مهاجرت معلولین

شاید تصور شود که افراد دارای معلولیت فرصت‌های کمتری برای استفاده از زندگی در اختیارشان می‌باشد. این باور، باوری کاملا اشتباه به حساب می‌آید. اگرچه در کشور ما به دلیل نبود زیرساخت و مشکلات اقتصادی و اجتماعی کمتر فرصت‌های کمتری در برای معلولین فراهم شده‌است اما کشورهای پیشرفته دنیا برای تمامی افراد با هر محدودیت، فرصت‌های زیادی برای رشد برای معلولین تامین می‌کنند. در این مقاله می‌خواهیم به همین موضوع بپردازیم و شما را با بهترین کشورهای اروپایی برای مهاجرت معلولین آشنا کنیم.

مهاجرت معلولین

ممکن است تصور شود که اشخاص دارای معلولیت فرصت‌های کمتری برای بهره‌مندی از زندگی در اختیار دارند. این باور کاملاً غلط می‌باشد. با این که در کشور ما به علت عدم وجود زیرساخت و مشکلات اقتصادی و اجتماعی، کمتر به معلولین فرصتی برای فعالیت داده می‌شود اما کشور‌های پیشرفته جهان برای تمامی اشخاص با هر محدودیت، فرصت‌های زیادی برای رشد دارند. در این مقاله می‌خواهیم به همین موضوع بپردازیم و بهترین کشورهای دنیا برای مهاجرت معلولین را معرفی نماییم.

مهاجرت معلولین

کدام قاره‌ها و کشورها برای زندگی معلولین مناسب است؟

در کشورهای توسعه‌ ‌یافته مدل فکری و باور مردم و دولت‌ ‌مردان این است که همه اشخاص باید از فرصت‌های برابر برای زندگی بهره‌ ببرند. از سوی دیگر قوانین اجتماعی نیز کمتر اجازه ایجاد تبعیض را میان معلولین و دیگر اشخاص جامعه می‌دهد. کشورها و دولت‌های اروپایی روش‌های مختلفی را برای جذب بهترین نیروهای انسانی و منابع مالی در نظر دارند. طبیعتاً همه اشخاص ازجمله معلولین استعدادهای زیادی دارند که در صورت شکوفایی می‌تواند باعث بهره‌مندی کشورهای میزبان نیز باشد. از سوی دیگر حقوق اجتماعی مناسب، خدمات درمانی و مراقبتی نیز سبب شده که این کشورها بهترین گزینه برای مهاجرت معلولین باشند. پس ‌ازاین مقدمه نسبتاً طولانی به سراغ معرفی بهترین کشورهای اروپایی و آمریکایی برای مهاجرت معلولین می‌رویم.

حمایت از معلولین در آلمان

در کشور آلمان قوانین زیادی برای این اشخاص وجود دارد و معلولیت یک وضعیت دائمی به شمار می‌رود که به محدود شدن توانایی‌های جسمی و ذهنی می‌انجامد. اگر در این کشور شما دارای معلولیت باشید کارت مخصوصی دریافت خواهید کرد که روی آن درجه معلولیت شما عنوان شده است و با توجه به امکانات مورد نیاز و کارت مورد نظر می‌توانید از امکانات عمومی و مختص معلولین استفاده نمایید.

همچنین سیستم ادارات دولتی آلمان به گونه‌ای فعالیت می‌کنند که هر شخص با توجه به منطقه و مکان زندگی‌اش می‌تواند از امکانات مورد نیاز بر اساس درجه معلولیت خود بهره‌مند شود.

حمایت از معلولین در آلمان

بیشتر بخوانید:

دانشگاه‌های آلمان

معلولین فنلاند

طبق قوانینی که در فنلاند تصویب‌ گردیده است هیچ شخصی به علت داشتن معلولیت مورد تبعیض قرار نمی‌گیرد. همچنین فرد معلول حق زندگی طبیعی مثل بقیه افراد جامعه را دارد مثلاً شاغل باشد، تحصیل کند و خانواده تشکیل دهد، چرا که فنلاند متعهد به رعایت معاهده حقوق معلولین سازمان ملل است. همچنین در کشور فنلاند اگر معلولی به علت معلولیت یا بیماری خود قادر به انجام کار‌های روزمره خود نباشد شهرداری‌ها موظف هستند که مشکلات روزمره این اشخاص را حل نمایند.

