شما می‌توانید با استفاده از روش‌های مختلفی به لهستان مهاجرت کنید. مهمترین و اصلی‌ترین نکات برای مهاجرت به لهستان را بیان خواهیم کرد. مهاجرت به لهستان مثل سایر کشورها از شش روش انجام می‌گیرد که ما سعی کردیم به طور کامل آن‌ها را توضیح دهیم. در نظر داشته باشید که این راه‌ها اگر به صورت درست صورت گیرند منجر به اخذ اقامت و تابعیت لهستان می‌شوند.

آشنایی با کشور لهستان

 

 • زبان رسمی: لهستانی

محل قرارگیری در اروپا: مرکز اروپا با اوکراین، جمهوری چک، لیتوانی، آلمان، اسلواکی، بلاروس و روسیه همراه است .مرز شمالی آن به ساحل دریای بالتیک منتهی می‌شود.

پایتخت لهستان ورشو است و جمعیت آن 1.7 میلیون نفر تخمین زده شده است.

 •  آب‌وهوای لهستان

لهستان از آب‌وهوای معتدلی برخوردار است. ساکنین لهستان، زمستان‌های نسبتا سرد (از دسامبر تا مارس) و تابستان‌های گرم که از ماه ژوئن تا ماه اوت ادامه دارد، را تجربه کرده‌اند. دمای ماه ژانویه به طور متوسط 1- درجه سانتی‌گراد تا 5- درجه سانتی‌گراد می‌باشد. دمای متوسط ماه ژانویه و اوت از 16.5 درجه سانتی‌گراد تا 19 درجه سانتی‌گراد متغییر می‌باشد. البته ممکن است در بعضی روزها، درجه حرارت 35 درجه سانتی‌گراد را نیز تجربه کنید. کد تلفن کشور لهستان  48+ است.

آشنایی با کشور لهستان

مهاجرت به لهستان

کشور لهستان در سال‌های اخیر به خاطر پیشرفت‌های زیادی که در زمینه‌های اقتصادی و سیاسی تجربه کرده است و هزینه‌های پایین‌تر زندگی نسبت به سایر کشورهای اروپایی، به گزینه مناسبی برای مهاجرت تبدیل شده است. برای متقاضیانی که می‌خواهند به یک کشور اروپایی مهاجرت کنند، با توجه به شرایطی که ذکر کردیم، این کشور یکی از بهترین گزینه‌ها برای مهاجرت است. همچنین مسئله دیگری که به نکات مثبت این کشور اضافه می‌کند این است که کشور لهستان عضو اتحادیه اروپا و همچنین پیمان شنگن و توافق‌نامه بولونیا است. در نتیجه شما با اخذ اقامت دائم کشور لهستان و اخذ ویزای این کشور این امکان را دارید که به تمام کشورهای اتحادیه اروپا سفر کنید، در آن‌ها ساکن شوید و بدون دغدغه‌ای نسبت به کار و تحصیل خود اقدام نمایید..

مهاجرت فرایندی است که برای انجام شدن، نیازمند دقت و دانش فراوان است و اگر تصمیم‌های درستی در راه مهاجرت انجام نگیرد، ممکن است خسارت‌های مالی و روحی زیادی برای متقاضی به وجود بیاورد..

برای کسی که قصد دارد که در کشوری غیر از کشور خودش زندگی نماید، هزینه‌های زندگی مسئله مهمی در انتخاب کشور مورد نظرش به شمار می‌آید. به همین دلیل خرج و مخارج و هزینه زندگی پایین‌تر لهستان نسبت به سایر کشورهای اروپایی و زندگی آسانی که در آن فراهم است، لهستان را گزینه مناسبی برای مهاجرت متقاضیان و علاقمندان به زندگی در کشور خارجی، کرده است.

