در جنوب غربی قاره اروپا کشور پرتغال قرار گرفته است و کشور پرتغال از یک سمت با اسپانیا و از سمتی دیگر با اقیانوس اطلس، مرز آبی دارد. جمعیت کشور پرتغال حدود ۱۱ میلیون می‌باشد و زبان رسمی مردم، زبان پرتغالی است. دین رایج این کشور مسیحیت است و واحد پول پرتغال یورو می‌باشد. کشور پرتغال به علت داشتن سوابق تاریخی بسیار و داشتن پادشاهی بزرگ، یکی از کشورهای سطح بالای اروپا می باشند، نظام حقوقی این کشور civil law می‌باشد و جز نظام های رومی-ژرمنی است. روش‌های مهاجرت به پرتغال در ادامه معرفی خواهد شد.

مهاجرت به پرتغال

اگر می‌خواهید زندگی آرام پس از بازنشستگی‌تان داشته باشید و یا قصد سرمایه‌گذاری امن و پر سودی دارید، مهاجرت به پرتغال می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برایتان باشد که هر متقاضی را به خودش جذب کند. آرامش و امنیت، دو مزیت بزرگ مهاجرت به پرتغال محسوب می‌شود که مانند دو بال، پرواز در اوج خوشبختی را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

در پایین ‌ترین قسمت جنوب غربی قاره‌ اروپا، کشور کوچک و زیبای پرتغال دیده‌ می‌شود که با جاذبه‌های طبیعی چشم‌گیرش در جوار شبه جزیره‌ ایبری هر ساله توجه علاقمندان زیادی را درگیر خود می‌نماید. کشور پرتغال هم آب‌و‌هوای مناسبی دارد و هم جزو کشورهای حوزه شینگن می‌باشد. بنابراین جذابیت بسیاری برای مهاجرین هم فراهم می‌کند.

این کشور که هم در زمره کشور‌های پیشرفته به شمار می‌آید و هم جاذبه‌های طبیعی بسیار زیبایی دارد، در سال‌های اخیر اقتصادش پیشرفت کم‌نظیری داشته است. بنابراین بسیاری از افرادی که قصد مهاجرت از کشورشان را دارند، حتما لازم است که مهاجرت به پرتغال جزو گزینه‌هایشان باشد.

در ادامه این مطلب سعی خواهیم کرد که شما را بیشتر با این بحث آشنا کنیم.

مهاجرت به پرتغال

دریافت اقامت پرتغال از طریق کار

در مهاجرت کاری به پرتغال، باید بیان داشت که طبق قانون اتحادیه اروپا هر کارفرمایی که قصد استخدام نیرویی را دارد در مرحله اول باید طرح توجیه اقتصادی قوی تهیه کند و از این روش، آن شخص اجازه دارد که کارمند و کارگرانی تا سقف تعداد مشخصی استخدام کند. روش استخدام به این صورت است که فرد باید برای آن شغل به مدت ۳ ماه در پرتغال آگهی بزند و بعد از گذشت ۳ ماه در اتحادیه اروپا آگهی کند و بعد برای استخدام شخص مورد نظر با ذکر دلایل و علت رد اشخاص دیگر در صورت اعلام آمادگی آنها دعوت‌نامه همکاری را برای شخص مورد نظر خود ارسال کند و مدارک آن را در اختیار دولت پرتغال نماید.

علاوه بر این ها کارفرما حتما باید حمایت کامل خود را از فرد اعلام نماید و شرایط اقامتی وی را آماده کرده باشند. در هر دو حالت، متقاضی اجازه بردن همراه تا مدت معینی که وضعیتش مشخص نشده باشد را ندارد. داشتن دانش زبان انگلیسی یا پرتغالی برای کار کردن در این کشور می‌تواند برای متقاضی مفید باشد. شخص بعد پرداخت ۳ تا ۴ سال مالیات و بیمه می‌تواند نسبت به درخواست اقامت دائم خود اقدام کند. معمولا این مرحله برای بعد از زمانی که مدرک شخص از دانشگاه‌های آن کشور دریافت شده‌است، گذرانده‌ ‌می‌شود، زیرا که تا قبل از آن شانس کاریابی بسیار ناچیز می‌باشد.

