مهاجرت به فرانسه

از زمان‌های گذشته فرانسه کشوری با سیاست مرزی آزاد به شمار می‌آمد؛ اما ابتدا بهتر است روش‌های مهاجرت به فرانسه را شناخت تا متقاضی مطمئن گرددکه کدامیک از راه‌های مهاجرت به فرانسه کم ریسک‌تر و کم هزینه‌تر است.

مهاجرت به فرانسه

جمهوری فرانسه یکی از کشورهای غرب اروپا به شمار می‌آید و یکی از سه کشوری می‌باشد که هم به دریای مدیترانه و هم به اقیانوس اطلس منتهی می‌شود. مساحت این کشور در حدود 640 هزار کیلومتر مربع است و جمعیت این کشور تقریبا 67 میلیون نفر تخمین زده شده‌است و یکی از پر جمعیت‌ترین کشورهای اروپا به است. این کشور در زمینه‌های اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و … یکی از کشورهای مهم در جهان است و پایتخت این کشور پاریس، از نظر موضوعات تاریخ، فرهنگ و اقتصاد شهری در جایگاه بالایی قرار دارد چون همه ساله افراد زیادی از مردم به فرانسه مهاجرت می‌کنند. 

 1. روش‌های مهاجرت به فرانسه
 2.  روش‌های مختلفی برای مهاجرت به کشور فرانسه در اختیار متقاضیان قرار داده شده‌است
 3. مهاجرت کاری
 4. مهاجرت سرمایه گذاری و ثبت شرکت
 5. مهاجرت از راه تولد
 6. مهاجرت تحصیلی
 7. مهاجرت از راه ازدواج

مهاجرت به فرانسه

مهاجرت به فرانسه با استفاده از روش تحصیل

تحصیل در فرانسه به سه مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا تقسیم می‌گردد. مقطع لیسانس به طور کلی 3 تا 4 سال طول می‌کشد، ارشد 2 سال و همچنین دکترا 3 تا 5 سال زمان خواهد برد. تدریس در دانشگاه‌ها در کشور فرانسه به دو زبان فرانسه و انگلیسی صورت می‌گیرد. زبانی که در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود متناسب با دانشگاهی است که انتخاب کرده‌اید. اگر قصد دارید ادامه تحصیلتان با زبان فرانسوی ادامه پیدا کند مهاجرت تحصیلی ابتدا باید در امتحان‌های بین المللی زبان فرانسه نمره لازم را بیاورید.

آزمون هایی مانند TEF یا TCF به‌وسیله سفارت فرانسه برگزار می‌شود. 85 دانشگاه در این کشور در حال فعالیت هستند که تحصیل در آن‌ها بدون هزینه می‌باشد. این دانشگاه‌ها معمولا در آخر سپتامبر دانشجو قبول می‌کنند. تحصیل در دانشگاه‌های دولتی فرانسه با زبان فرانسوی صورت می‌گیرد. برای این که بتوانید در مقطع ارشد و دکترا از دانشگاه‌های فرانسه پذیرش بگیرید باید مدارک زیر را داشته باشید و در اختیار دانشگاه قرار دهید:

 • انگیزه نامه
 • مدرک زبان (B2)
 • رزومه
 • مدارک تحصیلی
 • پروپوزال برای دکترا
 • سوابق کاری
 • توصیه نامه

بدیهی است که تمامی این مدارک برای ارسال به دانشگاه‌ها باید به زبان فرانسوی ترجمه شوند. متناسب با نوع دانشگاه و مقطع، شهریه بین 150 تا 300 یورو در سال خواهد بود. اگر دانشگاه‌ها خصوصی باشد باید شهریه زیادی را پرداخت کنید.

پس از دریافت پذیرش نیاز است که برای به دست آوردن ویزا، مدارک زیر را در اختیار سفارت قرار دهید:

 • رزومه
 • فرم درخواست ویزا
 • 5 قطعه عکس جدید
 • کپی شناسنامه و ثبت نام دانشگاه
 •  کپی آخرین مدرک تحصیلی
 • تمکن مالی

بیشتر بخوانید:

تحصیل در فرانسه

 

تحصیل در فرانسه در مقطع لیسانس

از جمله شرایطی که برای مهاجرت تحصیلی به فرانسه در مقاطع لیسانس نیاز می‌باشد را در زیر ذکر کردیم.

