موزه‌گردی در کانادا با زانکو

در این مقاله به همراه زانکو به یک سفر کوتاه فرهنگی به کانادا می‌رویم و در موزه‌های مختلف کانادا قدم می‌زنیم و درمورد کانادا، فرهنگ و تاریخ این کشور گپ می‌زنیم.

کانادا کشوری جوان و سرزمینی با پیشینه‌ای غنی و طولانی است. این کشور که به تازگی 153 ساله شده است، جامعه‌ای فرهیخته و علاقه‌مند به فرهنگ دارد. تعداد بالای موزه‌های کانادا به آسانی نشان می‌دهد که مردم کانادا به فرهنگ و عوامل فرهنگی بسیار اهمیت می‌دهند. حدود 50 موزه در کانادا فعالیت می‌کنند که شامل موزه‌های تخصصی، هنری، تاریخی، علمی، صنعتی و حتی شخصی می‌شوند.

در این مقاله‌ از چرایی و ضرورت شناخت فرهنگ برای مهاجرین و مخصوصا مهاجرین به کانادا به تفضیل صحبت کرده‌ایم. مقاله‌ی حاضر یک راهنما برای موزه‌گردی در کانادا است. در این مقاله قرار است با هم به سراغ موزه‌های کانادا برویم و یک سفر کوتاه فرهنگی به این کشور داشته باشیم. برای یک گردش فرهنگی در کانادا آماده‌ هستید؟!

 

موزه‌های کانادا

انواع موزه‌ها

پیش از هرچیز باید موزه‌ها را به چند دسته‌ی کلی تقسیم کنیم. موزه‌های کانادا از نظر دسته‌بندی شامل موزه‌های تاریخی، موزه‌های هنری، موزه‌های تخصصی تقسیم می‌شوند. در این مقاله بر حسب نوع دسته‌بندی موزه‌ها به سراغ آنها رفته‌ایم.

 • موزه‌های تاریخی و طبیعی کانادا

 

 

موزه‌ی تاریخ کانادا - Canadian Museum of History

 

موزه‌ی تاریخ کانادا (Canadian Museum of History)

یکی از بزرگترین و قدیمی‌ترین موزه‌های کانادا، موزه‌ی تاریخ این کشور است. قدمت این موزه به سال 1856 میلادی باز می‌گردد و هرساله میزبان یک میلیون و دویست هزار نفر بازدید کننده است. این موزه در بخش فرانسوی‌نشین پایتخت کانادا یعنی کبک و در شهر گاتینو واقع شده است.

 

موزه‌ی تاریخ کانادا

 

در این موزه که سابقا به موزه‌ی تمدن کاناد مشهور بود، اشیا و مستنداتی که نمایان‌گر تاریخ انسان در کانادا است را ثبت، ضبط و نمایش می‌دهد. به علاوه بر روی این اشیا و مستندات مطالعه و تحقیق هم انجام می‌شود. تمرکز بخش تاریخی موزه بر روی انسان‌شناسی، مردم‌شناسی و تاریخ کانادا و دیگر کشورها است. مثلا سالنی به نام گرند هال (Grand Hall) وجود دارد که مربوط می‌شود به معرفی و نمایش دادن عقاید، فرهنگ و سبک زندگی ساکنان نخستین سرزمین کانادا یا اینویت‌ها که پیشتر در مقاله‌ی کانادا درموردشان صحبت کرده‌ایم.

 

موزه‌ی کودکان کانادا

 

اما این تمام ماجرا نیست. موزه‌ی تاریخ کانادا به مرور بخش‌های دیگری را به خود اضافه کرد که باعث شد مردم بیشتری برای بازدید از آن مشتاق شوند. از بخش‌های دیگر این موزه می‌توان به موزه‌ی کودکان، گالری و سالن نمایش اشاره کرد.

موزه‌ی تاریخ کانادا محدود به کارهایی که از یک موزه‌ی عادی انتظار می‌رود نیست و یک بخش اختصاصی برای کودکان دارد. این بخش از موزه که به نام موزه‌ی کودکان کانادا (Canadian Children’s Museum) شناخته می‌شود، یک تالار بزرگ و هیجان‌انگیز است که کودکان را به بازدید از موزه مشتاق و علاقه‌مند می‌کند. اسباب‌بازی‌های متحرک، ماکت‌های زیبا از شهرهای مختلف دنیا، گریم‌های عروسکی، سازها، غذاها، لباس‌های مختلف ملل دیگر از بخش‌های جالب توجه برای کودکان است. در این موزه هرگز به کودکان سخت نمی‌گذرد.

به علاوه این موزه شامل یک تالار بزرگ نمایش و موسیقی نیز می‌شود که می‌تواند از 500 نفر میهمان میزبانی به عمل بیاورد.

در حال حاضر که بیماری کرونا شرایط را تغییر داده است، این موزه با اِعمال محدودیت‌هایی برای حفظ سلامت بازدیدکنندگان به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

 

موزه‌ی طبیعت کانادا - Canadian Museum of nature

 

موزه‌ی طبیعت کانادا (Canadian Museum of Nature)

موزه‌ی طبیعت کانادا در اونتاریو و ایالت اوتاوای کانادا دایر است و قدمت آن به سال 1856 باز می‌گردد. همانطور که از اسم این موزه برمیآید فعالیت آن به طبیعت و تاریخ طبیعت کانادا و دیگر نقاط جهان مربوط می‌شود. موزه‌ی طبیعت کانادا نمایشگاه‌های بسیار و متنوعی دارد که گالری‌های قطب شمالگان، فسیل‌ها، پستانداران، پرندگان و گالری آب، زمین و زندگی طبیعی را شامل می‌شود.