دریافت اقامت پرتغال از طریق کار

مدارک لازم جهت اخذ ویزای کار پرتغال

جهت کار کردن و اخذ ویزای کار پرتغال مدارکی مورد نیاز است که باید به صورت اصل یا نسخه رسمی مورد تایید قرار گرفته باشند. همچنین در صورت نیاز به ترجمه، ترجمه باید به صورت رسمی و معتبر انجام شود. مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزای کار پرتغال در لیست زیر بیان شده‌است.

 • فرم پر شده درخواست ویزا
 • اصل پاسپورت و نسخه‌های ویزاهای قبلی در صورت وجود با حداقل شش ماه اعتبار و حداقل دو برگه خالی در پاسپورت
 • فتوکپی پاسپورت
 • شناسنامه
 • ارایه گواهی ازدواج در صورت تاهل
 • جزئیات رزرو پرواز. البته همراه داشتن این مورد همیشه الزامی نمی‌باشد
 • بیمه نامه پزشکی با پوشش کل منطقه شینگن که شامل هزینه‌های تا 30،000 یورو است.
 • دو قطعه عکس پاسپورتی
 • اعلامیه بانک و ارایه پرینت حساب بانکی و نامه تمکن مربوط به شش ماه گذشته
 • یک آدرس معتبر یا اجاره‌نامه برای اثبات محل اقامت در پرتغال
 • یک نسخه از قرارداد کاری از طرف کارفرما به صورت واقعی یا وعده کار در پرتغال
 • رزومه کاری

آشنایی با ویزای پیشنهاد شغلی پرتغال

برای کار در پرتغال، باید به شما پیشنهاد شغلی داده شده باشد که به آن Job Offer نیز گفته‌ ‌می‌شود. برای دریافت این پیشنهاد شغلی، کارفرمای پرتغالی باید برای شما نامه پیشنهاد کار ارسال کند. اما برای او محدودیت‌هایی وجود دارد. ابتدا باید نسبت به انتشار آگهی خود در کشور پرتغال اقدام نماید و در صورتی که از میان شهروندان پرتغالی و شهروندان کشو های عضو اتحادیه اروپا، نتوانست نیروی مورد نظر خود را پیدا نماید، این اجازه را دارد که برای افراد خارجی ارسال نماید. رسیدن به چنین ویزایی برای ما ایرانی ها کمی دشوار می‌باشد.

آشنایی با ویزای پیشنهاد شغلی پرتغال

آشنایی با ویزای جست‌وجوی کار پرتغال

روش دیگر برای اخذ ویزای کار در کشور پرتغال، روش اخذ ویزای جست‌وجوی کار پرتغال یا همان Job Seeker است. با این ویزا این امکان برای شما فراهم می‌شود که به مدت شش ماه در خاک پرتغال حضور پیدا کنید و سعی کنید در این کشور کار پیدا کنید. اما متاسفانه باید این مطلب را نیز ذکر کنیم که پرتغال برای ایرانی‌ها چنین ویزایی صادر نمی‌کند. بنابراین اگر تابعیت کشوری غیر از ایران را دارید، شاید بتوانید از این روش بهره ببرید.

 

بیشتر بخوانید:

روش‌های مهاجرت

مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل

اخذ ویزای تحصیلی و مهاجرت به کشور پرتغال را یکی از آسان‌ترین و امن‌ترین روش‌های مهاجرت به این کشور به شمار می‌آید. با داشتن شرایط تحصیل در پرتغال این امکان برای شما فراهم می‌شود که از امکانات عالی آموزشی و البته با هزینه‌های کم در معروف‌ترین دانشگاه‌ها و برترین آن‌ها در پرتغال نسبت به تحصیل خود اقدام نمایید. این کشور در تمامی رشته‌ها و حوزه‌ها مانند علوم مهندسی، علوم تجربی و علوم انسانی از سراسر جهان دانشجو دریافت می‌کند و توانسته است محیط امن و مناسبی برای دانشجو‌های بین المللی به وجود بیاورد.

