مهاجرت به ترکیه

مهاجرت به ترکیه 2021 فرصتی ایده آل در زمینه دریافت اقامت و تابعیت به شمار می‌آید و سالانه درصد قابل توجهی از افراد می‌خواهند که به ترکیه مهاجرت کنند. این روزه روند مهاجرت به ترکیه همچنان متنوع و با الگوهای جهانی کار، تحصیل، سرمایه گذاری و ازدواج و پناهندگی انجام می‌شود. اشخاص متقاضی از ایران، ارمنستان، گرجستان و آذربایجان بیش ترین میزان مهاجران را در این کشور تشکیل می دهند.

مهاجرت به ترکیه

در سال‌های اخیر  ایرانیان زیادی ترکیه را برای مهاجرت انتخاب کرده‌اند. این انتخاب به دلایل زیادی رخ داده‌است. ترکیه کشوری پهناور می‌باشد که بخشی از آن در قاره آسیا و بخشی از آن در قاره اروپا قرار گرفته است. از نظر شرایط اقلیمی، ترکیه در مجموع کشوری سرسبز و معتدل می‌باشد. در این مقاله سعی کرده‌ایم شما را با روش‌های مختلف برای مهاجرت به ترکیه آشنا کنیم.

در مجموع می‌توان گفت که شرایط اخذ اقامت این کشور بسیار ساده می‌باشد. با توجه به شباهت‌های فرهنگی و تاریخی، این کشور برای متقاضیان ایرانی از جذابیت‌های زیادی برخوردار است. علاوه بر این، ترکیه با شرایط مناسبی اقامت سرمایه‌گذاران را فراهم می‌نماید و این مسئله سبب شده بسیاری از سرمایه‌گذاران ایرانی مهاجرت به ترکیه را به صورت جدی بررسی نمایند.

روش‌های مهاجرت به ترکیه

همان‌طور که در ابتدا بیان کردیم، روش‌های گوناگونی برای مهاجرت به ترکیه برای متقاضیان ارائه شده‌است. هر یک از این روش‌ها از شرایط خاصی برخوردار است که با داشتن آنها این امکان در اختیار افراد قرار گرفته شده‌است که به راحتی نسبت به اخذ اقامت ترکیه اقدام کنند. از مهم‌ترین راه‌های مهاجرت به این کشور در لیست زیر ذکر شده‌است:

 • مهاجرت از طریق تحصیل
 • مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری
 • مهاجرت از طریق کار
 • دریافت اقامت به واسطه تولد
 • مهاجرت افراد مشهور
 • مهاجرت از طریق ازدواج

روش‌های مهاجرت به ترکیه

مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل

دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه، این امکان را دارند که اقامت موقت این کشور را اخذ نمایند. برای اخذ این نوع اقامت، ملزمند که پذیرش دانشگاه‌های این کشور را دریافت کنند. بهتر است که به این نکته نیز دقت کنید که ترکیه شرایط خاصی برای تحصیل دانشجویان خارجی در نظر گرفته است. در صورتی که متقاضیان بخواهند تحصیل خود را با زبان ترکیه انجام دهند، ملزم هستند که در آزمون YOS شرکت کرده و امتیاز لازم را به دست بیاورند. متقاضیانی که قصد داشته باشند که تحصیل خود در ترکیه را به زبان انگلیسی انجام دهند، نیز ملزمند که در آزمون SAT شرکت کرده و نمرات قبولی کسب نمایند.

دانشجویانی که در ترکیه تحصیل می‌کنند، می‌توانند از انواع بورس‌ها و کمک‌هزینه‌های تحصیلی استفاده کنند. برای این موضوع نیاز می‌باشد که آنها نمرات و سابقه تحصیلی بسیار خوبی در گذشته کسب کرده باشند. همچنین تسلط به زبان ترکی برای دریافت بورس‌های تحصیلی در ترکیه نیز از الزامات این موضوع به شمار می‌آید.