 

موزه‌ی طبیعت کانادا

 

موزه‌ی طبیعت کانادا یک موزه‌ی منحصر به فرد است. در بخش فسیل‌های علاوه بر جانداران و پستانداران منقرض شده، اسکلت‌ دایناسورهایی مربوط به 35 تا 85 میلیون سال قبل وجود دارد. و از این نظر هم می‌تواند بسیار جالب باشد. بازدیدکنندگان در نمایشگاه زمین این موزه علاوه بر انواع و اقسام سنگ‌های معدنی، سنگ‌های قیمتی و کانی‌های باارزش، می‌توانند شاهد سنگی باشند که از ماه به زمین آورده شده است. این سنگ در سال 1972 از ماموریت فضایی آپولوی 17 به زمین آورده شد. آپولوی 17 ششمین و آخرین سفر انسان به کره‌ی ماه بود. و این سنگ از این ماموریت فضایی در موزه‌ی طبیعت کانادا نگه‌داری می‌شود.

 

موزه‌ی طبیعت کاناد

 

اگر از آن دسته افرادی هستید که هرگز تفاوت استالکتیت و استالاگمیت‌ها را متوجه نشدید، در نمایشگاه زمین موزه‌ی طبیعت کانادا می‌توانید به شکلی یاد بگیرید که حتی خودخواسته هم از یاد نبرید! بازدیدکنندگان این بخش منحصر به فرد از موزه‌ی طبیعت کانادا می‌توانند آتشفشان بسازند، شاهد زمین‌لرزه‌های نمایشی باشند، سنگ‌های صخره‌ای را حرارت بدهند تا یک سنگ جدید بسازند، به کمک یک گوشی هوشمند فرایند تبدیل شدن سنگ‌های معدنی را ببینند و کارهایی خلاقانه و جالب از این دست که کمک می‌کند افراد هرگز اطلاعاتی که از سفر علمی خود به این موزه به دست آوردند را فراموش نکنند. و فراموش نکنید که این فقط یکی از چندین نمایشگاه عجیب و جذاب موزه‌ی طبیعت کانادا است.

 

موزه‌ی طبیعت کانادا

 

 

موزه‌ی جنگ کانادا - Canadian war Museum

 

موزه‌ی جنگ کانادا (Canadian War Museum)

موزه‌ی جنگ کانادا تاریخ ارتش، قدرت نظامی و توانایی تولید تسلیحات در کانادا و جهان را بررسی کرده و به نمایش مردم می‌گذارد. این موزه‌ی 140 ساله در سال 1880 تاسیس شده بود، اما در 8 مِی سال 2005 و در 60 امین سالگرد پایان یافتن جنگ جهانی دوم در محلی جدید در اتاوای کانادا بازگشایی شد. این موزه نمایشگر تجربه‌ی انسان‌ها در طول جنگ‌ها است.

نکته‌ی جالبی که درمورد این موزه وجود دارد مربوط می‌شود به یک سالن بسیار بزرگ که حتی به زوج‌ها اجازه داده می‌شود تا در آن مراسم ازدواج خود را برگزار کنند. در نگاه اول شاید نکته‌ی جالبی نباشد یا حتی اقدامی در جهت جذب سرمایه به نظر برسد. اما به نام موزه‌ی جنگ که دقت می‌کنیم متوجه ظرافت و شوخ‌طبعی مدیران این موزه می‌شویم. با توجه به هدف موزه‌ی جنگ که در کنار نمایش قدرت تولید و سازندگی بشر در طول تاریخ، تجربه‌ی انسان‌ها از جنگ را به نمایش می‌گذارد، با برگزاری جشن‌هایی مثل ازدواج به نوعی به جلوه‌ی تاریک و تلخ جنگ دهن‌کجی می‌کند.

 

موزه‌ی سلطنتی کانادا - Royal BC Museum of Canada

 

موزه‌ی سلطنتی کانادا (Royal BC Museum)

موزه‌ی سلطنتی بی‌سی در سال 1886 در بریتیش کلمبیای کانادا تاسیس شد. بی‌سی مخفف حروف استان بریتیش کلمبیا است. هشت سال بعد از تاسیس این موزه، یعنی در سال 1994 موسسه‌ی آرشیوی تاسیس شد که در سال 2003 به مجموعه‌ی موزه اضافه شد و موزه‌ و آرشیو بریتیش کلمبیا نام گرفت. در این موزه اسناد، مدارک و اشیا برای آیندگان نگه‌داری و نمایش داده می‌شوند. این اسناد و شواهد بیانگر تاریخ انسان و طبیعت کانادا و جهان هستند. برخی از مجموعه‌هایی که در این موزه وجود دارد، اختصاصا بیانگر تاریخ انسان و طبیعت استان بریتیش کلمبیا هستند.

