همانطور که در مقاله‌ی قبل گفتیم، دلایل زیادی وجود دارد که یک فریلنسر بخواهد اروپا را برای مهاجرت و انجام کار فریلنس انتخاب کند. همچنین بهترین شهرهای اروپا برای فریلنسرها را نیز معرفی کردیم (لیسبون، برلین، بارسلونا، آتن، کراکوف، بوداپست، پلوودو و تالین).

از سوی دیگر در مقاله‌ی قبل گفتیم که برای انجام کار فریلنس در اروپا می‌توانید با اخذ ویزای توریستی به اروپا سفر کنید و برای مدت محدودی (حداکثر 6ماه) در یکی از شهرهای اروپا اقامت کنید و کار فریلنس انجام دهید؛ اما اگر قصد دارید بطور دائم در اروپا اقامت داشته باشید و کار فریلنس انجام دهید باید یکی از ویزاهای فریلنس اروپا را برای خود اخذ کنید و بتوانید ساکن دائمی اروپا شوید.
از این رو تعدادی از بهترین ویزاهای فریلنس در اروپا را به شما معرفی می‌کنیم:

 

ویزای فریلنسر آلمانی یا ویزای Freiberufler

ویزای فریلنسر آلمان

آلمان مدتهاست که مزایای جذب کارآفرینان با استعداد و با انگیزه به کشورش را بیشتر از هر کشور دیگری درک کرده است. از این رو دولت آلمان برای پرورش جامعه‌ی خود برنامه‌ی ویزای فریلنسر آلمان را ایجاد کرد. این ویزا می‌تواند یک گزینه درخشان برای فریلنسرها باشد. اما با این حال، برخی نیازها، محدودیت‌ها و تلاش‌های خاصی لازم است تا بتوانید این ویزا  را اخذ نمایید.

از جمله اینکه هنگام درخواست ویزا، باید در یک آدرس محلی ثبت شده در آلمان زندگی کنید. علاوه بر این، شما باید بیمه سلامت (نه مسافرتی) داشته باشید. همچنین روند درخواست ویزا 3 تا 4 ماه طول می‌کشد که این زمان بدون در نظر گرفتن تاخیرهای احتمالی رسیدگی به درخواستتان در صورت ناقص بودن اطلاعات یا مدارک شما می‌باشد.
 همچنین باید نشان دهید که کار کردن شما در آلمان می‌تواند درآمد ایجاد کند. برای این کار جهت اطمینان از موفقیت شرکت خود به یک برنامه تجاری یا بیزنس پلن نیاز دارید که درآمد پیش بینی شده و سرمایه‌ی در اختیار شما را نشان دهد. بطو حدودی حداقل درآمد تخمینی شما باید 800 یورو در ماه باشد. اگر بالای 45 سال سن دارید، باید برنامه بازنشستگی و حقوق بازنشستگی ماهانه 1,188.92 یورو را نشان دهید. یک لیست کامل از الزامات در اینجا در وب سایت رسمی آلمان وجود دارد.
نکته دیگری که باید در نظر بگیرید این است که از شما خواسته می‌شود که در آلمان مالیات بپردازید؛ در نتیجه شما باید مطمئن باشید که این موضوع با برنامه‌های شغلی و شیوه زندگی شما در آلمان متناسب است.


ویزای تمکن مالی اسپانیا یا Spain Non-Lucrative Visa

ویزای تمکن مالی اسپانیا

این ویزا بدین معنی است که اگرچه شما نمی‌توانید در اسپانیا شغلی بدست آورید، می‌توانید از یک کار خارج از اسپانیا درآمد کسب کنید. این برنامه به زبان اسپانیایی است و شما باید بتوانید درآمد بیش از 26000 یورو در سال داشته باشید. بیمه درمانی و بازرسی پلیس و بازرسی‌های پزشکی نیز یک الزام برای اخذ ویزای تمکن مالی اسپانیا است.
 بر خلاف برخی دیگر از کشورها، اسپانیا احتیاج به مدرک تحصیلی از متقاضیان این نوع ویزا را ندارد. این موضوع و موارد دیگری همچون کم هزینه بودن هزینه زندگی در اسپانیا و فرهنگ، زیرساخت‌ها و مکان‌های خارق العاده در اسپانیا، باعث شده است که اسپانیا به یک مقصد مطلوب برای فریلنسرها و انجام کار فریلنس در اروپا تبدیل شود.

