مهاجرت به عمان به تازگی بسیار مورد توجه قرار گرفته و بسیاری از هموطنانمان که قصد خروج از ایران و مهاجرت به کشوری خارجی را دارند، مهاجرت به عمان را انتخاب کرده‌اند. عمان کشوری عربی می‌باشد که در جنوب شرقی ایران و شرق عربستان سعودی و امارات متحده عربی قرار گرفته و جمعیت آن کمتر از ۷ میلیون نفر تخمین زده شده است.

مهاجرت به عمان

عمان کشوری پادشاهی است که در شبه جزیره عربستان قرار دارد. این کشور از شمال به دریای عمان منتهی شده و از جنوب با کشور یمن و از غرب با عربستان سعودی و امارت متحده عربی و ایران در ارتباط می‌باشد. عمان با عربستان سعودی و امارت متحده عربی مرز زمینی دارد، اما مرز کشور عمان با کشور ایران، مرز دریایی است و دریای عمان بین این دو کشور قرار واقع شده است. پایتخت و بزرگترین شهر عمان شهر مسقط می‌باشد و زبان رسمی مردم این کشور نیز زبان عربی است اما این نکته نیز جالب است که زبان دوم این کشور انگلیسی می‌باشد و اکثر مردم این کشور تسلط کامل بر زبان انگلیسی دارند. نوع حکومت کشور عمان سلطنت مطلقه است اما پارلمان نیز در این کشور نقش کمی در قانون‌گذاری و بازرسی ایفا می‌کند. جمعیت کشور عمان در آخرین سرشماری‌ها 4 میلیون و 656 هزار نفر تخمین زده شده‌است. واحد پول این کشور نیز ريال عمان است که تمامی سرمایه‌گذاری‌ها و خریدوفروش‌ها در این کشور با این واحد پول اعمال می‌شود.  

مهاجرت به عمان

بیشتر بخوانید:

روش مهاجرت

مهاجرت به عمان از طریق کار

متقاضیان برای کار در عمان حتما باید از طرف یک صاحب کار یا یک شرکت عمانی،  پیشنهاد کار دریافت کنند. چون برای آن که بتوانند نسبت به درخواست ویزای کاری خود اقدام کنند، باید ابتدا پیشنهادات کاری خود را در اختیار سفارت عمان ارائه دهند. امکان کار در عمان زمانی برای متقاضیان فراهم خواهد شد که متقاضیان دارای ویزای کاری عمان باشند.

متقاضیان اخذ ویزای کار عمان باید با یک ایمیل به کارفرما و با ارسال مدارک و رزومه تحصیلی و کاری خود، به صاحب کار عمانی اثبات کنند کارگری متخصص و ماهر هستند. اگر صاحب کار نیز علاقه‌مند باشد که برای متقاضی غیر عمانی یک پیشنهاد شغلی ارسال کند، ابتدا باید از اداره کار و اداره پلیس کشور عمان تاییدیه دعوت نامه شغلی را دریافت کرده و سپس نسبت به استخدام فرد اقدام نماید. برای استخدام و مهاجرت کاری به عمان، باید بین 21 تا 60 سال سن داشته‌باشید و با زبان انگلیسی یا عربی به طور کامل آشنا باشید.

سیاست‌های استخدامی عمان نیز برای افراد غیر عمانی به طوری تنظیم شده که کار متقاضیان را با دشواری‌های زیادی روبه‌رو کرده و محدودیت‌های زیادی دارد. این محدودیت‌های استخدامی برای این وضع شده‌است که شرکت‌ها و کمپانی‌ها در وهله اول افراد عمانی را استخدام کنند. همچنین در مهاجرت به عمان از طریق ویزای کاری باید حواستان به این مسئله باشد که میزان حقوق پرداختی به کارگران در عمان نسبت به دیگر کشورها همانند آمریکا، پایین‌تر است و اگر شما متقاضی مهاجرت به این کشور هستید بهتر است که حواستان به این مسئله باشد که در عمان زندگی سطح پایین‌تری نسبت به دیگر کشورهای اروپایی در انتظارشان است ولی به طور کلی عمان سکوی پرتاب خوبی برای مهاجرت به اروپا به شمار می‌آید.