 

موزه‌ی سلطنتی کانادا

 

در این موزه شاهد ماکت‌های کوچک و بزرگ و هنرمندانه از شهرهای مختلف دنیا هستید. این ماکت‌ها محدود به معماری نیست، می‌توانید ماکت‌هایی از شبیه‌سازی شده از موجودات مهیب و منقرض شده‌ای مثل ماموت‌ها را در ابعاد بسیار شبیه به خودشان ببینید.

این موزه‌ی سلطنتی مملو از مجموعه‌هایی از ماکت‌ها و موجودات تاکسی‌درمی شده مثل پروانه‌ها، پستانداران، ماهی‌ها، پرندگان، فسیل‌ها، حشرات و گیاهان است.

در موزه‌ی سلطنتی کانادا ماکت‌هایی مربوط به مردم‌شناسی را می‌بینید که با مهارت و ظرافت خلق شده‌اند تا نمایش دهنده‌ی فرهنگ اقوام مختلف باشند.

تصویری که مشاهده می‌کنید بقایای به جا مانده  از خرسی است که منقرض شده است و تخمین زده می‌شود بین یازده هزار تا سی هزار سال پیش از میلاد مسیح روی زمین زندگی می‌کرده است. نام علمی این خرس که آرکتودوس سیموس (Arctodus Simus) است. خرس صورت کوچک (Short-faced bear) از عصر یخبندان به جا مانده و اکنون در موزه‌ی سلطنتی بی‌سی کانادا نگه‌داری می‌شود.

 

موزه‌ی سلطنتی بی سی کانادا

 

تصویر زیر نقشه‌ای قدیمی از جزیره‌ی ونکوور است. این نقشه‌ی پارچه‌ای به سال 1855 بازمی‌گردد و اکنون در موزه‌ی سلطنتی بی‌سی نگه‌داری می‌شود.

 

موزه‌ی سلطنتی بی سی کانادا

 

و یکی دیگر از موجوداتی که به شکل محدود در روی کره‌ی زمین وجود دارند اما در کانادا به طور کامل منقرض شده‌اند هم به شکل تاکسی‌درمی شده در موزه‌ی سلطنتی بی‌سی کانادا نمایش داده می‌شود. این موجود پیگمی هورند لیزارد نام دارد.

 

موزه‌ی سلطنتی بی سی کانادا

 

به جز فسیل‌ها، موجودات تاکسی‌درمی‌ شده و بقایا به جا مانده از حیوانات و وسایل قدیمی، تابلوهای ارزشمندی در این موزه نگه‌داری می‌شود که یکی از آنها اثری است از ویلیام جرج ریچاردسون که از معدنچیان جوینده‌ی طلا در کانادا کشیده است. قدمت این تابلو به سال 1864 بازمیگردد و حدودا صد و پنجاه سال از کشیده شدن آن می‌گذرد.

 

موزه‌ی سلطنتی بی سی کانادا

 

یکی از دیگر به آثار جامانده‌ی ارزشمند اثری از امیلی پائولین جانسون (Emily Pauline Johnson) است. او یکی از نویسندگان و شاعرهای مهم کانادایی است که در سال 1861 متولد شد. اثر او به نام افسانه‌های ونکوور (Legends of Vancouver) در سال 1911 منتشر شد و چاپ چهارم این کتاب ارزشمند با جلد چرمی در بخش کتابخانه و آرشیو موزه‌ی سلطنتی بریتیش کلمبیا نگه‌داری می‌شود.

 

موزه‌ی سلطنتی بی سی کانادا

 

 

موزه‌ی باستان‌شناسی مونترال کانادا -

 

موزه‌ی باستان‌شناسی کانادا (Montreal Archaeology and History)

در این قسمت از سفر به کانادا سری به بخش فرانسوی‌نشین این کشور استان کبک می‌زنیم و مونترال‌گردی کنیم. موزه‌ی باستان‌شناسی مونترال یا پوئَنتَ کالیه (Pointe a Calliere) در کبک کانادا واقع است و ساختمان این موزه با معماری زیبا و وقایع مسخ‌کننده‌ی خود توجه توریست‌ها و مردم را به خود جلب می‌کند.

موزه‌ی باستان‌شناسی کانادا از موزه‌هایی که تا به حال به آن سرزدیم به میزان قابل توجهی جوان‌تر و مدرن‌تر است. این موزه در سال 1992 و در جشن تولد 350 سالگی مونترال تاسیس شد. به همین خاطر در کانادا به این مشهور است که پوئنت کالیه یا موزه‌ی باستان‌شناسی مونترال محل تولد این شهر است.

 

موزه‌ی باستان‌شناسی کانادا

 

درست مثل دیگر موزه‌های کانادا، این موزه هم ارادت و احترام خود به ساکنین بومی و اولیه‌ی کانادا با نمایش دادن دست‌ساخته‌ها، آثار و معرفی فرهنگ اینویت‌ها نشان می‌دهد.

موزه‌ی باستان‌شناسی مونترال با ساختار مدرن و جلوه‌های بصری، بازی با رنگ‌ها، نورها و چیدمان‌های خلاقانه و بدیع‌اش دقیقا یک سفر باستان‌شناسانه و عجیب را برای بازدیدکنندگانش تداعی می‌کند و رقم می‌زند.

