احتمالا میان خبرها شنیده‌اید که از سقوط یا افزایش قدرت پاسپورت کشورها صحبتی به میان آمده. تا به حال فکر کرده‌اید منظور از قدرت پاسپورت چیست و قدرتمندترین پاسپورت جهان متعلق به کدام کشور است؟ در این متن از لست سکند قرار است لیستی از 10 رتبه اول معتبرترین پاسپورت جهان را معرفی کنیم، امّا پیش از نگاه به این لیست توضیحاتی لازم است.

منظور از قدرت پاسپورت این موضوع است که یک کشور با توجه به روابط بین‌المللی که دارد، از کدام کشورها می‌تواند ویزا دریافت کند. هر چقدر کشور قدرتمندتر با روابط گسترده‌تر باشد، بدون شک کشورهای بیشتری به آن ویزا می‌دهند. امّا همانطور که می‌دانید کشورها به سه صورت ویزای ورود به مسافران دیگر کشورها می‌دهند؛ بعضی کشورها اصلا برای ورود مسافران بعضی کشورها ویزا نمی‌خواهند، بعضی‌ دیگر ویزا را در فرودگاه صادر می‌کنند و تعدادی هم از قبل باید درخواست ویزا بدهید و اگر تایید شد سفرتان را شروع کنید.

حالا در این مطلب با مراجعه به پاسپورت ایندکس (Passport Index) رتبه هر کدام از کشورها در دریافت ویزا به این سه حالتی که توضیح دادیم، ارائه شده است که در عکس‌ها رنگ زرشکی تعداد کشورهایی هستند که به ویزا نیاز دارند، رنگ بژ ویزاهای فرودگاهی و رنگ کرم تعداد کشورهایی که ویزا نمی‌خواهند. در ادامه قدرتمندترین پاسپورت‌های جهان در سال 2021 از آخر به اول مرتب شده‌اند.

رتبه‌بندی قدرتمندترین پاسپورت جهان

10. در رتبه دهم از قدرتمندترین پاسپورت های جهان، کشور موناکو قرار دارد که روی هم رفته قدرت سفر به 131 کشور جهان را دارد و از این میان، 91 کشور نیاز به دریافت ویزا ندارند.

 

 

9. رتبه نهم را کشور قبرس کسب می‌کند که پاسپورتش توانایی سفر به 132 کشور را دارد.

 

8. رتبه هشتم از آن کشورهای رومانی، بلغارستان و کرواسی است که قدرت سفر به 133 کشور را دارند و این سه کشور، برای رفتن به 65 کشور نیاز به دریافت پاسپورت از قبل دارند.

 

 7. رتبه هفتم از قدرتمندترین پاسپورت جهان کشورهای استونی، لتونی، انگلستان، لیختن اشتاین و ایسلند هستند که توانایی سفر به 136 کشور با پاسپورتشان دارند.

 

6. سنگاپور، لیتوانی و کانادا رتبه ششم قدرتمندترین پاسپورت جهان هستند. این در حالی است که تا چند سال پیش سنگاپور در رتبه‌های اول لیست قرار داشت.

 

5. رتبه پنجم را کشورهای نروژ، اسلووانی، مجارستان، اسلواکی و امارات تشکیل می‌دهند. این کشورها برای رفتن به 90 تا 102 کشور نیاز به دریافت ویزا ندارند.

 

4. کشورهای فرانسه، مالت، هلند، چک، یونان و لهستان در رتبه چهارم قرار می‌گیرند. این کشورها قدرت دریافت ویزا از 139 کشور دارند.

3. در رتبه سوم قدرتمندترین پاسپورت جهان، 12 کشور با توانایی دریافت ویزا از 140 کشور دارند که عبارتند از: سوئد، دانمارک، فنلاند، بلژیک، ایتالیا، پرتغال، لوکزامبورگ، ژاپن، کره جنوبی، ایالات متحده، نیوزلند و استرلیا.

 

2. دو رتبه اول را کشورهای اروپایی به خود اختصاص می‌دهند. کشورهای رتبه دوم عبارتند از سوئیس، ایرلند و اتریش که قدرت دریافت ویزا از 141 کشور را دارند.

 

1. فکر می‌کنید رتبه اول چه کشورهایی هستند و این کشورها می‌توانند از چند کشور ویزا دریافت کنند؟ قدرتمندترین پاسپورت جهان و میتوان گفت بهترین پاسپورت جهان در حال حاضر متعلق به دو کشور آلمان و اسپانیاست که می‌توانند از 142 کشور ویزا دریافت کنند.

 

در سوی دیگر این لیست، پاسپورت‌هایی را داریم که با بیشترین محدودیت‌ها مواجه هستند. در انتهای این لیست کشور افغانستان قرار دارد که شهروندان آن می‌توانند فقط به 31 کشور بدون نیاز به ویزا سفر کنند. پس از آن کشور عراق با اجازه ورود به 32 کشور و سوریه 33 کشور  قرار گرفته‌اند.

کشور ایران با اجازه ورود به 39 کشور بدون نیاز به ویزا در رتبه 78 این لیست در کنار فلسطین و میانمار  قرار گرفته است. البته رتبه‌هایی که اعلام می‌شود با توجه به سیاست‌های کشورها در حوزه بین‌الملل و روابط بین‌المللی‌شان ممکن است تغییر کند و جایگاهشان را بالاتر یا پایین‌تر در لیست بیاورد؛ بنابراین قویترین پاسپورت جهان همیشه یک کشور ثابت نیست.

پیشنهاد سردبیر زانکو