همانطور که می‌دانید افرادی که گرین کارت آمریکا را دارند به صورت قانونی و دائمی اجازه خواهند داشت که در کشور آمریکا به کار و زندگی بپردازند. همچنین از راه‌های مختلفی می توان گرین کارت آمریکا و اقامت دائم آن را کسب کرد.

ما در این مقاله قصد داریم مدت اعتبار گرین کارت آمریکا را بعد از اینکه توانستید گرین کارت خود را بدست آورید، بررسی کنیم.

 

نگاه کوتاهی به گرین کارت آمریکا

  • عنوان رسمی گرین کارت : کارت اقامت دائم قانونی
  • عنوان اداری گرین کارت : فرم I-551
  • سال تصویب مجوز قانونی گرین کارت: 1940 میلادی
  • قانون ناظر بر صدور گرین کارت: قانون ثبت شهروندان خارجی مصوب کنگره
  • مسئول صدور گرین کارت : اداره خدمات مهاجرت و تابعیت آمریکا (USCIS)
  • هدف از صدور گرین کارت : اعطای مجوز کار و زندگی دائم به مهاجران خارجی در کلیه ایالات کشور آمریکا
  • نحوه اخذ گرین کارت آمریکا: از طریق کار، ازدواج با شهروندان آمریکا یا تشکیل خانواده و برنده شدن در لاتاری گرین کارت

 

مدت اعتبار گرین کارت آمریکا

دریافت گرین کارت آمریکا به این معنی نیست که شخص کاملاً کارش با مسائل مربوط به قانون مهاجرت در مورد اقامت دائم ایالات متحده تمام شده است؛ برای مثال، مسائل کیفری یا غیبت طولانی از کشور می تواند وضعیت گرین کارتتان را تغییر دهد. همچنین اعتبار گرین کارت دائمی نیست و دارای تاریخ انقضای مشخصی هستند.

این تاریخ انقضا بستگی به نوع اقامت دائم شخص در آمریکا دارد؛ برای شخصی که اقامت دائم معمولی آمریکا را دارد، اعتبار گرین کارت 10 سال است.
این در حالی است که مدت اعتبار گرین کارت برای افرادی که اقامت دائم مشروط دارند متفاوت است؛ گرین کارت‌های داده شده به افرادی که اقامت دائم مشروط آمریکا را دارند  فقط دو سال اعتبار دارد؛ این موضوع به طور معمول زمانی اتفاق می افتد كه شما گرین كارت خود را از طریق ازدواج(با یک شهروند آمریکایی) به دست می‌آورید و عمر ازدواج شما كمتر از دو سال است.

 

تمدید اعتبار گرین کارت آمریکا

اکنون، برای افرادی که اقامت دائم معمولی آمریکا را دارند، روندی وجود دارد که می توانند از طریق آن مدت اعتبار گرین کارت خود را با نزدیک شدن به تاریخ انقضای آن، برای یک دوره‌ی 10ساله‌ی جدید تمدید کنند.

از سوی دیگر گرین کارت‌های اقامت دائم مشروط، واجد شرایط برای تمدید مجدد نیستند؛ با این وجود روندی وجود دارد که یک شخص با اقامت دائم مشروط می تواند درخواست کند که مشروط بودن اقامتش برداشته شود. در صورت انجام چنین درخواستی، فرد مقیم دائم معمولی می شود در نتیجه مدت اعتبار گرین کارت آمریکای او و قوانین تجدید اعتبار گرین کارت اعمال شده برای آنها تغییر می یابد.

هنگامی که مدت اعتبار گرین کارت آمریکای شما نزدیک به اتمام است، باید درنظر بگیرید که با توجه به شرایط مهاجرت شخصی خود، برای حفظ وضعیت اقامت دائم خود و اینکه چه فرایندها و قوانینی با این گزینه ها در ارتباط است، باید چه اقداماتی انجام دهید و چه گزینه‌هایی پیش رو دارید. لذا در این خصوص، وکلای مهاجرت زانکو می‌توانند در مورد مسائلی مانند تمدید گرین کارت و درخواست حذف مشروط بودن اقامت دائم و غیره به شما مشاوره دهند.

 

بیشتر بخوانید:

ویزای ازدواج آمریکا

تفاوت زندگی در کانادا و آمریکا

 

 

پیشنهاد سردبیر زانکو