یکی از مشاغل پرطرفدار و مورد نیاز در کانادا پرستاری است. که با توجه به شرایط خوب اقتصادی این کشور مقصد مناسبی برای مهاجرت کاری می باشد. مهاجرت پرستاران به کاناداهمانند مشاغل دیگر نیازمند شرایطی خاص برای مهاجرت می باشد که در این مقاله ما به آن می پردازی

 

 

شرایط مهاجرت پرستاران به کانادا

امروزه با کمبود نیروی کار به عنوان پرستار، مهاجرت پرستار به کانادا بسیار زیاد شده است. به غیر از پرستاران، فارغ التحصیلان رشته های پزشکی و پیراپزشکی نیز متقاضی مهاجرت به کانادا هستند. اگر پزشک هستید مطلب “مهاجرت پزشکان به کانادا” را مطالعه کنید.

برای مهاجرت پرستار به کانادا (پرستاران تحصیل کرده در خارج از کشور کانادا) در وهله اول لازم است تا پرستار جواز کاری خود را از سازمان ارزیابی مدارک پرستاری موجود در کشور کانادا (National Nursing Assessment Service) اخذ نمایند تا این سازمان با کمک انجمن های پرستاری، مدرک تحصیلی و سابقه کار پرستاری را که قصد مهاجرت به کانادا را دارد، ارزیابی کنند.

شرایط پذیرش پرستار در کانادا

کشور کانادا همواره پذیرای تمامی پرستارانی است که در دیگر کشور ها مدرک خود را اخذ نموده اند. ما در این مقاله شیوه مهاجرت به کانادا را به عنوان پرستار برای شما شرح خواهیم داد. این مسئله بسیار مهم است که دریابید تمامی استان های کشور کانادا، الزامات، قوانین ( شامل معاینات حرفه ای مانند LPN، RPN و RN می شود ) و شرایط اجباری مرتبط با کار پرستاران خاص خود را دارند. از آنجایی که کشور کانادا با کمبود پرستاران متخصص و ماهر مواجه است، تعدادی گزینه ویزایی تنها جهت این مسئله به پرستاران اهداء می گردد. ما در این مقاله به تعدادی از آنها اشاره خواهیم کرد.

برنامه و سیستم ویزا برای پرستاران در کشور کانادا

 • ورود سریع السیر کارمندان با تجربه کبک (QSW) و
 • برنامه نامزدی استانی (PNP) مانند:

برنامه نامزدی استانی بریتیش کلمبیا (BC PNP) که این برنامه نوعی جریان است که به طور خاص برای متخصصان، پرستاران و روان پرستاران ایجاد شده است. برای این برنامه، متقاضیان نیازمند پیشنهاد شغلی از سمت کارفرمایی در بریتیش کلمبیا می باشند. برنامه مهاجرتی ساسکاچوان (SINP)، که این برنامه برای پرستاران، پزشکان و دیگر متخصصان مراقبت های بهداشتی طراحی شده است. جهت دریافت این ویزا، می بایست 6 ماه در این استان مشغول به کار گردید.

شغل پرستاری در کانادا

 

درآمد پرستاران در کانادا

عناوین شغلی و وظایف دقیق در این حرفه متفاوت است و برخی عناوین شغلی عبارتند از: پرستار رسمی (R.N.)، پرستار روانشناس رسمی (R.P.N.)، پرستار بهداشت عمومی و پرستار بهداشت حرفه ای. طبق آخرین ارقام، بالاترین میانگین دستمزد ساعتی (متوسط) به مبلغ 45.00 دلار در ساسکاتون / بیگار، ساسکاچوان پرداخت می شود و میانگین کمترین دستمزد ساعتی (متوسط) در مونترال، کبک با 31.00 دلار پرداخت می شود.

 • حقوق و دستمزد سالانه این حرفه حدود 65000 تا 85000 دلار است.

فرصت های شغلی برای پرستاران رسمی در کانادا بسیار خوب است. دولت پیش بینی می کند که با بالا رفتن سن جمعیت کانادایی، تقاضا برای خدمات بهداشتی و کلا بهداشت عمومی و حرفه ای به طور قابل توجهی افزایش می یابد. دستمزد ساعتی (بیمارستان تخصصی) پرستاران رسمی که پنج سال یا بیشتر سابقه کار دارند چقدر است؟

دستمزد پرستاران بخش مراقبت های ویژه که پنج سال سابقه کار دارند مبلغ 36.12 دلار است که سالانه 70،434 دلار می شود. RN بخش مراقبت های ویژه که 25 سال سابقه کار دارد مبلغ 43.61 دلار در ساعت دستمزد دارند که سالانه 85.039.50 دلار می شود. آیا می توانم اضافه کاری کنم تا حقوقم افزایش یابد؟ با اضافه کاری پرستاران می توانند حقوق خود را تا 20 درصد یا بیشتر افزایش دهند. طبق فدراسیون کانادایی اتحادیه پرستاران، میانگین هفتگی سهم پرستاران که اضافه کاری میکنند، 18.7 درصد ( از سال 2010 تغییری نکرده است) و یا تقریبا 7.3 ساعت در هفته بود. بنابراین، پرستاری که پنج سال سابقه کار دارد، با فرض اینکه به طور مرتب اضافه کار داشته، مبلغ 70734 دلار به حقوق وی افزوده خواهد شد.

