مهاجرت از طریق تخصص و کار یکی از معمول‌ترین راه‌ها برای مهاجرت است. هر فرد متخصصی ممکن است در مراحلی از زندگی خود بخواهد از تخصصش طوری استفاده کند که دیگر در کشور خودش آن امکانات وجود نداشته باشد و برای همین تصمیم به مهاجرت کاری به کشور دیگری را بگیرد.

روش های مهاجرت از طریق کار

مناسب برای افرادی که از دانش، تحصیلات، سطح زبان و مهارت و تخصص کافی در رشته کاری خود برخوردار باشند. مهاجرت از طریق کار برای کشورهایی توصیه می شود که از نرخ بیکاری پایینی برخوردار بوده و شرایط برای جذب نیروی کار ماهر خارجی مساعد می باشد.
در کشورهایی مانند اتریش و آلمان، متقاضیان واجد شرایط می توانند در صورت داشتن تحصیل و سابقه کار در مشاغل مورد نیاز این کشور، ویزای جستجوی کار دریافت کرد. در صورت یافتن شغل مناسب و انعقاد قرارداد کاری، ویزای کاری به این افراد اعطا می‌گردد. در کشورهایی مانند استرالیا و یا کانادا، جذب نیروی کار ماهر از طریق سیستم امتیازبندی بوده و درصورت کسب امتیاز کافی از مراحل مختلف آن و دریافت دعوتنامه از دولت آن کشور می توانید اقامت دائم آن کشور را دریافت نمایید.

بیشتر بخوانید:

انواع مهاجرت کاری

اعزام نیروی کار با وزارت کار

افراد بسیار زیادی که قصد مهاجرت دارند، تمایل دارند بلافاصبه پس از ورود به کشور مقصد کار مناسب پیدا کنند و به همین دلیل افرادی که شرایط مهاجرت کاری را دارند از طریق ویزای کار اقدام می نمایند و افرادی که نیز شرایط اخذ ویزای کار را ندارند معمولا از طرق دیگر نظیر تحصیلی وارد کشوری می گردند و پس از فارغ التحصیل شدن به جستجوی کار می پردازند. لازم به ذکر است افراد زیادی نیز از آن جهت که مهاجرت کاری به عنوان روش کم هزینه برای دستیابی به اقامت و تابعیت کشوری محسوب می گردد، این روش مهاجرتی را دنبال می نمایند. قوانین مربوط به ویزای کاری در کشورهای گوناگون تفاوت هایی دارد. گاهی اعزام نیروی کار به خارج با وزارت کار انجام می گیرد و در برخی از کشورها که اعلام می نماید، تعداد متقاضیانی که می توانند اقدام کنند محدود هستند. کشورهای سوئد، نروژ و آلمان که بهترین کشور برای کارگران ایرانیان تلقی می شوند در لیست اعزام نیروی کار به خارج از کشور با وزارت کار قرار دارد. برای مهاجرت کاری دو روند وجود دارد:
کاریابی به تنهایی و کاریابی به کمک وکیل مهاجرتی.

مهاجرت کاری

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت کاری

به صورت کلی مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کار برای ورود به کشورهای مختلف به شرح ذیل می باشد:

  • دارا بودن گذرنامه معتبر با حداقل دارای ۶ ماه اعتبار 
  • مدارک هویتی متقاضی
  • عکس هایی با استاندارد لازم
  • داشتن پیشنهاد شغلی در صورت لزوم
  • داشتن قرارداد کاری بر پایه دریافت پیشنهاد شغلی
  • ارائه سوابق کاری و تحصیل
  • در صورت لزوم داشتن مدرک زبان
  • داشتن تمکن مالی مناسب
  • اقامت از طریق ویزای کاری

اخذ اقامت از طریق ویزای کاری در کلیه کشور­های اتحادیه­‎ اروپا قوانین مشترکی دارند که شخص متقاضی برای کار در کشور­های اتحادیه­‏‎ی اروپا باید یک پیشنهاد شغلی از فردی در کشور مورد تقاضا داشته باشد.

