آذربایجان یکی از کشورهای قاره آسیا به شمار می‌آید که به خاطر فرهنگ و مذهب مشترک با ایران یک گزینه بسیار عالی برای مهاجرت می‌باشد. دین بیشتر مردم این کشور اسلام است و زبان آن‌ها ترکی است و آشنایی زیادی با زبان فارسی دارند.

مهاجرت به آذربایجان

جمهوری آذربایجان بزرگترین کشور قفقاز است که در کنار دریای خزر و محصور در خشکی قرار گرفته است. پایتخت این کشور شهر باکو و زبان رایج آن ترکی آذربایجانی می باشد. این کشور از جنوب به ایران و از غرب به ترکیه و ارمنستان، در شمال به روسیه و از شمال غربی به گرجستان منتهی می شود. این کشور مرز آبی با قزاقستان و ترکمنستان در کناره دریای خزر دارد. جمعیت این کشور حدود 10 میلیون نفر تخمین زده شده است که اکثریت آنها مسلمان می باشند. آذربایجان حدود دویست سال قبل و طی قرارداد ترکمانچای از ایران جدا شد و به روسیه پیوست. با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی کشور آذربایجان در 30 اوت 1991 استقلال خود را اعلام کرد. این کشور همچنین عضو توافقنامه بولونیا نیز می‌باشد.

مهاجرت به آذربایجان

روش های مختلفی از جمله تولد، ازدواج، کار، تحصیل و سرمایه گذاری برای علاقه مندان به مهاجرت به آذربایجان وجود دارد تا بتوانند که اقامت این کشور را دریافت کنند. در هر صورت برای افراد واجد شرایط، ویزای یک ساله در اختیارشان می گذارند که برای مدت 5 سال، هر سال این اقامت تمدید می شود. البته افراد می توانند پس از گذشت دو سال برای اخذ اقامت دائم آذربایجان درخواست دهند. هزینه های پایین زندگی در آذربایجان از مزایای زندگی در این کشور به شمار می آید.

 

مدارک لازم برای اخذ ویزای مهاجرت به آذربایجان

برای دریافت ویزای مهاجرت به آذربایجان باید مجموعه ای از اسناد و مدارک در اختیار سفارت این کشور قرار دهید که با توجه به شرایط هر فرد، مدارک متفاوتی نیاز است. در لیست زیر مهم ترین مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای آذربایجان را برای شما تهیه کرده ایم:

 • ارائه پاسپورت معتبر
 •  ذکر آدرس دقیق محل اقامت در آذربایجان
 • 2 قطعه عکس پاسپورتی جدید با زمینه سفید
 •  پر کردن فرم تقاضانامه ویزا آذربایجان
 • تاییدیه بانک برای تمکن مالی سرمایه گذاری یا تحصیل و غیره
 • پرداخت هزینه ویزای مهاجرت به آذربایجان

 

مرحله اول برای اخذ ویزای اقامت موقت ثبت نام در سرویس مهاجرتی دولت این کشور در مدت زمان 3 روز اول ورود به خاک آذربایجان می باشد. باید به این مسئله نیز دقت کنید که ارائه 2 فقره کپی از بیوگرافی پاسپورت و ویزا برای ارائه سرویس مهاجرتی دولتی به صورت حضوری الزامی می باشد.

 

بیشتر بخوانید:

خدمات مهاجرتی

 

مهاجرت به آذربایجان از طریق کار

 

یکی از رایج ترین طرق مهاجرت به آذربایجان، مهاجرت از طریق کار می باشد. در آخرین آمار ارائه شده در سال 2018، نرخ بیکاری را در این کشور 5.22 تخمین زده اند، که این نرخ، نوید شرایط کاری مناسبی در آذربایجان است. اما مسئله ای مهاجرت به آذربایجان از طریق کار را دشوار می کند این است که باید از طرف یک شرکت یا کارفرمای آذربایجانی، به شما پیشنهاد شغلی داده شود. در این کشور مانند آلمان و اتریش، شما این امکان را ندارید که برای جستجوی کار وارد آن شوید، در نتیجه مراحل کاریابی را باید از راه دور و به صورت آنلاین بگذرانید که باعث سخت شدن این روش می شود. معمولاً افرادی شانس کاریابی بهتری دارند که از مدرک تحصیلی، مدرک زبان، سابقه کار و تخصص و شرایط جسمانی مناسبی برخوردار باشند.