بهتر است که این موضوع را نیز بیان کنیم که اخذ ویزای تحصیلی ترکیه مستقیما باعث نخواهد شد که اقامت دائم این کشور را دریافت نمایید. دانشجویان با تحصیل در این کشور در مقطع لیسانس اجازه ندارند که کار یا فعالیتی انجام دهند و دلیل این موضوع این است که بیکاری در این کشور نرخ بالایی دارد. با دریافت مدرک، مانند بسیاری از کشورهای دیگر یک فرصت ۶ ماهه برای پیدا کردن کار مناسب برای دانشجویان فراهم می‌شود. آنها در صورتی که بتوانند در پیدا کردن کار موفق شوند، ویزای موقت کاری دریافت می‌کنند که مطابق شرایط، پس از گذشت ۳ تا ۵ سال، این ویزا می‌تواند به راحتی به اقامت دائم تبدیل گردد.

مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل

بیشتر بخوانید:

هزینه تحصیل در ترکیه

مهاجرت به ترکیه با استفاده از روش کار

ترکیه از شرایط کار مناسبی برای متقاضیان برخوردار نیست. از مواردی که باعث می‌شود پیدا کردن کار در این کشور برای متقاضیان سخت‌تر شود این است که آمار بیکاری در این کشور بالاست و متقاضیان کار در این کشور باید با زبان ترکی استانبولی آشنایی داشته باشند. با این حال بسیاری از ایرانیان، مخصوصا آذری‌زبان‌ها، به راحتی این امکان را دارند که به زبان ترکی استانبولی تسلط یابند. این نزدیکی فرهنگی موجب شده‌است که ترکیه مقصد آسانی برای مهاجرت کاری بسیاری از ایرانیان به شمار بیاید.

برای اخذ اقامت کاری، متقاضی ملزم می‌باشد که ابتدا باید به یک قراردادی با کارفرمای مورد نظر در ترکیه برسد و کاری در این کشور پیدا نماید. بعد از طی کردن این مرحله، متقاضی ملزم می‌باشد که نسبت به به دست آوردن مجوز کار از طرف وزارت کار و رفاه اجتماعی این کشور اقدام نماید. این مجوز با ارائه مدارک از طرف کارفرما، از سوی وزارت کار به متقاضی اعطا می‌گردد. اقامتی که از این رش اخذ گردد اقامت موقت یک ساله نامیده می‌شود. با این وجود در صورت تمدید قرارداد متقاضی، این اقامت تمدید می‌شود و این امکان را دارد که به اقامت دائم تبدیل گردد.

از آنجا که این کشور از نظر اقتصادی و آمار بیکاری در وضعیت مناسبی قرار ندارد، این روش مهاجرت به ترکیه جزو روش‌های سخت مهاجرت به ترکیه به شمار می‌آید. با این حال با در نظر گرفتن شباهت‌های فرهنگی می‌توان به این موضوع اذعان داشت که این مهاجرت برای عده‌ای از شهروندان ایرانی از جذابیت بالایی برخوردار می‌باشد.

مهاجرت به ترکیه با استفاده از روش کار

 

بیشتر بخوانید:

مهاجرت کاری

مهاجرت به ترکیه با استفاده از روش سرمایه‌گذاری

ترکیه در سال‌های گذشته سیاست‌هایی به منظور جذب سرمایه‌های خارجی ایجاد کرده که باعث شده مهاجرت به این کشور از طریق سرمایه‌گذاری بسیار آسان‌تر از گذشته صورت گیرد. در حال حاضر چندین راه برای دریافت اقامت این کشور با استفاده از روش سرمایه‌گذاری وجود دارد که در ادامه شما را با آن‌ها آشنا خواهیم کرد.

خرید ملک با ارزش ۲۵۰ هزار دلار امریکا

یکی از سیاست‌های سهل‌گیرانه ترکیه اعطای اقامت دائم به سرمایه‌گذارانی می‌باشد که ملکی با قیمتی معادل ۲۵۰ هزار دلار آمریکا دریافت کنند. در صورتی که قصد اخذ اقامت ترکیه را دارید، با این نوع سرمایه‌گذاری این امکان برای شما فراهم شده‌است که نسبت به دریافت پاسپورت کشور ترکیه در مدت زمان ۷۰ روز اقدام نمایید. تنها مشکل هم این میباشد که تا ۳ سال اجازه ندارید که ملک خریداری شده را به فروش برسانید.