بیشتر بخوانید:

کار در اتریش

در ابتدای امر، فرد مهاجر باید کشوری را برای مهاجرت برگزیند که بازار کار مناسب‎تری با رشته تحصیلیش داشته باشد. بعد از آن، اولین مرحله برای دریافت ویزای کار اروپا یافتن شغل مناسب در فهرست ارائه‌شده توسط کشورهای اروپایی است.

برای جذب نیروی کار برای موقعیت کاری موجود در هر کشور اتحادیه اروپا، ابتدا باید سه ماه در خود کشور آگهی شود و چنانچه شخص متقاضی شغل آگهی شده، یافت نگردید، مجدداً جذب نیرو به مدت سه ماه در کل اتحادیه­‎ی اروپا آگهی خواهد شد. درنهایت چنانچه کسی در اتحادیه اروپا نیز خواهان شغل آگهی شده نشد، نوبت به افراد خارجی می­رسد.

مهاجرت کاری

کانادا

کانادا دومین کشور وسیع پیشرفته جهان است که با جمعیت بالغ بر چهل میلیون نفر کمترین تراکم را داراست و بیشترین فاصله بین هر شهر آن وجود دارد؛ که این موضوع باعث شده است این کشور فقط  4 درصد جمعیت بومی داشته باشد و مابقی کسانی که در این کشور هستند از کشورهای دیگر با اینجا مهاجرت کرده اند و همین امر سبب شده است کانادا برای ایرانی‌ها رویایی برای کار و تلاش و پیشرفت تلقی شود.

اگربخواهیم کمی از نظر دانشگاهی این کشور را مورد مقایسه قرار دهیم باید بگوییم این کشور هم از نظر مراکز دانشگاهی و هم علمی از رتبه‌ی خوبی برخوردار است و همچنین برای کسانی که می‌خواهند تخصص خود را افزایش دهند، یک محیط با تمام موقعیت‌های مورد نیاز می‌باشد و فقط به دنبال جذب داوطلب برای دریافت این حجم اطلاعات می‌باشد.

بیشتر بخوانید:

ویزای کار در کانادا

 امتیازهای لازم برای مهاجرت کاری به کانادا

    تحصیلات: شما برای این موضوع باید قبل از اقدام حتما مدارک تحصیلی خود را با یکی از سازمان‌های معرفی شده مهاجرت ارزیابی کنید که این امتیاز از 5 تا 25  می‌باشد که برای مدرک دیپلم تا دکتری است.
    زبان: حداقل تسلط به زبان انگلیسی و فرانسه که زبان انگلیسی به عنوان اولین زبان و فرانسه به عنوان دومین زبان می‌باشد، باید مجموع امتیازات این مورد حداقل 10 باشد.
    رزومه کاری: برای تخصص در حیطه‌ی شغلی شما که قرار است بروید حداکثر 10 امتیاز در نظر گرفته می‌شود که این امتیاز بر اساس رزومه شما و همپنین نیاز کشور و اینک سابقه کارشما در آن حیطه چقدر است، در نظر گرفته می‌شود که این موارد در کل مربوط به رزومه شما می‌باشد. اگر شما برایتان رزومه کاری ارسال شده باشد امتیاز حداکثر 10 می‌باشد و سابقه کار شما بر اساس قوانین حداکثر 15 می‌باشدکه این دو مجموعی از هم هستند.
    سن شما: برای مهاجرت به کانادا سن شما خیلی مهم است که مبادا شرایط جسمی شما برای آنجا مناسب نباشد. حداکثر امتیاز این مورد 12است و شما می‌توانید با ما تماس گرفته و اطلاعات بیشتری نیز در این باره دریافت کنید.
    انطباق پذیری: شما بر اساس تطبیق پذیریتان حداکثر 10 امتیاز دریافت می‌کنید.
شما فقط کافی است بدانید بر اساس قوانین گفته شده‌ی بالا باید امتیاز 67 به بالا دریافت کنید تا بتوانید به راحتی اقدام به مهاجرت کاری به کانادا نمایید.

مشاغل مورد نیاز کانادا

کانادا به مشاغل مدیریتی و سازندگی از جمله آموزشی و تجارت و بهداشت و مالی و.. نیاز دارد که برای نمونه درامد سالانه‌ی چندی از مشاغل در سال 2018 سالانه به شرح زیر است:

مهندس عمران 81000 . آشپز 63000 . لوله کش 63000 . مهندس نفت و شیمی 104000 .