 

موزه‌ی باستان‌شناسی مونترال کانادا

 

همانطور که در عکس‌های سالن‌ها و نمایشگاه‌های موزه‌ی باستان‌شناسی می‌بینید که پوئنت کالیه چه قدر فوق‌العاده با استفاده از اِلِمان‌های سمعی و بصری لحظات شورانگیزی را در یاد افراد از خود به یادگار می‌گذارد و همین موضوع است که می‌تواند این موزه‌ را از بقیه‌ی موزه‌ها متفاوت کند.

 

موزه‌ی باستان‌شناسی کانادا

 

در موزه‌ی باستان‌شناسی مونترال علاوه بر نمایشگاه‌های دائمی، نمایشگاه‌های موقتی هم برگزار می‌شود. نمایشگاه‌های موقتی مثل نمایشگاه‌ "تمدن اینکاها، گنجینه‌ی پرو" که کشور پرو، تمدن اینکا و گنجینه‌های آن کشور را معرفی می‌کند. نمایشگاه "تمدن اینکاها ، گنجینه‌ی پرو" تا اکتبر سال 2020 بر پا است.

 

موزه‌ی باستان‌شناسی مونترال کانادا

 

"داخل اتاق عجایب" نام یکی دیگر از نمایشگاه‌های موقتی این موزه است. این نمایشگاه شما را به دنیایی عجیب و غریب می‌برد که بیش از 1000 نوع گونه‌ی اعجاب‌آور، اشیای نامعمول و غریب در آن موجود است. این اتاق دریچه‌ای به دنیای کنجکاوی و ناشناخته‌ها است که شما را از مونترال به سفری به تمام زمان‌های دور و دراز گذشته، مکان‌ها و جانداران ناشناخته‌ و ناکجاآبادهای دنیا می‌برد.

 

موزه‌ی باستان‌شناسی مونترال کانادا

 

این نمایشگاه دقیقا برازنده‌ی همین نام عجیب است که از سال 2019 تا ژانویه‌ی 2021 در موزه‌ی باستان‌شناسی مونترال بر پا خواهد بود.

 

موزه‌ی باستان‌شناسی مونترال کانادا

 

استفاده از مالتی مدیا برای اثرگذاری بیشتر بر مخاطبان و افزدون جذابیت و جلوه‌گری باعث شده که موزه‌ی باستان‌شناسی مونترال یک موزه محسوب نشود، بلکه یک مرکز فرهنگی هنری به حساب بیاید. یکی از کارهای جذاب و دیدنی این موزه یک پرفورمنس مالتی مدیا است که با جلوه‌ای جادویی و خلاقانه مونترال را به تصویر می‌کشد. این پرفورمنس هر روز و هر 45 دقیقه یکبار به زبان فرانسوی (به جز ساعت 13:45) و هر روز در یک سانس ساعت 13:45 (طبیعتا به وقت محلی!) به زبان انگلیسی اجرا می‌شود. این پرفورمنس مالتی‌مدیا که مونترال جنریشن یا نسل‌های ام‌تی‌ال نام دارد در چند دقیقه تاریخچهی مونترال، فرهنگ و زیبایی‌های مونترال را با استفاده از جذابیت‌های سمعی و بصری را مثل یک داستان لذت‌بخش تعریف می‌کند.

 

موزه‌ی مردم‌شناسی کانادا

 

موزه‌ی مردم‌شناسی کانادا (Museum of Anthropology)

موزه‌ی مردم‌شناسی کانادا زیرمجموعه‌ی دانشگاه بریتیش کلومبیا است و در سال 1927 اولین آجرهای تاسیس آن گذاشته شد. این موزه در ونکوور واقع شده و همانطور که انتظار داریم در این موزه تماما با مظاهر فرهنگ و تمدن مواجه هستیم. در این موزه دیگر خبری از موجودات تاکسی‌درمی‌شده و سنگ‌های قیمتی و عجیب نیست، و موضوع انسان‌ها، فرهنگ و تمدن مردم است.

 

موزه‌ی مردم‌شناسی کانادا

 

طبیعتا تمرکز موزه‌ی مردم‌شناسیِ دانشگاه بریتیش کلمبیا بر تمدن و شناختن مردم کانادا است. درواقع سعی بر این بوده که فرهنگ و آداب و رسوم ساکنین اولیه‌ی کانادا حفظ و نگه‌داری شود و در برابر دیدگان مردم امروزی کانادا و جهان قرار بگیرد. همین امر نشانگر توجه ویژه‌ی کانادا به گذشته و پیشینه‌ی فرهنگی خود است.

در این موزه شاهد نمادهای فرهنگی و آثار مهم و ارزشمندی هستیم که محدود به دست‌ساخته‌ها نمی‌شود. کمی عجیب است اما این موزه از اجراهای موسیقی که برآمده از فرهنگ‌ها و آداب و رسوم مردمی است، استقبال می‌کند.

 

موزه‌ی مردم‌شناسی کانادا

 

آثار تجسمی زیادی در این موزه وجود دارد که مربوط به فرهنگ و هنر معاصر است. یکی از این آثار معاصر مجسمه‌ای است به نام Raven and the First men. این مجسمه در سال 2006 به دست مایکل تیتن ساخته شد.

