تفاوت و شباهت های آلمان و سوئد

در این مطلب شما میتوانید تفاوت های آب و هوایی ، غذایی ، فرهنگ ، هزینه زندگی و.... کشور آلمان و سوئد را مطالعه کنید.

اکثر مردم برای مهاجرت تحقیقات و بررسی هایی انجام میدهند تا مناسب ترین کشور را متناسب با معیارهای خود برای زندگی انتخاب کنند اما گاهی اوقات ممکن است بین دو کشور مردد شوند و به خوبی نتوانند انتخاب کنند در این جا است که باید الویت های خود را مشخص کنند و به بررسی دقیق تر شرایط  زندگی در کشور مورد نظر بپردازند. ما در این مطلب سعی داریم که دو کشور آلمان و سوئد را با توجه به وضعیت اقتصادی ، شرایط آب و هوایی و طبع غذایی باهم مقایسه کنیم تا شما راحت تر بتوانید تصمیم گیری کنید که کدام کشور را برای مهاجرت و زندگی انتخاب کنید پس باما همراه باشید.

 

اقتصاد و شرایط زندگی

 

 

آلمان

آلمان

این کشور بزرگترین اقتصاد اروپا و چهارمین اقتصاد دنیا در تولید ناخالص داخلی و پنجمین برابری قدرت خرید در جهان را دارد آلمان که از بنیان‌گذاران اتحادیه اروپا میباشد دارای سطح بالا از نظر نوآوری ، نیروی کار ماهر و همچنین پایین ترین سطح فساد میباشد.ده محصول اول صادراتی آلمان عبارتند از: خودرو، ماشین‌آلات، محصولات شیمیایی، محصولات الکترونیک، تجهیزات الکتریکی، مواد دارویی، تجهیزات حمل و نقل، فلزات، محصولات خوراکی و پلاستیک است و دارای ذخایری غنی از چوب ، سنگ ، سنگ آهن ،پتاس ، نمک ، اورانیوم ،نیکل ، کوپر و گاز طبیعی میباشد.آلمان همچنین میزبان بزرگ‌ترین نمایشگاه‌های دنیاست و دو سوم نمایشگاه‌های معتبر دنیا در این کشور برگزار می‌شوند. 

 مردم آلمان عموما افرادی جدی شناخته می‌شوند. با وجود جدیت، یکی از مهربان‌ترین مردم اروپا هستند. آلمانی‌ها به سردی چیزی که نشان می‌دهند، نیستند. آلمان کشوری بزرگ است که چیز‌های زیادی با هزینه‌ی مناسب برای عرضه به مسافران دارد. کشور آلمان واقع در قاره اروپاست و نام رسمی آن جمهوری فدرال آلمان می‌باشد.

جمعیت و مساحت :  وسعت آلمان ۳۵۷۱۲۱.۴۱ کیلومتر مربع و جمعیت آن حدود ۸۲ میلیون نفر است.

پایتخت : پایتخت این کشور قبلا شهر بن بوده است و هم اکنون برلین می‌باشد. برلین بزرگترین شهر آلمان می‌باشد و با ۳ میلیون و نیم شهروند ساکن در برلین، این شهر پر جمعیت ترین شهر آلمان نیز می‌باشد. 

واحد پول : یورو

درآمد : حداقل درآمد در آلمان (در هر ساعت) 8.84 € و حداقل درآمد (ماهانه) براساس 40 ساعت کار در هفته 1532 € در سال 2018 می باشد و حداکثر درآمد در آلمان (ماهانه) 4000 € یا بیشتر می باشد.

هزینه زندگی : هزینه های زندگی در شهرهای مختلف، متفاوت است و طبیعی است که هزینه ها در شهرهای بزرگ، بالاتر باشد؛ اما متوسط هزینه زندگی در آلمان به صورت ماهانه بین 600 تا 800 یورو متغیر است که این مقدار بیشتر به سطح زندگی افراد بستگی دارد.