مهاجرت به کانادا از طریق خود اشتغالی

ویزای خود اشتغالی از دیگر راه های اقامت دائم کانادا می باشد که به افراد این امکان را می دهد تا بر اساس مهارت و تجربه شغلی خود، در کشور کانادا به اشتغال زایی بپردازند.

اکسپرس اینتری

در سیستم اکسپرس اینتری که در حال حاضر اجرایی می باشد، متقاضیان در دو بخش وارد رقابت می شوند، این نکته بدین معناست که افراد با فاکتورهای حائز اهمیت خود می توانند ۶۷ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز مرحله اول را کسب کنند تا وارد لیست انتظار دولت کانادا شوند. در مرحله دوم امتیازات از ۱۲۰۰ امتیاز محسوب می شود که حداقل ورود برای اکسپرس اینتری در حال حاضر حدود ۴۷۰ امتیاز می باشد.
افراد در صورت تحصیل و یا کار در کشور کانادا امتیازات خود را افزایش می دهند. از همین رو در صورت به حداقل نرسیدن امتیازات می توانید برای دوره های تحصیلی این کشور اقدام کنید تا امتیازات خود را افزایش دهید. افراد در صورت کسب امتیازات مورد نظر می توانند در سریع ترین زمان ممکن اقامت کشور کانادا را دریافت کنند. معمولا بازه های زمانی برای روش اکسپرس اینتری کمتر از یکسال می باشد.
در صورتی که فرد متاهل باشد، امتیازات همسر هم مورد بررسی قرار می گیرد و حائز اهمیت می باشد. سیستم ورود به کشور کانادا به صورت همزمان می باشد و تمامی اعضای خانواده در صورت قبولی در پرونده های مورد نظر می توانند همسر و فرزندان زیر ۲۱ سال خود را به همراه داشته باشند. تمامی اعضای خانواده از امتیازات اقامت دائم بهره مند می شوند

بیشتر بخوانید:

کار در کانادا

یکی از روش‌های معمول  برای ورود به کشور کانادا در حال حاضر روش مهاجرت کاری از طریق نیروی متخصص فدرال می باشد که متقاضیان در صورت کسب امتیازات لازم می توانند برای این روش اقدام نمایند. در مهاجرت کاری از روش اکسپرس اینتری چهار فاکتور بعنوان اصلی ترین شاخص‌های محاسبه امتیاز شناخته می شود.
مهم ترین فاکتور برای موفقیت در برنامه اکسپرس اینتری، مدرک زبان می باشد که متقاضیان برای کسب امتیازات مناسب باید در آزمون آیلتس شرکت کنند و حداقل نمرات خواسته شده را بدست آورند.

نیروی استانی کانادا

بصورت کلی هر یک از استان های کشور کانادا، برنامه های به خصوصی را برای ورود متقاضیان در نظر می گیرد. برنامه های استانی بدین گونه می باشد که در ابتدای کار لیستی به عنوان لیست مشاغل خود اعلام می کنند. متقاضیان در صورت وجود رشته تحصیلی خود در لیست مشاغل می توانند برای استان مورد نظر اقدام نمایند.
در برنامه های استانی مهمترین فاکتور، سابقه کار مرتبط و بالای ۶ الی ۸ سال می باشد که کمک شایانی به افزایش امتیاز افراد می کند. بصورت معمول استان ها، امتیازات خود را از ۱۰۰ امتیاز در نظر می گیرند و حداقل امتیاز ورودی را ۶۰ امتیاز اعلام می کنند. بصورت معمول نیروی کار ساسکاچوان بدین صورت است که افراد در حال حاضر باید در حدود ۶۳ امتیاز برای قبولی دریافت کنند. امتیازات هر استان دارای تفاوت های کوچکی می باشد که می توانید برای اطلاع از لیست استان ها و لیست اینجا کلیک کنید.
بصورت معمول مدت زمان پروسه مهاجرت کاری به استان ها بین ۶ الی 15 ماه به طول می انجامد. ذکر این نکته حائز اهمیت می باشد که متقاضیان تعهد اخلاقی به حضور در استان مورد نظر را دارند و باید ۲ سال اول را در خاک همان استان سپری کنند.

