دولت فدرال کانادا اعلام کرد که واکسن کووید ۱۹ از شرکت‌های فایزر و مدرنا پیش خرید شده و به احتمال قوی در سال ۲۰۲۱ به کانادا می‌رسد

دولت فدرال کانادا از شرکت فایزر و شرکت مدرنا واکسن کووید ۱۹ می‌خرد.

به گزارش رسانه هدهد کانادا، آنیتا آناند، وزیر خدمات عمومی و تدارکات، با اعلام این خبر گفت که اتاوا برای تامین این واکسن با غول داروسازی شرکت فایزر و شرکت مدرنا قرارداد بسته است.

شرکت فایزر در حال تحقیق روی واکسن BNT162 mRNA و مدرنا نیز روی واکسن mRNA-1273 است.

آناند روز چهارشنبه همراه با نودیچ برین، وزیر علوم و صنایع٬ طی یک نشست خبری اظهار داشت: «تحقیقات این کاندیدهای تولید واکسن بسیار امیدوار کننده است. همه ما مشتاق روزی هستیم که محدودیت‌های بهداشتی کاملا برداشته شود».

وی افزود: «با این وجود٬ هنوز کارهای زیادی باید انجام شود. هر شرکتی که نامزد تولید بالقوه واکسن کووید۱۹ است برای طی کردن مراحل آزایشات صحیح، تولید انبوه، تولید و توزیع نیاز به زمان دارد».

وزیر خدمات عمومی و تدارکات، تعداد دقیق دوزهای واکسن کووید ۱۹ پیش خرید شده است و قیمت پرداختی بابت آن‌ها را اعلام کرد. دولت فدرال همچنان در حال مذاکره با شرکت‌های بین المللی و داخلی برای خرید دوزهای اضافی از سایر تولیدکنندگان بالقوه واکسن است.

آناند تاکید کرد که دولت درصدد انعقاد قرارداد با چندین شرکت است.

وی پیش بینی کرد:« احتمالا شرکت‌های فایزر و مدرنا سال ۲۰۲۱ واکسن هایشان را تحویل دهند. در هردو این شرکت‌ها تولید واکسن به فاز سوم انسانی رسیده است».

به گفته سازمان بهداشت جهانی٬ در حال حاضر ۱۶۶ واکسن کووید ۱۹ در مراحل مختلف آزمایشات بالینی است.

توسعه واکسن معمولا یک پروسه زمانبر دارد و ده سال یا بیشتر طول می‌کشد. کارشناسان امریکایی و اروپایی بر اساس سناریویی خوشبینانه می گویند که می‌توانند اولین واکسن‌ها را سال آینده توزیع عمومی کنند.‌

کرونا ویروس

تولید واکسن در شرکت Pfizer و مدرنا نیز بخشی از عملیات  Operation Warp Speed در امریکا برای تسهیل تولید واکسن کووید ۱۹ است.

شرکت فایزر در روز ۲۲ ژوئیه اعلام کرد که برای تامین ۱۰۰ میلیون دوز واکسن٬ قراردادی ۱/۹۵ میلیارد دلاری با آمریکا منعقد کرده است و امکان افزودن ۵۰۰ میلیون واکسن دیگر نیز وجود دارد.

این شرکت همچنین اعلام کرد که پیش بینی می‌کند تا پایان دسامبر امسال ۱۰۰ میلیون دوز واکسن را تولید کرده و ۱/۳ میلیارد دوز واکسن را نیز سال ۲۰۲۱ حاضر خواهد کرد.

استفان بالکل، مدیرعامل شرکت مدرنا نیز روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری قیمت هر دوز واکسن تولیدی این شرکت را بین ۳۲ تا ۳۷ دلار اعلام کرد که در سفارشات کلان کاهش خواهد یافت.

 

مطالب مشابه:

بسته های حمایتی کشور های مختلف در قرنطینه کرونا

شرایط مهاجرت به کانادا و استرالیا در وضعیت کرونا

دولینگو ، آزمون مخصوص در زمان کرونا

پیشنهاد سردبیر زانکو