آسان‌ترین روش مهاجرت به ترکیه، روشی که در بالا بیان کردیم می‌باشد. برای دریافت این نوع اقامت، سرمایه‌گذاران می‌توانند با دانش کلی با زبان ترکیه و بدون نیاز به تسلط به آن‌، از این روش استفاده کنند. تنها نکته مهم خریداری ملک و سرمایه‌گذاری با مبلغی بیشتر از ۲۵۰ هزار دلار آمریکا در املاک ترکیه می‌باشد.

مهاجرت به ترکیه با استفاده از روش سرمایه‌گذاری

اقامت موقت با خرید ملک ۶۰ هزار دلار به بالا

همچنین در صورتی که ملکی با قیمتی کمتر از ۲۵۰ هزار دلار آمریکا خریداری نمایید این امکان برای شما فراهم شده‌است که نسبت به اخذ اقامت موقت کشور ترکیه برای مدت زمان 3 سال اقدام نمایید. این روش این امکان را در اختیار شما قرار می‌دهد که با خرید ملکی با ارزشی بیشتر از ۶۰ هزار دلار آمریکا در این کشور به صورت موقت اقامت توریستی دریافت نمایید. در این روش حق کار کردن در این کشور از شما سلب می‌شود، با این حال در شرایطی که بتوانید در پیدا کردن کار مناسب در این کشور موفق شوید، امکان دریافت ویزای کاری و مجوز کار را نیز به شما اعطا می‌گردد.

این راه یکی از روش‌های بسیار مناسب برای افرادی می‌باشد که می‌خواهند از طریق کار به این کشور مهاجرت نمایند. متقاضیان این امکان را دارند که با داشتن اقامت موقت ۳ ساله بسیار آسان‌تر کار مناسب پیدا نمایند و بتوانند به راحتی مجوز کار از وزارت کار و رفاه اجتماعی ترکیه دریافت نمایند. افرادی که با استفاده از این راه نسبت به دریافت اقامت موقت خود اقدام می‌نمایند، می‌توانند با افزایش سرمایه‌گذاری نیز، اقامت موقت خود را به اقامت دائم تبدیل نمایند.

مهاجرت به ترکیه با استفاده از روش ثبت شرکت

یکی دیگر از روش‌های مهاجرت با استفاده از روش سرمایه‌گذاری به ترکیه شامل ثبت شرکت و استخدام شهروندان ترک می‌باشد. در صورتی که این امکان را داشته‌باشید که کسب وکاری در ترکیه آغاز نمایید و در آن نسبت به استخدام ۵ نفر کارمند شهروند ترکیه اقدام کنید، می‌توانید پس از گذشت ۵ سال نسبت به دریافت اقامت دائم کشور ترکیه اقدام نمایید. در این روش این شرط برای متقاضی اجباری است که بتواند یک کسب و کار مناسب در این کشور آغاز کند و بیمه کارمندان و مالیات‌های مرتبط را پرداخت نماید تا اقامت ترکیه به او اعطا گردد.

برای مثال در صورتی که ایده استارت‌آپ مناسبی داشته باشید، با اجرایی کردن آن در کشور ترکیه این امکان را دارید که اقامت موقت و دائم این کشور به شما داده شود. این راه مخصوصا برای فعالان اقتصادی و کسب و کارهایی که به عرضه محصولات ایرانی در کشورهای اروپایی و خود ترکیه می‌پردازند مناسب می‌باشد. آنها می‌توانند به این ترتیب با گذشت ۵ سال از فعالیت کسب و کار و شرکت خود، اقامت دائمی ترکیه را دریافت نمایند.