ایالت کبک کانادا

ایالت کبک بعنوان یکی از ایالت های شناخته شده کشور کانادا، برنامه مهاجرتی به خصوصی را برای متقاضیان ورود به این ایالت در نظر گرفته است که در صورت کسب حداقل ۵۹ امتیاز از امتیازات مورد نظر می توانند برای این روش اقدام نمایند. مهمترین فاکتور برای روش نیروی متخصص کبک، آشنایی به زبان فرانسوی می باشد که متقاضیان باید مدرکی دال به تسلط زبان فرانسوی را به سفارت ارائه دهند.
لازم بذکر است، برنامه مهاجرتی استان کبک دستخوش تغییر شده است و نمی توان نمره به خصوصی برای ورود به این استان در نظر گرفت و فقط حداقل آن در دسترس می باشد.

مهاجرت کاری

بهترین کشورها برای مهاجرت کاری ایرانیان

کانادا یکی از گزینه های اصلی بسیاری برای اشتغال می باشد. شرایط مناسب کاری، درآمد بالا و امنیت کاری باعث جذب کارجویان زیادی از سراسر دنیا به این کشور شده است. در این کشور به دو زبان فرانسوی و انگلیسی می توان صحبت کرد و طبیعتا برای مشغول به کار شدن در کانادا به یکی از این دو زبان باید مسلط بود. بازار کاری این کشور معمولا برای رشته های فنی مهندسی، پزشکی و مشاغل مدیریتی بسیار مناسب است. در سایر مشاغل هم معمولا نیاز به نیروی کار وجود دارد و در صورت داشتن مهارت خاص در کاری احتمال پیدا نکردن شغل در کشور کانادا بسیار کم است. مهاجرت به کانادا از طریق اخذ ویزای کاری، یکی از بهترین راه های مهاجرت کانادا و در عین حال دشوارترین روش دریافت ویزا می باشد. افراد متقاضی در این روش از طریق ۴ برنامه (اکسپرس اینتری، اسکیلد ورکر، برنامه استانی و خود اشتغالی) می توانند اقامت کانادا را بدست آورند. البته باید توجه کنید که در این روش، شرایطی چون سابقه کار، وضعیت تاهل، مدرک زبان و سن افراد مورد ارزیابی قرار می گیرد. همچنین جهت اخذ این نوع ویزا، ارائه مدارکی چون گذرنامه، مدارک شغلی و تحصیلی، گواهی سلامت، عدم سوء پیشینه، دعوتنامه و فرم های مربوطه پر شده ضروری است.
داشتن درخواست کاری از سوی یک کارفرما در کانادا می تواند امتیاز مثبتی برای این نوع مهاجرت و در نهایت دریافت اقامت دائم کانادا به حساب بیاید. هزینه دریافت ویزای کار کانادا شامل هزینه های مربوط به سفارت کانادا است که متقاضیان باید بسته به نوع ویزای کاری خود، آن را پرداخت نمایند. این هزینه برای هر فرد مبلغی بالغ بر ۴۰۰ دلار کانادا می باشد

بیشتر بخوانید:

کار خانگی در اروپا

جستجوی کار

روش جستجوی کار یکی از روش‌های متداول مهاجرت کاری می باشد که متقاضیان می توانند ویزای کار دریافت کنند و در صورت پیدا کردن کار برای اقامت خود اقدام نمایند. کشورهای استرالیا، نیوزلند، آلمان و آفریقای جنوبی از بهترین کشورها برای جستجوی کار شناخته می شوند.

مهاجرت کاری به استرالیا

شرایط مهاجرت کاری در کشور استرالیا همانند شرایط در کشور کانادا می باشد. بدین ترتیب که اگر متقاضیان شرایط خواسته شده را فراهم کنند می توانند اقامت استرالیا را دریافت کنند. بصورت کلی افراد از طریق ۲ روش معمول می توانند برای مهاجرت کاری در استرالیا اقدام نمایند.