حمل و نقل : شبکه حمل و نقل عمومی در آلمان  واقعا فوق العاده است و از هر نقطه از شهر خیلی راحت می تونید خودتون رو به قسمت های دیگه شهر و یا شهر های اطراف برسونید. معمولا شهر های بزرگ آلمان ۴ نوع وسیله حمل و نقل متمایز دارند. سریع ترین و رایج ترین وسیله حمل و نقل در این کشور شامل  U-Bahn و ۱۳ شبکه زیر زمینی S-Bahn که در واقع همون مترو ها و یا قطارهای سریع و سیر هستند که استفاده از اون ها طرفدار های بیشتری داره. بعد از اون اتوبوس ها و تراموا ها هم موارد رایجی هستند

گردش و تفریح : تئاتر یکی از محبوب ترین سرگرمی ها در زندگی مردم آلمان به شمار می رود و دولت برای ترفیع و گسترش زیرساخت ها آن تلاش های زیادی می کند. علاوه بر آن در گوشه و کنار شهر های مختلف آلمان اجراهای موسیقی، رقص و نمایش های زیادی اجرا می شود و در طول سال نیز فستیوال های بزرگی برای این موضوعات برگزار می شود. تعدادی از سرگرمی های جذاب آلمان شامل :اروپا پارک (Europa Park) ، پارک Heide ، پارک لگولند (Legoland) ،پارک هانسا (Hansa Park) ، دهکده کشف کارل،فضا نوردی در Windobona و.... میباشد.

 

 

سوئد

سوئد

اقتصاد سوئد یک اقتصاد توسعه یافته صادرات محور است که چوب، انرژی آبی و سنگ آهن  به آن کمک می‌کند. این‌ها پایه منابع اقتصادی را تشکیل می‌دهند که جهت‌گیری آن به سوی تجارت خارجی است. صنایع اصلی شامل وسیله موتوری ، مخابرات ، داروی شیمیایی، ماشین‌های صنعتی، ابزار دقیق، کالاهای شیمیایی، کالاهای خانگی، جنگل داری ، آهن و فولاد است. 

اولین تصوری که اکثر مردم دنیا از سوئد دارند، سرما و صلح طلبی این کشور است. سوئد کشوری دارای مردمانی با خلق و خوی سرد، اما صلح طلب و علاقمند به کار مشارکتی می‌باشد. این کشور در شمال اروپا و در شبه جزیره اسکاندیناوی، که از شرق با خلیج بوتنی، از غرب با کشور نروژ، از جنوب شرقی با دریای بالتیک و از جنوب غربی با کشور دانمارک همسایه است.  کشور سوئد از پادشاهی مشروطه برخوردار است و دولت آن به شکل پارلمانی اداره می‌شود.

جمیعت و مساحت : سوئد با مساحت ۴۵۰٬۲۹۵ کیلومتر مربع، چهارمین کشور بزرگ اروپا است ،جمعیت این کشور نزدیک به ۱۰ میلیون نفر است که یک دهم آن را مهاجران خارجی تشکیل می‌دهند.

پایتخت : استکهلم پایتخت سوئد و بزرگترین شهر این کشور است. این شهر همچنین به عنوان یکی از زیباترین شهرهای جهان شناخت شده است.

واحد پول : کرون (Swedish krona)

درآمد : حداقل دستمزد برای یک کارگر ساده در این کشور حدود 15 دلار برای هر ساعت می باشد.

هزینه زندگی : هزینه زندگی و اجاره خانه با توجه به شرایط زندگی در سوئد، محل اقامت، متراژ و… متغیر است. اما به طور کلی، هزینه‌ها از جمله هزینه اجاره خانه، در شهر استکهلم بیشتر از سایر شهرهای سوئد است. به عنوان مثال؛ هزینه اجاره یک آپارتمان معمولی در استکهلم از ۴٫۰۰۰ تا ۸٫۰۰۰ کرون (حدوداً ۴۵۰ تا ۸۵۰ دلار) در ماه است. به طور میانگین هزینه زندگی در سوئد در ماه بین 800€ (یورو) تا 1000€ (یورو) در ماه میباشد.