 

موزه‌ی مردم‌شناسی کانادا -

 

 

موزه‌ی سلطنتی اونتاریو کانادا

 

موزه‌ی سلطنتی اونتاریو (Royal Ontario Museum)

موزه‌ی سلطنتی اونتاریو با معماری شگفت و منحصر به فردش یکی از مهمترین و مشهورترین موزه‌های فرهنگی جهان و بزرگ‌ترین موزه‌ی کانادا است. مجموعه‌ها و اشیای بسیاری از سراسر دنیا در این موزه نگه‌داری می‌شود که شامل 13 میلیون اثر هنری و بیش از 11 میلیون اثر مربوط به تاریخ طبیعت می‌شود. بدیهی است که برای به نمایش درآمدن این آثار و مجموعه‌های متنوع، موزه‌ی سلطنتی اونتاریو باید فضای زیادی داشته باشد که گفتنی است این موزه بیش از 40 نمایشگاه دارد.

 

موزه‌ی سلطنتی اونتاریو کانادا

 

موزه‌ی سلطنتی اونتاریو امکان بازدید آنلاین را برای افراد فراهم کرده است. افراد می‌توانند چیزی حدود 49 هزار اثر از مجموعه‌های این موزه‌ی وسیع و متنوع را به صورت آنلاین تماشا کنند.

آثار هنری، مجموعه‌های تاریخی و طبیعی، بقایای فرهنگ و تمدن، از سراسر دنیا به این موزه آمده‌اند و در معرض دید عموم قرار گرفته‌اند.

 • در موزه‌ی سلطنتی اونتاریو چه آثار و اشیایی نگهداری می‌شود؟

در ادامه سه شی را معرفی می‌کنیم که مشت نمونه‌ی خروار از اشیای بسیار قیمتی است که در موزه‌ی سلطنتی اونتاریو نگه‌داری می‌شود و در معرض دید افراد گذاشته شده است. و همانطور که پیشتر گفته شد این موزه آنقدر گسترده و متنوع است که طبیعتا نمی‌توان تمام آثار و اشیا آن را برشمرد و معرفی کرد. حالا به سراغ برخی از این آثار هنری و اشیا می‌رویم و آنها را معرفی می‌کنیم.

 

موزه‌ی سلطنتی اونتاریو کانادا

 

بطری چینی در موزه‌ی سلطنتی اونتاریو (The Snuff Bottle)

این بطری که روی آن طرح و نقش چینی نگارگری شده است مربوط به سالهای 1900- 1800 و دوران سلطنت شاه دیناستی است. این کوزه از جنس مس است و در

کاتالوگ آن قید شده که از طرف فردی به نام آقای جِی. دبلیو. کُچرِین به موزه‌ی سلطنتی اونتاریو هدیه داده شده.

 

 

موزه‌ی سلطنتی اونتاریو کانادا

 

کوزه‌ی باستانی موزه‌ی سلطنتی اونتاریو (The Jar)

در بخش یونان و روم و در مجموعه‌ی امپراطوری رومِ موزه‌ی اونتاریو کوزه‌ای نقره‌ای رنگ جلوه‌گری می‌کند. این کوزه متعلق به قرن سوم پس از میلاد مسیح و دوران امپراطوری روم باستان است و از سوریه به کانادا آمده. جالب است که در کاتالوگ معرفی این شی اینطور ذکر شده است که این کوزه‌ هدیه‌ای از طرف دوشیزه هلن نورتون به موزه‌ی سلطنتی اونتاریو است.

 

موزه‌ی سلطنتی اونتاریو کانادا

 

سنگ قبر باستانی در موزه‌ی سلطنتی اونتاریو (Egyptian Offering Table)

یکی از جالب‌ترین اشیایی که از آفریقا سر از موزه‌ی اونتاریو درآورده این سنگ قبر مصری است که نقشی عجیب و در عین حال جالب و مرموز روی آن حکاکی شده است. یک نقش چند بعدی که در عین سادگی مشخصا در مورد مرگ صحبت می‌کند و چهار راه‌پله‌ای که به سمت پایین هدایت می‌شوند و به یکدیگر و نهایتا به جایی نامعلوم ختم می‌شوند.

این قبیل اشیای باستانی مصر سر از موزه‌های دیگر دنیا هم درآورده‌اند و یکی از عجیب‌ترین و رازآلودترین‌هایشان به این موزه‌ی کانادایی آمده است. در مصر مرسوم بوده است که روی در مکانهای مقدس و باستانی و جادویی و همچنین روی قبرها از این سنگ‌ها نصب می‌شده و اغلب روی آنها به زبان مصر باستانی نوشته‌هایی وجود دارد. اما روی این سنگ هیچ نوشته‌ای ندارد و تنها با یک طرح عجیب با مخاطبش صحبت می‌کند.

این شی در گالری آفریقا و بخش مصر موزه‌ی سلطنتی اونتاریو نگه‌داری می‌شود و در کاتالوگ قید شده که سِر روبرت موند آن را به موزه هدیه داده است.