محل / $ در هر ساعت:

 • کلگری – آلبرتا * 42.61 دلار
 • ادمونتون – آلبرتا * 42.61
 • ونکوور / سرزمین اصلی جنوب غربی – بریتیش کلمبیا 22.83
 • وینیپگ – مانیتوبا 23.25
 • فردریکتون / اوروموکتو – نیوبرانزویک 27.00
 • هالیفاکس – نوا اسکوشیا 19.28
 • تورنتو – انتاریو (1) 22.00
 • اتاوا – انتاریو 22.00
 • ویندزور / سارنیا – انتاریو 20.23

مهاجرت پرستار به کانادا

انواع مدارک پرستاری در کانادا

پرستاران رسمی که معمولا RN نامیده می شوند، در همه استان های سراسر کانادا مشغول به کارند. RN ها دارای مدرک کارشناسی چهار ساله در رشته پرستاری از دانشگاه کانادا یا معادل بین المللی آن هستند. این پرستاران اغلب در زمینه های مختلف مانند جراحی، زایمان، روانشناسی، اطفال، بهداشت عمومی، بهداشت حرفه ای، اورژانس، توانبخشی و یا آنکولوژی تخصص دارند.

پرستار متخصص (NP) دارای مدرک کارشناسی ارشد یا مدرک پیشرفته در رشته پرستاری است. همه استان ها و مناطق به این RN ها نیاز دارند و باید در سازمان تنظیم کننده مقررات، و بخصوص در انتاریو ثبت نام کنند، پرستاران رسمی می بایست آزمون جامع ثبت نام کلاس (ECRE) را با موفقیت بگذرانند تا بتوانند بعنوان RN در کلاس پیشرفته ثبت نام کنند که در واقع RN (EC) نامیده می شود.

در انتاریو، چهار مدرک ویژه برای NP ها وجود دارد که عبارتند از پرستار متخصص در بخش مراقبت های اولیه، NP اطفال، NP بزرگسالان و NP بخش بیهوشی. پرستار متخصص یا RN (EC) می توانند معاینه سالانه را انجام دهند، بیمارانی که در شرایط بحرانی قرار دارند را ایمن سازی و مشاوره دهند و روش های خاصی نظیر الکتروشوک را انجام دهند. با توجه به سایت نیروی بهداشتی انتاریو، آنها می توانند اقدامات خاصی را انجام دهند که اغلب RN ها قادر به انجام آن نیستند، مثلا اقداماتی نظیر دستور آزمایش های تشخیصی (X-Rays، تست آزمایشگاهی، سونوگرافی)، برقراری ارتباط با بیماران و تجویز داروهای خاص.

کمک پرستار مجاز / کمک پرستار دارای پروانه کار

کمک پرستار مجاز (LPNs) و کمک پرستار دارای پروانه کار (RPN ها) در واقع اسم های متفاوتی دارند ولی نقش آنها یکی است. اصطلاح LPN در همه استان ها و سرزمین ها به جز انتاریو به کار می رود. در انتاریو، به این پرستاران RPN میگویند، هرچند وظیفه آنها یکی است و فرقی ندارد. LPNs / RPNs دارای مدرک کمک پرستاری دو ساله از دانشکده های معتبر هستند. این پرستاران پس از اتمام تحصیلات خود می بایست قبل از آغاز کار حرفه ای در مراقبت های بهداشتی، آزمون ملی صدور مجوز را بگذرانند. پس از اخذ مجوز این افراد می توانند خدمات پرستاری را در زمینه های مختلف از جمله مراقبت های ویژه، مراقبت طولانی مدت، مراقبت خصوصی یا مراقبت عمومی ارائه دهند.

سایر RPN

این موضوع کمی گیج کننده است اما واقعیت از این قرار است: کمک پرستاران دارای پروانه کار فقط نقش پرستار ندارند لذا اختصار RPN برای این افراد بکار نمی رود. در برخی از مناطق کانادا، یعنی بریتیش کلمبیا، آلبرتا، ساسکاچوان و مانیتوبا، پرستار روانشناس رسمی نیز هستند. این پرستاران باید دروس پرستار روانشناسی را تکمیل کنند و در یک سازمان تنظیم کننده مقررات استان ثبت نام کنند.

پیشنهاد سردبیر زانکو