حمل و نقل : کشور سوئد از حمل و نقل عمومی بسیار خوبی برخوردار است. و شما به هیچ عنوان در این کشور با ترافیک مواجه نخواهید شد.  اگرچه اغلب مردم  سوئد اتومبیل شخصی دارند ولی ترجیح میدهند که از حمل و نقل عمومی که بسیار متنوع است استفاده کنند. در شهرهای استکهلم و گوتنبرگ  مترو ،  قطار ریلی شهری ،  قطار ریلی بین شهری ،‌ترم ، قایق های شهری و چندین خط اتوبوس از جمله وستیل حمل و نقل عمومی شان میباشد. از دیگر مسائل جالب در حمل و نقل شهری در سوئد ( و نیز تمام کشور های اروپا) استفاده گسترده و فراگیر از دوچرخه است و در اکثر خیابان ها مسیر های خاص دوچرخه وجود دارد.

گردش و تفریح : از مکان های دیدنی این کشور می توان به موارد زیر اشاره کرد: پارک ملی زیردریایی کوسترهیوت مجمع ‌الجزایر استکهلم اسکانه موزه وازا پارک ملی آبیسکو کلیسای جامع لاند باغ وحش بوراس.

 

خوراک و غذا

 

غذای آلمانی

آلمان

غذاهای آلمانی بسیار خوشمزه و دوست داشتنی است و پخت آن بسیار آسان است. هر یک از مناطق این کشور غذاهای مخصوص و سنتی خود را دارد که طبع های تقریبا متفاوتی دارد اما به طور کلی مردم این کشور عادت های غذایی مخصوصی دارند. باید بدونید که در آلمان میانگین مصرف سالانه گوشت برای هر نفر در سال حدود ۵۹٫۷ کیلوگرم میشه و بیشترین گوشتی که در این کشور مصرف میشه گوشت خوک، مرغ و گاو است از جمله گوشت های مصرفی مردم آلمان نیز گوشت گوساله ، مرغابی، غاز و بوقلمون میباشد. آلمانی ها علاقه زیادی به انواع سوسیس دارند و این غذا در انواع و شکل های مختلف از پرطرفدار ترین گزینه هاییه که حداقل روزی یک بار در یکی از وعده های غذایی این مردم گنجونده میشود.

تعدادی از غذاهای معروف :

 • اشپاتزل (spatzle) : این غذا که از معروف ترین و پرطرفدار ترین غذاهای آلمانی میباشد شبیه نودل تخم مرغی است اما در واقع نوعی پاستاست که از تخم مرغ، آرد، نمک و کمی آب درست میشه این غذا در اصل سوابی (Swabian) است و در روش های سنتی با گوشت هم سرو میشود.
 • سوسیس کاری (Currywurst)سوسیس کاری یک غذای دیرینه در برلین است. برای آماده کردن سوسیس کاری ، سوسیس هارا به صورت تکه های نازک در می آورند و روی آن پودر کاری ، سس کچاپ میریزند و همچنین همراه سیب زمینی سرخ کرده سرو می کنند.

 • ساوربراتن (Sauerbraten) : این غذا که یک غذای اصیل معروف میباشد معمولا در خانه ی  پدر بزرگ، مادر بزرگ ها یا در موقعیت های خاص سرو می شود. برای تهیه این غذا شما به تکه های گوشت با کیفیت بالا و زمان زیاد نیاز خواهید داشت. گوشت در فر قرار داده می شود و برای مدت زمان طولانی آرام آرام در آب خود می پزد. این نوع طبخ باعث می شود گوشت ترد و نرم شود.

 • اشنیتزل (Schnitzel) : معروف ترین نوع این کتلت، وینرشنیتزل (Wiener Schnitzel) می باشد. برای پخت این غذا تکه ای نازک از گوشت گوساله را با آرد، تخم مرغ و خرده های نان می پوشانند. سپس آن را در روغن یا کره فراوان سرخ می کنند تا طلایی رنگ شود.