 

موزه‌ی تیرل کانادا

 

موزه‌ی سلطنتی تیرل (Royal Tyrrell Museum)

موزه‌ی سلطنتی تیرل مربوط می‌شود به بررسی ادوار زمین‌شناسی و جانوران مختلفی که در طول دوران مختلف پا به زمین گذاشته یا از روی زمین محو شده‌اند. افرادی که در این مجموعه کار می‌کنند،‌ متخصصینی هستند که در رشته‌ی پالیونتالوژی تحصیل و مطالعه کرده‌اند. پالیانتولوژی (PALAEONTOLOGY) علمی است که بر اساس یافته‌های زمین‌شناسی، باستان‌شناسی و فسیل‌ها بر روی زمین مطالعه و بررسی می‌کند. پس طبیعی است که این موزه‌ی کانادایی پر باشد از اسکلت‌های مهیب و بزرگ از دایناسورها و جانوران مختلف!

 

موزه‌ی تیرل کانادا

موزه‌ی تیرل کانادا

 

 

 • موزه‌های هنری کانادا

موزه‌های هنری کانادا بیشتر مربوط طرفداران جدی فرهنگ و هنر است و اغلب این افراد به این قبیل موزه‌ها سر میزنند. در این قسمت از مقاله بنا به تفکیکی که از ابتدا انجام دادیم به موزه‌های هنری کانادا می‌پردازیم. البته ناگفته نماند که برای افراد عادی و معمولی علاقه‌مند هم در این موزه‌ها جاذبه‌های زیادی پیدا می‌شود و توصیه می‌کنیم که اگر به کانادا سفر می‌کنید، حتما به موزه‌های هنری این کشور هم سر بزنید. این شما و این هم معرفی موزه‌های هنری کانادا!

 

موزه‌ی تکستایل کانادا

 

موزه‌ی تکستایل کانادا (Textile Museum of Canada)

یکی از جالب‌ترین موزه‌های کانادا موزه‌ی تکستایل است. این موزه در مرکز شهر تورنتو واقع شده است. اینجا تنها موزه‌ی کانادایی است که به صنعت و هنر تکستایل و بافت می‌پردازد. اگر همچنان برایتان سوال است که در این جای عجیب و غریب چه چیزی انتظار شما را می‌کِشد، باید بگویم که در موزه‌ی تکستایل کانادا طراحی‌های بی‌نظیر و چشمگیری که هنرمندان بر روی مواد مختلف انجام داده‌اند یا با متریال‌های گوناگون طراحی‌های بدیعی خلق کرده‌اند، به نمایش گذاشته می‌شود؛ از تکستایل یا بافت مواد مرتبط با لباس و فرش (انواع نخ و پارچه و...) گرفته تا بافت‌های سفت و سخت‌تری مثل انواع کاشی.

 

موزه‌ی تکستایل کانادا

 

پیش از این که به سراغ این موزه‌ی کانادایی و عجیب برویم درمورد طراحی بافت کمی صحبت کنیم. درواقع طراحی بافت یک فرایند خلاق و تکنیکی است که در نتیجه یک لباس یا یک طرح با بفات هنرمندانه و شگرف را به ما ارائه می‌دهد.

موزه‌ی تکستایل کانادا نمایشگاه عجیب و منحصر به فردی است از کارهای ارائه شده و طرح‌های بی‌نظیر و خلاقانه‌ای که بر روی متریال‌های گوناگون ارائه شده است. این موزه برای هنرمندان، دانشجویان و علاقه‌مندان هنرهایی مثل طراحی پارچه، طراحی لباس و افرادی که به هر نوعی با دوختن لباس و اکسسوری یا حتی فرش‌بافی سروکار دارند می‌تواند جذاب باشد. پانزده هزار اشیایی که در موزه‌ی تکستایل کانادا وجود دارد، قطعا اهالی و علاقه‌مندان به صنعت مد را هم راضی خواهد کرد.

 

 

موزه‌ی عکس‌های معاصر کانادا

موزه‌ی عکاسی معاصر کانادا (Canadian Museum of Contemporary Photography)

این روزها به لطف شبکه‌های اجتماعی عکاسی بیش از پیش به ما نزدیک شده است. اما طبیعتا حیطه‌ی عکاسی آنقدر محدود نیست که به شبکه‌های اجتماعی محدود شود. اگر به عکاسی علاقه‌مند هستید و حتی تازه‌کار هستید هم این موزه‌ حرفهای زیادی برای شما دارد، چه برسد به این که عکاس حرفه‌ای یا مخاطب جدی هنر عکاسی باشید.

موزه‌ی عکاسی معاصر در پایتخت کشور کانادا یعنی اتاوا واقع شده است و هدف سازندگان و گردانندگان این موزه این است که علاوه بر نقش معمول موزه برای نمایش عکسهای معاصر، فضایی برای ایجاد ارتباط و گفتمان بین اساتید، دانشجویان، هنرمندان، علاقه‌مندان و مخاطبین عکاسی شکل بگیرد. در این صورت ایده‌ها و الهامات این افراد پررنگ و اثرگذارتر می‌شود.

 

موزه‌ی عکس‌های معاصر کانادا

 

این موزه در سال 1976 تاسیس شد و تا کنون حدود پانزده هزار اثر از هزار و پانصد هنرمند را به نمایش گذاشته است.

