برای خروج از کشور در ایران، تایید نظام وظیفه همواره لازم است. این تایید برای کسانی که خدمت سربازی را به پایان برده‌اند، به‌صورت کارت پایان خدمت و برای مشمولان از طریق صدور مجوز موقتی صورت می‌گیرد.

مشمولان

شهروند ایرانی در صورتی که به 18 سالگی برسد و از سلامت عقلی و بدنی بهره‌مند باشد، مشمول خدمت سربازی می‌شود. بسیاری از ایرانیان در این سن وارد دانشگاه شده و معافیت تحصیلی دریافت می‌کنند. این معافیت به‌صورت موقتی بوده و بلافاصله پس از فارغ‌التحصیل شدن فرد ابطال می‌گردد. اگر فرد پس از تمام شدن زمان معافیت تحصیلی، از معرفی خود به نظام وظیفه سر باز بزند، غیبت خواهد خورد. کسانی که غیبت داشته باشند برای خروج از کشور با مشکلات جدی روبرو شده و خروج از کشور تقریبا برایشان غیرممکن خواهد شد. 

خروج از کشور مشمولان

پروسه‌ی کاری

کسانی که معافیت تحصیلی دارند، می‌توانند برای خروج از کشور به‌صورت موقت درخواست دهند. برای این‌کار ابتدا باید کد سخا را از دفاتر پلیس+10 دریافت کنند. سپس به درگاه خدمات الکترونیک انتظامی مراجعه کرده و درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت نمایند. پس از ثبت درخواست باید مدارک و تاییدیه‌های لازم را (معمولا از دانشگاه) تهیه کرده و تسویه حساب خود را نیز انجام دهید. سپس منتظر خواهید ماند تا درخواست شما مورد تایید قرار گیرد. مرحله بعد پرداخت وثیقه‌ی مورد نظر می‌باشد. در مقاله‌ی وثیقه‌ی خروج از کشور، میزان وثیقه‌ی لازم برای انواع سفر خارجی (زیارتی، ورزشی، علمی و...) و مدت‌زمان مجاز برای هرکدام را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

خروج از کشور

پس از انجام این مراحل و موفق بودن در آن‌ها، پاسپورت دانشجویی برای شما صادر می‌شود. تفاوت این پاسپورت با پاسپورت معمولی در شکل یا کارایی نیست. اعتبار این پاسپورت نیز پنج‌ساله می‌باشد. تنها شما و سازمان نظام وظیفه از وجود وثیقه خبر دارید و موظفید برای حفظ وثیقه و داشتن امکان برای سفر‌های بعدی، سر موعدد مقرر به کشور بازگردید. به‌طور مثال اگر برای یک سفر علمی مهلتی 30 روزه تعیین شود، اگر شما در تاریخ مقرر خود را به سازمان وظیفه معرفی ننمایید، وثیقه‌ی شما ضبط شده و برای سفرهای بعدی شانسی نزدیک به صفر خواهید داشت.
 

برای سوالات بیشتر میتوانید به صفحه‌ی اصلی زانکو مراجعه کرده و از اطلاعات کارشناسان ما بهره بگیرید.

 

بیشتر بخوانید:

پس گرفتن وثیقه خروج از کشور

سفر توریستی آمریکا

پیشنهاد سردبیر زانکو