ایتالیا کشوری زیبا و تاریخیست که وضع اقتصادی نسبتا خوبی دارد. این کشور همچنین تعداد قابل توجهی دانشگاه و مراکز آموزشی قوی را در خود جای داده است. در سال‌های اخیر، دانشجویان ایرانی مهاجرت به ایتالیا را جزو ترجیحات خود قرار داده‌اند. در این مقاله می‌خواهیم بدانیم مهاجرت تحصیلی به ایتالیا چه الزامات و مراحلی دارد.

تحصیل در ایتالیا

ایتالیا از لحاظ دانشگاهی جایگاه خوبی دارد. در واقع بهترین دانشگاه‌های ایتالیا، در فهرست 200 دانشگاه برتر جهان از دید QS جای گرفته‌اند. همچنین از لحاظ اعطای بورسیه و حمایت از مهاجران دانشجو، دولت ایتالیا توانایی و اهتمام خوبی به خرج داده است. همه‌ی این‌ها باعث شده تا این کشور، به عنوان یک گزینه‌ی مطلوب برای کسانی که قصد مهاجرت تحصیلی دارند، به‌خصوص در ایران، مطرح گردد.

مقطع کارشناسی

تحصیل در ایتالیا

برای مهاجرت تحصیلی در این مقطع به ایتالیا نیاز است تا مدارک مربوط به سوابق تحصیلی خود را ارائه کنید. دانشگاه‌های ایتالیا در سال‌های اخیر و با روی آوردن دانشجو‌های بین‌المللی به این کشور، اقدام به افزایش آموزش به زبان انگلیسی کرده‌اند. در هر حال، بلد بودن زبان ایتالیایی به زندگی و راحتی شما در ایتالیا کمک شایانی خواهد کرد. دانشجویان کارشناسی همچنین امکان انجام کار دانشجویی دارند. در آمد این کار، به ازای هر ساعت هشت تا ده یورو می‌باشد.
یکی از گزینه‌هایی که پیش روی متقاضیان این مقطع می‌باشد، شرکت در دوره‌های آموزش زبان ایتالیایی سفارت این کشور در ایران است. در این دوره سه کتاب اکسپرسد به شما تدریس خواهد بود و در پایان آن با کسب حداقل 90 از 100 نمره، صلاحیت شما جهت دریافت ویزای تحصیلی تایید می‌گردد.

مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل ارشد در ایتالیا

شرایط این مقطع، به مراتب از کارشناسی بهتر است. زیرا برای متقاضیان این مقطع، فاند در نظر گرفته شده و بورسیه‌ی دولت می‌شوند. این یعنی به‌صورت سالانه، مبلغی برای گذران زندگی در ایتالیا به آن‌ها تعلق می‌گیرد. دانشجویان ارشد همچنین امکان 20 ساعت کار هفتگی و دریافت هشت تا ده یورو به ازای هر ساعت می‌باشند.

مقطع دکترا

تحصیل دکترا ایتالیا

بیشتر ویژگی‌های این مقطع در ایتالیا، شبیه ویژگی‌های آن در ایران است. مثلا 4 سال طول می‌کشد و در پایان نیاز است از طرح تحقیقاتی خود دفاع کنید. دانشجویان این مقطع می‌توانند 30 ساعت در هفته کار کنند و تعرفه‌ی آن‌ها برای هر ساعت همان هشت تا ده یورو می‌باشد. همچنین حمایت مالی و بورسیه برای این مقطع، نسبت به مقاطع قبلی بهتر است.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید از مشاوره رایگان زانکو بهره مند شوید.

 

بیشتر بخوانید:

تحصیل در ارمنستان

 

پیشنهاد سردبیر زانکو