لاتاری گرین کارت آمریکا چیست؟

لاتاری در اصل به معنی قرعه کشی است اما ما در ادامه به لاتاری گرین کارت آمریکا یعنی قرعه کشی گرین کارت آمریکا که هرساله برگزار می شود خواهیم پرداخت. هر فرد دارای پاسپورت معتبر میتواند در لاتاری ثبت نام کند

لاتاری چیست؟

قرعه کشی گرین کارت آمریکا یا Dv Iottery که به اختصار DV نیز نامیده می شود از سال 1990 هرساله توسط دولت آمریکا به منظور حفظ تنوع نژادی در این کشور انجام می شود. در این قرعه کشی که حدودا بین 10-12 میلیون نفر شرکت کننده از سراسر جهان دارد به 55،000 نفرشان گرین کارت آمریکا اعطا می گردد. هرسال لیستی از کشورهایی که شهروندانشان مجاز به شرکت در این قرعه کشی هستند از سوی اداره مهاجرت آمریکا اعلام می گردد که تا کنون ایران در  این لیست قرار داشته است. معیار انتخاب اینکه چه کشورهایی مجاز به شرکت هستند و چه کشورهایی نمی باشند بستگی به تعداد مهاجران اون کشور در امریکا دارد. در واقع کشورهایی هایی که سالانه مهاجران کمتری در آمریکا دارند شانس بیشتری برای مجاز شدن نسبت به کشورهایی ورود زیادی مهاجر به خاک این کشور دارند را خواهند داشت.

سهم لاتاری هر کشور

سهم هرکشور در ویزای لاتاری 

ممکن است این سوال برای شما نیز پیش بیاید که به چه نسبت ویزای لاتاری بین متقاضیان هر کشور تقسیم می شود ، در پاسخ به این سوال باید بگوییم که ؛ تقریبا هر کشور حداکثر 7%  که چیزی حدود 3،500 ویزا میباشد سهم در دریافت گرین کارت آمریکا در لاتاری را دارد که معمولا هم هیچ کشوری به این حد نصاب نمی رسد. ایران نیز هرساله تقریبا 6%  معادل 3،000 نفر ازین ویزا را دریافت می نماید. البته ناگفته نماند که بعد از ریاست جمهوری ترامپ این عدد کاهش داشته است.

 

شرایط ثبت نام لاتاری آمریکا

تقریبا همه مجاز به شرکت در قرعه کشی لاتاری می باشند زیرا که دریافت ویزای لاتاری امریکا ؛ محدودیت سنی نداشته و افراد زیر 18 سال می توانند زیر مجموعه خانواده خود ثبت نام کنند افراد بالای 18 سال به صورت مستقل ؛ همچنین نیازمند ارائه مدرک زبان نمی باشد. 

اما شروط لازمی دارد که در زیر به آن اشاره کرده ایم :

 • همانطور که در بالا گفته شد تمام کشورها مجاز به شرکت در این قرعه کشی نیستند ؛ پس شرکت کننده باید متولد یکی از کشورهای مجازی که در این لیست است باشد.  نکته : اگر شما متولد کشوری که مجاز به شرکت در قرعه کشی است نمی باشد اما پدر یا مادر شما متولد یکی از کشو های مجاز باشند می توانند آن ها شرکت کنند و شما از طریق آن ها گرین کارت دریافت کنید و به عبارتی از سهمیه آن ها استفاده نمائید.

 

 • متقاضی باید حداقل تحصیلات دیپلم آکادمیک دبیرستان داشته باشید.( دیپلم دبیرستان در آمریکا 12 ساله است و با دیپلم‌های نظام جدید 11 ساله ایران متفاوت است پس باید مدرکتان تا پایان دوره پیش دانشگاهی باشد ) لازم به ذکر است که تحصیلات فنی حرفه ای، مورد قبول نیست مگر اینکه به واسطه حضور در دانشگاه و تحصیلات آکادمیک بتوانید حداقل شرایط را احراز کنید. شرط دیگری جایگزین مدرک تحصیل زیر دیپلم وجود دارد که آن  داشتن دو سال سابقه کار در پنج سال گذشته است.

 

ثبت نام لاتاری

مدارک لازم برای ثبت نام لاتاری

 

 1. پاسپورت 

  پاسپورت فقط برای متقاضی اصلی مورد نیاز است و نه برای همسر و فرزند

 2. عکس پرسنلی 

  برای تمام اعضای خانواده عکس مناسب لاتاری به صورت دیجیتالی نیاز دارید.