 

بیشتر بخوانید:

انواع مهاجرت

شرایط مهاجرت به لهستان

به طور کلی مهاجرت تصمیم بزرگ در زندگی هر فرد به شمار می‌آید که الزامی است که شما قبل از تصمیم به انجام آن به شرایط را به طور گسترده بررسی کنید. اقدام به مهاجرت می‌تواند به خاطر دلایل مختلفی مثل امید افراد به یک زندگی انجام گیرد. کشور لهستان این امکان را برای مهاجران آماده نموده است که به محض دریافت ویزای اقامت این کشور بتوانید دقیقا مثل یک شهروند اصیل لهستان از حقوق شهروندی این کشور از جمله اخذ شهروندی اروپا، تحصیل رایگان در مدارس و دانشگاه‌های دولتی این کشور، استفاده از خدمات بهداشتی و اجتماعی به صورت رایگان و… استفاده نمایید.

شما از راه‌های مختلفی می‌توانید به نسبت به مهاجرت به کشور لهستان اقدام کنید. از روش‌های مهاجرت به لهستان می توان به ازدواج با یک شهروند لهستانی، سرمایه‌گذاری، اخذ ویزای کاری و اخذ ویزای تحصیل اشاره نمود. هر کدام از این روش‌ها نیازمند اسناد و مدارک و شرایط خاص خود می‌باشند که در ادامه اطلاعاتی راجب این شرایط در اختیار شما قرار خواهیم داد. بهتر است بدانید در کشور لهستان دو نوع دانشگاه وجود دارد؛ دانشگاه‌های دولتی که تحصیل در آنها رایگان می‌باشد و دانشگاه‌های خصوصی که برای رشته‌های متفاوت هزینه‌های متفاوتی بابت شهریه باید به وسیله متقاضی پرداخت شود.

لهستان به نسبت سایر کشورهای اروپایی هزینه زندگی پایین‌تری دارد که این خبر خوبی برای مهاجران به حساب می‌آید. شما می‌توانید با هزینه‌های پایین در این کشور برای خود نسبت به خریداری ملک اقدام نمایید. نکته دیگری که ارزش توجه کردن دارد این است که میزان مالیات‌ها در کشور لهستان بسیار پایین می‌باشد که برای افرادی که می‌خواهند به صورت کاری به لهستان مهاجرت کنند، بسیار مناسب است.

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به لهستان

اولین مرحله برای اخذ اقامت و پاسپورت لهستان این است که بعد از مهاجرت به این کشور باید به شهرداری شهر محل سکونت خود و اداره پلیس مهاجرت مراجعه نمایید و مدارک زیر را در اختیار مسئولین قرار دهید:

 • تکمیل فرم درخواست اقامت
 • ارائه پاسپورت معتبر همراه با کپی
 • چند قطعه عکس پرسنلی
 • اسناد مربوط به اثبات تمکن مالی شما برای زندگی در کشور لهستان
 • ارائه یک دعوت‌نامه کاری از کارفرمای لهستانی

باید حواستان باشد که برای مهاجرت به لهستان از طریق مهارت کاری یا تخصص علمی باید یک کارفرما در لهستان پیدا کنید که علاقه داشته باشد که شما را جذب کند. در واقع دریافت یک دعوت‌نامه کاری از سوی کارفرما لهستانی از ضروری‌ترین مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای کاری کشور لهستان به حساب می‌آید. شما می‌توانید به صورت خصوصی و شخصی با کارفرمایان ارتباط برقرار کنید و رزومه کاری خود را برای آن‌ها بفرستید یا از موسسات کاریابی واقع در کشور لهستان بهره ببرید.

 

ممکن است نسبت به شهری که در آن زندگی می‌کنید و شعبه‌ای از شهرداری و پلیس مهاجرت که به آن می‌روید، مدارک دیگری نیز از شما بخواهند، اما ضروری‌ترین مدارک، همان مدارکی هست که ابتدا بیان کردیم. در ادامه اگر همچنان می‌خواهید نسبت به اخذ ویزای لهستان اقدام نمایید لازم است که مدارک مورد نیاز و فرم‌های درخواست شده را فراهم نمایید و از سفارت کشور لهستان در کشور مبدا برای خود وقت مصاحبه حضوری درخواست کنید. در زمانی که برای شما مشخص می‌شود باید در سفارت این کشور حاضر شوید و تمام اسناد و مدارک لازم را ارائه نمایید. اگر شما مورد قبول سفارت قرار بگیرید، در حدود 3 هفته بعد نامه‌‌ای از طرف سفارت در اختیارتان قرار گرفته خواهد شد یا با شما تماس گرفته می‌شود که برای عملیات انگشت‌نگاری و کارهای مهم اداری در سفارت حضور پیدا کنید.