انواع ویزای استرالیا

برای اقامت در استرالیا شما نیاز به اخذ یکی از 3 ویزای مخصوص برای اقامت یعنی ویزای 189، ویزای 190 یا ویزای 491 را دارید. اگر بخواهیم به صورت خلاصه در مورد این 3 ویزا توضیح دهیم دو ویزای اول ویزای اقامت دائم در استرالیا هستند که بستگی یک سیستم امتیاز دهی دارد؛ یعنی شما باید برای اخذ ویزای 189 و 190 که مربوط به میزان تخصص شما می‌شود، باید آن را داخل لیست مشاغل مورد نیاز استرالیا STSOL محاسبه کنید، که اگر این امتیاز به 60 برسد شما می‌توانید به راحتی ویزای دائم خود را کسب کنید. اما اگر نتوانستید از این طریق اقدام به اخذ ویزا کنید اینجاست که ویزای 491 به کمک شما می‌آید که این ویزا یک ویزای موقت 4 ساله است که اگر شما 2 سال در یک شهر ساکن باشید و همچنین یک سال در آن شهر مشغول به کار باشید امکان این را دارید تا اقامت دائم استرالیا را اخذ کنید.

ویزای ۱۸۹ استرالیا

نیروهای متخصص می توانند با کسب حداقل امتیازات شرایط ورود به کشور استرالیا را دریافت کنند. در حال حاضر حداقل امتیاز لازم برای ورود به لیست کشور استرالیا ۶۵ امتیاز می باشد. متقاضیان حداقل ۶۵ امتیاز را کسب کنند تا شانس خود را برای کسب اقامت امتحان کنند.
این دسته از متقاضیان اخذ اقامت استرالیا، افرادی هستند که از طرف کارفرما یا ایالت یا خویشاوندان خود حمایت می شوند و به صورت کاملاً مجزا و مستقل اقدام به شروع پروسه های مهاجرتی خود می نمایند.

ویزای ۱۹۰ استرالیا

این ویزا برای افرادی صادر می شود که توسط استانی از کشور استرالیا برگزیده شده باشند. جهت اقدام برای اخذ ویزای ۱۹۰ استرالیا، افراد همانند ویزاهای استانی کانادا اقدامات لازمه را انجام می دهند. این بدین معناست که در ابتدا باید رشته تحصیلی خود را با لیست مشاغل منطبق کنید و سپس بدنبال کسب امتیازات لازم باشید.
متقاضیانی که از طریق این ویزا جهت اقامت دائم استرالیا اقدام می نمایند می بایست حداقل ۲ سال در ایالتی که ایشان را برگزیده است اقامت داشته باشند. لازم بذکر است که در روش های استرالیا سرعت عمل برای ورود به این کشور بیشتر است و افراد در سریعترین زمان ممکن می توانند از روش مهاجرت کاری وارد استرالیا شوند.
لازم بذکر است که شرایط امتیازبندی هر رشته بصورت مجزا می باشد و همه رشته ها با یک امتیاز مشخص نمی توانند اقامت استرالیا را دریافت کنند. 

مزایای مهاجرت کاری به استرالیا

یکی از نکاتی که استرالیا را برای افراد متخصص تبدیل به یک کشور عالی برای مهاجرت می‌کند، درصد پایین بیکاری افراد متخصص، میزان استفاده کم آنها از بودجه‌های دولتی و همچنین تسهیلاتی است که به آن‌ها در این کشور داده می‌شود. همچنین استرالیا جزء کشورهایی است که دارای استارتاپ‌های زیادی است و به شدت به نیروی جوان و متخصص نیاز دارد و همچنین این کشور دارای قوانین مهاجرتی است که برای مهاجران بسیار مناسب است؛ البته باید به این نکته اشاره کرد که قوانین مهاجرتی با تغییر دولت ممکن است دچار تغییراتی به نفع مهاجران و یا به ضرر آن‌ها شود.

استرالیا مقصد کار جذابی برای ایرانی ها می باشد. بازار کاری مناسب در کنار دستمزد بالا باعث شده است اشتغال در استرالیا یکی از گزینه های اصلی برای جویندگان کار باشد. مشاغل مورد نیاز در کشور استرالیا مانند رشته های مهندسی، رشته های پزشکی و امور مالی و حسابداری بازار کاری مطلوبی دارند و معمولا درآمد بالایی هم دریافت می کنند. زبان رسمی استرالیا، انگلیسی می باشد و برای اشتغال باید به این زبان تسلط داشت.