 3. فرم ثبت نام لاتاری 

  برای ثبت نام نیاز به تکمیل یک فرم آنلاین دارید که همان فرم ثبت نام لاتاری است

 

اطلاعات مورد نیاز فرم ثبت نام لاتاری

 • اطلاعات پاسپورت متقاضی
 • اطلاعات شناسنامه متقاضی
 • آدرس محل زندگی متقاضی
 • میزان تحصیلات متقاضی
 • وضعیت تاهل و فرزند متقاضی
 • ایمیل و شماره تماس متقاضی
 • اطلاعات شناسنامه همسر
 • اطلاعات شناسنامه فرزندان

در صورتی که شرکت کننده در  لاتاری گرین کارت آمریکا برنده شود، می تواند با همسر و فرزندان خود (فرزندان زیر 21 سال که ازدواج نکرده اند) به آمریکا مهاجرت کند و همگی به محض ورود به آمریکا گرین کارت دریافت خواهند کرد.

شایعاتی وجود دارد مبنی بر اینکه به برنده لاتاری خانه و زندگی اهدا خواهد شد. اینها کذب است. یک برنده لاتاری بعد از ورود به آمریکا گرین کارت دریافت میکند. برنده لاتاری و تمام اعضای خانواده اش ( همسر و فرزندان زیر 21 سال مجرد ) اجازه کار، تحصیل، زندگی، خرید و فروش و اقامت آمریکا را دارند. .

 

نکته :   اگر درمورد پر کردن فرم لاتاری مشکل دارید؛ یا به زبان انگلیسی تسلط ندارید؛ هرگز به‌تنهایی ثبت نام را انجام ندهید و حتماً از افراد حرفه‌ای در این زمینه کمک بگیرید. اگر یک مورد را اشتباه پر کنید یا با بی‌دقتی گزینه‌ای نامناسب را انتخاب کنید؛ اطلاعات شما به‌صورت اشتباه ارسال شده و بعد از آن امکان تصحیح کردن آن را نخواهید داشت. با اطمینان می‌توان گفت که با یک اشتباه ساده شانس بردتان کاهش می یابد. همچنین به احتمال خیلی زیاد از دوره حذف خواهید شد. 

 

عکس مورد تایید لاتاری

شرایط عکس لاتاری

 

 • باید زاویه مستقیم به دوربین داشته باشید
 • عکس به شکل مربع و طول 600 پیکسل تا 1200 پیکسل مورد قبول است.
 • زمینه عکس باید سفید باشد.
 • عکس باید رنگی باشد و عکس سیاه و سفید مردود است.
 • عکس لاتاری باید بدون عینک و سمعک باشد.
 • موی شما نباید روی صورت شما را بپوشاند.
 • نیازی به معلوم بودن گوش ها نیست.
 • از کلاه در عکس استفاده نشود حتی برای کودکان.
 • از هدفون یا هندزفری استفاده نشود.استفاده از سمعک بلامانع است.
 • به هیچ عنوان از عینک چه طبی و چه دودی استفاده نشود. (این قانون از تاریخ ۱ نوامبر ۲۰۱۶ اجباری شد)
 • عکس با حجاب هم برای مسلمانان و سایر ادیانی که حجاب در آنها تعریف شده است ممانعتی ندارد.
 • گردی صورت باید کاملا واضح باشد و با چیزی پوشانده نشود.
 • نیازی به چاپ عکس ندارید، عکس باید به صورت فایل دیجیتال به شما تحویل داده شود. (فرمت فایل jpg  و حجم عکس باید حداکثر ۲۴۰ کیلوبایت باشد.)
 • عکس باید مربوط به شش ماه گذشته باشد. نباید سن عکس بیش از 6 ماه باشد.
 • از عکسی که سال گذشته استفاده کردید نباید مجدد استفاده کنید.

 

پس از تکمیل اطلاعات و اتمام ثبت نام  یک نامه تاییدیه به نام Digital signature و Confirmation No برای شما نمایش داده خواهد شد.کد تاییدیه یا Confirmation Number یک عدد ۱۶ رقمی است؛ که پس از ثبت نام در لاتاری گرین کارت به شما داده می شود؛ تا به وسیله‌ی آن بتوانید در وب سایت مربوطه از نتیجه‌ی لاتاری باخبر شوید. اگر این کد ۱۶ رقمی را گم کردید؛ می‌توانید با مراجعه به راهنمای مربوط به بازیابی کد، آن را بازیابی کنید.

 

تصمیم بایدن در لاتاری

شرایط لاتاری در دوره ریاست جهموری ترامپ و بایدن

از آنجایی که در دوره ریاست جمهوری آقای ترامپ صدور ویزا برای ایرانیان سخت تر شده بود ، دریافت ویزای گرین کارت برای ایرانیان دشوار و پیچده بود به طوری که قبل از ترامپ، صدور ویزای لاتاری ظرف سه روز انجام میشد اما بعد از ترامپ این شرایط کاملا تغییر کرد و شرایط خاصی به وجود آمد. اما خبر خوب اینکه، آقای بایدن بارها تاکید کرده است به محض ورود به کاخ سفید، در روز اول، ابلاغ محدودیت سفر ایرانیان را لغو میکند و همه چیز به روال قبل باز میگردد. پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با توجه به تاکید آقای بایدن، به معنای صدور ویزای سریع آمریکا برای ایرانیان است.