 • در اختیار داشتن مدرک ۱۲ ساله دیپلم مبنی بر تحصیل در مقطع دبستان، متوسطه اول و متوسطه دوم
 • در اختیار داشتن مدرک زبان B2 فرانسه

دانشجویان بین المللی تحصیل در فرانسه در مقطع کارشناسی، این اجازه را دارند که به مدت زمان ۲۰ ساعت در هفته، برای خرج‌ومخارج زندگی کار کنند. البته امکان مهاجرت به فرانسه از طریق زبان نیز در اختیار متقاضیان وجود دارد و این امکان برای متقاضیان فراهم شده است که برای رسیدن به سطح مطلوب B2 در دوره‌های زبان در فرانسه، دوره‌های مربوطه را بگذرانند.

تحصیل در فرانسه در مقطع لیسانس

 

تحصیل در فرانسه در مقطع فوق لیسانس

برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس در کشور فرانسه نیاز است که مدرک لیسانس را داشته باشید. دانشجویان در این مقطع این امکان را دارند زبان تحصیلی خود را انتخاب کنند. یعنی بین انگلیسی و فرانسوی حق انتخاب دارند. دانشجویانی که می‌خواهند به فرانسه از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد اقدام کنند باید بدانند که می‌توانند ۲۰ ساعت در هفته کار انجام دهند.

تحصیل در فرانسه در مقطع دکتری

متقاضیانی که تمایل به مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل در مقطع دکترا دارند، باید از این موضوع آگاه باشند که برای تحصیل در مقطع دکتری متقاضی باید یک تاییدیه از استاد راهنما یا سوپروایزر دریافت کند. برای جلب نظر اساتید شما باید بتوانید رزومه علمی قوی در اختیارتان باشد. این نکته نیز بهتر است بیان شود که دانشجویان بین‌المللی مقطع دکترا می‌توانند 40 ساعت در هفته کار انجام دهند.

مهاجرت کاری به فرانسه

شرایط کار در کشور فرانسه برای کسانی که شهروند فرانسه نیستند کمی تفاوت می‌کند. یعنی اگر شخص عضو اتحادیه اروپا باشد نیازی ندارد مجوز کسب کند و با امضای قرارداد و داشتن یک دعوت‌نامه از طرف کارفرما می‌تواند شروع به کار کند اما اگر خارج از اتحادیه باشد نیاز به مجوز دارد.

یک نوع ویزای جدید اعلام شده که ویزای استعداد نام‌گذاری شده‌است که این معنا را می‌رساند که افرادی که مهارت تخصصی در زمینه‌ی خاصی دارند، این امکان برایشان فراهم شده‌است برای کار وارد فرانسه شوند. این امکان برای افراد مطرح در زمینه‌های مختلف علمی، هنری، ورزشی و نخبگان و مخترعان فراهم شده‌است که از این طریق ویزای کار فرانسه را دریافت کنند و نسبت به انجام مراحل مهاجرت به فرانسه اقدام کنند.

از راه‌های دیگر برای اخذ ویزای کار از طریق کارت آبی یا همان بلو کارت است که تنها متقاضیانی می‌توانند این کارت را دریافت کنند که یک مدرک دانشگاهی معتبر در اختیارشان باشد یا در یک زمینه فنی تخصص داشته باشند. داشتن بلوکارت به معنی توانایی حضور و کار در فرانسه به مدت یک تا سه سال است. برای این که بتوانید این کارت را اخذ نمایید، باید حداقل نزدیک 3 سال تجربه کاری داشته باشید. پس از 5 سال فعالیت در فرانسه این امکان برای شما وجود دارد که برای دریافت اقامت دائم اقدام نمایید.

متقاضیانی که می‌خواهند از طریق کار به فرانسه مهاجرت کنند و می‌خواهند Blue Card دریافت کنند ملزم است آگاه باشند که برای اخذ بلوکارت، داشتن مدرک زبان و همچنین مدرک فوق لیسانس و یا بالاتر برای اخذ کار و شغلی حرفه‌ای الزامی می‌باشد. رسیدن به حقوق ۵۳ هزار یورو سالانه از دیگر الزامات می‌باشد. شرایط دیگری نظیر مدرک ‌زبان و غیره که در بالا بیان کردیم همچنین باید مدنظر قرار گیرد.

مهاجرت کاری به فرانسه

 

بیشتر بخوانید:

بهترین کشورها برای مهاجرت کاری در ۲۰۲۰

 

مهاجرت به فرانسه از طریق سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت

در فرانسه ثبت شرکت تحت نظر موسسه‌ای به نام CFE انجام می‌شود. مدارک لازم و درخواست‌ها برای ثبت شرکت به این موسسه ارائه می‌گردد و CFE پس از بررسی‌های خود مجوز لازمه را صادر می‌نماید.

