یکی از مشکلاتی که سر راه دانشجویان مشمول سربازی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند، اپلای برای دانشگاه‌های خارجی است؛ زیرا آنها خدمت سربازی را مانعی بر سر راه خود دانسته و همین امر سبب دلسردی آن‌ها برای ادامه تحصیل در خارج می‌گردد.

 یکی از شرایط خروج مشمولین نظام وظیفه در کشور ایران برای آقایان این است که با آغاز سن 18 سالگی، برای خروج از کشور جهت سفرهای علمی، زیارتی، سیاحتی، ورزشی، مطالعاتی، سفرهای کاری/ ماموریتی نیاز به دریافت مجوز خروج از کشور دارند. اما باید بدانید که با دریافت معافیت تحصیلی می‌توانید به راحتی برای مقاطع تحصیلی بالاتر اپلای نمایید و پس از اتمام دوره‌ی تحصیلی خود در خارج از کشور، به ایران بازگشته و سپس به خدمت سربازی بروید.
در این مقاله به بررسی چگونگی دریافت معافیت تحصیلی برای دریافت پاسپورت خروج از کشور و بطور جزئی‌تر، ویزای کانادا و معافیت تحصیلی برای انگشت نگاری در ترکیه (سفارت کانادا) برای مشمولین می‌پردازیم.

 

معافیت تحصیلی چیست؟

معافیت تحصیلی در واقع مدرکی است که به شما اجازه می‌دهد با گذاشتن یک وثیقه، به مدت معینی از کشور خارج شوید و مهاجرت تحصیلی داشته باشید و پس از بازگشت به ایران و اتمام دوره‌ی معین تحصیلی، به سربازی بروید.

 

شرایط و الزامات خروج از کشور مشمولین سربازی

دانشجویان مشمول سربازی برای خروج از کشور در صورتی که شرایط زیر را داشته باشند مجوز خروج موقت از کشور برایشان صادر می شود که هر کدام نیز دارای مدت زمان مشخصی است:

  • مشمولان باید فاقد غیبت باشند و وضعیت تحصیلی آنها نیز مشخص باشد.
  • مشمولان برای خروج از کشور باید وثیقه مورد نیاز را ارائه داده و فرم خروج موقت را تکمیل نمایند.
  • در سنوات اولیه تحصیلی یا سنوات ارفاقی (دارای مجوز سنوات ارفاقی) باشند و بیش از یک سال از تحصیل آنها نگذشته باشد.
  • اگر فرد مشمول از دانشگاه اخراج شده باشد نمی‌تواند مهاجرت تحصیلی نماید.

 

مراحل دریافت معافیت تحصیلی

برای دریافت معافیت تحصیلی در ابتدا باید نامه پذیرش دانشگاه مقصد را دریافت نمایید، سپس به دانشگاهی که از آن فارغ التحصیل شده‌اید درخواست می‌دهید تا نامه معرفی به نظام وظیفه را به شما ارائه دهد. در مرحله بعد به سایت نشا که مربوط به وزارت علوم است مراجعه و در آن ثبت نام می‌کنید و از وزارت علوم، نامه معرفی به نظام وظیفه را دریافت می‌کنید. این نامه نشان می‌دهد که شما در یک دانشگاه قبول شده‌اید و بر همین اساس نظام وظیفه به شما معافیت تحصیلی می‌دهد و در ازای آن از شما وثیقه می‌خواهد.

 

وثیقه خروج از کشور برای مشمولین

مشمولین می‌توانند یکی از این موارد را به عنوان وثیقه ارائه دهند: سند ملکی، ضمانت بانکی، پول نقد
لازم به ذکر است که خروج مشمولین برای ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و بالاتر با پرداخت مبلغ ۱۵ میلیون تومان وجه نقد، ضمانت نامه بانکی و یا وثیقه ملکی انجام خواهد شد و تلاش است تا به تناسب افراد برای کسانی که بورسیه وزارتخانه ها هستند حداکثر مساعدت بعمل آید.

 

بیشتر بخوانید:

وثیقه خروج از کشور

مراحل خروج از کشور دانشجویان مشمول


دریافت پاسپورت

اگر قصد مهاجرت تحصیلی به کانادا را داشته باشید، پس از طی مراحل فوق و ارائه ضمانت‌نامه به سازمان نظام وظیفه، مدارک شما را بررسی می‌کنند و در صورت تائید مدارک، آن‌ها را به سفارت کانادا ارسال می‌کنند. بعد از حدود یک هفته شما باید برای طی سایر مراحل اخذ ویزا از جمله انگشت نگاری یکی از مراکز انگشت نگاری یا VAC مراجعه نمایید؛ در این مرحله سفارت کانادا با زدن یک مهر در صفحه آخر پاسپورت شما، محدوده‌ی زمانی مجاز خروج از کشور را ذکر می‌کند.

 

نکات مربوط به انگشت نگاری در ترکیه

در حال حاضر انگشت نگاری سفارت کانادا در کشور ترکیه نیازی به تعیین وقت ندارد. به همین دلیل اکثر ایرانیان برای انگشت نگاری به این کشور مراجعه می‌کنند؛ همچنین با توجه به درخواست بالای متقاضیان برای انگشت نگاری کانادا در ترکیه، این کشور دو مرکز را در شهرهای استانبول و آنکارا برای انجام این مراحل در نظر گرفته است.

 

جهت دریافت مشاوره بیشتر در ارتباط با معافیت تحصیلی برای خروج از کشور مشمولین نظام وظیفه و انگشت نگاری در ترکیه با ما تماس بگیرید.

 

بیشتر بخوانید:

خروج از کشور بدون کارت پایان خدمت

سن انگشت نگاری ویزای کانادا

هتل‌های نزدیک به سفارت کانادا در آنکارا

 

 

 

 

پیشنهاد سردبیر زانکو