مهاجرت به آذربایجان از طریق کار

در صورتی که شرایط ذکر شده را در خود یافتید و کارفرمایی علاقه مند باشد که شما را استخدام کند و به شما پیشنهاد کاری ارائه دهد، ابتدا باید در کشور آذربایجان سمت شغلی مورد نظر را آگهی کند و اگر شهروندی از آذربایجان برای این شغل پیدا نشود، کارفرما می تواند برای نیروی کار خارجی دعوتنامه ارسال نماید. پس از دریافت پیشنهاد شغلی شما می توانید برای اخذ ویزای کار آذربایجان به سفارت این کشور بروید. در ابتدا اقامتی 1 ساله در اختیار شما قرار می گیرد که قابل تمدید است. خوشبختانه شما می توانید پس از 5 سال کار و زندگی در آذربایجان نسبت درخواست اخذ اقامت دائم این کشور اقدام کنید.

 

بیشتر بخوانید:

مهاجرت کاری

 

مهاجرت به آذربایجان از طریق تحصیل

 

یکی دیگر از روش هایی که می توان با استفاده از آن، اقامت آذربایجان را اخذ کنید، تحصیل در آذربایجان است. دانشجویان بین المللی می توانند از دانشگاه های آذربایجان در مقاطع مختلف تحصیلی نسبت به پذیرش خود اقدام نمایند و سپس جهت اقامت تحصیلی آذربایجان را اخذ کنند.

 • تحصیل کارشناسی در آذربایجان

پایان دبیرستان و ارائه مدرک دیپلم 12 ساله و ترجمه آن برای تحصیل در آذربایجان در مقطع کارشناسی از مدارک ضروری به شمار می آید. تحصیل در این مقطع عموماً بین 3 تا 4 سال زمان می برد. زبان تحصیل کارشناسی در دانشگاه های آذربایجان آذری است اما تعداد محدودی از دانشگاه ها رشته هایی به زبان انگلیسی نیز صحبت می کنند. با توجه به زبان تحصیل شما باید مدرک زبان آذری یا انگلیسی در اختیار داشته باشید. در این مقطع به دانشجویان این اجازه داده شده است که در هفته بین 10 تا 20 ساعت به انجام دادن کار پاره وقت اقدام نمایند.

مهاجرت به آذربایجان از طریق تحصیل

 • تحصیل کارشناسی ارشد در آذربایجان

پس از پایان مقطع کارشناسی می توان جهت اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد از دانشگاه های آذربایجان اقدام کرد. در مقطع کارشناسی ارشد به طور گسترده تری می توانید به زبان انگلیسی نسبت به تحصیل خود اقدام نمایید. برای تحصیل به زبان انگلیسی ارائه مدرک آیلتس 6.5 ضروری است. تحصیل در این مقطع عموماً دو سال زمان خواهد برد و دانشجویان در این زمان این امکان را دارند که به مدت 20 ساعت کار پاره وقت انجام دهند.

 • تحصیل دکترا در آذربایجان

تحصیل دکترا در آذربایجان نیز مانند بسیاری از کشورهای دیگر با داشتن یک استاد راهنما صورت می گیرد. برای پذیرش در این مقطع ارائه رزومه علمی و پژوهشی قوی حرف اول بسیار مهم است، چون رزومه شما وسیله است برای آن که به اساتید دانشگاه اثبات کنید که دانشجوی مناسبی برای دانشگاه می باشید. تحصیل در این مقطع می تواند به صورت دکترای فلسفی یا دکترای علمی صورت گیرد.

هزینه تحصیل در دانشگاه های آذربایجان متناسب با رشته و مقطع تحصیلی متفاوت است. به عنوان مثال هزینه تحصیل در رشته های پزشکی بین 4،500 تا 5،000 دلار در سال است، در حالی که برای تحصیل در رشته های فنی مهندسی به صورت میانگین بین 2،000 تا 3،500 دلار در سال باید پرداخت نمایید.

تحصیل دکترا در آذربایجان

نکته قابل توجه در خصوص اقامت تحصیلی این است که قابلیت تبدیل به اقامت دائم را ندارد و شما پس از پایان تحصیلات خود، در صورتی که نوع اقامت خود را تغییر ندهید باید نسبت به خروج از این کشور اقدام نمایید. اما در صورتی که اقامت خود را به نوع دیگری مانند کار، سرمایه گذاری یا ازدواج تغییر دهید این امکان را دارید که مراحل اقامتی خود را با استفاده از این روش ها طی کنید.