تحصیل در این کشور به زبان انگلیسی می‌باشد و اجباری نیست که حتما شما با زبان پرتغالی آشنا باشد. در ضمن شما حتی این امکان را دارید که برای گذراندن دوران دبیرستان خود نیز به پرتغال مهاجرت نمایید. در یک بعضی شرایط خاص، این امکان برای دانشجوهای بین‌المللی وجود دارد که بورس تحصیلی از سوی دانشگاه پرتغالی خود دریافت نمایند و با این شرایط هزینه‌های تحصیل آن‌ها به میزان چشم‌گیری کاهش می‌یابد.

مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل

تحصیل در پرتغال و شرایط عمومی

اکثر کشورهای اروپای غربی از سطح علمی بسیار بالایی برخوردار می‌باشند و برای دانشجویان این امکان فراهم می‌شود که بعد از تحصیل خود بتوانند وارد بازار کار شوند و فعالیت کاری خود را آغاز کنند و پس از طی مراحل قانونی بتوانند اقامت دائم و تابعیت خود را تهیه کنند. مدارک تحصیلی دانشگاه های پرتغال امروزه از اعتبار خوبی در سطح جهانی برخوردار می باشد. از آنجا که از زمان‌های گذشته تحصیلات عالیه در پرتغال مخصوص افراد خاص و از طبقه بالاتر بوده است، پرتغال پایین‌ترین نرخ آموزش را از آن خود کرده بود. البته از سال ۱۹۶۰ میلادی درصد بیشتری از مردم توانستند در مقاطع مختلف به تحصیلات خود ادامه دهند و بعد از آن راه ورود خود به دانشگاه‌ها را پیدا کنند.

از سال ۲۰۰۰ مطابق با کنوانسیون بولونیا جهت افزایش سطح تحصیلات این قانون تنظیم شد که دانش‌آموزان و دانشجویان بین‌المللی بیشتری برای تحصیل در پرتغال جذب شوند. آموزش عالی در پرتغال به سه دسته دانشگاه های پلی تکنیک، دانشگاه‌های دولتی و خصوصی تقسیم‌بندی می‌شوند. دانشگاه‌های پلی تکنیک در دوره‌های عملی در زمینه‌های مختلفی چون مهندسی، پرستاری و معلمی وجود دارد. باید این مسئله نیز ذکر شود که تحصیل در دانشگاه‌های پلی تکنیک به دلیل جذب راحت‌تر به بازار کار محبوبیت بیشتری دارد.

البته باید حواستان باشد که موسسات آموزش دولتی و خصوصی تحت نظر وزارت آموزش پرتغال قرار دارند. ۱۴ دانشگاه دولتی و یک دانشگاه کاتولیک، همچنین ۱۵ دانشگاه پلی تکنیک در پرتغال وجود دارد.

هزینه تحصیل در پرتغال

بدیهی است که تحصیل در پرتغال در دانشگاه‌های دولتی ارزان‌تر از تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی در این کشور است. اما برخی از دانشگاه‌های خصوصی بر اساس ارزیابی نمرات و شرایط دانش‌آموزان و دانشجویان تخفیفاتی تا بیش از ۵۰ درصد برای دانشجویان خود فراهم می‌کنند. یکی از مطالبی که ارزش گفته شدن دارد این است که اگر می‌خواهید در دانشگاه‌های خصوصی نسبت به تحصیل خود اقدام کنید موظفید که هزینه‌های تحصیل را سالیانه پرداخت کنید.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد: 950 تا 1.250 یورو در سال

هزینه تحصیل در مقطع دکترا: 2.500 یورو تا 3000 یورو در سال

هزینه تحصیل در دانشگاه‌هایی با رده‌ی پایین‌تر: کمتر از 700 یورو در سال

به طور کل می‌توان به این موضوع اشاره کرد که هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی پرتغال از سه هزار یورو تا چهار هزار یورو متناسب با مقطع تحصیلی متفاوت است. هزینه ثبت‌نام برای هر دانشجو بین ۲۵ تا ۳۵ یورو است که دانشجویان باید در زمان ثبت‌نام نسبت به پرداخت آن اقدام نمایند.

