تورم کانادا در 100 سال گذشته

کانادا یکی از معدودترین کشورهای پیشرفته‌ای است که صادرکنندهٔ انرژی خالص در جهان است. کانادا دارای ذخایر وسیعی از گاز طبیعی در سواحل شرق و منابع بزرگ گاز و نفت در آلبرتا است ونیز در همسایگی آن یعنی بریتیش کلمبیا و ساسکاچوان است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، متوسط نرخ تورم کانادا در ۱۲ ماه منتهی به اکتبر بدون تغییر نسبت به ماه قبل در سطح ۱.۹ درصد باقی ماند. بر مبنای ماهانه نرخ تورم ماه اکتبر ۰.۳ درصد بوده است که ۰.۷ درصد بیشتر از تورم ثبت شده ماه قبل این کشور بوده است.

داگ پورتر، کارشناس ارشد مسائل اقتصادی در موسسه " بی ام او کپیتال مارکتس" گفت: گزارش جدید تورمی چیزی بود که انظتارش را دشاتیم و نشان داد که نرخ تورم در کانادا بر خلاف بسیاری از کشورهای دیگر در محدوده هدف‌گذاری شده باقی مانده است.

بانک مرکزی کانادا نرخ تورم را در محدوده دو درصدی باقی نگه دارد و این مساله به ثبات نرخ بهره نیز کمک کرده است. این بانک پیش‌تر اعلام کرده بود با توجه به ثبات نسبی شاخص‌های کلان اقتصادی در مقطع فعلی برنامه ای برای کاهش بیشتر نرخ بهره ندارد.

نرخ تورم در کانادا

به گفته مرکز آمار کانادا در ماه اکتبر روند کاهشی نرخ بنزین ادامه داشته است و پس از کاهش ۱۰ درصدی در ماه سپتامبر، در ماه اکتبر نیز کاهش ۶.۷ درصدی در مقایسه با سال قبل به ثبت رسیده است. از طرف دیگر اما قیمت میوه ۷.۹ درصد افزایش داشته است تا این بخش در کنار بخش سبزیجات با افزایش ۷.۵ درصدی، مهم ترین اقلام افزایشی سبد تورمی کانادا بوده باشند.

در مقایسه با ماه قبل، تورم ۱۲ ماه منتهی به اکتبر در بسیاری از بخش‌ها نسبتا بدون تغییر باقی مانده است: تورم کالاها ۱.۳ درصد و تورم کالاهای با دوام در سطح ۱.۶درصدی باقی مانده است. تورم گاز اما از ۵.۸ درصد ماه قبل به ۳.۳ درصد در ماه جاری کاهش یافته است.

متوسط نرخ تورم کانادا در بازه زمانی ۱۹۱۵ تا ۲۰۱۹ معادل ۳.۱۳ درصد بوده است که بالاترین تورم ثبت شده مربوط به تورم ۲۱.۶ درصدی ژوئن ۱۹۲۰ و کمترین تورم ثبت شده نیز مربوط به نرخ منفی ۱۷.۸ درصدی ژوئن ۱۹۲۱ بوده است.

تریدینگ اکونومیکس، نرخ تورم کانادا در پایان دوازده ماه منتهی به ژوئیه معادل دو درصد را محاسبه کرده است که این رقم در مقایسه با مدت مشابه منتهی به ژوئن بدون تغییر بوده است. لازم به ذکر است این نرخ بالاتر از نرخ ۱.۷ درصدی پیش بینی شده توسط کارشناسان می باشد.

بر مبنای ماهانه نرخ تورم در ماه ژوئیه ۰.۵ درصد بوده است که ۰.۲ درصد نسبت به تورم ماه ژوئن کاهش پیدا کرده است. در بین بخش های مختلف، نرخ تورم در بخش حمل و نقل ۱.۵ درصد، لوزام منزل ۰.۳ درصد، لباس و کفش ۱.۱ درصد و بهداشت و درمان ۱.۵ درصد بوده است. بالاترین تورم های ثبت شده طی این مدت مربوط به آژانس‌های مسافرتی با ۷.۵ درصد و غذا با ۳.۸ درصد بوده است.

بیشتر بخوانید:

هزینه ویزای تحصیلی کانادا

سرمایه گذاری در کانادا

مهاجرت کاری به کانادا با قانون 2020

متوسط نرخ تورم کانادا دربازه زمانی ۱۹۱۵ تا ۲۰۱۹ معادل ۳.۱۳ درصد بوده است که بالاترین تورم  ثبت شده مربوط به ژوئن ۱۹۲۰ با ۲۱.۶ درصد و کمترین تورم ثبت شده نیز مربوط به ژوئن ۱۹۲۱ با منفی ۱۷.۸ درصد بوده است.

به گفته مرکز آمار کانادا، بالاترین نرخ تورم در بین ۱۰ قلمرو ایالتی این کشور مربوط به ایالت پرنس ادوارد با تورم ۳.۴ درصدی و کمترین تورم مربوط به کبک با ۲.۴ درصد بوده است. نرخ تورم در ایالت اونتاریو که پایتخت کانادا در آن واقع شده است  ۳.۱ درصد بوده است.

شاخص های اقتصادی کانادا در سه ماهه دوم سال بهبود قابل توجهی را نسبت به وضعیت سه ماهه پایانی سال گذشته داشته اند تا جایی که صندوق بین المللی پول در گزارش خود از کانادا پیش بینی کرده است که رشد اقتصادی این کشور در سال جاری معادل ۱.۵ درصد و در سال‌آینده ۱.۹ درصد خواهد بود.

پیشنهاد سردبیر زانکو