امروزه کانادا با توجه به امکانات زیادی که در اختیار شهروندان خود قرار می‌دهد تبدیل به یکی از بهترین مقاصد مهاجرتی افراد شده است. لذا مهاجرت کاری یکی از کم هزینه‌ترین روش‌ها برای کسب اقامت دائم کاناداست که می‌توانید از طریق برنامه‌های اکسپرس انتری یا اسکیلد ورکر می‌توانید اقدام به مهاجرت به کانادا نمایید.

بازار کار کانادا بطور مرتب در حال تغییر و تکمیل است؛ از این رو شغل‌های جدید و نیاز به آنها نیز در کانادا روبه گسترش است. در نتیجه افراد تحصیل‌کرده دارای تخصص و مهارت کاری که به دلیل داشتن شرایطی همچون داشتن شرط سنی و گپ تحصیلی، عدم تمایل برای ادامه تحصیل و غیره می‌توانند از گزینه مهاجرت کاری به کانادا یعنی برنامه اسکیلد ورکر استفاده کنند.
ما در این مقاله قصد داریم به معرفی تعدادی از مشاغل موردنیاز در کانادا بپردازیم تا متقاضیان مهاجرت کاری به کانادا بتوانند با توجه به تخصص و مهارت خود یک شغل را برای مهاجرت کاری خود انتخاب نمایند.

 

دسته بندی مشاغل موردنیاز در کانادا با استفاده از کد NOC

نکته‌ی قابل توجه درمورد دسته بندی مشاغل کانادا این است که هرکدام از مشاغل موردنیاز در کانادا دارای یک کد NOC هستند. اداره مهاجرت کانادا برای سهولت در شناسایی مشاغل برای هر شغل یک کد NOC یا National Occupational Classification در نظر گرفته که در برنامه‌های مختلف مهاجرت به کانادا از این کد برای شناسایی شغل مورد نظر استفاده می‌شود.
برای مثال اگر قصد دارید از طریق برنامه اسکیلد ورکر فدرال اقدام به مهاجرت به کانادا نماید ابتدا باید دریابید که کدام کدهای NOC به عنوان شغل تخصصی در لیست مشاغل در نظر گرفته شده و شامل برنامه اسکیلد ورکر می‌شوند. (لازم به ذکر است NOC هایی که در سطوح صفر، A و B قرار دارند شامل برنامه اسکیلد ورکر کانادا می‌شوند.)
تمام شهرهای کانادا با توجه به نیازهای خود در زمینه تامین مشاغل مورد نیاز، هر سال لیست مشاغل دارای اولویت (لیست NOC) در برنامه‌های مهاجرت خود را تغییر می‌دهند؛ در این تغییرات برخی از مشاغل حذف و برخی اضافه می‌شوند. بنابراین کسانی که قصد مهاجرت کاری به کانادا را دارند باید به لیست NOC اعلام شده در هر سال توجه کنند.

لیست NOC دارای پنج سطح O و A  و B و C و D است که این سطوح بر اساس مهارت لازم در هر شغل تعیین می‌شود. گروه اصلی مشاغل موردنیاز در کانادا برای اهداف مهاجرتی شامل موارد زیر می‌شوند:

مهارت سطح ۰ (صفر):  این دسته مشاغل مدیریتی نظیر مدیران رستوران، مدیران معدن و … می‌شود.

مهارت سطح A : مشاغل حرفه‌ای که معمولا نیازمند داشتن تحصیلات و مدارک دانشگاهی است و شامل مواردی نظیر دکترها، دندانپزشک‌ها و آرشیتکت‌ها و معمارهای ساختمانی می‌شود.

مهارت سطح B : این سطح شامل می‌شود که اغلب تخصصی هستند و نیاز به مدرک دیپلم یا کارآموزی در این زمینه دارند مثل مشاغل فنی، تجاری و بازگانی حرفه‌ای و کسب و کارهایی مانند سرآشپز، لوله‌کش و متخصص برق.

مهارت سطح C :مشاغل میان‌رده و متوسطی که معمولا نیازمند مدرک دیپلم و یا یک دوره آموزشی کامل و مرتبط با آن کار است و شامل مواردی نظیر قصاب‌های صنعتی، رانندگان مسافت‌های طولانی خودرو سنگین و غیره می‌شود.