مهاجرت به ترکیه با استفاده از روش ثبت شرکت

دریافت اقامت ترکیه با استفاده از روش تولد

بدیهی است که قوانین کشورهای مختلف در مورد تولد فرزند در خاک کشور با هم متفاوت می‌باشد. در مجموع تمام قوانین بین‌المللی در رابطه با دریافت اقامت با استفاده از روش تولد به دو مورد زیر تقسیم می‌شود:

 • خاک
 • خون

کشورهایی که معیارشان خاک می‌باشد، به فردی که در خاک این کشورها به دنیا آمده‌است، فارغ از تابعیت والدین، تابعیت کشور اعطا می‌گردد. برای مثال کشور آمریکا جزو این کشورها به شمار‌ می‌آید. در مقابل، معیار تابعیت فرزند متولد شده در کشورهایی که اصل را روی خون قرار داده‌اند تابعیت والدین می‌باشد و ترکیه از جمله این کشورها به شمار می‌آید. به عبارت دیگر، تولد فرزند در خاک ترکیه به خودی خود منجر به دریافت تابعیت این کشور نمی‌گردد.

با این حال در صورتی که والدین فرزند در این کشور اقامت دریافت کرده باشند، یا از طریق ازدواج اقامت موقت ترکیه را به دست آورده باشند، با تولد فرزند به سادگی این امکان را دارند که اقامت فرزند را دریافت نمایند. این راه به ویژه برای متقاضیان اقامت ترکیه که از طریق ازدواج وارد این کشور شده‌اند روش مناسبی به شمار می‌آید.

دریافت اقامت ترکیه با استفاده از روش تولد

مهاجرت به ترکیه با استفاده از روش ازدواج

بیشتر کشورهای دنیا ین اجازه را در اختیار شهروندان خود قرار می‌دهند اکه برای همسر خارجی خود اقامت کشور را دریافت نمایند. ترکیه نیز مانند بسیاری از کشورها این شرایط را فراهم می‌نماید. برای مهاجرت با استفاده از این روش نیاز است که متقاضی مدارک ازدواج را ارائه داده و اثبات نماید که ازدواج او صوری نبوده و تنها برای دریافت اقامت ترکیه ازدواج نکرده‌است.

متقاضیانی که می‌خواهند با استفاده از روش ازدواج اقامت ترکیه را به دست آورند، یک اقامت موقت ۳ تا ۵ ساله دریافت می‌نمایند. در صورتی که اعتبار ازدواج آن‌ها در این مدت از بین نرود، پس از این اقامت موقت، متقاضیان این امکان را دارند که اقامت دائم این کشور را دریافت نمایند. این راه یکی از ساده‌ترین روش‌های مهاجرت به این کشور و دریافت اقامت آن به شمار می‌آید. برای استفاده از این روش متقاضی تنها باید ثابت کند که هدف از ازدواج نه دریافت اقامت، که زندگی مشترک می‌باشد.

برای این منظور راه‌های زیادی وجود دارد که صحت ازدواج شما را اثبات نماید. به هر حال در صورتی که قصد ازدواج با یک شهروند ترکیه و مهاجرت به ترکیه برای زندگی مشترک را دارید، برای دریافت اقامت ترکیه از شانس بالایی برخوردار می‌باشد. همچنین در صورتی که در مدت زمان اقامت خود در این کشور بچه‌‌دار شوید، اقامت و پاسپورت کشور ترکیه به فرزندتان نیز اعطا می‌گردد.

اما به هر حال بهتر است که به این موضوع نیز دقت کنید که در کشور ترکیه نیز مانند بسیاری از کشورهای اروپایی، ازدواج صوری برای دریافت اقامت جرم به شمار می‌آید. برای همین در صورت آشکار شدن این موضوع، متقاضیان با جریمه‌ها و حتی محکومیت‌های زندان روبه‌رو می‌شوند.

مهاجرت افراد مشهور به ترکیه

ترکیه شرایط مخصوصی برای ارائه اقامت به افراد مشهور و متقاضیانی که از رزومه‌ بین‌المللی مناسبی برخوردار می‌باشند، ارائه می‌دهد. اگر در رشته تحصیلی خود از جمله استعدادهای بین‌المللی به شمار می‌آیید که در آزمون‌های بین‌المللی رتبه کسب کرده‌اید، یا ورزشکاری هستید که در صحنه‌های جهانی به موفقیتی دست پیدا کرده‌اید، یا فیلم‌سازی می‌باشید که در جشنواره‌های بین‌المللی جوایزی دریافت کرده‌اید، به راحتی این امکان را دارید که اقامت ترکیه را اقدام نمایید.