هزینه تحصیل در پرتغال

مهاجرت به پرتغال از طریق سرمایه‌گذاری

دولت پرتغال برنامه مهاجرتی سرمایه‌گذاری را برای آن دسته از افرادی از سرمایه‌ مناسبی برخوردار می‌باشد و می‌خواهند نسبت به اقامت پرتغال اقدام نمایند، فراهم کرده است. به همین دلیل روش‌های مختلفی هم برای سرمایه‌گذاری پیش روی شما قرار گرفته است. این روش ها شامل موارد است:

 سرمایه‌گذاری از طریق ثبت شرکت

سرمایه‌گذاری از طریق شروع یک کسب‌و‌کار  

سرمایه‌گذاری با استفاده از خریدن ملک یا سهام

سرمایه‌گذاری در بخش‌های دولتی و میراث فرهنگی کشور پرتغال

مهاجرت به پرتغال از طریق خود حمایتی یا تمکن مالی

از آنجایی که اخذ ویزا با استفاده از این روش لازم نیست که سرمایه‌گذاری‌ای انجام دهید، برای خیلی از افراد روشی ایده آل به حساب می‌آيد. تنها نیاز است که سرمایه مالی مشخصی را به دولت پرتغال تحویل دهید و آن را در حساب بانکی خود برای مدت مشخصی ذخیره کنید. بعد از آن شما به راحتی می‌توانید که نسبت به اخذ ویزای پرتغال برای خود و خانواده‌تان (همراه با فرزندان زیر 22 سال) اقدام نمایید. 

خود حمایتی یک روش اقامتی در پرتغال می‌باشد که بدون نیاز به سرمایه‌گذاری قابل انجام شدن است. در این روش اقامتی شما باید مدارکی را در اختیار دولت پرتغال قرار دهید که این موضوع را ثابت کند که  شما از تمکن مالی مناسب برای تامین هزینه‌های زندگی خود و اعضای خانواده در زمان اقامت در پرتغال برخوردار می‌باشید. تفاوت شگفت انگیز این روش مهاجرتی در پرتغال با سایر کشورهایی که از این طریق اقامت می‌دهند، این است که در پرتغال شما می‌توانید کار و شغلی را نیز راه بیاندازید. در حالی که در کشورهای دیگری همچون فرانسه، یونان و اتریش در روش خود حمایتی، اجازه کار نخواهید داشت.

تمکن مالی برای متقاضی اصلی مبلغ 9،000 یورو، برای همسر 4،500 یورو و برای هر فرزند 3،000 یورو است. فرزندان تا سن 22 سالگی می‌توانند به عنوان همراه والدین اقدام کنند.

مهاجرت به پرتغال از طریق خود حمایتی یا تمکن مالی


مهاجرت به پرتغال از طریق ازدواج

روش مهاجرتی ازدواج با تبعه یک کشور، مثلا ازدواج با تبعه کشور پرتغال یکی از روش‌های مهاجرتی است که در بعضی مواقع متقاضیان از آن استفاده می‌نمایند. معمولا در تمامی کشورها با ازدواج، تابعیت مرد به زن داده می‌شود و زن تابعیت مضاعف بر کشور خود دریافت می‌کند. البته در بعضی از کشورها، تابعیت از زن به مرد اعطا می‌گردد، اما شرطی است، یعنی آن که فرد باید برای همسر خود پشتوانه مالی و قدرت حمایت ارائه کند. از مواردی که در این موضوع بهتر است بیان شود، ازدواج در پرتغال این چنین است، که بر طبق یک قانون عمومی شخصی که فرد در پرتغال با وی ازدواج نموده است، باید هزینه‌های یک سال زندگی وی را در حسابی تامین کند و همچنین شخص موظف است که این ازدواج رسمی و سپس ثبت شود و همزمان برای انجام دادن این مسئله تمامی فرم‌ها و تاییدیه‌ها تکمیل شوند تا در حدود یکسال تمامی مراحل گذرانده شود تا همسر به صورت قانونی مهاجرت نماید. در کشور مقصد هم یکسری قوانین وجود دارد که شخص با رعایت آن بعد از حداقل ۳ سال می‌تواند نسبت به درخواست اقامت دائم خود اقدام کند.