تعدادی از دسر ها و شیرینی جات معروف :

 • بیننشتیخ (Bienenstich) : یکی از دسرهای آلمانی ست که به معنی «نیش زنبور عسل» است. این کیک خوشمزه با عسل، بادام و کلی مواد خوشمزه دیگر درست می‌شود.
 • شواتزوالدر کیرشتورته (Schwarzwälder Kirschtorte) :  معنی این کیک جنگل سیاه است. این کیک یک دسر محبوب در آلمان، اتریش و دیگر کشورها است. این کیک معمولاً از چند لایه شکلات و خامه تشکیل شده که در میان آنها گیلاس یا آلبالو گذاشته می شود
 • اسپریتزکوخن (Spritzkuchen) : نوعی شیرینی سرخ‌کردنی ست که خیلی به دونات آمریکایی‌ شباهت دارد. این شیرینی از نوعی خمیر پفی درست می‌شود که داخل روغن داغ به صورت دایره‌ای می‌ریزند و سرخ می‌کنند. بعد از اینکه شیرینی سرخ و آماده شد، با پودر قند تزیینش می‌کنند.
 • شوکوکوس (Schokokuss) : محبوب‌ترین و مشهورترین دسر آلمانی در سراسر دنیاست. برای تهیه این دسر از پودر ژلاتین، سفید تخم‌مرغ و شکر استفاده می‌شود. سفید‌ تخم‌مرغ را آنقدر هم‌ زده می‌شود تا سفت شود، بعد ژلاتین اضافه می‌کنند. بعد مواد را روی بیسکویت کوچک می‌ریزند و روی آن را با شکلات تلخ می‌پوشانند.

 

 

غذای سوئد

سوئد  

آشپزی سوئد بیش از هرچیز به دلیل استفاده زیاد از ماهی شهرت دارد. با این حال در سوئد غذاهای خوشمزه دیگری وجود دارد که مطمئنا ارزش امتحان کردن دارد. بسیاری از این غذاها در کشورهای دیگر اسکاندیناوی هم سرو می شوند، اما مطمئنا در سوئد می توانید آن ها را به سبک و سیاق و طعمی کاملا سوئدی امتحان کنید.

تعدادی از غذاهای معروف : 

 • شاه ماهی (Herring) : این ماهی در دریای بالتیک و اقیانوس اطلس شمالی یافت می‌شود و سوئدی‌ها عاشق استفاده از آن‌ها در غذاها، ترشی‌ها و به صورت دودی هستند. ماهی‌های دریای بالتیک را اغلب با آرد سوخاری پوشانده و سرخ می‌کنند، اما ماهی‌های اطلس را معمولاً در سس‌های گوناگون ترشی می‌اندازند.
 • هوسمانس کوست (Husmanskost) : این نام متعلق به یک سبک آشپزی بوده که برای سیر و پر انرژی نگه داشتن فرد در طول یک روز سخت کاری اطلاق می‌شده است. امروزه هوسمانس کوست (Husmanskost) به غذاهای معروفی شامل کوفته‌ها، گراتین سیب زمینی با خامه و غیره اطلاق می‌شود. همه سوئدی‌ها اعتقاد دارند که مادربزرگشان بهترین کوفته‌ها و گراتین‌ها را درست می‌کند! این غذاها را در منوی ناهار بسیاری از رستوران‌های محلی نیز پیدا می‌کنید.
 • کوفته سوئدی(Swedish Meatballs) :کوفته سوئدی یکی از محبوب ترین غذاهای سوئدی است و همراه با ماکارونی یا پوره سیب زمینی و سس خامه ای و البته لینگون بری مشهور سرو می شود. 

 • گوبرورا | Gubbröra : گوبرورا یک نوع سالاد تخم مرغ است که معمولا روی تکه های نان و در ایام جشن سرو می شود. این غذا را می توان به عنوان پیش غذا یا میان وعده سرو کرد و با طعم خوبی که دارد یکی از بهترین غذاهای سوئدی محسوب می شود.

