‌بر کسی پوشیده نیست که استرالیا در سالیان اخیر محبوبیت بالایی در بین متقاضیان مهاجرت از ایران به دست آورده است. یکی از راه‌هایی که این کشور برای مهاجران باز گذاشته است، استفاده از مهارت و تخصص می‌باشد. در این مطلب قصد داریم با هم این امکان را بررسی نماییم.

مهاجرت کاری به استرالیا

استرالیا یکی از کمترین نرخ‌های بیکاری در جهان را به خود اختصاص داده است. از طرفی در این کشور کمبود نیروی کار ماهر وجود دارد. این‌ها باعث شده تا درب ورود برای متخصصان و صاحبان مهارت باز شود. در عوض استفاده از مهارتتان، اقامت استرالیا به شما اهدا خواهد شد. به دلیل سیاست مهاجرپذیری استرالیا، این روش یکی از بهترین روش‌های مهاجرت به این کشور می‌باشد. زیرا با سرعت بالایی می‌توانید به اقامت برسید و از مزایای شهروندی استرالیا به محض ورود برخوردار خواهید شد. 

مهاجرت از طریق تخصص

مهاجرت به استرالیا از طریق تخصص

دولت استرالیا همه‌ساله فهرست مشاغل مورد نیاز خود را منتشر می‌کند. پس از انتشار این لیست پروسه‌ی پذیرش و امتیازدهی به متقاضیان آغاز می‌گردد. این امتیازدهی با توجه به سوابق خوب و انگیزه‌نامه‌ی باکیفیت انجام می‌پذیرد. ورود مهاجران تخصصی از طریق سه نوع ویزا، یعنی ویزای 189،190 و 491 ممکن می‌شود. در ادامه هر کدام از این ویزا‌ها را شرح خواهیم داد.

ویزای 190

با دریافت این ویزا می‌توانید اقامت استرالیا و بهره‌مندی از حقوق شهروندی استرالیا را از ابتدا برای خود و خانواده‌تان، تضمین نمایید. برای دریافت ویزای 190 لازم است حداقل 65 امتیاز در سیستم امتیاز‌دهی آن‌سال کسب کنید. لازم‌به‌ذکر است می‌توان با گرفتن اسپانسر ایالتی، 5 امتیاز گرفت و درآن‌صورت، حداقل 60 امتیاز برای قبول شدن نیاز خواهید داشت.
دریافت این ویزا نیاز به کارفرما ندارد و اقدام برای آن از داخل یا خارج استرالیا ممکن است. البته باید اشاره کرد واجد شرایط بودن برای این نوع ویزا هیچ کار ساده‌ای نیست. شما لازم است از طرف دولت استرالیا برای اقدام دعوتنامه داشته باشید. در کنار این مدارک زبان معتبر نیاز است و گواهی سلامت خود و همراهان خود را نیز باید ارائه کنید. سوابق ردی ویزا و مهر‌های پاسپورت نیز از شاخص‌های مهم بررسی شما خواهد بود. 
استان‌هایی که می‌توانند شما را در صورت نیاز اسپانسر کنند: استرالیای غربی، کوئینزلند، نیو ساوت ولز، تاسمانی، قلمرو شمالی، ویکتوریا و قلمرو پایتختی. تمام کسانی که از لحاظ مالی قیم آن‌ها هستید می‌توانند به‌عنوان همراه با شما به این کشور مهاجرت نمایند.

ویزای 189

این ویزا برای اقامت دائم استرالیا بوده و نیازی به اسپانسر در آن نیست. صرفا بر پایه‌ی مهارت مورد نظر، داشتن دعوت‌نامه از دولت استرالیا و کسب امتیاز کافی اعطا می‌شود. برای این ساب‌کلاس نیز به مدرک زبان معتبر نیاز دارید. سوابق بین‌المللی (ویزا)و گواهی سلامت خود و همراهانتان نیز از مدارک مورد نیاز می‌باشد. پس از دریافت این ویزا می‌توانید از تمام حقوق شهروندی و بیمه برخوردار شده و می‌توانید در هرنقطه‌ای از استرالیا ساکن شوید.

ویزای کار استرالیا

ویزای 491

اگر امتیاز لازم برای دو ساب‌کلاس قبلی را کسب نکنید، ساب‌کلاس 491 پیش‌روی شماست. اگر 50 امتیاز کسب کرده باشید و اسپانسر ایالتی مورد نظر را بیابید، یک ویزای موقت و 5 ساله به شما اعطا می‌شود و در این مدت ضمن زندگی در یک منطقه‌ی کم جمعیت، باید به‌صورت تمام‌وقت در زمینه‌ی مذکور کار کنید تا واجد شرایط دریافت اقامت  دائم شوید. اسپانسر این ویزا می‌تواند از نوع بستگان نیز باشد. استان‌هایی که اسپانسرینگ ویزای 491 را ارائه می‌دهند عبارتند از: کوئینزلند، ویکتوریا، نیوساوت ولز، قلمرو شمالی، تاسمانی، استرالیای غربی و جنوبی. برای یافتن پاسخ سوالات متداول اینجا را ببینید.

 

بیشتر بخوانید:

راهنمای مهاجرت

برای مهاجرت از کجا شروع کنیم

پیشنهاد سردبیر زانکو