مهارت سطح D : این نوع متعلق به شغل‌های کارگری است که نیاز به آموزش لازم دارند و اغلب زحمت زیادی دارند. مثل کارگران نظافتی یا گارسون و کارگران میدان نفتی.
بطور کلی سیستم ارزیابی مشاغل کانادا، مهارت‌های سطح 0،A  و B را در سطح مشاغل حرفه‌ای و تخصصی دسته‌بندی کرده است.

 

بیشتر بخوانید:

شرایط اقامت فدرال کانادا - معرفی اسکیلد ورکر و اکسپرس انتری

شرایط اخذ اقامت دائم کانادا با برنامه‌ی اسکیلد ورکر فدرال

 

بهترین مشاغل مورد نیاز در کانادا

مشاغل موردنیاز در کانادا

در لیست زیر تعدادی از بهترین مشاغل موردنیاز در کانادا را همراه متوسط حقوق آنها برای شما شرح داده‌ایم:

پرستاری

شغل پرستاری در لیست مشاغل مورد نیاز در کانادا است. این گروه شغلی علاوه بر پرستاران شامل ماماها و کمک پرستاران نیز می‌گردد. افراد در این رده شغلی می توانند سالانه حدود 104.000 دلار کانادا درآمد داشت باشند.

کارشناس فروش

خرده فروشی در بازارهای کانادا باعث بیشترین میزان استخدام در این کشور گردیده و برای بیش  از 2 میلیون کانادایی شغل ایجاد کرده است. بررسی داده های آماری نشان داده است که این شغل می تواند درآمدی بالغ بر 52.000  تا 62.000 دلار در سال برای متقاضیان آن فراهم آورد.

مدیر ساخت و ساز

افرادی که دارای مدرک تحصیل در رشته عمران و یا تکنولوژی ساخت و ساز هستند می‌توانند در این زمینه فعالیت نمایند. متوسط حقوق این افراد 83000 دلار کانادا در سال می‌باشد.

مهندس الکترونیک

افرادی که در رشته هایی مانند برق و الکترونیک تحصیل کرده‌اند می‌توانند این شغل را از آن خود کنند. متوسط حقوق مهندسین الکترونیک در کانادا سالیانه 86.000 دلار می‌باشد.

مهندس نرم افزار

در بخش‌های مختلف که نیاز به کامپیوتر، ارتباط از راه دور، فناوری اطلاعات، طراحی و توسعه سیستم‌های نرم افزاری وجود دارد همیشه نیاز به مهندسین نرم افزار احساس می‌شود. متوسط حقوق  این افراد سالیانه 90.000 دلار کانادا می‌باشد.

دندان پزشک

دندان پزشکی نیز از جمله مشاغل پر درآمد در کشور کاناداست. افرادی که در کانادا دوره تحصیلی خود را گذرانده باشند می‌توانند وارد بازار کار این رشته شوند، اما دندان پزشکانی که از ایران تمایل به مهاجرت به کانادا را دارند نیازمند گذراندن دوره های تطبیقی و معادلسازی مدرک می‌باشند. متوسط حقوق دندان پزشکان در کشور کانادا 93.600 دلار  در سال می‌باشد.

سرپرست استخراج معدن

سرپرست معدن اصولا بر کارگرانی که کار استخراج مواد معدنی از زمین را انجام می‌دهند، نظارت می‌کند. متوسط حقوق یک سرپرست معدن سالیانه 83.200 دلار کانادا می‌باشد.

 

جهت مشاهده‌ی لیست کامل مشاغل موردنیاز در کانادا به همراه سطح مهارت و کد NOC مربوط به آنها می‌توانید به وبسایت اصلی اداره مهاجرت کانادا در این لینک مراجعه نمایید. همچنین جهت مشاوره در ارتباط با امور مهاجرتی و مهاجرت کاری به کانادا نیز میتوانید با مشاوران ما  در زانکو تماس حاصل فرمایید.

 

بیشتر بخوانید:

رده بندی شغلی در کانادا

امتیاز بندی ویزای کار کانادا

مشاغل مورد نیاز در آلمان

 

 

پیشنهاد سردبیر زانکو