 تعدادی از دسر ها و شیرینی جات معروف :

 • کنل بوله (Kanelbulle) :  این شیرینی‌ها به شکل رول درست می‌شوند و طعمی خوشمزه و بویی معطر دارند. مواد تشکیل دهنده اصلی آن دارچین، وانیل و زعفران است که می‌توانید آن را با قهوه و چایی میل کنید.

 • کیک پرنسس | Princess Cake : کیک پرنسس کیکی بسیار زیبا و سبز رنگ است که روی آن معمولا با پودر قند و یک گل صورتی تزئین می شود.

 • لینگن بری (Lingonberry) :  سوئدی‌ها این میوه را در مرباهای خام یا «رورار» (rårörd) به شدت دوست دارند که صرفا با ترکیب لینگن بری و شکر تهیه شده و در شیشه مربا ریخته می‌شود. از این میوه حتی به عنوان چاشنی کوفته‌ها استفاده شده، به صورت سنتی در کنار پنکک‌های سیب‌ زمینی نیز سرو می‌گردد. 

 

آب و هوا

آب و هوای آلمان

آلمان

آلمان کشوری با آب و هوایی ملایم است. به طور کلی می توان گفت آب و هوای آلمان دارای تابستان هایی نسبتا گرم و زمستان هایی نسبتا سرد میباشد. وبه ندرت پیش می آید که برف و یخبندان های طولانی در این کشور اتفاق بیوفتد. اما بارندگی در تمام طول سال در آلمان وجود دارد که همین امر آلمان را کشوری بارانی کرده است. دمای هوا در روز های ژانویه ( دی ماه ) تا 3 درجه و در جولا ( تیرماه) تا 22 درجه نیز میرسد. دمای هوا در سردترین حالت در آلمان -10 درجه و در گرمترین حالت تا 36 درجه می رسد. بالاترین درجه حرارت در طول سال مربوط به قسمن جنوب غربی آلمان است که تقریبا آب و هوایی مدیترانه ای دارد. بهترین زمان برای ورزش هایی همچون اسکی روی یخ در المان بین ماه های دسامبر تا اواخر مارس میباشد.

آب و هوای سوئد

سوئد

سوئد سرزميني چهارفصل ميباشد كه هر فصل آن نيز داراي خصايص منحصربه فرد خود ميباشد و دماي اين كشور تا زماني كه به مناطق شمالي آن يعني نورلند نرفته ايد بسيار معتدل و خوشايند ميباشد .مناطق جنوبي سوئد مانند مالمو و وكخو نسبت به دیگر شهرهای آن بسيار معتدل و خوش آب و هوا ميباشد. تابستانها کوتاه و گرم و زمستانهای سرد و طولانی از ویژگی های آب و هوای سوئد است. میانگین بارش سالانه از ۲۰۰ سانتی متر در غرب وجنوب غربی، تا ۵۰ سانتی متر در شرق و جنوب شرقی متغیر می باشد.  ماه ژوئن(خرداد و تیر ماه) را می توان بهترین ماه برای سفر به کشور سوئد دانست. از مزایای سفر به کشور سوئد در این ماه می توان به هوای معتدل و مناسب برای سفر، سواحل زیبا و روشنایی طولانی تر از حالت عادی اشاره کرد. ماه های می و جولای (اردیبهشت و تیر و مرداد ماه) نیز برای سفر به این کشور مناسب می باشند. با توجه به میزان بارش بیشتر در این دو ماه شاید بتوان ماه ژوئن را بهترین انتخاب برای سفر دانست.

برای گرفتن مشاوره در زمینه امور مهاجرتی از جمله کانادا با موسسه زانکو تماس بگیرید: 02122225334

بیشتر بخوانید:

مقایسه‌ی هزینه‌های زندگی در استرالیا و کانادا

خیابان‌های برلین آلمان

تفاوت زندگی در کانادا و آمریکا

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر و هرگونه سوال در خصوص امور مهاجرتی می توانید از مشاوره آنلاین زانکو بهره مند شوید و یا با شماره های 02122226480 تماس حاصل فرمایید.

پیشنهاد سردبیر زانکو

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

مطالب مشابه

برچسب ها