 

مهاجرت به لهستان از طریق تحصیل

دانشگاه‌های کشور لهستان از لحاظ علمی در سطح بالایی قرار دارند و نظام آموزشی در لهستان خدماتی عالی و با کیفیتی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. به همین دلیل مهاجرت به لهستان از طریق تحصیل یکی از بهترین روش‌ها برای مهاجرت است. همچنین هزینه‌های تحصیلی به یورو می‌باشد و هر دانشجو برای خورد و خوراک و هزینه خوابگاه و حمل‌ونقل‌اش ماهانه 200 الی 300 یورو نیاز دارد که این هزینه‌ها متناسب با شهری که در آن زندگی می‌کنید و رشته‌ی تحصیلی که انتخاب کردید، متفاوت می‌باشد. برای دانش‌آموزان خارج از اتحادیه اروپا که برای تحصیل در لهستان می‌آیند ممکن است این ماجراجویی برایشان کمی غیرقابل پیش‌بینی و ترسناک باشد اما شرایطی که دولت و نظام آموزشی لهستان برای دانشجویان فراهم کرده است، تمام ترس آن‌ها را از بین خواهد برد و شرایط مناسبی را برای آن‌ها فراهم خواهد کرد. تحصیل در لهستان یعنی اینکه شما را به اتحادیه اروپا دعوت کرده‌اند. محیطی ایده‌آل با بالاترین کیفیت در جوامع جهانی، تقریبا در هیچ منطقه دیگری در جهان نمی‌توانید چنین آینده‌ی امیدوارکننده‌ای برای خود رقم بزنید.

مهاجرت به لهستان از طریق تحصیل

بیشتر بخوانید:

مهاجرت تحصیلی

مدارک لازم برای مهاجرت به لهستان از طریق تحصیل:

اگر قصد دارید که در لهستان تحصیل نمایید، بهتر است با شرایط خاص آن آشنا شوید. مرحله اول و اساسی برای هر دانشجویی که قصد دارد در لهستان نسبت به تحصیل خود اقدام نماید، این است که شما باید حداقل از دبیرستان فارغ‌التحصیل شوید، که شما را قادر می‌سازد تا در یک سطح علمی بالاتر، تحصیلات خود را دنبال کنید. مرحله دوم این است که در طول دوره تحصیل شما، باید اجازه اقامت قانونی در لهستان به شما داده شود.

در نهایت، متناسب با زبان انتخابی شما، باید مدرک گواهی مهارت زبان را کسب کرده و ارائه نمایید. برای تحصیل در لهستان، شما تنها می‌توانید در سطح متوسطه تحصیل نمایید و یک گواهینامه تحصیلی دارید که تاییدیه‌ای است برای آن که اثبات کند که شما واجد شرایط درخواست تحصیل می‌باشید. داشتن گواهینامه‌های بین المللی مانند مدرک لیسانس بین‌المللی یا مدرک لیسانس انگلیسی می تواند راه شما برای تحصیل در مقطع کارشناسی در یک دانشگاه لهستان را برای شما هموارتر کند.

مدارک لازم برای مهاجرت به لهستان از طریق تحصیل:

اگر با این حال، شما فقط یک مدرک تحصیلی از کشور خود دارید، این سند باید به صورت قانونی در یکی از مراکز دیپلماتیک لهستان یا یکی دیگر از موسسات، مورد تایید قرار گیرد. قانون گذاری به این معنی می‌باشد که گواهینامه شما بر اساس قانون کشور صادر شده است. پس از آن، شما بایستی با پیروی از قانون لهستان آن را مورد بررسی قرار دهید. به این فرایند که اعطای شناسایی درجه‌ای از یک موسسه دانشگاهی خارجی انجام می‌گردد، نوسترآیی می‌گویند.