در کشور فنلاند چندین سازمان وجود دارد که با هدفی مبتنی بر بهبود جایگاه اشخاص معلول در کشور فعالیت می‌نمایند. از طریق سازمان‌های موردنظر می‌توانید برای درخواست و نحوه چگونگی خدمت‌ رسانی کمک و مشاوره بگیرید.

شخص معلول ممکن است به علت معلولیت یا بیماری خود برای مدیریت کار‌های روزمره زندگی اش مشکلاتی داشته باشد. شهرداری‌ها موظف به ارائه خدمات مورد نیاز اشخاص ناتوان هستند. به عنوان نمونه می‌توان به خدمات حمل و نقل و همراه اشاره نمود. چنانچه مجوز اقامت دارید و محل اقامتتان در فنلاند مشخص است، این حق را دارید که از خدمات معلولین شهرداری تان بهره‌‌مند گردید. برای کسب آگاهی‌های بیشتر در مورد خدمات ارائه شده به معلولین و نحوه تقاضای این خدمات، به سایت InfoFinland  مراجعه فرمایید.

معلولین فنلاند

انجمن‌های معلولین

در فنلاند چندین سازمان وجود دارد که با هدف بهبود جایگاه معلولین در جامعه فعالیت می‌نمایند. از طریق این سازمان‌ها می‌توانید برای مثال در مورد نحوه درخواست خدمات، مشاوره و کمک دریافت کنید. این سازمان‌ها همچنین برای اشخاصی از رده‌های سنی مختلف، فعالیت‌های اوقات فراغت و امکان مشارکت در شبکه‌های حمایتی (حمایت افراد با وضعیت مشابه) را فراهم می‌نمایند. مشخصات تماس سازمان‌ها در صفحاتVammaisfoorumi  در دسترس می‌باشند.

در فنلاند همچنین مرکزی به نام هیلما (Hilma) فعالیت دارد که کارش حمایت از مهاجرین معلول می‌باشد. این مرکز به مهاجرین معلول و افرادی که بیماری مزمن دارند، راهنمایی و خدمات مشاوره‌ای ارائه می‌دهد.

معلولین بینایی

اگر نابینا یا کم‌بینا هستید، می‌توانید از خدماتی که برای معلولین بینایی در نظر گرفته شده‌ است، بهره‌مند گردید. اگر به لوازم کمکی نیاز دارید، ابتدا برای معاینه پزشکی به درمانگاه منطقه‌ خود مراجعه فرمایید. دکتر معلولیت بینایی شما را بررسی می‌نماید و پس از آن می‌توانید در قالب توانبخشی پزشکی لوازم کمکی دریافت نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت InfoFinland  مراجعه فرمایید.

برای نمونه، اگر به‌ علت معلولیت‌ به کامپیوتر یا لوازم خانگی خاصی نیاز دارید، می‌توانید برای تهیه‌ آن‌ها از اداره‌ خدمات اجتماعی شهرداری محل اقامتتان کمک‌ هزینه دریافت نمایید. این مطلب به هر حال به صلاحدید مسئولین بستگی دارد، یعنی دریافت کمک‌هزینه برای این موارد قطعی نمی‌باشد.

معلولین بینایی

همچنین می‌توانید از کتابخانه‌ نابینایان که نام آن سِلیا (Celia) است، کتاب‌های صوتی، کتاب‌های بریل، کتاب‌های الکترونیکی و عکس‌های برجسته به ‌امانت بگیرید. این کتابخانه همچنین کتاب‌های آموزشی مورد نیاز دانش‌آموزان و دانشجویانی که معلولیت بینایی دارند را فراهم می‌نماید.

