دلایل مهاجرت

خیلی از افراد به مهاجرت فکر میکنند اما عده ی کمی میباشند که به یک مهاجرت موفق و خوب فکر کنند. و فقط رفتن به کشور جدید را دلیل بر خوشبختی میدانند و واقعیت های ممکن مهاجرت را متاسفانه در نظر نمیگیرند. به طور کل میتوان گفت که قبل از مهاجرت ابتدا باید تحقیق و بررسی های بسیار انجام شود که با توجه به معیار های هر شخص الویت ها جهت انتخاب کشور متفاوت می باشد

فواید مهاجرت چیست ؟

 • گسترش فرهنگ

مهاجرت باعث می شود تا افرادی با فرهنگ و افکار متفاوت وارد یک کشور شوند و این فرایند موجب می شود تا فرهنگ یک کشور رشد کند. ایده های جدید ، شیوه پوشش متفاوت ، هنر های جدید و.... همگی با مهاجرت گسترش می یابد.

 • رشد اقتصاد

میزان فعالیت کاری مهاجران از کارمندان خود آن کشور بیشتر است. در اکثر کشورها ، مهاجران پذیرفته شده در زمینه هایی مانند داروسازی  و مهندسی تخصص دارند که به رشد اقتصادی کشور کمک شایانی می کند.

 • آزادی عمل بیشتر  

شرایط سخت مردم انگیزه ای برای مهاجرت می دهد. باعث می شود به دنبال کشور دیگری برای زندگی بگردند تا بتوانند آزادی عملی که می خواهند را پیدا کنند و آرامش بیشتری داشته باشند.

 • شرایط تحصیل 

اغلب مهاجرت ها به دلیل امکانات بهتر تحصیل و آموزشی می باشد. مهاجرت به شما کمک می کند تا از بهترین شرایط تحصیلی  برخوردار شوید و بتوانید در معتبر ترین دانشگاه ها به تحصیل بپردازید. همچنین تحصیل در برخی کشور ها نیز رایگان میباشد که میتوانید از این فرصت استثنایی استفاده کنید.

 • بهبود مهارت زبان

مهاجرت سبب می شود تا بتوانیم علاوه بر زبان مادری خود حداقل یک زبان دیگر را به خوبی یاد بگیریم ، ازونجایی که در کشور خودمان افراد جامعه هم زبان ما می باشند ما مجبور به یادگیری زبان دیگر نخواهیم شد اما مهاجرت این کمک را به ما می کند تا در محیط آن کشوری که به آن مهاجرت کرده ایم زبان را به راحتی یاد بگیریم.

 • آینده ی بهتر برای فرزندان

 براساس آمار عمده‌ترین دلیل مهاجرت، موفقیت تحصیلی فرزندان و رقم خوردن آینده‌ای بهتر ذکر شده است؛ که پایبندی کودکان مهاجر به افکار و نظرات والدین و لزوم رعایت قوانین آنها باعث می‌شود تا کودکان مهاجر در صورت راه‌یابی به مدرسه، موفق‌تر از همکلاسی‌های خود ظاهر شوند؛ که اگر نیازهای مالی آنها تأمین شود، به همین روند ادامه داده و در بهترین رشته‌های تحصیلی در دانشگاه‌های معتبر ادامه تحصیل می‌دهند. 

 • امنیت شغلی

در برخی کشور ها افراد امنیت شغلی بالایی دارند به طوری که دغدغه ی از دست دادن کار و یا هرگونه نگرانی دیگر در این زمینه بسیار کم میباشد. همین دلیلی می باشد جهت مهاجرت عده ای از افراد به بسیاری از کشور های جهان.