به همین ترتیب، برای پذیرش مطالعات تحصیلات تکمیلی، باید یک دیپلم کارشناسی را از موسسه لهستانی یا معادل آن در خارج از کشور، که در لهستان نیز مورد تایید می‌باشد، دریافت نمایید. شما باید تا پایان دوره اول، دیپلم خارجی خود را در اختیار دانشگاه لهستانی قرار دهید.

 

ویزای دانشجویی برای مهاجرت به لهستان از طریق تحصیل

 

برای مهاجرت به لهستان از طریق تحصیل ضروری‌ترین مرحله این است که ویزای دانشجویی را دریافت کنید. رویه‌های درخواست برای یک ویزای دانشجویی متناسب با کشوری که انتخاب کردید فرق می‌کند. با این حال، برخی از شرایط هستند که رعایت کردن آن‌ها برای تمامی کشورها الزامی است و این موارد را به صورت لیست زیر ذکر کردیم:

 • فرم تکمیل شده از درخواست ویزا
 • نامه رسمی پذیرش به مدرسه در لهستان
 • یک CV کوتاه
 • پاسپورت معتبر
 • بیمه سلامت
 • مدارک مهارت در زبان انتخابی تحصیل
 • تایید تأمین مالی برای تحصیل و زندگی در لهستان
 • گواهینامه‌ها و دیپلم‌های مدارس شما
 • عکس پاسپورت


هزینه تحصیل در لهستان

در دانشگاه‌های دولتی لهستان برای تحصیل به زبان لهستانی نه شهروندان این کشور و نه دانشجویانی که تابعیت کشورهای اتحادیه اروپا (EU) یا حوزه اقتصادی اروپا (EEA) را دارند، متقبل پرداخت شهریه‌ای نمی‌شوند. البته باید حواستان باشد که پرداخت هزینه‌های سایر دوره‌های تحصیلی برای تمامی دانشجویان اجباری است. البته میزان هزینه‌ای که دانشجویان باید برای دوره‌های تحصیلی خود پرداخت کنند متناسب با رشته انتخابی و مقطع تحصیلی متفاوت می‌باشد. به طور متوسط شهریه تحصیل در لهستان در سال 2020 به صورت زیر می‌باشد:

متوسط شهریه سالیانه دوره کارشناسی در لهستان: 500 تا 6000 یورو

متوسط شهریه سالیانه دوره کارشناسی ارشد و دکتری در لهستان: 1000 تا 8000 یورو

سعی کردیم بعضی از ارزان قیمت‌ترین دانشگاه‌های لهستان را در لیست زیر برای شما بیاوریم:

 1. Warsaw University of Technology

 2. University of Agriculture in Krakow

 3. Poznan University of Life Sciences

 4. University of Opole

 

بیشتر بخوانید:

بهترین کشور برای تحصیل در رشته گرافیک

 

مهاجرت به لهستان از طریق سرمایه گذاری

 

یکی دیگر از روش‌های مهاجرت به لهستان، روش مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری است که سرمایه‌گذاری نیز از طریق روش‌هایی همچون خرید ملک در لهستان و کارآفرینی انجام می­‌شود. خرید ملک در لهستان به روشی انجام می‌شود که افراد به ازای هر متر زمین مسکونی در حدود 2000 یورو هزینه می‌کنند. مهاجرین خارجی برای سرمایه‌گذاری از طریق خرید ملک ملزم هستند که حداقل با سرمایه‌ای معادل 200.000 یورو نسبت به خریداری ملکی اقدام کنند. خرید ملک در لهستان نسبت به دیگر کشورهای اروپایی بسیار ارزان‌تر می‌باشد و این دلیل بسیاری از افراد را ایجاب کرده است که از این طریق برای سرمایه‌گذاری خود اقدام کنند.