انجمن معلولین بینایی فنلاند سازمانی است که هدفش بهبود جایگاه معلولین بینایی در جامعه می‌باشد. این انجمن همچنین اطلاعات و خدمات سودمند بسیاری را به معلولین بینایی ارائه می‌نماید.

معلولین شنوایی

معلولین شنوایی اشخاصی هستند که ناشنوا یا کم‌شنوا می‌باشند. خیلی از آن‌ها از زبان اشاره جهت برقراری ارتباط با یکدیگر استفاده می‌نمایند. در فنلاند از زبان اشاره‌ فنلاندی و زبان اشاره‌ سوئدی‌- فنلاندی استفاده می‌شود. معلولین شنوایی همچنین اغلب از سمعک استفاده می‌نمایند.

اگر به لوازم کمکی نیاز دارید، ابتدا برای معاینه پزشکی به درمانگاه منطقه‌ خود مراجعه نمایید. دکتر معلولیت شنوایی شما را بررسی می‌کند و پس از آن می‌توانید در قالب توانبخشی پزشکی لوازم کمکی مورد نیازتان را دریافت نمایید.

برای نمونه می‌توانید آژیر هشدار آتش‌سوزی و تلفن متنی ویژه معلولین شنوایی را دریافت نمایید تا بتوانید در منزل خود با امنیت زندگی کنید. شما می‌توانید این لوازم کمکی را از طریق اداره‌ خدمات اجتماعی شهرداری محل اقامت تان درخواست نمایید.

اگر به علت معلولیت شنوایی به خدمات ترجمه نیاز داشتید، می‌توانید برای مدیریت زندگی روزمره تان مثل کار کردن، تحصیل و رسیدگی به امور زندگی تان از این خدمات برخوردار شوید. ترجمه می‌تواند از طریق ترجمه‌ زبان اشاره یا ترجمه‌ نوشتاری باشد. حق استفاده از خدمات ترجمه را از کِلا (Kela) درخواست نمایید.

جهت کسب آگاهی‌های بیشتر در مورد لوازم کمکی و خدمات ترجمه به سایت InfoFinland مراجعه نمایید.

دیکشنری زبان اشاره‌ فنلاندی با عنوان سووی (Suvi) را می‌توانید در اینترنت جستجو کنید.

انجمن‌های معلولین کم‌شنوا و ناشنوا سازمان‌هایی می‌باشند که هد‌ف‌شان بهبود جایگاه معلولین شنوایی در جامعه می‌باشد. این انجمن‌ها همچنین اطلاعات و خدمات سودمند بسیاری را به معلولین شنوایی ارائه می‌نمایند.

معلولین حرکتی

اشخاصی که دچار معلولیت حرکتی می‌باشند، نمی‌توانند به صورت مستقل یا بدون لوازم کمکی حرکت کنند. معلولیت حرکتی می‌تواند ناشی از بیماری، سانحه یا دلایل ژنتیکی باشد.

اگر به لوازم کمکی نیاز دارید، ابتدا برای معاینه پزشکی به درمانگاه منطقه‌ خود مراجعه نمایید. دکتر معلولیت حرکتی شما را بررسی می‌نماید و پس از آن می‌توانید در قالب توانبخشی پزشکی لوازم کمکی دریافت نمایید.

اگر لازم است که در منزل خود تغییراتی ایجاد کنید یا لوازم کمکی ثابتی در آن تعبیه کنید، از شهرداری محل سکونت‌ خود بخواهید هزینه‌های مربوطه را تقبل نماید. برای مثال می‌توانید منزل خود را به شکلی تغییر دهید که بتوانید داخل آن با صندلی چرخدار حرکت کنید. لوازم کمکی ثابت برای مثال شامل دستگیره‌های کمکی، سطوح شیبدار و د‌ر‌های برقی می‌باشند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد لوازم کمکی و ایجاد تغییرات در منزل به سایت InfoFinland  مراجعه نمایید.

