تورم آمریکا در 100 سال گذشته

متوسط نرخ تورم در بازه زمانی ۱۹۱۴ تا ۲۰۱۹ معادل 3.25 درصد بوده است که بالاترین تورم ثبت شده مربوط به تورم 23.7 درصدی ژوئن ۱۹۲۰ و کمترین تورم ثبت شده نیز مربوط به تورم منفی 15.8 درصدی ژوئن ۱۹۲۱ بوده است

ريشه های اقتصاد آمريکای مدرن به دوران اکتشافات و مستعمره گزينی های اروپائيان جهت کسب اقتصادی در قرن های 16 ، 17و 18 ميلادی بر می گردد. آمریکا از يک اقتصاد مستعمراتی تقريبأ موفق به يک اقتصاد کشاورزی مستقل تبديل شد، و درنهايت به يک اقتصاد صنعتی بسيار پيچيده مبدل گشت. در طی اين تکامل، ايالات متحده موسسات پيچيده تری را بوجود آورد تا با رشد خود همگام شود. در حاليکه دخالت دولت در اقتصاد امری ثابت بوده، دامنه اين درگيری در کل افزايش يافته است.

بیشتر بخوانید:

گرین کارت آمریکا

ویزای توریستی آمریکا

رشد صنعتي آمریکا

انقلاب صنعتی در اواخر قرن 18 و اوايل قرن 19 در اروپا آغاز شد و به سرعت به ايالات متحده سرايت کرد. تا سال 1860، وقتی که آبراهام لينکلن به رياست جمهوری انتخاب شد، کمتر از 20 درصد جمعيت آمريکا در مناطق شهری سکونت داشتند و يک سوم در آمد کشور ازتوليدات صنعتی کارخانجات حاصل می شد. بيشتر صنايع در شمال شرقی کشور متمرکز بود؛ توليد البسه نخی صنعت عمده بود و صنايع کفش، لباس پشمی و ماشين آلات در حال گسترش بودند. بسياری از کارگران تازه، مهاجرين بودند. بين سالهای 1845 تا 1855 ، حدود 300 هزار اروپائی مهاجر هر ساله به آمريکا وارد می شدند. بيشتر آنها فقير بوده و در شهرهای شرق، اغلب در بندری که وارد می شدند، سکنی می گزيدند.

بیشتر بخوانید:

هزینه های زندگی در آمریکا

قیمت گوشی موبایل در آمریکا

اقتصاد آمریکا با گذشت دهه 1990، رشد بيشتری داشت. با سقوط کمونيسم در اتحاد شوروی و شرق اروپا در اواخر دهه 1980، موقعيت های بازرگانی زيادی باز شد. تحولات تکنولوژيکی، محصولات پيچيده الکترونيکی را وارد بازار ساخت. اختراعات در زمينه ارتباطات و شبکه های کامپيوتری باعث ظهور صنعت عظيم نرم افزار و سخت افزار کامپيوتر شد و بسياری از صنايع را دگرگون ساخت. اقتصاد به سرعت رشد نموده و در آمد شرکت ها بسرعت افزايش يافت. منافع عظيم کمپانی های گونا گون، همراه با تورم پايين و سطح بيکاری پايين، باعث حرکت سريع بازار سهام شد

نرخ تورم آمریکا

به گزارش «ایسنا» به نقل از آسوشیتدپرس، متوسط نرخ تورم بزرگ‌ترین اقتصاد جهان در ۱۲ ماه منتهی به مارس با 0.8 درصد کاهش نسبت به دوره مشابه منتهی به ماه قبل به سطح 1.5 درصد رسید. این نرخ تورم که کمترین سطح تورمی ثبت شده در آمریکا طی ۱۳ ماه اخیر بوده، بیش از همه تحت تاثیر کاهش قیمت محصولات انرژی قرار گرفته؛ به گونه‌ای که تورم بنزین از 5.2 درصد در ماه فوریه به منفی 10.2 درصد کاهش پیدا کرده است. بیشترین عامل افزایشی نرخ تورم آمریکا در ماه مارس مربوط به گروه مواد غذایی بوده است که تورم 1.9 درصدی برای آن به ثبت رسیده است. از سوی دیگر هسته تورمی که تغییرات گروه اقلام انرژی و مواد غذایی را به دلیل نوسانات بالای آنها در نظر نمی‌گیرد تا پایان ماه مارس به 2.1 درصد رسید که 0.3 درصد کمتر از تورم ثبت شده در ماه قبل محسوب می‌شود. بر مبنای ماهانه نیز نرخ تورم آمریکا در ماه مارس با 0.5 درصد کاهش نسبت به ماه قبل به منفی 0.4 درصد رسید که بیشترین کاهش ماهانه تورم آمریکا از ژانویه ۲۰۱۰ تاکنون محسوب می‌شود.