مهاجرت به عمان از طریق کار

مهاجرت از طریق کار یکی دیگر از روش‌های مهاجرت به عمان می‌باشد که همیشه مورد توجه متقاضیان قرار گرفته‌است. با توجه به رشد و پیشرفت کشور عمان در سال‌های اخیر، نیاز به نیروی کار در این کشور نیز متناسب با توسعه این کشور افزایش یافته است. به همین دلیل بسیاری از افراد که می خواهند به کشورهای دیگر مهاجرت کنند، علاقه دارند که از طریق کار به این کشور مهاجرت کنند..

در خصوص کار پزشکان ایرانی در کشور عمان باید این مسئله را بیان کرد که می توانید لیست پزشکان مورد نیاز کشور عمان از کشورهای دیگر را از طرف وزارت بهداشت عمان دریافت نمایید. در صورت تأیید وزارت بهداشت و پذیرش مدارک ارائه شده از سوی متقاضیان، ویزای کار برای پزشکان ایرانی در کشور عمان ارسال می‌شود. البته این نکته نیز باید ذکر شود که کشور عمان به راحتی برای ایرانیان ویزا صادر نمی‌کند.

 

بیشتر بخوانید

مهاجرت کاری

مهاجرت به عمان از طریق تحصیل

تحصیل در کشور عمان یکی از راه‌های اخذ پاسپورت عمان به شمار می‌آید. تحصیل در عمان تا پایان دوره متوسطه رایگان است و نکته قابل ملاحظه این می‌باشد که تحصیل در عمان در هیچ مقطعی اجباری نیست. دولت کشور عمان برنامه‌های گسترده‌ای برای مبارزه با بی‌سوادی در بزرگسالان تنظیم کرده است و به کمک آن‌ها به دنبال این است که نرخ بی‌سوادی در بزرگسالان که در این کشور بسیار بالا بوده، را کاهش نماید. همچنین تنها دانشگاه ملی عمان در نزدیکی شهر مسقط است که به دانشگاه سلطان قابوس معروف است.

 

هزینه تحصیل در عمان

هزینه تحصیل در عمان به وسیله دولت عمان تعیین نمی‌شود و این هزینه متناسب با دانشگاهی که انتخاب کرده‌اید، متفاوت است. به عنوان نمونه، هزینه سالانه یک مدرک لیسانس در یکی از کالج‌های عمر عمان 1,800 ریال عمان می‌باشد. علاوه بر این 100 ریال عمان پیش پرداخت ترم آتی، که قابل بازگشت است نیز به آن افزوده می‌شود.

هزینه تحصیل در عمان

 

موقعیت کار پس از تحصیل در عمان

کشور عمان برای دانشجویان و بازنشستگان این امکان را فراهم می‌کند تا به صورت پاره وقت در حین تحصیل خود در عمان، مشغول به کار نیز بشوند. کار فقط باید در زمان تعطیلات مدرسه انجام شود و محدود به حرفه‌های خاصی می‌باشد. دانش آموزان مسن‌تر در مؤسسات آموزش عالی دولتی یا خصوصی می‌توانند خارج از زمان تحصیل یا در تعطیلات با اجازه این موسسه نسبت به فعالیت خود اقدام نمایند.

