مهاجرت از طریق ازدواج و اخذ اقامت دائم یعنی اعطای ویزای ازدواج و سپس تابعیت سایر کشورها به هر فردی که با یک تبعه آن کشور ازدواج کرده است.

مهاجرت و اخذ اقامت دائم از طریق ازدواج یعنی اعطای ویزای ازدواج و سپس تابعیت سایر کشورها به هر فردی که با یک تبعه کشور مقصد ازدواج کرده است. در اغلب از کشورهای دنیا، قوانین مهاجرتی اعم از اخذ اقامت از طریق ازدواج کاملا شفاف تدوین شده است.

شرایط اخذ اقامت از طریق ازدواج

برای اخذ اقامت در یک کشور از این طریق، ازدواج متقاضی باید ثبت شده باشد. همسر فرد متقاضی باید توانایی اثبات درآمد کافی جهت تامین زندگی در کشور مورد نظر برای یک زوج را داشته باشد.  همچنین متقاضی نیز باید حداقل مدرک A1 زبان را داشته باشد. به این منظور هر نوع ازدواج رسمی ثبت شده معتبر در هر کشوری قابل قبول می باشد.کم ترین زمان جهت اخذ اقامت از طریق ازدواج در کشور  اتریش 6 سال است و افراد متاهل باید حداقل 5 سال از آن زندگی مشترک داشته باشند. 18 سال حداقل سن جهت ازدواج می باشد.  چناچه شخص سن کمتری داشته باشد  اجازه  قیم یا کسی که از فرد مراقبت می کند لازم است. شخصی که در حال حاضر متاهل است، نمی تواند برای بار دوم متاهل شود مگر اینکه ازدواج پیشین خود را لغو کرده و به صورت رسمی جدا شود. 

بیشتر بخوانید:

بهترین روش مهاجرت

امتیاز مهاجرت به کانادا

اخذ اقامت از طریق ازدواج

مرد وظیفه دارد تا ۳ سال تمامی هزینه‌های زندگی همسر خود را برعهده‌گرفته و پرداخت نماید. قانون دیگر در این مورد این است که مرد تا بعد از گذشت دو سال، ازدواج هنوز در حالت مشروط و موقت به سر می‌برد.

ابتدا باید ازدواج به صورت رسمی ثبت شود، سپس شما باید به سفارت مراجعه کرده و با ارائه مدارک لازم درخواست ویزای ازدواج کشور مقصد را نماید. پس از بررسی مدارک و تایید صحت آنها توسط سفارت و تایید توان مالی همسر تبعه برای تامین مخارج زندگی مشترک، ویزای ازدواج برای فرد صادر می گردد. اعتبار ویزای ازدواج یک سال و قابل تمدید خواهد بود. هر ساله در صورتی که ازدواج صورت گرفته کماکان پابرجا باشد و در صحت آن شبهه ای ایجاد نشود، ویزای ازدواج فرد تمدید خواهد شد. پس از حداقل سه سال تمدید ویزای ازدواج، متقاضی می تواند درخواست اخذ تابعیت بدهد.

مهاجرت از طریق ازدواج

پس از دریافت ویزای ازدواج و گذشت پنج سال، درصورتی‌که فرد متقاضی حداقل دو سال از سال گذشته را در کشور موردنظر گذرانده باشد، می‌تواند درخواست تابعیت دهد.

بیشتر بخوانید:

روش مهاجرت

مهاجرت کاری

مهاجرت تحصیلی

مزایای اخذ اقامت دائم از طریق ازدواج

  • هزینه پایین
  • اجازه اشتغال تمام وقت
  • برخورداری از حقوق مساوی با شهروندان اتحادیه اروپا
  • قطعی بودن دریافت تابعیت پس از گذشت دوره انتظار تابعیت (حداقل سه سال)
  • محدودیت ها و معایب اخذ اقامت از طریق ازدواج
  • اخذ اقامت دائم از طریق ازدواج
  • الزام به اشتغال همسر با درآمد نسبتا بالا

بیشتر بخوانید:

هزینه مهاجرت

کم هزینه‌ترین راه‌های مهاجرت

قوانین اخذ تابعیت و اقامت از  طریق ازدواج

در بسیاری از کشورهای  قدرتمند دنیا نظیر امریکا انگلیس و اتریش ، قوانین مهاجرتی  به ویژه اخذ اقامت از طریق ازدواج به صورت کامل و شفاف  تدوین شده است. مسائلی نظیر اینکه شخص مهاجر بعد از چند سال می تواند پاسپورت کشور مقصصد را دریافت کند  یااینکه چه زمانی یک فرد آمریکایی محسوب می شود. در بسیاری از  کشور های دنیا جنسیت  به عنوان  عامل تعیین کننده ای جهت اخذ اقامت مطرح  نیست. ازدواج با یک مرد خارجی یا زنی خارجی تفاوتی ندارد و و تابعیت و اقامت  با توجه به قوانین و مقررت هر کشوری به فرد خارج یاعطا خواهد شد.

اکنون مطابق قوانین اروپا،چه بخواهیم با مرد  یک کشور اروپایی ازدواج کنیم چه با زنش مثلا با یک مرد یا زن انگلیسی، باید فرد درآمد کافی برای اداره ی زندگی خودش و همسرش را داشته باشد و این را به دولتش اثبات کند، که میتواند همسرش را مورد حمایت مالی قرار دهد و اگر کار نمیکند و درآمد کافی ندارد باید کار پیدا کند و حداقل شش ماه مالیات دهد و کار کند و  درآمدی به اندازه ی خود و همسرش کسب  نماید و  نشان دهد که توانایی لازم مالی  را برای اداره ی زندگی خود وهمسرش را بدست آورده است.

در مورد ازدواج با مرد یا زن آمریکایی نیز به همین صورت است یعنی داشتن کار و درآمد کافی از شرایط مهم و اساسی ازدواج با یک غیر امریکایی و اقدام برای  تحصیل تابعیت و اقامت اوست و اگر شخص شغلی ندارد یا درآمدش کافی نیست میتواند میزان دارایی اش را نشان دهد بدین معنی که توانایی مالی اداره ی زندگی اش را داراست یا حمایت یک شهروند آمریکایی را از خودش وهمسرش داشته و به دولت خویش نشان ده که از چنین حمایتی برخوردار است و برای تامین مخارج زندگی اش مشکلی ندارد..حال اگر فردی با یک آمریکایی ازدواج نماید دو حالت وجود دارد:اول اینکه شخص مقیم آمریکاست و گرین کارت دارد،دوم شخص تبعه ی آمریکاست.شخصی که با یک فرد مقیم و صاحب گرین کارت آمریکا ازدواج مینماید،از زمان تقاضا برای گرین کارت و اقامتش به دلیل ازدواج با یک فرد مقیم آمریکا بین سه تا چهار سال طول میکشد تا بتواند اقامت این کشور را بدست آورد،اما شخصی که با تبعه  آمریکا ازدواج کرده در واقع  یعنی تبعه آمریکا و صاحب پاسپورت شده و آمریکایی محسوب میشود و از زمان اقدام، بین شش ماه تا یک سال برای اخذ ویزا زمان می‌برد. پیشنهاد می‌شود کسانی که میخواهند با یک آمریکایی تابع یا مقیم ازدواج کنند، قبل از ازدواج از طریق ویزای نامزدی برای کسب اقامت و یا تابعیت اقدام نمایند چرا که مراحل اخذ آن راحت تر از ویزای ازدواج سپری می‌شود.

بیشتر بخوانید:

انواع مهاجرت کاری

نحوه مهاجرت

نسبت به اخذ اقامت و تابعیت از طریق ازدواج میتوان با توجه به قوانین هر کشوری برای تحصیل تابعیت و اقامت اقدام نمود. در حال حاضر با توجه به قواعد اکثر کشورهای جهان هر کسی که با مرد یا زن تبعه ی یک کشور خارجی ازدواج نماید، میتواند تابعیت آن کشور را بدست آورده و صاحب پاسپورت آن کشور گردد.

 برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران زانکو تماس بگیرید
 

پیشنهاد سردبیر زانکو