اگر قصد داشته باشید که از طریق سرمایه‌گذاری در فرانسه ویزا اخذ نمایید لازم است که برای پاسپورت سرمایه‌گذار تجاری اقدام نمایید. برای این کار باید از یکی از شرایط زیر برخودار باشید:

 • سرمایه‌گذاری شخصی
 • شرکتی که آن را کنترل کند
 • شرکتی که 30 درصد سهام آن در اختیارش می‌باشد

همچنین سرمایه‌گذار وظیفه محافظت از کار تا 4 سال بعد از سرمایه‌گذاری را باید داشته باشد و همچنین تعهد سرمایه‌گذاری 300 هزار یورو در بخش‌های ملموس و غیرملموس را باید ارائه بدهد. مدت زمان این ویزا نهایتا 4 سال می‌باشد که البته با توجه به شرایط متفاوت خواهد بود.

اگر قصد داشته‌باشید که از طریق ثبت شرکت اقدام به مهاجرت نمایید، برای این که بتوانید شرکت ثبت کنید باید ابتدا یک بیزینس پلن داشته باشید و بیان کنید که چه کسب‌وکاری می‌خواهید راه بیاندازید و چه مقدار سرمایه درنظر دارید که البته باید حداقل برای سال اول صد هزار یورو باشد. همچنین باید از در اختیار داشتن فرم‌های مورد نیاز برای ثبت شرکت مطمئن باشید.

مهاجرت به فرانسه از طریق سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت

مهاجرت به فرانسه با استفاده از روش تولد

دو روش جامع برای به دست آوردن تابعیت، اصالت خون و دیگری اصالت خاک است که این دو در مقابل همدیگر قرار دارند. اصل خاک این معنا را می‌دهد که اگر شخصی تحت هر شرایطی در خاک یک کشور متولد شود، تمامی حقوق و مزایای یک شهروند آن کشور برای او در نظر گرفته می‌شود اما اصل خون این معنا را می‌رساند که شخص متولد باید از پدر یا مادر یک شهروند تابعه متولد شده باشد.

کشور فرانسه بر اساس اصل خون تنظیم شده‌است بنابراین اگر فرزندی در خاک فرانسه به دنیا بیاید، امکان این را ندارد که درخواست تابعیت فرانسه را ارائه دهد ولی اگر حداقل پدر یا مادر تابعیت فرانسه را داشته باشد، این امکان برای او وجود دارد که برای دریافت تابعیت فرانسه درخواست دهد. اگر پدر یا مادر فرانسه به دنیا بیاید، فرزند خود به خود فرانسوی محسوب به شمار می‌آید.

سیستم تولد در کشورهای مختلف به دو بخش تقسیم می‌گردد. شامل سیستم خون و سیستم خاک می‌گردد. بسیاری از کشورها همانند فرانسه سیستم تابعیتشان بر اساس سیستم خون می‌باشد. یعنی کودک در صورتی این امکان را دارد که اقامت و در نهایت تابعیت و پاسپورت کشور فرانسه را دریافت نماید که از پدر یا مادری فرانسوی به دنیا بیاید و یا یکی از والدین او اقامت این کشور را دریافت کرده باشند و یا یکی از والدین شهروند کشور فرانسه باشد در این صورت بر اساس سیستم خون به فرد متولد شده اقامت و تابعیت کشور فرانسه را بدون در نظر گرفتن کشور زادگاه در اختیارشان می‌دهد. برای مثال اگر والد و یا والدین کودکی اقامت دائم و یا شهروندی فرانسه را دریافت کرده باشند و کودک به هر دلیلی در خاک آمریکا به دنیا بیاید، بدون در نظر گرفتن محل تولد، این امکان را دارد که تابعیت فرانسه را دریافت کند. دریافت اقامت و تابعیت از طریق تولد از شرایط خاص خود برخوردار است.

 

بیشتر بخوانید:

مکان‌های گردشگری فرانسه

مهاجرت به فرانسه از راه ازدواج

یکی دیگر از روش‌های مهاجرت به فرانسه، مهاجرت به فرانسه با استفاده از روش ازدواج است. یکی از روش‌های مهاجرت به فرانسه، ازدواج با یک شهروند فرانسوی می‌باشد که متقاضی این امکان را دارد اقامت این کشور را دریافت نماید، به این صورت که متقاضی این امکان را دارد بعد از 4 سال درخواست خود را جهت این کار به اداره امور مهاجرت ارسال کند. برای دریافت این ویزا، الزامی است که مدارک زیر را در اختیار داشته باشید:

 • شناسنامه و پاسپورت
 • گواهی ازدواج
 • گواهی تولد
 • گواهی سلامت پزشکی
 • گواهی عدم سو پیشینه

همچنین باید با ارائه یک مدرکی از زبان فرانسوی، اثبات کنید که دانش کافی از این زبان دارید. درخواست متقاضی به وسیله پلیس بررسی می‌گردد و یک مصاحبه‌ای با پلیس صورت می‌گیرد که کل این پروسه ممکن است دو سال زمان ببرد.