این راه از مهاجرت به پرتغال به هیچ وجه راه مناسبی نیست، چرا که در مواردی مشاهده شده است که افرادی با گرفتن مبلغی اقدام به ازدواج با شخص می‌کنند، یا موسساتی با عنوان کردن این موضوع سعی می‌کنند متقاضیان را گمراه کنند. این روش کاملا حقوقی است و باید تمامی قوانین ازدواج در کشورهای هر دو طرف به طور قانونی انجام شود. لیکن از این آثار می‌توان جهت دریافت گذرنامه کشور متبوع همسر به عنوان دلیل استفاده نمود.

معمولا هم این گونه است که در کنسولگری پرتغال باید سوالات زیادی را پاسخ دهید تا مشخص شود این ازدواج صوری نیست. همچنین شما موظفید که از تمکن مالی خوبی هم برخوردار باشید و به طور نسبتا گسترده‌ای با زبان پرتغالی یا زبان انگلیسی آشنا باشید. شغل و میزان درآمد و داشتن مکانی برای زندگی با همسرتان نیز اهمیت ویژه‌ای برای اداره مهاجرت پرتغال به شمار می‌آید.

مهاجرت به پرتغال از طریق ازدواج

مهاجرت به پرتغال از طریق تولد

شرایط اخذ اقامت پرتغال از طریق تولد به صورت زیر است و برای مهاجرت به پرتغال باید شرایط زیر را داشته‌باشید.

متقاضیانی که در خارج از کشور متولد می‌شوند و والدین آن‌ها پرتغالی است، امکان این را دارند که به راحتی ملیت پرتغال را اخذ کنند.

درخواست باید به نزدیک‌ترین سفارت پرتغال در کشور موردنظر ارسال شود و برای اداره مهاجرت پرتغال در لیسبون فرستاده شود.

مهلت ارسال درخواست از تولد تا 14 سالگی فرزند می‌باشد.

والدین باید نسبت به اثبات تابعیت پرتغالی خود اقدام نمایند.

فرزندان متولد شده در خاک پرتغال و از والدین پرتغالی تابعیت پرتغال را به دست می‌آورد.

مهاجرت به پرتغال از طریق تولد

هزینه‌های زندگی در پرتغال

هزینه‌های زندگی در پرتغال مقوله‌ای مهم برای مهاجرت و یا مسافرت به کشور پرتغال می‌باشد. کشور پرتغال به دلیل برخوردار بودن از جذابیت‌های جغرافیایی و همچنین آب‌وهوای گرم و معتدل توجه توریست‌ها و بسیاری از افراد برای مهاجرت و زندگی به خود جلب کرده‌است.

به طور کلی هزینه‌های زندگی در پرتغال در مقایسه با بسیاری از کشورهای اروپایی بسیار ارزان‌تر می‌باشد. هزینه‌های زندگی در پرتغال، هزینه اجاره یا خرید آپارتمان، هزینه‌های انرژی مصرفی، هزینه خوراک و پوشاک، هزینه حمل‌ونقل و در آخر هزینه‌های پزشکی و درمانی را شامل می‌شود.

بدیهی است که هزینه‌های زندگی در پرتغال در بسیاری از موارد در شهرهای بزرگ بالاتر از سایر شهرها است. اما در کل به طور مثال یک فرد که کار ثابت و حقوق متوسط داشته باشد می تواند از پس هزینه‌های زندگی در پرتغال بر آمده و زندگی خوب و مناسبی را تجربه کند.

