مهندسی صنایع یکی از شاخه‌های مهندسی است که از طریق استفاده از علوم ریاضی، اقتصاد و مدیریت به بهبود سیستم‌های تولیدی، سازمان‌ها و فرایندهای آنها می‌پردازد. در ادامه به معرفی رشته صنایع می پردازیم.

تحصیل در رشته صنایع

مهندسی صنایع نسبت به بسیاری از رشته‌های مهندسی بازار کار بهتری داشته و علت آن امکان کار کردن در محیط‌‌ها و کسب و کارهای مختلف است. مهندسی صنایع از اواخر قرن 19 با گسترش صنایع و انقلاب صنعتی متولد شد.

افزایش کیفیت محصولات، مدیریت بهینه صنایع، هدفمند کردن و مدیریت منابع انسانی به منظور بهره وری بالاتر از نیروی انسانی در صنایع، کاهش ضایعات در کارخانه و کمک به محیط زیست، استاندارد کردن فعالیت‌ها در واحدهای صنعتی، تحلیل و کاهش مشکلات واحدهای صنعتی، کنترل فرآیند تولید، بهره برداری صحیح از ماشین آلات صنعتی و برنامه‌ریزی بهینه تولید از هدف‌های پایه گذاری رشته مهندسی صنایع هستند.

رشته مهندسی صنایع که به منظور بهبود و نصب سیستم‌های تولیدی به وجود آمده است ترکیبی از رشته‌های مهندسی، اقتصاد و مدیریت است. به کمک رشته مهندسی صنایع می‌توان پس از ارزیابی سیستم‌ها، نقاط ضعف و قوت سیستم‌ها را شناسایی و نقاط قوت را تقویت نمود.

در مهندسی صنایع بر خلاف سایر رشته‌های مهندسی اصلی ترین شاخص، انسان است؛ سایر رشته‌های مهندسی که ماهیت فنی بودن دارند و تمرکز بیشتر آن‌ها بر روی ماشین آلات صنعتی است؛ مهندسی صنایع بیشتر بر روی منابع انسانی تمرکز نموده و از همین رو یکی از بحث‌های اصلی در مهندسی صنایع افزایش سلامت و ایمنی کارکنان و حفاظت از محیط زیست است.

جایگاه مهندسی صنایع

رشته مهندسی صنایع در کشورهای پیشرفته و جهان اول از جایگاه بالایی برخوردار می باشد. در سال‌های اخیر با بررسی پارامترهایی چون درآمد، منافع کاری، جایگاه اجتماعی، امنیت روانی، امنیت شغلی، استرس و فشار کاری، بهترین مشاغل دنیا را مورد بررسی قرار دادند؛ در بین ۲۵۰ شغل بررسی شده مهندسی صنایع رتبه 35 را به خود اختصاص داده و عنوان بهترین گرایش مهندسی را دارد.

دانشگاه‌های برتر رشته صنایع

طبق رتبه بندی کیو اس، دانشگاه های انستیتوی تکنولوژی جورجیا، دانشگاه میشیگان آن آربور، دانشگاه کلمبیا در نیویورک، دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، دانشگاه نورث وسترن، دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد، دانشگاه کلمسون، دانشگاه پوردو و دانشگاه تگزاس رتبه بهترین دانشگاه های جهان در رشته مهندسی صنایع را به دست آوردند.

 دانشگاه فنی نانیانگ در سنگاپور، انستیتوی پیشرفته علوم و فناوری کره جنوبی، دانشگاه پکن، دانشگاه توکیو، دانشگاه هنگ کنگ جزء بهترین دانشگاه های مهندسی صنایع در قاره آسیا هستند.

دانشگاه کمبریج، دانشگاه فنی مونیخ، دانشگاه لوون بلژیک، دانشگاه فناوری استکهلم سوئد، موسسه فناوری اطلاعات زوریخ در سوئیس، از بهترین دانشگاه‌های اروپا در رشته مهندسی صنایع هستند.

دانشگاه کیپ‌تاون، دانشگاه پرتوریا، دانشگاه استلنبوس، دانشگاه آفریقای جنوبی، نایروبی از بهترین دانشگاه‌های آفریقا در رشته مهندسی صنایع به حساب می‌آیند.