 

مدارک لازم اخذ ویزای تحصیلی آذربایجان

 1. پاسپورت
 2. دعوت نامه رسمی از ADA
 3. فرم تکمیل شده تقاضانامه  (دانلود شده به صورت PDF)
 4. 2 قطعه عکس 3*4 با پس زمینه سفید
 5. هزینه ویزا

در همان 3 روز ابتدایی که وارد خاک آذربایجان می شوید، تمامی خارجیان باید نسبت به ثبت نام در سرویس مهاجرتی دولتی اقدام کنند. برای ثبت نام، بازدید کنندگان باید نسبت به پر کردن فرم تقاضا اقدام کنند که این فرم در سایت های معتبر قابل دسترسی است.

 

مهاجرت به آذربایجان با استفاده از روش سرمایه گذاری

 

کشور آذربایجان نیز مثل بسیاری از کشورهای دنیا برنامه های سرمایه گذاری زیادی برای جذب سرمایه گذار خارجی و اخذ اقامت به خارجیان دارد. مهاجرت به آذربایجان از طریق سرمایه گذاری می تواند به از طریق ثبت شرکت یا خرید ملک صورت گیرد.

 • اخذ اقامت آذربایجان با استفاده از روش ثبت شرکت

ثبت شرکت در آذربایجان یکی از برنامه هایی است که برای اخذ اقامت آذربایجان مورد استفاده قرار می گیرد. دولت آذربایجان در سال های اخیر سعی کرده است که با راحت تر کردن مراحل ثبت شرکت و شروع کسب و کار، سرمایه بیشتری را وارد کشور خود نماید، که همین مسئله موجب شده است که در سال 2018 این کشور رتبه 18 جهان را در ثبت شرکت به دست آورد. برای اخذ اقامت از این روش باید برنامه تجاری با پشتوانه محکمی همراه خود داشته باشید که به وسیله دولت آذربایجان تایید گردد و حداقل مبلغ 500،000 منات سرمایه گذاری کرد. در حال حاضر زمانی که نیاز است تا شرکت را در آذربایجان ثبت کنید، 3 روز است. مراحل ثبت شرکت به صورت زیر است:

 1. تکمیل فرم های ثبت شرکت در آذربایجان به صورت آنلاین
 2. تعیین تعداد اعضای سرمایه گذار در شرکت
 3. انتخاب یک نام تجاری مناسب برای شرکت
 4. مشخص کردن مکان و آدرس شرکت
 5. تدوین اساسنامه شرکت
 6. ارائه اسناد مالی شرکت

اخذ اقامت آذربایجان با استفاده از روش ثبت شرکت

 • اخذ اقامت آذربایجان از طریق خرید اوراق قرضه دولتی

خارجیان در خاک آذربایجان این امکان را دارند که با خرید اوراق قرضه دولتی نیز بتوانند نسبت به اقامت کشور آذربایجان اقدام نمایند. حداقل مبلغ سرمایه گذاری در اوراق قرضه دولتی و بانک های آذربایجان که می توان با آن ها اقامت آذربایجان را دریافت کرد، 100،000 منات است. پس از خرید اوراق قرضه یک اقامت 6 ماهه برای فرد مهیا می شود که متقاضی می تواند آن را تمدید کند و پس از آن اقامت 1 ساله را به دست آورد.

 • اخذ اقامت آذربایجان ب استفاده از روش خرید ملک                                   

خرید ملک یکی از امن ترین راه های سرمایه گذاری در کشورهای خارجی به شمار می آید، که در برخی از کشورها می توان با استفاده از این روش، اقامت آن کشور را نیز به دست آورد. کشور آذربایجان نیز جزو همان کشورهایی است که می توان در آن با استفاده از این روش، اقامت آن را اخذ کرد. البته با توجه به قانون آذربایجان، حق خرید زمین در این کشور برای خارجیان سلب شده است و باید نسبت به خریداری ملک مسکونی یا تجاری اقدام نمایند. حداقل میزان سرمایه گذاری در املاک آذربایجان که منجر به اخذ اقامت می گردد مبلغ 100،000 منات است.

اجازه اقامت دائم بر اساس 2 سال اقامت با اجازه اقامت موقت و حفظ شرایط درخواست نامه (سپرده بانکی، مالکیت ملک، رئیس شرکت و غیره) داده می شود. شما باید یک آزمون زبان آذربایجانی را نیز بدهید و با موفقیت بگذرانید. اعتبار این اجازه اقامت دائم به مدت 5 سال است و باید هر پنج سال یکبار آن را تمدید کنید.

