مدارس کانادا به صورت فدرالی یا یکپارچه اداره نمی شوند. یعنی سیستم آموزی یکسانی در تمام ایالت های آن وجود ندارد . هر ایالت سیستم و قوانین خاص خود را دارد ، البته این سیستم ها تا حدودی مشابه یکدیگرند. درب مدارس کانادا از ابتدای ماه سپتامبر باز و در ماه ژوئن سال تحصیلی به پایان می رسد.

سن قانونی کودکان برای آغاز تحصیل در اکثر ایالت ها 5 سالگی است . کودکان در این سن ابتدا وارد مهد کودک می شوند و از شش سالگی وارد سال اول ابتدایی می شوند . تحصیل در مدارس کانادا در سن 17 – 18 سالگی با اتمام سال دوازده دبیرستان به پایان می رسد .

  • شهریه مدارس دولتی: ۱۴ هزار دلار + ۱۰۰۰ دلار بیمه دانش آموزی
  • شهریه مدارس شبانه روزی: ۳۴ هزار دلار + ۱۰۰۰ دلار بیمه دانش آموزی
  • زبان تحصیل: انگلیسی یا فرانسوی
  • مدرک زبان مورد نیاز: نیاز ندارد
  • امکان اخذ ویزای همراه:‌ ویزای توریستی ۵ ساله والدین

مدارس دولتی کشور کانادا برای افراد شهروند کانادا و دارندگان کارت اقامت دائم کاملا رایگان هستند و در عین حال برای دانش آموزان خارجی دارای شهریه بالای میباشند. اگر اولین سال هست که فرزند خود را در مدارس کانادا ثبت نام میکنید، از ایشان تست هایی گرفته میشود تا ببینند از چه سطحی باید شروع کنند و همچنین ممکن است دوره های تقویتی زبان انگلیسی یا فرانسوی برای محصل گذاشته شود.

بیشتر بخوانید:

کالج‌های کانادا

ترکیب محصلین کانادایی و محصلین بین المللی درتمام مدارس کانادا دیده میشود و این مدارس از با کیفیت ترین سیستم های آموزشی در جهان میباشند. تحصیل در مدارس دولتی کانادا برای افرادی که دارای اقامت دائم باشند رایگان است. افراد تنها هزینه اندکی به عنوان مشارکت در امور مدرسه پرداخت می کنند .اما تحصیل در این مدارس برای دانش آموزان بین المللی با هزینه شخصی امکان پذیر است. در این صورت شهریه این مدارس کانادا سالانه حدود 10 تا 14هزار دلار می باشد. شهریه در مدارس ابتدایی کمتر و در دبیرستان ها بیشتر است.

بیشتر بخوانید:

تحصیل در مدارس کانادا

مدارس خصوصی کانادا شهریه مدارس خصوصی بین ۳۰ هزار تا 50 هزار دلار در سال بوده و این مدارس از کیفیت بسیار بسیار بالایی بهره مند هستند و اغلب دانش اموزانی که در این مدارس ثبت نام میکنند از ابتدا به دنبال کسب تخصص در رشته خاصی هستند.

مدرسه های کانادا

مدرسه در کانادا از ۵ تا ۶ سالگی شروع شده و از ابتدایی تا دیپلم ۱۲ سال میباشد. این مدارس را اصطلاحا K-12 مینامند. در استان کبک از ابتدایی تا دیپلم ۱۱ سال و دو سال هم دوره پیش دانشگاهی به طول می انجامد. مدرسه ۵ روز در هفته بوده و از اواخر آگوست تا اوایل ماه ژوين هر سال میباشد. از آنجا که کانادا کشور دو زبانه هست مدرسه به زبان های فرانسوی و انگللیسی در کل کانادا قابل دسترسی خواهد بود. دانشجویان بین المللی تحصیل در مدارس ابتدایی کانادا تا تحصیل در مدارس راهنمایی کانادا و تحصیل در دبیرستان های کانادا میتوانند بهره مند شوند. تحصیل در کانادا فرصت بینظیری برای اخذ مدرک معتبر تحصیلی و همچنین اخذ تجربه بین المللی میباشد.

بیشتر بخوانید:

هزینه تحصیل در دبیرستان‌های کانادا

مدارس خصوصی کانادا از کیفیت بسیار بالایی برخوردارند که تهیه محل سکونت دانش آموز نیز بر عهده آنان است .

برخی از این مدارس خصوصی شبانه روزی هستند و محل اقامت دانش آموزان در آن ها همان محوطه مدرسه می باشد . این مدرس به Boarding school معروف می باشند و بهترین انتخاب برای دانش آموزان بین المللی می باشند .

شهریه مدارس خصوصی کانادا در حدود 18هزار دلار است که با هزینه خوابگاه، غذا و بیمه… به حدود 40 هزار دلار خواهد رسید .

فرزندان دانشجویان بین المللی در برخی از استان ها به عنوان محصل خارجی محسوب شده و برای ثبت نام در مدارس روزانه کانادا میبایست شهریه تحصیل در مدارس کانادا را به عنوان خارجی بپردازد که سالیانه به طور میانگین ۱۰ تا ۱۵ هزار دلار است. و در برخی دیگر از استان ها فرزندان دانشجویان بین المللی میتوانند از مدارس دولتی به صورت رایگان استفاده کنند.

بیشتر بخوانید:

مراحل گرفتن ویزای تحصیلی کانادا

مدارس شبانه روزی در کانادا

انجمن مدارس شبانه روزی در کانادا است که مدارس معتبر شبانه روزی را معرفی می نماید. این مدارس به نحوی هستند که دانش اموز در آنجا درس خوانده و همزمان اقامت دارد. شهریه این مدارس بین ۳۰ تا ۶۰ هزار دلار در هر سال است. 

برنامه درسی مدارس کانادا

 شرح دروس در مدارس کانادا معمولا دو دسته هستند. دسته اجباری و دسته انتخابی. در گروه دروس اجباری که همه دانش آموزان در مدارس دولتی باید شرکت کنند دروس زبان، ریاضی، علوم، کامپیوتر و هنر و دروس اختیاری شامل سایر زبان های خارجی، تاریخ و جغرافی، شیمی و زیست و فیزیک، بیزینس، برنامه نویسی کامپیوتر، آشپزی و مکانیک خوردو و نساجی است.

دبیرستان الکساندر در کانادا: دارای ۲ شعبه در شهرهای برنابی و ونکوور استان بریتیش کلمبیا دارد.

کالج بادول کانادامدرسه خصوصی و بین المللی که در پایه های هشتم تا دوازدهم و پیش دانشگاهی دانش آموز می پذیرد و ونکوور واقع شده است.

کالج Braemar کاناداکالج دیگری که در پایه های نهم تا دوازدهم دانش آموزان بین المللی می پذیرد و تورنتو واقع شده است.

پیشنهاد سردبیر زانکو