با توجه به اینکه عمان یک کشور اسلامی است، شرایط کار برای بانوان فراهم شده است. کارهایی همچون پرستاری، مدیریت و… برای خانم ها فراهم می‌باشد. با توجه به سیاست شرکت‌های استخدام کننده،مدت زمان کار در عمان بین 40 تا 48 ساعت در هفته متغیر می‌باشد. ساعات اداری معمولاً از 8.30 یا 9.00 صبح شروع شده و تا 5.30 یا 6.00 بعد از ظهر ادامه دارد. در زمان بندی فصل تابستان و زمستان هیچ تفاوتی وجود ندارد. البته در ماه مبارک رمضان، روزهای کاری حتی به 6 ساعت در روز نیز ممکن است برسد. از نظر قانونی، باید برای همه کارکنان ساعت‌های کاری کاهش یابد. اما بسیاری از شركت‌ها فقط كاهش ساعت را به كارمندان مسلمان خود اعطا می‌كنند و كارگران خارجی در ساعت‌های کاری استاندارد كار می‌كنند.

 

مهاجرت به عنوان از طریق سرمایه‌گذاری

یکی از راه‌هایی که بین متقاضیان علاقمندان زیادی دارد، مهاجرت به عمان از طریق سرمایه‌گذاری می‌باشد. به طور کلی مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری در عمان از طریق 3 روش صورت می‌گیرد که عبارتند از:

 • سرمایه‌گذاری از طریق ثبت شرکت
 • سرمایه‌گذاری از طریق خرید ملک
 • سرمایه‌گذاری از طریق سپرده بانکی و خرید اوراق قرضه و سهام

که البته بهترین روش برای سرمایه‌گذاری و مهاجرت به عمان این است که شرکتی در عمان ثبت نمایید. اما به طور کلی سرمایه‌گذاری در کشور عمان و مهاجرت به عمان از این طریق کاری هوشمندانه می‌باشد، زیرا کشور عمان به دلیل برخی عوامل فضای مناسبی برای سرمایه‌گذاری برای مهاجرین به شمار می‌آید. این عوامل به صورت زیر بیان شده است:

 • موقعیت جغرافیایی عمان

در کشور عمان 1.700 کیلومتر مرز ساحلی که یکی از مهم‌ترین مسیرهای تجارت دریایی است باعث شده تاجران بسیاری برای ملاقات‌های کاری وارد این کشور شوند و همچنین مرز آبی کشور عمان مسیر بین خلیج فارس و اقیانس هند می‌باشد و همین موضوع تاجران زیادی را ایجاب کرده است که از آسیا و آفریقا برای تجارت به این کشور وارد شوند و کسب و کار اقتصادی خود را گسترش دهند.

 • منابع طبیعی

بدیهی است که کشف نفت موجب رشد اقتصادی عمان شده و قیمت بالای فروش نفت در سال‌های اخیر کمک چشمگیری به ذخایر خارجی عمان و بودجه مالی این کشور کرده است.

 • در حال توسعه بودن اقتصاد کشور عمان

در سال‌های اخیر در کشور عمان اقتصاد با رشد شایانی روبه‌رو بوده است و دستاوردهای فوق‌العاده‌ای چون ساخت بزرگراه، بیمارستان‌های مدرن و دانشگاه‌ها در این کشور به وقوع انجامیده است. همچنین با رشد صنعت گردشگری در عمان در سال‌های اخیر و سود کلانی که از این راه به دست آمده اقتصاد عمان رشد چشم‌گیری را تجربه کرده است.

 • پشتیبانی کردن دولت کشور عمان برای رشد کسب و کارهای جدید

یکی از سیاست‌هایی که دولت عمان برای رشد اقتصاد کشور خود در نظر گرفته پشتیبانی و کمک به متقاضیانی می‌باشد که می‌خواهند کسب‌وکار خود را گسترش نمایند. دولت عمان قصد دارد تا با جذب سرمایه‌گذار از این روش، کمکی هم به اقتصاد خود نماید.

 • روابط مثبت عمان با همسایگان

عمان در سال‌های اخیر تلاش کرده با همسایگان خود روابط مثبتی برقرار کند تا از این طریق کسب و کار اقتصای خود را بهبود نماید و سرمایه‌گذارانی از تمامی نقاط جهان برای توسعه اقتصاد خود، جذب نماید.

