یکی از معتبرترین کارت‌ها برای خریدهای اینترنتی و پرداخت‌های ارزی در سراسر جهان مستر کارت ها هستند که برای مبادلات کارتی، خدمات ارزی ، رزرو هتل‌های خارجی، خرید از سایت‌های اینترنتی خارجی، ثبت نام در آزمون‌های بین‌المللی و... مورد نیاز هستند. ما در این مقاله قصد داریم که بطور کلی شرح دهیم که مستر کارت چیست و چه ویژگی‌ها و کاربردهایی دارد و نحوه‌ی اخذ آن نیز به چه صورت می‌باشد.

مسترکارت چیست؟

مستر کارت یکی از انواع کردیت کارت یا کارت اعتباری است که با داشتن بیش از 140 نمایندگی در کشورهای مختلف جهان و با دارا بودن سه میلیون دستگاه پایانه‌ی  ATMو P.O.S در رتبه اول مبادلات مالی جهان قرار دارد.  
مستر کارت در واقع یک کمپانی خدمات مالی امریکایی و چند ملیتی است که دفتر اصلی آن در نیویورک آمریکا قرار دارد. روند تاسیس این شرکت از اواخر سالهای 1958 میلادی آغاز شد و اواخر سال 2005 به یک شرکت چند ملیتی تبدیل شد.
مستر کارت همچنین یک شرکت ارائه دهنده خدمات مالی است که با موسسات مالی همکاری می‌کند و از این طریق کارت‌های اعتباری مستر کارت را صادر می‌کند. همکاری موسسات مالی با مستر کارت به این معناست که تمام عملیات مربوط به تراکنش‌ها، از طریق شرکت مستر کارت به عنوان پردازنده شبکه انجام می‌شود.

ویزا کارت نیز یکی دیگر از انواع کردیت کارت های بین المللی می‌باشد که در مقالات بعد راجع به آن صحبت خواهیم کرد.

 

کاربردها و موارد استفاده‌ی مستر کارت

کارت‌های اعتباری همچون مستر کارت علاوه بر ایجاد دسترسی گسترده به منابع ارزی در خارج از کشور، امکان دریافت وجه نقد از ATMهای کشورهای خارجی برای مسافرت‌های تفریحی، کاری و یا تحصیلی شما را نیز فراهم می‌کند.
از مزایای مستر کارت نیز می‌توان به کارمزدهای ناچیز، دریافت صورت حساب روزانه و رایگان، خرید از تمامی فروشگاه های بین المللی، خرید از تمام فروشگاه‌های اینترنتی خارجی مثل آمازون، تبادل مالی با شرکت‌های بین المللی، انتقال پول از شعب ارزی بانک‌های بین المللی، صرافی‌ها و بانک‌های اینترنتی اشاره کرد.


نحوه صدور مستر کارت

شرکت مستر کارت خود کارتی صادر نمی کند و این فرایند را از طریق صدور کارت‌های بانکی یا درگاه‌های پرداخت آنلاین وبسایت‌ها با برند MasterCard به صورت Credit ، Debit و Prepaid انجام می‌دهند.
سهولت و امنیت در پرداخت به وسیله خدمات شرکت مسترکارت باعث شده که بانک‌ها و موسسات زیادی طی زمان به زنجیره صادر کننده کارت‌های بانکی برند مسترکارت اضافه شوند که هر یک پاسخگوی نیاز طیف خاصی از مصرف کنندگان می‌باشند.

 

انواع مستر کارت

مستر کارت چیست

به طور کلی انواع کارت‌های ارزی بین المللی جدا از نام برند و لوگوی سیستم مالی از نظر نوع حساب در سه گروه کارت‌های اعتباری (Credit Card)، کارت‌های نقدی (Debit Card) و کارت‌های پیش پرداخت  (Prepaid) تقسیم می‌شوند. مسترکارت نیز بر مبنای همین سه گروه تقسیم می‌شوند:

کارت های اعتباری(Credit Card)

به یک حساب بانکی که حقوق ماهانه فرد نیز به آن واریز می‌گردد متصل است و پشتوانه مالی این حساب توسط شرکت‌ها و موسسات تضمین شده است. در نتیجه دارنده‌ی این کارت می‌تواند بیش از موجودی حساب خود یا حتی با موجودی صفر اقدام به خرید نماید. کارت‌های اعتباری مسترکارت در شش نوع Standard، Gold، Titanium، platinum، World و World Elite توسط بانک‌ها و موسسات مالی صادر می‌شوند.


کارت های نقدی(Debit Card) 

این کارت‌ها مانند کارت‌های شتاب در ایران است؛ یعنی شما باید در حساب خود پول داشته باشید تا بتوانید آن را برداشت کنید. مسترکارت های نقدی  در شش نوع Standard Titanium، World، Gold، Platinum و Maestro صادر می‌گردند.

 

کارت های پیش پرداخت(Pre-Paid Card)  

این کارت‌ها که به آن کارت هدیه (Gift Card) نیز گفته می‌شود را می‌توان بدون نیاز به اعتبار سنجی می‌توان خریداری نمود. کارت‌های پیش پرداخت شده متناسب به نوع آن‌ها ممکن است قابل شارژ یا غیر قابل شارژ مجدد باشند و تنها به همان اندازه موجودی داخل آن قابل برداشت است.

 

نحوه گرفتن مستر کارت در ایران

از آنجا که در سیستم مالی ایران دچار تحریم هستیم نمیتوانید بطور مستقیم از شرکت‌های اصلی مسترکارت اقدام به اخذ این کارت‌ها نمایید. بنابراین شرکت‌های زیاد و معتبری در ایران هستند که واسطه می‌شوند و خدمات گرفتن مسترکارت و ویزا کارت و سایر کارت‌های اعتباری را برای متقاضیان ارائه می‌دهند. شما می‌توانید با جستجو در اینترنت این شرکت‌ها و وبسایت‌ها را پیدا کنید. همچنین جهت دریافت مشاوره در این زمینه نیز می‌توانید با ما در زانکو تماس بگیرید تا با خیال راحت این مراحل را برای شما انجام دهیم.

 

بیشتر بخوانید:

راهنمای مهاجرت

ویزامتریک چیست؟

پرداخت ارزی

پیشنهاد سردبیر زانکو