اکسپرس اینتری (Express entry)برنامه‌ای نوظهور برای پذیرش مهاجران کاری در کاناداست. این برنامه که از سال 2015 آغاز به کار کرده است بر مبنای امتیازدهی به متاقضیان عمل می‌نماید. در این مقاله با سیستم امتیازدهی و موارد لازم جهت اقدام برای اکسپرس اینتری آشنا خواهیم شد.

موارد استفاده

اگر در مهارتی خبره هستید، یا تخصص قابل قبولی در زمینه‌ای خاص دارید، این برنامه مخصوص شماست. البته باید بدانید که همه چیز تخصص و توانایی شما نیست و فاکتورهای زیادی در انتخاب افراد برای اعطای اقامت کانادا در این سیستم نقش دارد. به طور مثال تجرد نسبت به تاهل امتیاز بالاتری را نصیب شما خواهد کرد و سن بالاتر برابر با امتیاز بیشتر است. در ادامه سیستم امتیازدهی را جزیی‌تر شرح خواهیم داد.

اکسپرس انتری کانادا
به طور کلی، اکسپرس اینتری برای جایگزینی روش کلاسیک برای این سه گروه به میان آمد:
•    برنامه مهاجرت کارگران ماهر (Skilled worker)
•    برنامه مهاجرت از طریق تجربه (Canadian experience)
•    برنامه‌ی معاملات حرفه‌ای (Skilled trade)

پروسه‌ی کاری

شروع کار از تشکیل یک پروفایل در وبسایت اداره‌ی مهاجرت کانادا می‌باشد. برای تشکیل این پروفایل شما نیاز به آپلود کردن مدارک یا نمرات خود ندارید و صرفا اطلاعات را وارد می‌کنید؛ اما بهتر است در زمانی اقدام کنید که نمره‌ی قبولی آزمون زبان در دستتان باشد.
نکته: قبل از شروع کار بهتر است امتیاز CRS خود را فقط و تنها فقط از اینجا محاسبه کنید. زیرا در صورت نداشتن امتیاز قابل قبول شانس شما نزدیک به صفر است.
پس از تشکیل پروفایل، اطلاعات شما مورد بررسی قرار می‌گیرد و چنان‌چه از حداقل ها برخوردار نباشید، ریجکت خواهید شد. این ریجکت سابقه‌ی منفی برای فعالیت‌های بین‌المللی آینده نیز حساب خواهد شد پس بهتر است قبل از هرچیز از صلاحیت‌های خود اطمینان حاصل کرده و نمرات لازم را کسب کرده باشید.

ویزای کانادا
اگر اطلاعات شما قابل قبول بوده و با یکی از سه روش که در بخش قبل ذکر شد سازگار باشید، یک شماره پیگیری تحت عنوان file number برای شما صادر خواهد شد.
در اینجا شما وارد مرحله بعد شده و اسمتان در لیستی تحت عنوان selection pool قرار می‌گیرد. اینجاست که امتیاز CRS توسط اداره‌ی مهاجرت برای شما محاسبه شده و سپس بر اساس آن تمام متاقضیان رتبه بندی می‌شوند. معیار‌های امتیازدهی این سیستم با تمام ویژگی‌ها، نمرات و توانایی‌های شما تناسب دارد اما قابل پیش‌بینی نبوده و مدام در حال تغییر می‌باشد. سایتی که قبل‌تر برای محاسبه‌ی CRS معرفی شد معتبرترین منبع در این زمینه بوده و معیارهای آن همگام با اداره‌ی مهاجرت کانادا به‌روز می‌گردند.
اگر از این مرحله نیز به سلامت عبور کرده و انتخاب شوید، نوبت به ارسال مدارک می‌رسد. این کار نیز به صورت آنلاین انجام می‌پذیرد. پس از انتخاب شدن متقاضی 90 روز وقت دارد تا مدارک لازم را ترجمه و آپلود کند.

ویزای اکسپرس انتری کانادا
در ادامه و در صورت قبولی، بررسی پیشینه و تست پزشکی و در بعضی موارد نادر، مصاحبه‌ی حضوری صورت می‌پذیرد. صداقت تمام و کمال از مهم‌ترین و حیاتی‌ترین نکات این پروسه است زیرا افسر مربوطه در صورت برخوردن به کوچکترین تناقضی شما را ریجکت خواهد کرد و لکه‌ی سیاهی در پرونده‌ی مهاجرتتان برجا خواهد گذاشت. این لکه به سادگی پاک نخواهد شد و در آینده برای شما امتیاز منفی محاسبه می‌شود. حتی اگر قصد مهاجرت به کشوری غیر از کانادا را داشته باشید.

 

بیشتر بخوانید:

اعتراض به ریجکتی کانادا

هزینه ی ویزای تحصیلی کانادا
 

پیشنهاد سردبیر زانکو