ویزای تحصیلی کانادا یکی از انواع ویزای موقت کانادا است که خود به دو نوع، شامل ویزای دانش آموزی و ویزای دانشجویی تقسیم می‌شود. شما جهت اخذ ویزای دانشجویی یا تحصیلی کانادا در ابتدا باید دانشگاه و یا موسسه اى که قصد تحصیل در آن دارید را انتخاب نمایید. در مرحله بعد، اولین و مهم‌ترین شرط دریافت ویزا، داشتن پذیرش تحصیلی از مدرسه، کالج، دانشگاه و یا یک موسسه آموزش عالی در این کشور است..


ویزای تحصیلی کانادا یکی از انواع ویزای موقت کانادا است که خود به دو نوع، شامل ویزای دانش آموزی و ویزای دانشجویی کانادا تقسیم می‌شود.
شما جهت اخذ ویزای دانشجویی یا تحصیلی کانادا در ابتدا باید دانشگاه و یا موسسه اى که قصد تحصیل در آن دارید را انتخاب نمایید. در مرحله بعد، اولین و مهم‌ترین شرط دریافت ویزا، داشتن پذیرش تحصیلی از مدرسه، کالج، دانشگاه و یا یک موسسه آموزش عالی در این کشور است؛ بنابراین پس از دریافت نامه پذیرش یا اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های کانادا و یا یکی از مدارس این کشور، می‌توانید در آن دانشگاه یا موسسه ثبتنام نمایید. 
برخى از افراد فکر مى کنند نامه قبولى پذیرش دانشگاه یا کالج براى دریافت ویزای تحصیلی و ورودشان به کانادا کافى است اما متاسفانه این گونه نیست و باید منتظر مراحل بعدی دریافت ویزای تحصیلی خود بمانند.


مدت زمان صدور ویزای تحصیلی کانادا

اصولا، مدت زمان رسیدگی به ویزای تحصیلی کانادا بسته به کشور متقاضی اقامت متغییر می‌باشد طبق اعلام رسمی سفارت کانادا، نتیجه ویزا به طور معمول 2 الی 18 هفته طول می‌کشد که آن هم بسته به تعداد درخواست های دریافتی توسط IRCC و اداره رسیدگی کننده به درخواست ویزا متغییر می‌باشد.اما این زمان به هیچ عنوان قطعی نیست و تجربه نشان داده که در برخی از مواقع اعلام نتیجه زودتر یا حتی دیرتر از زمان اعلام شده نیز به طول انجامیده است. بنابراین باید درنظر بگیرید که با توجه به طولانی بودن پروسه دریافت ویزای کانادا بهتر است 4 الی 5 ماه قبل از سفر، برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات لازم را جهت دریافت ویزای تحصیلی خود انجام دهید.

 

زمان صدور ویزای تحصیلی کانادا برای ایرانیان

بطور کلی  مدت زمان رسیدگی به ویزای تحصیلی ایرانیان تا 5 هفته می باشد؛ اما نکته مهم که باید در اینجا یادآوری شود این است که این زمان رسیدگی 5 هفته ای شامل موارد زیر نمی باشد:

  •  زمانی که طول می کشد تا درخواست بین مرکز درخواست ویزا VAC و اداره مهاجرت کانادا IRCC ارسال شود.
  • زمانی که شما نیاز دارید تا اطلاعات انگشت نگاری یا بیومتریک تان را ارائه دهید.

بنابراین با احتساب زمان مورد نیاز برای مراحل انگشت نگاری، چیزی حدود 3ماه تخمین زده می‌شود؛ زیرا با توجه به تغییراتی که در وب سایت سفارت کانادا اعمال می شود مدت زمان جواب سفارت کانادا برای انگشت نگاری، از 41 روز کاری تا 121 روز کاری انجام می شود .
البته این زمان مشروط به آن است که کلیه مدارک متقاضی مانند نامه استادی پرمیت یا پذیرش تحصیلی وی آماده بوده و نیاز به بازگشت پرونده و تکمیل آن نباشد. بطور کلی هر چقدر در تکمیل مدارک و رعایت مقررات و ضوابط لازم برای درخواست ویزای تحصیلی دقت بیشتری به خرج دهید، مدت زمان صدور ویزای تحصیلی شما نیز کوتاه‌تر خواهد شد.

 

تعریف زمان رسیدگی

زمان رسیدگی یا Processing Time  از روزی شروع می شود که اداره مهاجرت، پناهندگان و تابعیت کانادا (IRCC) درخواستی را دریافت می کند و با تصمیم گیری نهایی نیز به پایان می رسد. 

 بر این اساس، طبق وبسایت رسمی سفارت کانادا، اینکه صدور ویزای تحصیلی کانادا چقدر طول می کشد، به عوامل زیر بستگی دارد:

  • نوع درخواست متقاضی؛
  •  آیا درخواست متقاضی تکمیل شده است یا خیر؛
  • IRCC انتظار دارد با چه سرعتی درخواست ها در سیستم رسیدگی شود؛
  •  اطلاعات متقاضیان ویزا چگونه می تواند تایید شود؛
  • چقدر طول می کشد که متقاضیان ویزا به هر درخواست یا موضوعاتی که به آنها ارسال می‌شود، پاسخ دهند؛
  • سایر عوامل.

زمان رسیدگی به صدور انواع ویزای کانادا را می‌توانید از طریق این لینک که وبسایت سفارت رسمی کانادا می‌باشد، مشاهده نمایید.

 

اقداماتی جهت تسریع روند صدور ویزای کانادا 

تنها تصمیم‌گیرنده در مورد صدور ویزای کانادا، سفارت این کشور است اما می‌توانید با انجام برخی از اقدامات تاثیر مثبت جهت تسریع روند پاسخ دهی صدور ویزای خود داشته باشید. این اقدامات شامل موارد زیر می‌شود:
ارائه دعوت‌نامه از جمله مدارکی است که احتمال دریافت ویزا را بالاتر و مدت زمان صدور آن را کمتر کند. نحوه دریافت دعوت‌نامه: افرادی که در کشور کانادا دوست یا خویشاوند خاصی دارند،  می‌توانند از آنها درخواست کنند که برایشان دعوت‌نامه بفرستند.
یکی از موارد مؤثر دیگر در دریافت ویزای کانادا، داشتن یک برنامه سفر است که مطابق با هدف سفر و مدارک شما می‌تواند احتمال دریافت ویزای کانادا را بالاتر ببرد. 

 

مدت اعتبار ویزای تحصیلی کانادا

پس از اخذ ویزای تحصیی کانادا باید بدانید که این ویزا به اندازه کل مدت دوره تحصیل شما در کانادا به علاوه‌ی 3ماه، اعتبار دارد. برای اینکه بتوانید حین کل مدت برنامه تحصیل خود در کانادا بمانید، ممکن است لازم باشد هر سال ویزای خود را تمدید کنید. همچنین اگر می خواهید بعد از اتمام دوره تحصیل خود در کانادا بمانید، باید از طریق اداره مهاجرت کانادا برای اخذ یک ویزای دیگر و یا تمدید ویزا اقدام کنید

 

جهت کسب اطلاعات در خصوص هرگونه امور مهاجرتی و بهره مندی از مشاوره رایگان زانکو به صورت آنلاین و یا حضوری با ما در ارتباط باشید و با شماره های 02122226480 تماس حاصل فرمائید.

پیشنهاد سردبیر زانکو