با توجه به تمام مواردی که گفتیم سرمایه گذاری در عمان کار هوشمندانه‌ای می‌باشد، اما اگر شما قصد دارید که از طریق سرمایه‌گذاری به کشور عمان مهاجرت نمایید، باید حتما در خاطرتان باشد که شما شاید بتوانید با مبلغ سرمایه‌گذاری خود به جای سرمایه‌گذاری در عمان، در کشورهای اروپایی نسبت به سرمایه‌گذاری اقدام نمایید و با توجه به اینکه عمان مهاجر پذیر نبوده و نیست و اخذ اقامت دائم در این کشور به شدت کار دشواری است، با سرمایه‌گذاری در کشورهای اروپایی شاید بتوانید از کسب اقامت دائم آن کشور در اروپا برخوردار شوید. با این وجود بهتر است اگر قصد سرمایه‌گذاری در عمان را دارید حتما با وکیل امور مهاجرت ماهری در این زمینه مشورت کنید و تمامی نکات مثبت و منفی این کار را بررسی نمایید.

 

مهاجرت به عمان و اخذ تابعیت از طریق تولد

از دیگر راه‌های مهاجرت به یک کشور و دریافت پاسپورت و اقامت آن تولد در یک کشور است که این قانون دربرخی از کشورها برقرار است و برای کودکی که در یک کشور به دنیا می‌آید امتیازاتی در نظر گرفته می‌شود اما در کشور عمان قانون سیستم خون حاکم است و اخذ پاسپورت و تابعیت تنها از طریق تولد در این کشور امکان ندارد  بلکه تنها در صورتی به کودک متولد شده در کشور عمان تابعیت این کشور اعطا می‌گردد که یکی از والدین کودک و ترجیحا پدر آن کودک فردی عمانی باشد یا اصلا والدین کودک نامعلوم بوده و کودک بدون هیچ گونه تابعیتی در این کشور متولد شده باشد. یکی از شرایط مربوط به این بخش، شرایط مربوط به فرزند خواندگی است که به طور کل سرپرستی گرفتن کودکی غیر عمانی توسط پدر و مادری عمانی تابعیت این کشور را برای کودک به ارمغان می‌آورد.

 

مهاجرت به عمان از طریق ازدواج

 

مهاجرت به عمان از طریق ازدواج نیز روشی دیگر برای اخذ اقامت و پاسپورت عمان به شمار می‌آید. این روش به این شکل صورت می گیرد که اگر زنی بخواهد با مردی عمانی نسبت به ازدواج اقدام نماید، اگر بعضی از شرایط محقق شود ممکن است که اجازه شهروندی کشور عمان به آن زن اعطا گردد. این شرایط از این نظیرند:

 • اثبات علاقه بین دو طرف
 •  تسلط به زبان عربی
 • داشتن تمکن مالی از طرف فرد عمانی
 • جرمی مرتکب نشده باشد و دارای نام نیکی باشد
 • با شوهر خود به مدت 10 سال در عمان زندگی کرده باشد
 • فرزند پسری به دنیا بیاورد
 • ازدواج آن‌ها با اجازه وزارت‌خانه کشور عمان صورت گرفته باشد

همچنین زنی که همسر عمانی وی فوت شده یا از او طلاق گرفته است در صورت این که شرایطی که در بالا بیان شده است را داشته باشد و عدم ازدواج مجدد با فردی غیرعمانی می‌تواند نسبت به تابعیت کشور عمان اقدام نماید. از آن جا که این موضوع، موضوعی حساس و حقوقی است بهتر است حتما با وکیل ماهر به این امور صحبت نمایید و شرایط خود را با او درمیان بگذارید تا مشکل غیرقابل انتظاری برای شما دچار نشود.