مهاجرت کاری به نیوزیلند

از دیگر کشورهای انگلیسی زبان می باشد که سیستم امتیازبندی به خصوصی را برای متقاضیان مهاجرت کاری در نظر گرفته است. افرادی که بالای ۱۶۰ امتیاز را کسب کنند می توانند بصورت مستقیم وارد کشور نیوزلند شوند و در صورت کسب امتیاز کمتر در لیست انتظار قرار می گیرند.

مهاجرت کاری به آلمان

آلمان بعنوان تنها نماینده کشورهای اروپایی شناخته می شود که سیستم جستجوی کار را به صورت منظم همچنان ادامه می دهد. افرادی که تخصص و تحصیلات لازم که توسط قوانین مهاجرت کاری کشور آلمان ذکر شده است را داشته باشند و شغل مورد نظر را با حداقل حقوق تعیین شده بیایند، می توانند برای ویزای جاب سیکر اقدام نمایند. آلمان کشوری صنعتی و پیشرفته می باشد که به نیروی متخصص در زمینه فنی و مهندسی احتیاج دارد و بازارکاری مناسبی برای ایرانی ها دارد. البته یکی از شرایط اصلی برای کار در کشور آلمان تسلط به زبان آلمانی می باشد و به سایر زبان ها مانند انگلیسی معمولا نمی توان در این کشور مشغول به کار شد، پس پیشنهاد می کنیم افرادی برای کار در کشور آلمان اقدام کنند که به زبان آلمانی تسلط داشته باشند. مشاغل مربوط به صنابع خودرو سازی، فولاد، الکترونیک، کامپیوتر، پزشکی و… معمولا به نیرو احتیاج دارند و افرادی که در این رشته ها تخصص و مهارت دارند در صورت تسلط به زبان آلمانی می توانند کار مورد نظر خود را پیدا کنند.

بیشتر بخوانید:

بلوکارت آلمان

مهاجرت کاری به ترکیه

کشور ترکیه به دلیل رونق صنعت توریسم، معمولا برای افرادی که در این زمینه و رشته های مرتبط دارای مهارت و تخصص هستند مناسب می باشد. زبان رایج در این کشور زبان ترکی می باشد و از آن جایی که ایرانی ها نسبتا با این زبان آشنا هستند گزینه مناسبی برای کار خواهد بود همچنین به دلیل نزدیکی به ایران و هزینه های پایین زندگی مورد مطلوبی برای کار ایرانی ها محسوب می شود. البته میزان حقوق دریافتی طبیعتا کم تر از کشورهای دیگر می باشد ولی می توان با کار کردن در ترکیه داشتن زندگی متوسط را در نظر داشت.

بیشتر بخوانید:

کار در ترکیه

مهاجرت کاری به نروژ

نروژ یکی از صادرکنندگان نفت، گاز و برق می باشد. این کشور دارای ذخایر نفت و گاز است و از این منابع درآمد کسب می کند. همچنین در زمینه انرژی های تجدید پذیر و گردشگری نیز فعالیت گسترده ای انجام می دهد. برای کار در نروژ باید یا به زبان نروژی یا انگلیسی تسلط داشت. مشاغل مربوط به صنایع دریایی مانند کشتیرانی، ماهیگیری، و تفریحات آبی بازار کاری مطلوبی را دارا می باشد.میزان درامد و سطح زندگی در این کشور نسبتا خوب بوده و می توان آینده کاری مناسبی برای شاغلان در این کشور در نظر داشت.

مهاجرت کاری به سوئد

از صنایع مهم کشور سوئد می توان به خودرو سازی، الکترونیک، پوشاک و لوازم خانگی اشاره کرد. افرادی که در زمینه های ذکر شده دارای مهارت یا تخصص دارند می توانند برای ورود به بازار کاری کشور سوئد اقدام کنند البته اشتغال در این کشور باید از یک کارفرما پیشنهاد کاری یا جاب آفر داشت. شرایط زندگی و حقوق و دستمزد در سوئد معمولا مناسب می باشد

 برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران زانکو تماس بگیرید

پیشنهاد سردبیر زانکو