اما توجه داشته باشید که روند درخواست ویزای تمکن مالی اسپانیا می‌تواند پیچیده باشد.تاسیسات اداری اسپانیا گرچه بسیار دوستانه و مودبانه است اما عبور از آن می‌تواند تا حدی دشوار باشد. همچنین اگر به زبان اسپانیایی قابل قبولی صحبت نکنید، این فرایند می‌تواند دو برابر دشوار باشد! لذا برای اینکه این مراحل را به درستی طی کنید باید از یک وکیل مهاجرت باتجربه در این زمینه استفاده کنید.

نکته مهم دیگر این است که این کلاس ویزا پس از پنج سال امکان دریافت اقامت دائم اسپانیا را برایتان فراهم می‌کند. این ویزا گزینه‌ای عالی برای هرکسی است که در مورد داشتن آینده‌ای بلند مدت در اروپا فکر می‌کند.


ویزای خودحمایتی یا تمکن مالی پرتغال یا ویزای اقامت بازنشستگان در پرتغال (Portugal Passive Income Visa)

ویزای تمکن مالی پرتغال

لیسبون و پرتغال به طور کلی به دلایل عالی بسیار محبوب فریلنسرها در اروپا هستند. داشتن تمکن مالی در حدود 20,000 یورو در سال باعث می‌شود شما واجد شرایط ویزای درآمد خودحمایتی پرتغال باشید. در اینجا منظور از تمکن مالی یا passive income درآمد حاصل از سرمایه گذاری دارایی‌های فرد مانند اجاره‌ی ملک، سود سهام یا درآمد حاصل از مستمری است.
 تا زمانی که شما این سطح از تمکن مالی را داشته باشید این ویزا ممکن است برای شما باشد. همچنین شما باید هشت ماه از سال (یا شش ماه متوالی) خود را در پرتغال سکونت داشته باشید.

ویزای تمکن مالی پرتغال به شما امکان دسترسی و گردش رایگان در منطقه شینگن را می‌دهد. همچنین آزادی زندگی و انجام کار را در پرتغال به شما ارائه می‌دهد. شما همچنین می‌توانید برای مقاصد مالیاتی "مقیم غیر عادی" یا "non-habitual resident" پرتغال شوید. به این معنا که برای 10سال نرخ مالیات عالی و مناسبی به شما ارائه می‌شود. این ویزا مزایای دیگر دسترسی به حقوق شهروندی از جمله بهداشت، آموزش، تأمین اجتماعی و موارد دیگر را نیز برایتان فراهم می‌کند.
نکته‌ی دیگر این است که شما پس از اخذ این ویزا به یک حساب بانکی در پرتغال، بیمه درمانی، اقامت طولانی مدت در پرتغال و ترخیص پلیس نیز نیاز خواهید داشت.


ویزای خود اشتغالی پرتغال

برای دریافت ویزای خود اشتغالی باید نشان دهید که در حال کار یا تلاش برای کار با شرکت‌های محلی پرتغالی هستید. اگر قرارداد خدمات یا پیشنهاد کتبی از قرارداد با یک شرکت پرتغالی دارید ممکن است واجد شرایط این ویزا باشید. این یک ویزای فریلنس عالی برای اروپا است.
پس از اینکه شما شهروند پرتغال شوید، باید از درآمد جهانی خود مالیات پرداخت کنید. این ویزا می‌تواند به شما حقوق شهروندی مانند دسترسی به منطقه شنگن را بدهد.
اعتبار این ویزا یک سال است؛ اما از سال دوم می‌توانید ویزای خود را برای دو سال دیگر تمدید کنید. همچنین بعد از سال 5 می‌توانید برای کسب اقامت دائم پرتغال اقدام نمایید.

 

ادامه‌ی این مطلب و ویزاهای فریلنسری اروپا برای کار فریلنس در اروپا را در مقاله بعد مطالعه نمایید.

 

بیشتر بخوایند:

راحت ترین کشورهای اروپایی برای مهاجرت

کار خانگی در اروپا

پیشنهاد سردبیر زانکو