متوسط نرخ تورم در بازه زمانی ۱۹۱۴ تا ۲۰۱۹ معادل 3.25 درصد بوده است که بالاترین تورم ثبت شده مربوط به تورم 23.7 درصدی ژوئن ۱۹۲۰ و کمترین تورم ثبت شده نیز مربوط به تورم منفی 15.8 درصدی ژوئن ۱۹۲۱ بوده است.کریس راپکی، کارشناس ارشد مسائل اقتصادی در بانک میتسوبیشی گفت: فاصله گرفتن تورم از سطح دو درصدی می‌تواند یک نشانه هشداردهنده نسبت به بر هم خوردن تعادل در بخش عرضه و تقاضا باشد. بانک مرکزی امسال کار سختی برای تعادل‌بخشی به سیاست‌های پولی و نرخ تورم خواهد داشت.اقتصاد آمریکا اکنون وارد دوازدهمین سال رشد مثبت متوالی اقتصادی خود می‌شود اما کارشناسان هشدار داده‌اند که تداوم جنگ تجاری با چین و شیوع ویروس کرونا در این کشور می‌تواند پایانی بر یکی از طولانی‌ترین دوره‌های رشد تاریخ معاصر آمریکا باشد و این کشور را با خطر رکود مواجه کند.

تورم آمریکا

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، قیمت مصرف کننده در آمریکا در ماه مارس بیشترین کاهش را طی 5 سال گذشته داشت و احتمالاً با کاهش بیشتر تقاضا برای برخی کالاها و خدمات به خاطر شیوع ویروس کرونا بیش از این هم پایین خواهد آمد. این کاهش تقاضا افزایش قیمت مربوط به کمبود های به وجود آمده در اثر اختلال در زنجیره عرضه را جبران می کند.

آمریکا در حالت رکود قرار دارد، اقتصاد به سرعت کوچک می شود و میلیون ها نفر شغل خود را از دست می دهند چون دولت‌های محلی و ایالتی اقدامات سختگیرانه ای برای کنترل ویروس کرونا در پیش گرفته اند. به این ترتیب، اقتصاددان‌ها پیش بینی می‌کنند این روند کاهش تورم برای مدتی ادامه داشته باشد.

گاس فاچر، اقتصاددان ارشد در پی ان سی فایننشال گفت:« بزرگترین نگرانی در حال حاضر کاهش قیمت ها یا تورم منفی است. در شرایطی که کسب و کارها قیمت ها را در پاسخ به تقاضای بسیار پایین ناشی از شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های حمل و نقل  کاهش می‌دهند، احتمالاً طی چند ماه آینده تورم منفی خواهیم داشت».

بیشتر بخوانید:

تفاوت زندگی در کانادا و آمریکا

بورس کانادا و آمریکا

 وزارت کار اعلام کرد شاخص قیمت مصرف کننده در ماه گذشته در بحبوحه کاهش قیمت بنزین، کاهش اقامت در هتل ها و کاهش قیمت پوشاک و بلیط هواپیما ها، 0.4 درصد پایین آمده است که بیشترین کاهش از ژانویه 2015 است. این شاخص در فوریه 0.1 درصد افزایش داشت. در دوازده ماه منتهی به مارس، شاخص قیمت مصرف کننده 1.5 درصد افزایش یافت که کوچکترین افزایش از فوریه 2019 بود. این شاخص در فوریه 2019 ، 2.3 درصد افزایش یافته بود.

 اقتصاددان‌ها پیش‌بینی می‌کنند شاخص قیمت مصرف کننده 0.3 درصد در مارس کاهش یابد و 1.6 درصد به صورت سالانه افزایش داشته باشد.

تورم منفی یعنی کاهش سطح قیمت عمومی، در طول رکود اقتصادی بسیار مضر است چون مصرف کنندگان و کسب و کارها خریدهای خود را به امید قیمت های پایین تر به تعویق می‌اندازند. در این شرایط سیاست پولی، بازار کار، بازار بورس و قیمت مسکن مختل می شوند.

 اقتصاددان ها عقیده دارند اقتصاد آمریکا در ماه مارس وارد رکود شده است.

 به جز بخش های بی ثبات غذا و انرژی، شاخص قیمت مصرف کننده در ماه مارس 0.1 درصد پایین آمده که اولین کاهش از ژانویه 2010 است. این شاخص 0.2 درصد در دو ماه پیاپی افزایش یافته بود. تورم واقعی در ماه مارس پایین آمد و قیمت وسایل نقلیه موتوری جدید بیشترین کاهش را از آوریل 2018 داشت.

برای اطلاعات بیشتر با مشاورین زانکو ارتباط برقرار کنید.

پیشنهاد سردبیر زانکو