 

شانس متاهلین در لاتاری

شانس بیشتر متاهلین برای ثبت نام لاتاری

متاهلین دو شانس برای برنده شدن دارند. هر شخصی محق است که یک بار به عنوان متقاضی اصلی یا Principal Applicant ثبت نام کند که در آن ثبت نام، اعضای خانواده اش به عنوان همراه در فرم ایشان فایل میشوند. متاهلین دو ثبت نام میکنند. یک بار آقا به عنوان متقاضی اصلی و خانم و فرزندانش به عنوان همراه، و یک بار خانم به عنوان متقاضی اصلی و آقا و فرزندانشان به عنوان همراه. هرکدام برنده شوند، کل خانواده ویزا دریافت میکند. 

 

نحوه‌ی برنده شدن در‌لاتاری

 اشخاصی که در لاتاری برنده می‌شوند؛ باید واجد شرایط دریافت ویزای دایورسیتی نیز باشند. وزارت امور خارجه آمریکا برندگان را به‌صورت تصادفی توسط برنامه‌های کامپیوتری انتخاب می‌کند.

 

برنده شدن در لاتاری

اقدامات لازم بعد از برنده شدن در لاتاری

 

بعد از برد در لاتاری لازم است اقدامات ضروری را انجام دهید تا سریع تر به پرونده شما رسیدگی شود و برای رفتن به آمریکا آماده شوید.

 • 1

 برندگان باید در اسرع وقت فرم DS-260 را تکمیل کنند و پیش خود نگه دارند. این فرم حاوی اطلاعات کاملی از شرایط فعلی افراد و سوابق تحصیلی و شغلی گذشته‌ی آنها است.

عدم تکمیل آن به معنای تمایل نداشتن به ادامه مراحل و تعیین وقت سفارت و نداشتن رغبت برای دریافت گرین کارت خواهد بود.

 • 2

برندگان باید با توجه به درخواست سفارت و سایت لاتاری تمام مدارک خود را تهیه و ترجمه کرده و در زمان مصاحبه به سفارت ارائه دهند. تهیه این مدارک اهمیت بسیار بالایی دارد و هر گونه نقصی در پرونده منجر به تعویق افتادن پروسه در سفارت می شود و ممکن است به علت عدم وجود زمان کافی جهت تهیه مجدد آنها از دریافت ویزا عقب بمانید. پس زمان را از دست ندهید و بعد از اعلام نتایج و برد سریع برای تهیه مدارک خود اقدام کنید.

 • 3

می رسیم به واکسیناسیون و چکاپ کامل. واضح است که باید آزمایشات لازم و واکسن های ذکر شده کاملا انجام شود. قطعا هیچ کشوری فردی که دچار بیماری HIV هست را همراهی نخواهد کرد و باید قبل از گرفتن گرین کارت آمریکا از سلامتی شما مطمئن شوند. پس در مصاحبه با سفارت، نیاز به تایید مدارک پزشکی توسط پزشک معتمد سفارت یا Panel Physician دارد.

 • 4

یکی از مهمترین مراحل گرفتن گرین کارت آمریکا، گواهی تمکن مالی است. اثبات تمکن مالی می تواند از طریق یکی از راه های؛ حساب بانکی، ارزش گذاری ملک، پیشنهاد شغلی و یا گرفتن اسپانسر است. هدف سفارت از این مرحله این است که شما توسط آن اثبات کنید؛ توانایی زندگی در آمریکا و برآورد هزینه ها را دارید.

 • 5

حضور در سفارت یکی دیگر از مراحل اخذ گرین کارت است. پس از اینکه پرونده شما وارد مرحله عادی و نرمال اداری یا به اصطلاح Current شد، از محل و تاریخ دقیق مصاحبه در سفارت مطلع خواهید شد. به خاطر داشته باشید حضور به موقع در سفارت حائز اهمیت است و اگر خارج ساعت مقرر به مصاحبه بروید به هیچ عنوان پذیرش نخواهید شد. حتما یک ساعت قبل از ساعت تعیین شده در محل سفارت کشور مورد نظرتان حاضر شوید.

 • 6

در مرحله آخر نوبت به دریافت گرین کارت آمریکا می رسد. مدت اعتبار ویزای آمریکا  6 ماهه است و تا قبل از اتمام اعتبار ویزا باید وارد خاک آمریکا شوید. در غیر این صورت باطل شده و فرصت و شانس خود را از دست می دهید. هزینه صدور گرین کارت در حال حاضر ۲۲۰ دلار است؛ که می توانید قبل از سفر به آمریکا و یا بعد از ورود هزینه را به صورت آنلاین پرداخت کنید.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ثبت نام لاتاری می توانید با مشاوران زانکو تماس حاصل فرمائید .

پیشنهاد سردبیر زانکو