مهاجرت به فرانسه با استفاده از روش ازدواج جزو روش‌های مهاجرتی و اخذ پاسپورت و تابعیت در این کشور می‌باشد. افراد این امکان را دارند که با ازدواج با یک فرد فرانسوی الاصل یا فردی که اقامت دائم این کشور را دارد، اقامت فرانسه را دریافت نماید. کشور فرانسه به دلیل مشکلات و سوء استفاده‌هایی که برای دریافت اقامت این کشور در گذشته پیش آمده‌است، برای متقاضیان مهاجرت به فرانسه با استفاده از روش ازدواج قوانین و شرایطی را تعیین کرده است تا افراد با رعایت آن این امکان را داشته باشند صداقت ازدواج و گفته خود را ثابت نمایند. از جمله این شرایط زندگی مشترک چند ساله با همسر خود است. در این نوع روش مهاجرتی در ابتدا یک ویزای 1ساله در اختیار شخص قرار گرفته می‌شود که امکان تمدید برای آن وجود دارد و در صورتی که 4 سال از اقامت وی بگذرد این امکان را دارد که برای اخذ تابعیت کشور فرانسه اقدام کند.

مهاجرت به فرانسه از راه ازدواج

 

هزینه های زندگی در فرانسه

یکی از مسائل مهم برای افرادی که قصد دارند به فرانسه یا دیگر کشورهای خارجی مهاجرت نمایند، ملزمند که از هزینه های مربوط به زندگی در کشور مورد نظر آگاه باشند. بدیهی است که هزینه زندگی در هر شهر، ایالت و یا منطقه فرق می‌کند و به نحوه زندگی افراد بستگی پیدا می‌کند. سعی کردیم که در لیست زیر شما را با چند نمونه از هزینه‌های زندگی در فرانسه آشنا کنیم.

 • هزینه‌ی یک عدد نان: 1.2 یورو
 • هزینه‌ی یک مک دونالد: 8 یورو
 • هزینه‌ی یک وعده غذا در رستوران معمولی: ۱۳ یورو
 • هزینه‌ی یک روزنامه: 1 یورو
 • هزینه‌ی یک کیلو سیب‌زمینی: 1.6 یورو
 • هزینه‌ی یک بلیط سینما: 10 یورو
 • هزینه‌ی یک آب معدنی نیم‌لیتری: 0.6 یورو
 • هزینه‌ی یک کیلو سینه مرغ: 0.5 یورو

هزینه های زندگی در فرانسه

مهاجرت به فرانسه از طریق زبان

متقاضیان با مهاجرت به فرانسه از طریق زبان این امکان را دارند که اقامت این کشور را اخذ نمایند. متقاضیان با شرکت در کالج‌های زبان فرانسه که دوره‌های 6 ماهه، یک ساله و دو ساله برگذار می‌شود، این امکان را دارند تا به یادگیری سطوح مختلف A1 تا C1 زبان فرانسه اقدام کنید. متقاضیان پس از آشنایی با زبان فرانسه در کالج‌های زبان این کشور این امکان را دارند که هم در دانشگاه‌های رایگان و زبان فرانسه این کشور تحصیل نمایند و هم برای مهاجرت به استان کبک کانادا اقدام نمایند و یا اینکه بدون بازگشت به ایران برای اخذ ویزای کار و اشتغال فرانسه اقدام نمایند.

 • متقاضیانی که از رزومه کاری قوی یا مدرک کاردانی فنی و حرفه‌ای برخوردارند، برای دریافت ویزای کالج زبان فرانسه در اولویت بالاتری قرار می‌گیرند.
 • داشتن تمکن مالی کافی و آشنایی با زبان فرانسه و انگلیسی بدون نیاز به ارائه مدرک مهارت زبان برای مهاجرت به فرانسه از طریق زبان و اخذ ویزای کالج زبان این کشور الزامی می‌باشد.
 • هزینه های یادگیری زبان فرانسه در دانشگاه‌های دولتی این کشور در هر ترم در حدود 800 یورو تا 1800 یورو تخمین زده‌شده است. هزینه‌های دانشگاه‌های خصوصی به مراتب بالاتر می‌باشد.

 

بیشتر بخوانید:

روش‌های مهاجرت

ارزان‌ترین کشورهای دنیا

ما در مجموعه زانکو تمام امور مربوط به مهاجرت را از جمله وقت VIP سفارت کانادا ، پیکاپ ویزا ،ویزای توریستی ، ویزای تحصیلی و .... را برای شما عزیزان انجام می دهیم ، شما می توانید با تماس با شماره ی 02122226480 از مشاوره ما بهرهمند شوید.

پیشنهاد سردبیر زانکو