 

 

موزه‌ی هنرهای زیبای مونترال کانادا

 

موزه‌ی هنرهای زیبای مونترال (Montreal museum of Fine Arts)

موزه‌ی هنرهای زیبای مونترال واقع در کبک کانادا است و یکی از هشت موزه‌ی مهم و پربازدید آمریکای شمالی محسوب می‌شود. این موزه‌ی بزرگ با سالن‌ها و نمایشگاه‌های دائمی و موقتی خود برگزارکننده‌ی اجراهای هنری، موسیقی، فیلم، پرفورمنس‌های تئاتر هم هست. این موزه علاوه بر اجراهای هنری، بخش‌هایی برای آموزش و حتی هنردرمانی هم دارد.

بخش هنر درمانی در موزه‌ی هنرهای زیبای مونترال می‌تواند ناآرامی و تشویش‌ها را از شما دور کند و این کار را با چند وسیله‌ی به ظاهر سطحی مثل کاغذ سفید و متریال لازم برای نقاشی و موسیقی انجام می‌دهد. اگر به این موزه سر زدید هنردرمانی چیزی است که تیم تحریریه زانکو به شما پیشنهاد می‌دهد حتما امتحان کنید.

در موزه‌ی هنرهای زیبای مونترال چه آثاری وجود دارد؟

در این بخش از مقاله به سراغ معرفی آثار هنری رفتیم که در این موزه‌ی کانادایی انتظار شما را می‌کشد.

 

موزه‌ی هنرهای زیبای مونترال کانادا

 

 • پرتره‌ای از یک بانوی جوان اثری از رامبرانت در موزهی هنرهای زیبای کانادا

رامبرانت یکی از بزرگترین نقاشان و هنرمندان برجسته‌ای است که شهرت ویژه‌ای به خاطر کشیدن پرتره‌ها دارد. پرتره‌هایی که علاوه بر ارزش نقاشی از دیدگاه روانشناسی افراد حاضر در نقاشی هم حرفهای عمیقی برای گفتن دارد.

این تابلو متعلق به سال 1668 میلادی است و پرتره‌ای است که از بانویی به نام ماگدالنا وان لو کشیده شده. گفته می‌شود مربوط به زمانی است که این بانو و تیتو؛ پسر رامبرانت، با هم ازدواج کرده بودند و احتمال می‌رود که این تابلو هدیه‌ای از طرف رامبرانت به پسرش باشد.

 

موزه‌ی هنرهای زیبای مونترال کانادا

 

 • اثری از ادوارد ویلارد در موزه‌ی هنرهای زیبای کانادا

تابلوی حیرت‌انگیز و مرموز "زن نشسته در اتاق تاریک" اثری است از ادوارد ویلارد که در سال 1895 کشیده شده است.

راهنمایی آنلاین موزه‌ی هنرهای زیبای کانادا

این مجموعه‌ی کانادایی فرانسوی با استفاده‌ از ابزارهایی مثل شبکه‌های اجتماعی و اپلیکیشن ابتکار جالبی برای راهنمایی مدرن بازدیدکنندگان انجام داده است. موزه‌ی هنرهای زیبای مونترال انقدر بزرگ و گاهی گیج کننده است که اخیرا یک اپلیکیشن برای راهنمایی بازدیدکنندگان ساخته شده تا افراد را در راهروها و سالن‌های موزه راهبری کند. اگر راهتان به مونترال افتاد و سری به این موزه‌ی باشکوه و زیبا زدید، قبل از آنکه گم بشوید، اپلیکیشن راهنمای موزه‌ی هنرهای معاصر کانادا (MMFA) را می‌توانید از گوگل پلی و اپ استور دانلود کنید!

 

موزه‌ی قلعه‌ی کیلبراید کانادا

 

موزه‌ی قلعه‌ی کیلبراید (CASTLE KILBRIDE) کانادا

یک عمارت باشکوه و قدیمی به نام قلعه‌ی کیلبراید (Castle KILBRIDE) به جا مانده از دوران ویکتوریایی در کانادا وجود دارد که تبدیل به موزه شده است. این بنای زیبا در اونتاریوی کانادا است و در سال‌های 1877 محل زندگی یک سیاستمدار، کارآفرین و کارخانه‌دار به نام جیمز لِوینگستون بوده است و نسل‌های بعد از او هم در این عمارت زیبا زندگی کرده‌اند.

 

موزه‎‌ی قلعه‌ی کیلبراید کانادا

 

این بنا علاوه بر محوطه و طراحی بیرونی آن، به خاطر دکور و طراحی داخلی آن هم محبوب دلها است و هنوز پس از صد و چهل سال نگاه‌ها را به خود خیره می‌کند. در سال 1995 دولت کانادا تصمیم گرفت که این عمارت را یک محل تاریخی اعلام کند و دو دلیل برای این کار وجود داشت:

 • طراحی داخلی بی‌نظیر، نقاشی‌‌های فوق‌العاده و اتاق‌های داخلی منحصر به فرد قلعه‌ی کیلبراید
 •  این عمارت شاخص‌ترین مثال بارز و سرپایی از ویلاهای ایتالیایی عصر خودش است.

 

موزه‌ی قلعه‌ی کیلبراید کانادا

 

از تمام این‌ها گذشته قلعه‌ی کیلبراید یک اهمیت ویژه‌ی دیگر هم دارد. فیلم آن شرلی را به یاد دارید؟ این قلعه لوکیشن و محل فیلمبرداری این فیلم خاطره‌انگیز بوده است!

