جاذبه های توریستی ترکیه

یکی از پرطفدارترین مقاصد توریستی جهان علی الخصوص در میان ایرانیان ترکیه است. از شهرهای مهم آن میتوان به استانبول، آنکارا، آنتالیا و قونیه ، کوش آداسی، بدروم، مارماریس و آلانیا اشاره کرد که در این مقاله به جاذبه های دیدنی آن ها خواهیم پرداخت.

ترکیه کشوری اوراسیایی است که از شرق با ایران همسایه است. این کشور به دلیل تاریخی که پشت سر گذاشته ، آثار تاریخی و جاذبه های دیدنی بسیار و جالبی دارد که مقصد محبوبی برای گردشگران شده است.

 

 

  • پاموک‌کاله (Pamukkale) 

 

پاموکاله در ایالت دنیزلی در جنوب غربی ترکیه واقع شده و در زبان ترکی به معنای "قلعه‌ی پنبه‌ای" است و علت این نام گذاری وجود آهک به جا مانده از جوشیدن آب های چشمه توسط گرمای زمین است. آب جاری در چشمه‌های آب گرم این منطقه  پس از عبور، از خود کربنات به جا می‌گذارد.

این مکان طبیعی و جذاب که یکی از جاذبه های دیدنی ترکیه است ، هرساله میلیون ها توریست را برای بازدید جذب میکند.

هزینه بلیت ورود به منطقه پاموکاله 35 لیر است و برای افراد کمتر از 18 سال رایگان است. برای استفاده از پارکینگ معمولا 5 لیر گرفته می شود. همچنین اگر بخواهید از استخر هیراپلیس استفاده کنید باید مبلغ مجزا بپردازید.

 

کاپادوکیا ترکیه

 

  • کاپادوکیا در ترکیه (Cappadocia)

 

کاپادوکیا یکی از عجیب ترین مناطق ترکیه در دشت های آناتولی است که در اثر فرسایش به وجود آمده ، این منطقه نیمه خشک یکی از بهترین مناطق جهان برای بالن سواری محسوب میشود و دلیل اصلی سفر بسیاری از گردشگران به آنجا بالن سواری با چشم اندازی بی‌نظیر از دره‌ها و صخره‌ها و بافت تاریخی و باستانی کاپادوکیا است.

این شهر دارای چهار فصل است و تقریبا در تمام سال به جز تابستان بارش باران دارد. زمستان از دسامبر تا فوریه با دمای تقریبی 2- درجه سانتیگراد، همراه با بارش برف است. 

 

 

تنگه بسفر ترکیه

 

  • تنگه بسفر (Bosporus)

 

تنگه بسفر، تنگه‌ای باریک و طبیعی واقع در استانبول ترکیه است که بخش اروپایی و آسیایی این کشور را جدا میکند و دریای سیاه و مرمره را بهم متصل می‌سازد.  بسفر باریک‌ترین تنگه جهان است که قابلیت کشتی‌رانی در آن وجود دارد. تنگه بسفر حدود 17 میلیون ساکن در اطراف خود دارد و یکی از جاذبه های توریستی ترکیه است که هرساله گردشگران زیادی برای بازدید به آنجا میروند.

 

اولودنیز ترکیه

 

  • اولودنیز (Ölüdeniz)

اولودنیز یکی از سواحل بسیار زیبای دریای مدیترانه است که در استان موغله و در شهر فتحیه واقع شده است. اولودنیز به معنای دریای مرده است و علت این نام گذاری به خاطر دریای ساکن و بی تحرک و کم خروش آن است.این ساحل زیبا با دریایی به رنگ فیروزه‌ای مقصد محبوبی برای چتربازان است.

تورهای پاراگلایدر معمولا از ارتفاعات کوه‌های بابادا آغاز می‌شودو از جاده های زیبا و طبیعی عبور میکند که شبیه به جاده چالوس خودمان است. 

 

 

 

پیشنهاد سردبیر زانکو