مهاجرت

به گزارش باشگاه اقتصاد دانان :

اثبات علمی مزایای مهاجرت

دبورا مک کنزی نویسنده نیوساینتیست اخیرا تسهیل و حتی در برخی موارد ادامه اجرای قوانین موجود مهاجرتی، مخالفان بسیاری در کشورهای گوناگون پیدا کرده است. گروه‌های دست راستی و گاه راست میانه منتقد سیاست‌هایی بوده‌اند که راه را برای ورود مهاجران هموار می‌کند. در این بین می‌توان پرسید آیا باز کردن درهای یک کشور به روی مهاجران برای اقتصاد آن کشور معنای بدی دارد. ایان گولدین از دانشگاه آکسفورد، می‌گوید پژوهش‌ها پیوسته نشان داده‌اند که مهاجران رونق کشورهای میزبان را افزایش می‌دهند. مطالعه‌ای که در ۴ نوامبر ۲۰۱۴ در بریتانیا منتشر شد معلوم کرد که از سال ۱۹۹۵ تا سال ۲۰۱۱، مهاجران اتحادیه اروپا بیش از آنکه از مزایای دولتی استفاده کنند، به افزایش درآمدهای مالیاتی کمک کرده‌اند.

اما این تنها منفعت حضور مهاجران نیست. سال‌ها است که مشخص شده وجود مهاجران در یک کشور به افزایش حداقل دستمزدها در آن کشور کمک می‌کند. بانک جهانی با استفاده از مدلی ریاضی برای اقتصاد جهان، در گزارشی در سال ۲۰۰۶ اعلام کرد که اگر بین سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۲۵، ۲/ ۱۴ میلیون کارگر از کشورهای فقیر به کشورهای ثروتمند انتقال یابند و نیروی کار کشورهای ثروتمند را ۳ درصد افزایش دهند، حداقل دستمزد سالانه در جهان تا سال ۲۰۲۵ معادل ۷۷۲ میلیارد دلار افزایش خواهد یافت.

این امر به معنای تولید ثروت در اقتصاد جهان است که با در اختیار قرار دادن سرمایه و فناوری به مهاجران بیش از آنچه در خانه می‌توانستند داشته باشند، ممکن می‌شود.

به علاوه، چنین رشد حداقل حقوقی بیش از دیگر انواع رشدهای اقتصادی باعث رونق اقتصاد جهان می‌شود، زیرا کسانی که این درآمدها را کسب می‌کنند از این پول برای خرید اجناس و خدمات استفاده می‌کنند و این دقیقا همان نوع تحریک اقتصادی است که دولت‌ها پس از بحران سال ۲۰۰۸ تلاش کرده‌اند در کشورهای مختلف ایجاد کنند.

تحقیقات انجام شده توسط جیووانی پری از دانشگاه کالیفرنیا نشان می‌دهد مهاجران حتی مهاجران بدون تحصیلات عالی، به رشد اقتصادی کمک می‌کنند چراکه با جذب نیروی کار در کسب و کارها، شغل‌های جدیدی برای افراد بومی ایجاد می‌شود و این بومی‌ها هستند که به دلیل مزیت‌های تحصیلی و زبانی، موقعیت‌های بهتر را برای خود حفظ می‌کنند.

در فوریه ۲۰۱۴ نخستین مطالعه‌ای که از مدل‌های ریاضی برای مقایسه پیامدهای قانونی کردن مهاجران غیرقانونی و اخراج آنها استفاده می‌کرد، در ایالات متحده به کار گرفته شد. وقتی داده‌های آمریکا و مکزیک به کار گرفته شد، معلوم شد که اخراج بیشتر مهاجران غیرقانونی به کاهش مشاغل برای شهروندان متولد آمریکا انجامیده است.

دلیل این امر بازداشتن مهاجران از تحریک اشتغال‌زایی توسط شرکت‌های ایالات متحده بود. این در حالی است که قانونی کردن این مهاجران، تعداد مهاجران را افزایش داد و تحریک اقتصادی را بالا برد و مشاغل بیشتری را برای مهاجران و افراد بومی

ایجاد کرد.