 

 • موزه‌های تخصصی کانادا

 

موزه‌ی مهاجرت کانادا

 

موزه‌ی مهاجرت کانادا (Canadian Museum of Immigration)

کانادا کشوری مهاجرپذیر است و در طول سالیان متمادی میزبان مهاجرینی از نقاط مختلف دنیا بوده و هست. دولت کانادا به مرور متوجه این نکته شد که مردم کانادا قصه‌ها و ماجراهای بسیاری درمورد تجربه‌ی مهاجرت یا مهاجرت‌های خود دارند. موزه‌ی مهاجرت کانادا علاوه بر این که حدود چهارصد سال مهاجرت و تاریخچه‌ی مهاجرت به کانادا را برای بازدیدکنندگان تعریف میکند، این امکان را هم به افراد می‌دهد تا ماجرای خود را هم به کلکسیون موزه اضافه کنند. این موزه در نوااسکُتیا واقع شده و بخشی از منطقه‌ی بندری پیر 21 محسوب می‌شود. در سال 2011 موزه‌ی مهاجرت کانادا توسط دولت فدرال این کشور به عنوان موزه‌ی ملی انتخاب شد.

 

موزه‌ی مهاجرت کانادا

 

 

موزه‌ی حقوق بشر کانادا

 

موزه‌ی حقوق بشر کانادا (Canadian Museum for Human Rights)

همانطور که پیشتر توضیح دادیم کانادا مملو از قصه‌ها و مردم مهاجر از سراسر دنیا است و به این امر به شدت احترام گذاشته می‌شود. در مقاله‌ی پیشین زانکو در مورد فرهنگ کانادا از این موضوع صحبت کردیم که پرسیدن در مورد ملیت پیشین افراد در این کشور کمی تا قسمتی توهین محسوب می‌شود. پس بدیهی‌ترین اتفاق ممکن این است که در برابر هرگونه تبعیض نژادی مقاومت وجود داشته باشد. در همین راستا موزه‌ی حقوق بشر کانادا با هدف کاهش نژادپرستی و تبعیض تاسیس شد. موسسین این موزه‌ی نه چندان قدیمی که در سال 2014 تاسیس شده است، مسیر تحقق هدف‌شان را سفری از تاریکی به روشنایی تلقی می‌کنند.

 

موزه‌ی هوا و فضای کانادا

 

موزه‌ی هوا و فضای کانادا (Canadian Aviation and Space Museum)

موزه‌ی هوا و فضای کانادا محلی است برای به نمایش درآوردن تاریخچه‌ی هوانوردی و صنعت هواپیماسازی کانادا که در اوتاوای کانادا واقع شده است. این موزه پر است از ماکت‌های هواپیماها و همچنین هواپیماهای واقعی که متخصصین هوانوردی به عنوان راهنما برای مردم عادی از هواپیماها و کاربری‌شان توضیح می‌دهند.

این موزه‌ی کانادایی در محوطه‌ی وسیع یک فرودگاه به نام راک‌کلیف تاسیس شده و همین موضوع هم آن را هیجان‌انگیزتر و جذاب‌تر می‌کند.

 

موزه‌ی هواوفضای کانادا

 

 

موزه‌ی علم و تکنولوژی کانادا

 

موزه‌ی علم و تکنولوژی کانادا (Canadian Science and Technology)

موزه‌ی علم و تکنولوژی در پایتخت کانادا یعنی اوتاوا قرار دارد و هدف از تاسیس این موزه آشنایی بیشتر عامه‌ی مردم با پیشرفت علم و تکنولوژی در کانادا و جهان است. این موزه از تمام موزه‌های کانادا جوان‌تر است و درهای آن در نوامبر سال 2017 به روی عموم مردم باز شد. در این موزه سعی شده تا علاوه بر پوشش علم برای افراد متخصص و حرفه‌ای، تاریخچه‌ی علوم مختلف را برای عامه‌ی مردم هم به شکلی جذاب و در قالب داستان ارائه شود. به همین دلیل سر زدن به این موزه خالی از لطف نخواهد بود و از آن پربارتر از پیش بیرون خواهید آمد!

 

موزه‌ی علوم و تکنولوژِی کانادا

 

جالب اینجاست که در این موزه هم با نمایشگاه‌های مجازی و آنلاین هم می‌توانید به دنیای جالب و حیرت‌انگیز علم وارد شوید! به این معنی که موزه‌ی علم و تکنولوژی کانادا به شکل آنلاین هم برخی از نمایشگاه‌های خود را به نمایش درمیاورد و افراد می‌توانند از فاصله‌ی دور از آن استفاده کنند.

خب! به پایان سفر فرهنگی مجازی در کانادا رسیدیم. ما در زانکو امیدواریم که از این سفر کوتاه و کاناداگردی لذت برده باشید.

خدمات تخصصی موسسه‌ی مهاجرتی زانکو برای مهاجرت به کانادا:

مهاجرت کاری به کانادا

مهاجرت تحصیلی به کانادا 

مهاجرت از راه سرمایه‌گذاری به کانادا 

 

پیشنهاد سردبیر زانکو