مهندسی صنایع ترکیه

مهندسی صنایع در ترکیه
کشور ترکیه از کشورهای آسیایی محبوب در بین ایرانیان است که به دلیل مهاجرت راحت به این کشور، این کشور را برای مهاجرت انتخاب نموده و از آن به عنوان پلی برای ورود به کشورهای اروپایی یاد می کنند.

اگر قصد شرکت در رشته مهندسی صنایع در کشور ترکیه را دارید؛ باید در ابتدا زبان تحصیل خود را انتخاب نمایید. در صورتی که به زبان ترکی مسلط باشید می‌توان در آزمون یوس و در صورتی که به زبان انگلیسی مسلط هستید می‌توان در آزمون تومر شرکت نمود.

امکان تحصیل رایگان در ترکیه وجود داشته و در صورتی کسب شرایط لازم می‌توان از مزیت های تحصیل رایگان در ترکیه بهره برد. حمل و نقل ارزان، امکان بیمه دانشجویی، امکان گرفتن انتقالی به دانشگاه های اروپایی و آمریکایی مطرح، هزینه پایین زندگی نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی و حتی آسیایی از مزیت های تحصیل در ترکیه است. هزینه زندگی در ترکیه به صورت میانگین ۵۰۰ تا ۶۰۰ دلار ماهانه خواهد بود.

شهریه دانشگاه‌های ترکیه با توجه به مقطع تحصیلی و زبان تحصیل دانشگاه متغیر است. هزینه تحصیل در دانشگاه انگلیسی زبان در مقطع لیسانس مهندسی صنایع سالانه بین ۴۵۰ تا ۱۵۰۰ دلار و هزینه تحصیل در مقطع ارشد در دانشگاه های انگلیسی زبان سالانه ۶۰۰ تا ۹۰۰ دلار است. تحصیل در دانشگاه‌های ترکی زبان در مقطع لیسانس ۳۰۰ تا ۸۰۰ دلار، در مقطع فوق لیسانس دارد و در مقطع دکتری ۵۰۰ تا ۸۰۰ دلار است.

بیشتر بخوانید:

مهندسی صنایع کانادا

درآمد رشته صنایع

میانگین درآمد یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های حال حاضر جامعه دانشجویی ایران است. با افزایش نرخ بیکاری خصوصاً در رشته های مهندسی گرایش به رشته‌های پزشکی بیشتر شده است. رشته مهندسی صنایع در مقایسه با بسیاری از رشته‌های مهندسی بازار کار بهتری دارد. تنوع گسترده بازار کار این رشته باعث شده است که آمار بیکاری در رشته مهندسی صنایع در مقایسه با سایر رشته‌های مهندسی کمتر باشد.

مهندسان صنایع می‌توانند در حوزه‌هایی نظیر بانکداری، خدمات مشاوره‌ای، شرکت‌های بیمه، کارخانجات صنعتی، بیمارستان ها، صنعت نفت و گاز، صنعت کشتیرانی، خدمات شهری و حوزه های مدیریتی مشغول به کار شوند. حوزه‌هایی که فارغ التحصیلان مهندسی صنایع می‌توانند در آن مشغول فعالیت شوند بسیار گسترده تر بوده و می‌توان گفت که هر ارگانی که نیازمند برنامه ریزی، مدیریت، افزایش بهره وری، افزایش تولید، افزایش سود است به مهندس صنایع نیاز دارد.

درآمد رشته مهندسی صنایع در آمریکا به صورت میانگین سالانه برابر با ۷۶۰۰۰ دلار است. آلمان که از کشورهای اروپایی محسوب می‌شود. درآمد مهندسین صنایع در آلمان به طور میانگین سالانه برابر با ۶۰۰۰۰ دلار آمریکا است. درآمد رشته مهندسی صنایع در کانادا نسبت به کشورهای آمریکا و آلمان نیز بیشتر بوده و میانگین درآمد این رشته با توجه به حوزه فعالیت و سابقه کاری افراد می‌تواند متفاوت باشد؛ به صورت میانگین می‌توان حداقل دستمزد را برابر با ۴۵۰۰۰ دلار و حداکثر دستمزد را برابر با ۸۲۰۰۰ دلار دانست.