این ادعا که مشاغل کافی برای چنین روندی وجود ندارد، یک بازی سیاسی است. در ماه مه ۲۰۱۴، گزارشی از سازمان کار جهانی سازمان ملل متحد این تصور را که مهاجران بخشی از مشکل هستند، رد کرد. در این گزارش آمده است: «آنچه در مورد مضرات حضور مهاجران گفته می‌شود پایه‌ای غیرعلمی دارد که مزایای اقتصادی مهاجرت و منافع بالقوه تسهیل محدودیت‌ها در این مورد را نادیده می‌گیرد.»

رابرت گلدین برخی از موضع‌گیری‌ها را به عدم درک درست از وضعیت مهاجران نسبت می‌دهد. بسیاری گمان می‌کنند که مهاجران میهمانانی کوتاه‌مدت هستند، حال آنکه مزایای حضور آنها نه تنها بلندمدت است بلکه به بخش‌های گوناگون گسترش می‌یابد. او می‌گوید پاسخ مناسب دولت‌ها به مساله مهاجرت می‌تواند تضمین داشتن مدرک مهاجران، پرداخت مالیات از سوی آنها و رقابت عادلانه آنها با افراد بومی در مورد حداقل حقوق و ساعات کاری باشد.  

 

 

مهاجرت خوب

چگونه یک مهاجرت خوب داشته باشیم؟ 

خیلی از افراد به مهاجرت فکر میکنند اما عده ی کمی میباشند که به یک مهاجرت موفق و خوب فکر کنند. و فقط رفتن به کشور جدید را دلیل بر خوشبختی میدانند و واقعیت های ممکن مهاجرت را متاسفانه در نظر نمیگیرند. به طور کل میتوان گفت که قبل از مهاجرت ابتدا باید تحقیق و بررسی های بسیار انجام شود که با توجه به معیار های هر شخص الویت ها جهت انتخاب کشور متفاوت می باشد اما قبل از هرچیز بهتر است با افرادی که در این زمینه ها تجربیات و اطلاعات کافی و درست را دارند مشورت کنیم و یا همچنین می توانید با موسسات با وکلای مهاجرتی این مشورت را انجام دهید. موسسه زانکو از جمله موسسه هایی میباشد که در این زمینه تجربیات بسیاری را جهت مشاوره به افراد را دارد. شما نیز می توانید از مشاوره رایگان زانکو بهره مند شوید.

 

ضرر مهاجرت

مضرات مهاجرت چیست؟

مهاجرت امری است که گاها همراه با پیشرفت هایی در زمینه شغلی ، تحصیلی و آینده باشد اما ممکن است آسیب هایی همچون مشکلات روحی و روانی و مالی نیز به همراه داشته باشد که در ادامه برخی ازین مضرات را بیان کرده ایم:

 

 • افسردگی

دوری از خانواده ، دوستان و عزیزان و رفتن به یک محیط جدید ممکن است شما را منزوی و افسرده کند. 

 • غربت

هر شهروندی که از محل تولد و زندگی خود دور شود و وارد یک محیط جدیدی شود که هیچکس را نمی شناسد و حتی زبان مردمان آن کشور با زبان مادری آن متفاوت است احساس غربت می کند.

 • تفاوت فرهنگی

این امر نیز خیلی مهم در مهاجرت است ، بهتر است کشوری را برای زندگی انتخاب کنید که فرهنگ مردمان کشور به شما نزدیک باشد و تحملش برایتان سخت نباشد پس بهتر است قبل از مهاجرت به هرکشوری ابتدا راجب فرهنگ آنجا تحقیقات لازم را انجام دهید و انتخابی درست کنید.

 • دلبستگی

دلبستگی یکی از مواردی است که در مهاجرت با آن رو به رو می شوید، دلبستگی به کشور و وطن خود ، دلبستگس به اطرافیان ، دوستان و...... پس بهتر است فردی سازگار و منعطف باشید تا بتوانید مهاجرت آسان تری داشته باشید.

 • بعد روانی

یکی از دلایلی که بسیار از افراد بعد از مهاجرت ،مجدد به کشور خود باز میگردند عدم توانایی آن ها با سازگار شدن و تطبیق با محیط جدید است.

 

 

 

 

 

 

 

پیشنهاد سردبیر زانکو