 

بیشتر بخوانید:

روش‌های مهاجرت

مهاجرت به آذربایجان با استفاده از روش ازدواج

 

با ازدواج با اتباع کشورهای دیگر نیز امکان دریافت اقامت کشور مورد نظر وجود دارد. عموماً کشورها تحت قانونی با عنوان الحاق خانواده این امکان در اختیار متقاضیان قرار داده اند که بتوانند نسبت به اخذ اقامت برای همسر خود نیز اقدام کنند. در کشور آذربایجان نیز اگر فردی با یکی از اتباع آن ازدواج کند می تواند نسبت به اخذ اقامت این کشور اقدام کند. البته باید به این مسئله نیز دقت کنید که طرفین باید نسبت به اثبات حقیقی بودن ازدواجشان اقدام کنند و نشان دهند که ازدواجشان تنها برای دریافت اقامت آذربایجان نباشد. برای اینکه این مسئله را اثبات کنید می توانید سابقه تماس ها و پیام، عکس های زمان آشنایی و اسناد سفرهای مشترک را در اختیار دولت آذربایجان قرار دهید. در صورت اثبات حقیقی بودن ازدواج، متقاضی در ابتدا اقامت موقت اخذ می کند و در صورتی که از ازدواج به مدت 3 سال بگذرد و در این زمان اقامت شخص خارجی در آذربایجان باشد، می تواند اقامت دائم آذربایجان را به دست آورد.

مهاجرت به آذربایجان با استفاده از روش ازدواج

 

اخذ اقامت آذربایجان با استفاده از تولد فرزند

کشور آذربایجان کشوری است که برای مسئله حق خون بسیار اهمیت زیادی قائل است و این یعنی آن که این امکان برای متقاضیان فراهم شده است که به سبب خون خود و نه محل تولد، نسبت به اخذ اقامت، اقدام کنند. اما، ملیت های آذربایجانی تنها با شهروندی خود مشخص می شود. تولد فردی خارجی و بی خانمان در کشور آذربایجان به آسانی، موجب شهروندی شخص در آذربایجان نمی شود.

قانون کشور آذربایجان تنها در شرایط زیر اقامت دائم را در اختیار متقاضیان قرار می دهد:

 1. در حالی که حداقل یکی از والدین شهروند کشور آذربایجان باشد، شخص می تواند نسبت به اقامت آذربایجان اقدام کند.
 2. زمانی که فرد در خارج از کشور آذربایجان، پدری آذربایجانی و مادری خارجی داشته باشد و در صورتی که اعتراضی از سوی مادر صادر نشود، می تواند شهروندی آذربایجان را اخذ کند.
 3. زمانی که فرد در خاک آذربایجان به دنیا آمده باشد و والدین او ناشناس باشند، می تواند نسبت به دریافت اقامت آذربایجان اقدام کند.

 

 

هزینه های زندگی جهت مهاجرت به آذربایجان

واحد پول کشور آذربایجان “منات” است و هزینه مهاجرت به آذربایجان و هزینه زندگی در این کشور بر اساس همین واحد پول محاسبه شده است. به طور کلی هزینه زندگی در کشور آذربایجان پایین تر است زندگی در کشورهای دیگر است، که در این کشور می توان با AZN14 (منات آذربایجان) نسبت به تهیه یک وعده خوراک در رستوران برای 2 نفر اقدام نمود. بدیهی است که خرید از سوپر مارکت و تهیه غذا با توجه به سبک زندگی افراد فرق می کند. اما می تواند برای یک خانواده 2 نفره از AZN200 تا AZN300 (منات آذربایجان) در ماه تغییر کند. بخش اعظم هزینه مهاجرت به آذربایجان و هزینه زندگی در این کشور اجاره آپارتمان است.

 

 

بیشتر بخوانید:

گران‌ترین کشورهای جهان

معتبرترین پاسپورت‌های جهان

امن‌ترین کشورهای دنیا در 2020

 

ما در مجموعه زانکو تمام امور مربوط به مهاجرت را از جمله وقت VIP سفارت کانادا، پیکاپ ویزا، ویزای توریستی، ویزای تحصیلی و .... را برای شما عزیزان انجام می‌دهیم، شما می‌توانید با تماس با شماره 02122226480 از مشاوره ما بهره‌مند شوید.

پیشنهاد سردبیر زانکو