مهندسی صنایع ترکیه

تحصیل مهندسی در ترکیه

تحصیل مهندسی در ترکیه، بصورت کلی با آموزش اصول علمی، فراگیری روشها و فناوری های جدید، نحوه حل مشکلات مهندسی و دوره های کارآموزی حین تحصیل همراه است. در طول دوره های مهندسی ترکیه نحوه انجام تحقیقات علمی به دانشجویان آموزش داده می شود و در نهایت برای فارغ التحصیلی باید، مقاله تحقیقی مهندسی ارائه شود. به غیر از برخورداری از زیبایی های طبیعی ترکیه این کشور چهار فصل، تحصیل مهندسی در ترکیه محاسن منحصر به فرد دیگری هم دارد:

پس از لیسانس ادامه تحصیل در مقاطع ارشد و دکترا در دانشگاه های اروپایی به خاطر عضویت سیستم دانشگاهی ترکیه در توافق بولونیا، بسیار ساده خواهد شد. طبق توافق بولونیا تمام مدارک دانشگاهی این کشور به صورت کامل در دانشگاه های اروپایی مجاز است. برنامه های درسی براساس ECTS های اروپایی برگزار میشوند که قابل تطبیق با دانشگاه های اروپایی است.

بیشتر بخوانید:

کنکور ترکیه

هزینه تحصیل در ترکیه

هزینه تحصیل مهندسی در ترکیه

هزینه تحصیل مهندسی در ترکیه با توجه به دولتی و خصوصی بودن دانشگاه، ارائه کورس به ترکی و انگلیسی متفاوت خواهد بود. به طور قطع این هزینه ها در ترکیه در مقایسه با سایر مقاصد تحصیلی کمتر و مقرون به صرفه تر است. تحصیل در یک دانشگاه دولتی به زبان ترکی بسیار ارزان خواهد بود، در حالیکه تحصیل در دانشگاه های خصوصی امکانات فوق العاده تحصیلی به شما ارائه می دهد. استفاده از خوابگاه دانشگاه و بوفه های دانشگاهی که وعده های غذایی گرم ارائه می دهند باعث کم شدن خیلی از هزینه ها می شود. هزینه کلی زندگی هر فرد در ترکیه، با احتساب اسکان، خوراک، حمل ونقل و… بطور معمول ماهانه بین 200 تا 400 دلار می شود. جدول ذیل هزینه های حدودی برای تحصیل در دوره های لیسانس مهندسی را نشان می دهد.

 • دانشگاه دولتی( ترکی): 300 تا 800 دلار
 • دانشگاه دولتی ( انگلیسی): 500 تا 1800 دلار
 • دانشگاه خصوصی( ترکی): 5000 تا 20000 دلار
 • دانشگاه خصوصی( انگلیسی): 5000 تا 20000 دلار

شهریه سالانه رشته های مهندسی در دانشگاه های برتر ترکیه که در رتبه بندی های بالای جهانی قرار دارند:

 • دانشگاه کوچ  19500 دلار
 • دانشگاه سابانجی 18235 دلار
 • دانشگاه بیلکنت 13560 دلار
 • دانشگاه فنی خاورمیانه 3325 لیر
 • دانشگاه بغازچی 9900 لیر
 • دانشگاه آنکارا 1500 یورو
 • دانشگاه اوزیین 12000 دلار
 • دانشگاه آبانت ایزت بایسال 4000 لیر
 • دانشگاه آکدنیز 7170 لیر
 • دانشگاه آتاتورک 4000 لیر
 • دانشگاه آتیلیم 9165 دلار
 • دانشگاه باشکنت 65000 لیر
 • دانشگاه باهچه شهیر 7900 دلار
 • دانشگاه ارجیس 3400 لیر
 • دانشگاه چوکوروا 3320 لیر
 • دانشگاه ایلول  6600 لیر
 • دانشگاه عثمان قاضی 10000 لیر
 • دانشگاه قاضی آنکارا 4585 لیر
 • دانشگاه حاجت تپه 9170 لیر
 • دانشگاه فنی استانبول 12000 لیر

شرایط تحصیل مهندسی در ترکیه

شرایط تحصیل مهندسی در ترکیه با شرکت در آزمون یوس و آزمون SAT مهیا می شود. آزمون SAT به عنوان یک آزمون بین المللی که توسط کالج بورد برگزار می شود، مرجع دیگر دانشگاه های ترکیه برای پذیرش دانشجوی لیسانس مهندسی است. برخی دانشگاه ها هم برای پذیرش به معدل مناسب و ریز نمرات توجه می کنند.