مهاجرت به لهستان از طریق سرمایه گذاری

سرمایه‌گذاری در لهستان به علت مالیات کم و مقرون به صرفه محل مناسب تری در مقایسه با سایر کشورهای اتحادیه ی اروپا به شمار می‌آید و چون کشور لهستان از نظر مالی کشور ثروتمندی می‌باشد و جز کشورهای پیشرفته محسوب می‌شود و بعد از خارج شدن انگلیس از اتحادیه‌ی اروپا، به دنبال آن است که جای انگلیس را در زمینه‌ی تجارت و سرمایه‌گذاری را بگیرد، سرمایه‌گذاران زیادی را برای سرمایه‌گذاری به این کشور کشانده است.

کشور لهستان در برابر بحران اقتصادی و تورم شرایط بهتری در مقایسه با بقیه کشورهای حوزه اروپا در اخیتار دارد و ضمناً دولت لهستان به اشخاصی که به سرمایه گذاری در لهستان اقدام کرده‌اند، سود بالایی در اختیارشان می‌گذارد. به همین دلیل سرمایه‌گذاری در لهستان و خود کشور لهستان امروزه یکی از قطب‌های اقتصادی اروپا مبدل گردیده‌است.

اخذ اقامت لهستان از طریق ازدواج

یکی از راه‌های مهاجرت به کشور لهستان که در کمترین زمان ممکن باعث می‌شود تا فرد اقامت و تابعیت لهستان را دریافت کند، ازدواج می‌باشد. افرادی که با اتباع لهستانی ازدواج می‌کنند پس از گذشت مدت زمان 3 ماه این امکان را دارند که نسبت به اقامت دائم خود اقدام کرده و پس از 3 سال زندگی مشترک با اتباع لهستانی تابعیت این کشور را به دست آورند. اتباع خارجی برای اینکه اقامت و تابعیت لهستان را دریافت کنند، ملزمند که مراحل ثبت ازدواجشان را در این کشور انجام دهند. ثبت ازدواج در لهستان معمولاً در دفاتر ثبت اسناد رسمی و یا اماکن مقدس مانند کلیساها انجام می‌شود.

اخذ اقامت لهستان از طریق ازدواج

مهاجرت به لهستان از طریق کار

 

هر سال بیشتر و بیشتر مهاجران به دنبال آن هستند که یک شغل و حرفه در لهستان برای خود اتخاذ کنند. نرخ بیکاری پایین در این کشور، حقوق مناسب و هزینه کم زندگی از دلایل علاقه متقاضیان از دریافت ویزای کار لهستان به شمار می‌آید. با این حال، به دست آوردن مجوز کار لازم برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا پروسه سخت و دشواری است. چند راه مختلف برای اخذ کردن مجوز کار وجود دارد و علاوه بر این، راه‌های دیگری نیز وجود دارد که با استفاده از آن‌ها امکان این را دارید نسبت به کار قانونی در لهستان اقدام نمایید.

بررسی راه‌های مهاجرت به کشور لهستان

اگر با یک شخص ملیت لهستانی ازدواج نمایید می‌توانید با رعایت ضوابط و ثبت رسمی ازدواج خود و همچنین تکمیل درخواست اقامت و تحویل آن به مقامات مربوطه در لهستان ویزای اقامت خود را دریافت کنید. مسئله‌ای که در استفاده از این پروسه باید از آن آگاه باشید این است که شما این امکان را دارید که پس از گذشت حداقل 3 سال از ازدواج خود با شخصی که ملیت لهستانی دارد برای اقامت دائم درخواست دهید و پس از گذشت چند ماه با صرف هزینه اندک اقامت دائم این کشور برای شما به ارمغان خواهد آمد.

 

بیشتر بخوانید:

روش مهاجرت

مهاجرت به لیتوانی

مهاجرت به پرتغال

ما در مجموعه زانکو تمام امور مربوط به مهاجرت را از جمله وقت VIP سفارت کانادا‌، پیکاپ ویزا، ویزای توریستی، ویزای تحصیلی و .... را برای شما عزیزان انجام می‌دهیم، شما می‌توانید با تماس با شماره 02122226480 از مشاوره ما بهره‌مند شوید.

پیشنهاد سردبیر زانکو