قیمت یک پرس غذا در رستوران: 5.50 تا 10 یورو

قیمت هر یک کیلو برنج: 0.68 تا 1.10 یورو

قیمت هر یک کیلو سینه مرغ: 4 تا 7 یورو

قیمت هر یک کیلو پرتقال: 0.8 تا 1.5 یورو

قیمت بلیط مترو: 1.25 تا 1.85 یورو

قیمت هر لیتر بنزین: 1.40 تا 1.60 یورو

قیمت اجاره ماهانه یک منزل یک خوابه در مرکز شهر: 35.000 تا 90.000 یورو

اگر از هر کدام از روش‌هایی که در این مقاله به آن اشاره کردیم استفاده کنید، در نهایت می‌توانید ویزای طلایی پرتغال را اخذ کنید. ویزای طلایی پرتغال یک ویزای یک ساله می‌باشد که اگر سرمایه‌گذاری شما بعد از گذشت یک سال همچنان ادامه داشته باشد، می توانید آن را برای دو سال دیگر تمدید نمایید. این کار را یک بار دیگر هم می‌توانید انجام دهید، در نهایت بعد از گذشت پنج سال، به جای تمدید ویزا، باید برای اخذ تابعیت پرتغال درخواست دهید.

بنابراین شما با روش‌های سرمایه گذاری مختلفی که در بالا بیان کردیم، علاوه بر این که امکان این را دارید که به کشور پرتغال مهاجرت نمایید، بلکه به راحتی تابعیت این کشور را نیز اخذ می‌کید. اما بدیهی است که برای استفاده از این روش باید از تمکن مالی خوبی برخوردار باشید.

هزینه‌های زندگی در پرتغال

پاسخ به سوالات متداول در رابطه با مهاجرت به پرتغال

برای مهاجرت به پرتغال از کجا شروع کنم؟

اولین گام برای مهاجرت به پرتغال آشنا شدن با روش‌های مهاجرت به این کشور و انتخاب بهترین گزینه می‌باشد. سپس باید شرایط و مدارک مهاجرت را بر اساس روش انتخاب شده آماده کنید.

بهترین راه برای مهاجرت به پرتغال کدام است؟

مسلماً شرایط شخصی شما در انتخاب بهترین روش مهاجرت به پرتغال بسیار تاثیرگذار می‌باشد. اما به طور کلی ویزای کار پرتغال، تحصیل در دانشگاه‌های پرتغال و سرمایه گذاری و خرید ملک در پرتغال از بهترین راه‌های مهاجرت به پرتغال به شمار می‌آیند.

کم هزین‌ ترین روش برای مهاجرت به پرتغال چیست؟

روش‌های کاری مثل دریافت پیشنهاد کار از کم هزینه‌ترین روش‌های مهاجرت به پرتغال است. تحصیل در پرتغال نیز دومین روش کم هزینه می‌باشد.

آیا برای مهاجرت به پرتغال باید حتما از طریق وکیل اقدام نماییم؟

خیر. این امکان برای شما فراهم شده است که با صرف وقت، با قوانین مهاجرت به پرتغال به طور کامل آشنا شوید. اما مسلماً وکیل می‌تواند با سرعت بیشتری کار شما را انجام دهد و تجربیات خود را در اختیار شما قرار دهد.

 

بیشتر بخوانید:

امن‌ترین کشورهای دنیا در 2020

بهترین شغل‌های دنیا

گردشگری اروپا

 

ما در مجموعه زانکو تمام امور مربوط به مهاجرت را از جمله وقت VIP سفارت کانادا، پیکاپ ویزا، ویزای توریستی، ویزای تحصیلی و .... را برای شما عزیزان انجام می‌دهیم، شما می‌توانید با تماس با شماره 02122226480 از مشاوره ما بهره‌مند شوید.

پیشنهاد سردبیر زانکو