بیشتر بخوانید:

قیمت خرید ملک در ترکیه

دانشگاه مهندسی در ترکیه

بهترین دانشگاه های مهندسی ترکیه، جزء برترین دانشگاه های مهندسی در دنیا هم محسوب می شوند. اغلب این دانشگاه ها در استانبول و آنکارا قرار دارند. در ادامه بهترین های مهندسی ترکیه نشان داده شده است.

 • 486 دانشگاه فنی استانبول استانبول
 • 453 دانشگاه فنی خاورمیانه آنکارا
 • 305 دانشگاه بغازچی استانبول
 • 928 دانشگاه فنی ییلدیز استانبول
 • 614 دانشگاه بیلکنت آنکارا
 • 901 دانشگاه سابانچی استانبول
 • 1078 دانشگاه قاضی آنکارا
 • 511 دانشگاه حاجت تپه  آنکارا
 • 608 دانشگاه فنی کارادنیز  ترابزون

مهندسی صنایع ترکیه

بازار کار مهندسی در ترکیه

بازار کار مهندسی درترکیه با توجه به رشته، مدرک، تجربه و مهارت متفاوت خواهد بود. در ترکیه با وجود نرخ بیکاری 15 درصدی، 500 شرکت صنعتی بزرگ حضور دارند که یک سوم آنها در استانبول مستقر هستند. حقوق یک فرد خارجی در بازار ترکیه 30 درصد بیشتر از یک فرد محلی است. علت آن هم سیاست جذب افراد خارجی با مهارت در مشاغل مختلف است. مهارت های ارتباطی، آموختن زبان ترکی و مهارت های فنی را باید ارتقا داد. اگر تجربه خوبی در رشته و گرایش مهندسی خود داشته باشید و به طور خاص در ترکیه تحصیل کرده باشید، شرکتهای دولتی و خصوصی  زبان شما خواهند بود. می توانید تجربه و مهارت را با تحصیل در بهترین دانشگاه های ترکیه که کارآموزی و کسب مهارت را اولویت خود برای آموزش قرار می دهند، کسب نمایید.

بیشتر بخوانید:

کار در ترکیه

برای یافتن شغل مهندسی در ترکیه، پنج شهر مهم صنعتی ترکیه یعنی استانبول، کوجالی، ازمیر، بورسا، هاتای انتخابهای خوبی هستند. اگر بخواهید در ترکیه در یک عنوان رشته مهندسی مشغول به کار شوید، باید مدارک مهندسی شما توسط Yok ، ارزیابی و معادل سازی می شود و در اتاق مهندسین آن رشته ثبت نام کنید.

حقوق مهندسی در ترکیه

میزان درآمد مهندس در ترکیه مانند بسیاری کشورهای دیگر براساس نوع رشته، تجربه فرد، شهر و شرکت محل کار متغیر است. فاکتور مهم دیگر میزان تحصیلات افراد در آن شاخه شغلی است. حقوق میانگین در ترکیه ماهیانه ۷۸۰۰ لیر می‌باشد. بازه درآمدی یک مهندس بین ۷۵۰۰ تا ۱۴۰۰۰ دلار در ماه است. میانگین درآمد یک مهندس کامپیوتر برای فردی با سابقه کاری 4 تا 7 سال سالانه ۱۱۰۰۰۰ لیر اعلام شده است. درصورت وجود سابقه کاری بین یک تا 3 سال، حقوق سالانه ۷۷۰۰۰ لیر می باشد. درامد مهندسین در ماه به عبارت زیر است:

 • مهندسی نفت ۷۰۰۰ لیر
 • مهندس عمران   ۷۰۰۰ لیر
 • مهندسی الکترونیک ۱۰۵۰۰ لیر
 • مهندسی صنایع ۹۷۰۰ لیر
 • مهندس مکانیک ۸۰۰۰ لیر

 برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران زانکو تماس بگیرید

پیشنهاد سردبیر زانکو