در این شاخه‌ها فعالیت می‌کنند و حرفه‌ای هستند هم بسیار استقبال می‌شود. مخصوصا در شهرهایی مثل ونکوور که پر از استودیوهای فیلم‌سازی و تبلیغاتی است!

 1. انیمیشن‌سازی
 2. هنر و تصویرسازی
 3. هنرهای صوتی
 4. برندسازی و استراتژی
 5. طراحی گرافیک و طراحی
 6. طراحی لوگو و برند
 7. ساختن موشن گرافیک
 8. عکاسی
 9. ارائه و پرزنتیشن
 10. تولید و ساخت ویدیو
 11. صدابرداری، گویندگی و...

 • فریلنسری نویسندگی در کانادا

تا بوده نویسندگان در امر فریلنسری پیشتاز بوده‌اند و این اتفاق میمون و مبارک همچنان ادامه دارد.

 

 

فریلنسری در کانادا

 

 1. نویسندگی آکادمیک و پژوهشی
 2. نویسندگی بلاگ و مقاله
 3. کپی‌رایتینگ
 4. نوشتن خلاق
 5. ویراستاری
 6. نوشتن رزومه و سی‌وی
 7. نویسندگی فنّی
 8. تولید محتوای وب

 • فریلنسری مترجمی در کانادا 

بازار کار مترجمی در کانادا بسیار داغ است؛ مخصوصا اگر به زبان فرانسوی تسلط داشته باشید! زبان رسمی کشور کانادا انگلیسی و فرانسوی است. اما کانادا کشوری است که مهاجران بسیاری از سراسر دنیا پذیرفته است و همین امر باعث شده است تا افراد زیادی فقط به زبان انگلیسی تسلط داشته باشند!

در مقاله‌ی بلاگری برایتان توضیح دادم که اگر علاوه بر انگلیسی به زبان دیگری تسلط دارید و می‌توانید از آن در ترجمه و نوشتن بهره ببرید، در کانادا بی‌نصیب نخواهید ماند! پس توانایی زبان‌تان را دریابید! ترجمه در کانادا در شاخه‌های زیر نیازمند نیروی کار است و فریلنسرها می‌توانند در این شاخه‌ها پروژه قبول کنند!

 1. ترجمه‌ی عمومی
 2. ترجمهی حقوقی
 3. ترجمه‌ی درمانی و دارویی
 4. ترجمه‌ی فنی

 • فریلنسری حقوق در کانادا 

 به نظر کمی عجیب می‌رسد چون ما عادت داریم که حقوق‌دان‌ها را در استخدام رسمی شرکت‌های بزرگ ببینیم! اما این امر در دنیای امروز می‌تواند کمی کلیشه‌ای باشد! امروز افراد می‌توانند در پلتفرمهای معتبر اینترنتی به دنبال تخصص مورد نیاز خود بگردند و در طی یک پروژه‌ با آنها همکاری کنند. حقوق هم یکی از همین موارد است! در ادامه می‌بینید که در چه مواردی می‌توانید به عنوان فریلنسر حقوقی در کانادا فعالیت کنید!

 1. مشاور حقوقی قراردادها
 2. مشاور حقوقی شرکت‌ها
 3. کشاور حقوقی جنایی
 4. مشاور حقوقی خانواده
 5. مشاور حقوقی حقوق مادی و معنوی
 6. دستیار وکیل

 • فریلنسری ادمینی و پشتیبانی در کانادا 

کار کردن روی بستر اینترنت هم که اصلا تعجبی ندارد اگر به شکل غیرحضوری و فریلنسری انجام شود. شرکت‌های بسیاری هستند که همکاران خود در زمینه‌ی ادمینی و پشتیبانی سایت را به شکل فریلنسری می‌پذیرند.

 1. بارگزاری اطلاعات
 2. دستیاری مجازی
 3. مدیریت پروژه
 4. تحقیقات وب

 • فریلنسری امور و خدمات مشتریان در کانادا 

در موارد نادرتری دیده شده که امور و خدمات مشتریان هم به فریلنسرها سپرده شده است و برخی شرکت‌ها برای کم کردن هزینه‌ها به شکل پروژه‌ای این کار را انجام می‌دهند. البته معمولا شرکت‌های کوچک این کار را می‌کنند.

 1. پشتیبانی فنی سایت
 2. خدمات مشتریان
 3. فروش و بازاریابی

 • فریلنسری تبلیغات در کانادا 

شرکت‌های تبلیغاتی بسیاری هستند که با فریلنسرها در شاخه‌های مختلفی کار می‌کنند، از سناریستو تولید کننده‌ی محتوا گرفته تا بازاریاب و استراتژیست و روابط عمومی و...

 1. بازاریابی و ایمیل مارکتینگ
 2. تحقیقات بازار و مشتریان
 3. استراتژی بازار
 4. روابط عمومی
 5. بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی
 6. بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو
 • فریلنسری فروش تلفنی در کانادا 

 جالب این جا است که حتی در امور حسابداری و مالی هم می‌توانید به عنوان یک فریلنسر در کانادا مشغول به کار شوید.

 1. امور مالی، حسابداری و مشاوره
 2. مشاور مالی
 3. حسابدار
 4. مشاور مدیریت

فریلنسرها از نظر شخصیتی

فریلنسرها برای این که بعد از مدتی خسته، ناامید و مستهلک نشوند نیازمند نظم ذهنی و برنامه‌ریزی دقیق هستند. به همین دلیل باید از نظر شخصیتی مستقل، خوش‌فکر و ساختارمند باشند تا بتوانند خودشان برای خودشان تکلیف و هدف معین کنند و به آن برسند. پس باید خودشان به خودشان انگیزه ببخشند و چشم انتظار دیگری نباشند.

اگر فریلنسرها دارای این خصوصیات نباشند، یعنی هدفمند، ساختارگرا، مستقل و بابرنامه نباشند، در دراز مدت حتما دچار افسردگی و فرسودگی خواهند شد. اما اگر یک فرد آگاه هستید که خودتان می‌توانید به موتور ذهنی‌تان سوخت برسانید، هدفمند، پایبند و مستقل هستید، حتما در این سبک زندگی موفق خواهید شد.

 • پلتفرم‌های کانادایی برای فریلنسرها

حالا نوبت آن رسیده که چند پلتفرم کانادایی برای فریلنسرها در این کشور را معرفی کنیم!

 1.  سایت آپ‌وُرک (https://www.upwork.com/l/ca/)
 2. سایت فریلنسر (https://www.freelancer.com/freelancers/Canada/all/)
 3. سایت فایورر (https://www.fiverr.com/)
 4. سایت ترولنسر (https://www.truelancer.com)

برای شروع فرایند مهاجرت می‌توانید از مشاوره‌ی افراد متخصص در امر مهاجرت استفاده کنید. 

وظایف موسسه‌ی مهاجرتی 

مهاجرت تحصیلی به کانادا 

مهاجرت کاری به کانادا

 

پیشنهاد سردبیر زانکو