 

مدارک مورد نیاز جهت ازدواج در عمان

 

 

تکمیل فرم‌های مربوط به ازدواج

مجرد بودن دو طرف

حضور حداقل 2 هفته قبل از مراسم ازدواج

سند اصل گواهی تولد

 

نکات مهم مهاجرت به عمان و مقایسه با امارات و کشورهای اروپایی و آمریکایی

با توجه به این که روش‌های مهاجرت به کشورهای خارجی بسیار متنوع است، می‌توان در یک جمع‌بندی، نکات مهم مهاجرت به عمان با دیگر کشورهای اروپایی و حتی عربی را با هم مقایسه کرد. همانطور که در ابتدا بیان کردیم، کشور عمان از نظر سرمایه‌گذاری شرایط خوبی برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند و انتخاب آن به عنوان کشوری برای ثبت بیزینس منطقی است. هر چند کشور امارات برای بیزینس دارای شرایط مساعدتر و بهتری است. از طرفی اقدام به اقامت اروپا از طریق سرمایه‌گذاری 50 هزار یورویی علاوه بر افزایش سود سرمایه‌گذاران خارجی، اخذ اقامت دائم و تابعیت این کشورها را نیز برای شما به ارمغان خواهد آورد.

به طور کلی اگر بخواهیم از مباحث بالا جمع‌بندی کلی انجام دهیم، بهتر است بگوییم که برای شما علاقمندان، کشورهای اروپایی و آمریکایی برای مهاجرت کاری و تحصیلی گزینه بهتری است و شرایط این کشورها مناسب‌تر از شرایط کشور عمان و دیگر کشورهای عربی است.

سوالات متداول در زمینه مهاجرت به عمان

 • از چه روش‌هایی می‌توان به عمان مهاجرت کرد و بهترین روش و آسان‌ترین روش مهاجرت به عمان کدام است؟

برای مهاجرت به عمان ۶ روش کلی وجود دارد که شامل مهاجرت کاری، مهاجرت از طریق تحصیل، سرمایه‌گذاری، ازدواج با تبعه عمانی، تولد و پناهندگی می‌باشد. کار، تحصیل و سرمایه‌گذاری در عمان از بهترین روش‌های مهاجرت به عمان به شمار می‌آید.

 • شرایط مهاجرت به عمان برای پزشکان و پرستاران چگونه است؟

متقاضیان کار پزشکی، پرستاری، مامایی و حتی دندانپزشکی در عمان ملزمند قبل از ورود حتما مدارک خود را معادل‌سازی کرده و ویزای کاری اخذ کنند. این دسته از افراد برای معادل‌سازی باید آزمونی موسوم به "پرومتریک"  را با نمره قبولی بگذرانند تا بتوانند نسبت به دریافت مجوز کار در بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها و دیگر مراکز درمانی در این کشور اقدام نمایند.

 • شرایط اخذ اقامت دائم عمان چگونه می‌باشد؟

قانون مدنی کشور عمان بسیار سخت‌گیرانه می‌باشد و در بسیاری از روش‌های اقامتی همانند کار و سرمایه‌گذاری حتی پس از ۲۰ الی ۳۰ سال زندگی در این کشور، کارت اقامت دائم عمان هم در اختیار شما قرار نمی‌گردد.

 • هزینه زندگی در عمان چقدر است؟

هزینه زندگی در عمان به طور کامل متناسب با شهری که در آن زندگی می‌کنید متفاوت است و همچنین سبک زندگی شما نیز طبیعتا در هزینه زندگی شما تاثیر زیادی دارد. اما به طور میانگین هزینه زندگی برای یک خانواده ۴ نفره ۱۰۰۰ ریال عمان و برای یک شخص مجرد بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ ریال عمان می‌باشد.

 

بیشتر بخوانید

ویزای طلایی ده ساله امارات

تحصیل در امارات

امن‌ترین کشورهای دنیا در ۲۰۲۰

 

ما در مجموعه زانکو تمام امور مربوط به مهاجرت را از جمله وقت VIP سفارت کانادا، پیکاپ ویزا، ویزای توریستی، ویزای تحصیلی و .... را برای شما عزیزان انجام می‌دهیم، شما می‌توانید با تماس با شماره 02122226480 از مشاوره ما بهره‌مند شوید.

پیشنهاد سردبیر زانکو