معلولین حرکتی

معلولین در کانادا

در حدود سال‌های ۱۹۸۰ انجمن معلولین کانادا تلاش خود را در راستای تغییر قوانین مهاجرت معلولین به این کشور آغاز کرد. درگذشته نه‌چندان دور در کانادا از مهاجرت اشخاص معلول و یا خانواده‌هایی که دارای فرزند یا عضوی معلول بودند جلوگیری می‌شد ولی با گذشت زمان و دخالت انجمن معلولین کانادا این قانون برداشته شد.

کبک یکی از استان‌های بزرگ کانادا می‌باشد که در آن امکانات رفاهی شهری برای معلولین ایجاد شده است. برای نمونه افراد معلول می‌توانند با استفاده از تاکسی‌های مخصوص و یا اتوبوس‌هایی که برای معلولین تهیه ‌شده است و همگی دارای سطح شیب‌دار هستند در سطح شهر تردد نمایند. همچنین در متروها و اتوبوس‌ها نیز صندلی‌هایی مخصوص این اشخاص قرارگرفته است و با نمادی مشخص‌ شده است تا بتوانند از آن‌ها استفاده نمایند.

همچنین در کبک کمک‌هایی از سوی دولت به اشخاص ناتوان صورت می‌گیرد که بسته به نوع شرایط این اشخاص متغیر می‌باشد. این کمک‌ها فقط مختص اشخاص نیست بلکه این کمک کردن شامل خانواده‌های این اشخاص نیز می‌باشد. نمونه‌هایی از اشخاص ناتوان که شامل کمک‌های دولتی در کشور کانادا می‌شوند به‌ صورت زیر می‌باشد:

اشخاص کم‌توان جسمی و حرکتی، اشخاص کم‌توان ذهنی، کم‌توانی مادرزادی، کم‌توانی دائمی، کم‌توانی موقتی، کم‌توانی براثر تصادف، کم‌توانی در حین کار، کودکان کم‌توان، سالمندان کم‌توان و …

 

بیشتر بخوانید:

دعوت‌نامه کانادا

خدمات حمل و نقل برای معلولان در کانادا 
 


سازمان‌های بخصوصی تامین کننده خدمات ویژه برای حمل و نقل و تردد معلولین می‌باشند. این خدمات علاوه بر ساکنین کشور کانادا، به بازدید کنندگان از این کشور نیز ارائه می‌گردد. این سازمان‌های بخصوص خدمات خود را به اشخاصی که دچار مشکلات حرکتی می‌باشند یا اشخاصی که ناتوانی بینایی یا شنوایی دارند و یا استفاده کنندگان از اعضای بدن مصنوعی  و یا استفاده کنندگان از صندلی‌های چرخدار ارائه می‌نماید.
شرکت‌های حمل و نقل عمومی اتوبوس در کانادا نیز تعدادی اتوبوس کم ارتفاع را مخصوص استفاده کنندگان از صندلی‌های چرخدار در سطح شهر به کار گرفته‌اند. برای کسب اطلاع از خطوط مجهز به این اتوبوس‌ها می‌توانید با این شرکت‌ها تماس برقرار کنید.
در سال‌های اخیر، معلولین کشور کانادا شرایط بسیار بهتری پیدا کرده‌اند و در مقایسه با گذشته، موانع کمتری پیش ‌روی خود می‌بینند. حالا آن‌ها نیز به راحتی می‌توانند مانند دیگر اشخاص جامعه در مدرسه، محل کار، مکان‌های عمومی و در سطح شهر‌ها حضور یابند و از امکاناتی که در اختیار همه مردم قرار گرفته است، استفاده نمایند. تا چند دهه قبل، اشخاص معلولی که در کشور کانادا زندگی می‌کردند مشکلات متعددی داشتند؛ مشکلات متعددی از قبیل موانع فیزیکی و ناآگاهی و رفتار ناصحیح مردم نسبت به این اشخاص. در آن شرایط، دولت کشور کانادا نسبت به این موارد بی‌تفاوت نماند و برای بهبود بخشیدن به وضع زندگی معلولین به کمک معلولین آمد تا آن‌ها نیز بتوانند مانند سایر اشخاص جامعه و همراه آن‌ها زندگی نمایند و همان گونه که دوست دارند در جامعه حضور پیدا کنند. از بین بردن موانع فیزیکی، بهسازی وضعیت پیاده‌ روها و خیابان‌ها، سرویس‌های ویژه و امکان ورود با صندلی‌های چرخدار به مراکز خرید و سالن‌های نمایش و... بخشی از این اقدامات می‌باشد که در کشور کانادا صورت پذیرفت.