همچنین افرادی که رزومه‌ کاری بین‌المللی مناسبی دارند، و در زمینه شغلی خود در جهان شناخته شده به شمار می‌آیند، اعم از تاجر و برنامه‌نویس و مدیر پروژه نیز این امکان را دارند که با ارائه مدارک و رزومه خود نسبت به دریافت اقامت ترکیه اقدام نمایند.

مهاجرت افراد مشهور به ترکیه

مدارک مورد نیاز برای شهروندی ترکیه

برای آن‌که یک تبعه خارجی بخواهد برای درخواست شهروندی ترکیه اقدام کند، باید از شرایط زیر برخوردار باشد:

 1. متقاضی باید به سن بلوغ رسیده باشد یا می‌تواند از طریق ولی قانونی خود اقدام کند.
 2. به مدت پنج سال بدون وقفه در ترکیه سکونت کند و حداقل ۱۸۰ روز در هر سال در ترکیه زندگی کرده باشد.
 3. متقاضی باید اسنادی برای اثبات اقامت در ترکیه داشته باشد؛ این مدارک از روش‌های زیر به دست میایند.
 • داشتن ملکی در ترکیه.
 • کار در ترکیه با اجازه کار.
 • سرمایه‌گذاری در کشور ترکیه.
 • ازدواج با یک شهروند کشور ترکیه.
 • ارتباط نزدیک فامیلی با یک فردی که قبلاً نسبت به اخذ تابعیت ترکیه اقدام کرده باشد.
 • پایان دادن تحصیلات در ترکیه.
 • دارا بودن درآمد و یا حرفه‌ای که بتواند خود و اعضای خانواده خود را در ترکیه اداره کند.
 • نداشتن بیماری که باعث تهدید بهداشت عمومی نگردد
 • احترام به امنیت ملی و نظم عمومی.

سؤالات متداول چگونگی گرفتن تابعیت ترکیه

 

 • از کجا باید برای گرفتن تابعیت ترکیه اقدام نمود؟

  • برنامه شهروندی ترکیه را خود شخص و یا وکیل قانونی وی می‌تواند از مرجع دولتی محل اقامت خود و یا با  مراجعه به دفتر امور خارجه در خارج از کشور دریافت نماید. درخواست از طریق پست مورد پذیرش قرار نمی‌گیرد.

 

 • دریافت تابعیت ترکیه چه قدر زمان می‌برد ؟

  • این فرایند در یک مدت‌زمان معقول، اگر همه مدارک موردنیاز برای درخواست تابعیت، کامل باشد، صورت می‌گیرد. در غیر این صورت، اگر هرگونه مدرکی کم باشد، زمان متغیر می‌باشد.

 

 • آیا کسب تابعیت ترکیه از طریق مادر یا پدر امکان‌پذیر می‌باشد؟

  • با توجه به ماده ۱ قانون شماره ۴۰۳ تابعیت ترکیه، افرادی که دارای مادر یا پدر ترک هستند، حق به دست آوردن تابعیت ترکیه به آن‌ها اعطا شده‌است.

 

 • برای دریافت تابعیت ترکیه چه مدت باید در ترکیه زندگی کرد؟ در این دوره چه مدت می‌توان از ترکیه خارج شد؟

  • اقامت بدون وقفه در ماده ۱۱ از قانون ۵۹۰۱ تعریف می‌گردد. بر این اساس اتباع خارجی برای کسب شهروندی ترکیه باید در ترکیه به مدت ۵ سال زندگی نمایند و درصورتی‌که از شش ماه در دوره اقامت موردنیاز درخواستشان تجاوز نکند، می‌توانند در خارج از ترکیه زندگی کنند.

 

بیشتر بخوانید:

دانشگاه‌های ترکیه

روش مهاجرت

ما در مجموعه زانکو تمام امور مربوط به مهاجرت را از جمله وقت VIP سفارت کانادا ، پیکاپ ویزا ،ویزای توریستی ، ویزای تحصیلی و .... را برای شما عزیزان انجام می دهیم ، شما می توانید با تماس با شماره ی 02122226480 از مشاوره ما بهرهمند شوید.

پیشنهاد سردبیر زانکو