خدمات حمل و نقل برای معلولان در کانادا 
 

هم‌اکنون معلولین کشور کانادا به راحتی این امکان را دارند که از تاکسی‌های ویژه استفاده نمایند یا سوار اتوبوس‌هایی شوند که همگی مجهز به سطح شیبدار هستند و مکانی مخصوص در آن‌ها برای قرار گرفتن صندلی چرخدار در نظر گرفته‌ شده است. همچنین در اتوبوس و متروهای کشور کانادا، صندلی‌های ویژه‌ای برای معلولین قرار داده شده است که با نماد مخصوصی مشخص شده است تا آن‌ها به آسانی و بدون دردسر بتوانند بر روی صندلی خودشان بنشینند. جالب است بدانید که دیگران نیز در هیچ شرایطی روی این صندلی‌ها که مخصوص معلولین است، نمی‌نشینند و صندلی را برای آن‌ها خالی می‌گذارند؛ حتی زمانی که صندلی‌های دیگر پر است و جای دیگری برای نشستن وجود ندارد.

 

بیشتر بخوانید:

رده‌بندی شغلی در کانادا

حقوق معلولین در کشورهای توسعه ‌یافته

حمل‌ و نقل عمومی در بسیاری از کشور‌های پیشرفته به گونه‌ای می‌باشد که برای معلولین آن کشور همانند سازی شده است. به عنوان مثال استفاده از اتوبوس‌های سطح پایین که به ‌جای پله از سطوح شیب‌دار در آن‌ها استفاده‌ شده است تا افراد معلول بدون نیاز به دیگران و با صندلی چرخدار خود بتوانند به ‌راحتی از آن‌ها استفاده نمایند یا تاکسی‌های شهر لندن که مختص معلولین است و به بلک ‌کپ ها مشهور هستند و نقش مؤثری را در حمل و نقل معلولین ایفا می‌نمایند.

خدمات حمل و نقل برای معلولان در کانادا 

مناسب‌ ترین کشورها

در حال حاضر بیشتر کشورها به علت نبود امکانات مناسب جای مناسبی برای زندگی اشخاص معلول نمی‌باشد و این اشخاص به ‌اجبار به خانه‌ نشینی روی آورده‌اند. در طرف مقابل هستند کشورهایی که تمامی زیرساخت‌های مناسب برای زندگی اشخاص دارای معلولیت در آن‌ها به ‌درستی ایجاد گردیده است و این اشخاص به ‌آسانی می‌توانند در شهر جا به‌ جا شوند و یا به زندگی طبیعی خود بپردازند.

در زیر برخی از کشورهایی که امکانات مناسب معلولین را ایجاد کرده‌اند نام‌ خواهیم برد:

فرانسه، آلمان، فنلاند، ایرلند، ژاپن، ایتالیا، روسیه، آمریکا و کانادا

امیدواریم تمام معلولین این امکان را داشته باشند که به آسانی به تمام نقاط دنیا سفر کنند.

 

بیشتر بخوانید:

انواع مهاجرت

گران‌ترین کشورهای جهان

 

ما در مجموعه زانکو تمام امور مربوط به مهاجرت را از جمله وقت VIP سفارت کانادا، پیکاپ ویزا، ویزای توریستی، ویزای تحصیلی و .... را برای شما عزیزان انجام می‌دهیم، شما می‌توانید با تماس با شماره 02122226480 از مشاوره ما بهره‌مند شوید.

پیشنهاد سردبیر زانکو