نکات مهم درمورد هزینه‌ی آزمون‌های آیلتس و تافل

افرادی که قصد مهاجرت دارند، به یقین از ضرورت و اهمیت مدرک آزمون آیلتس و تافل اطلاع دارند. اما اگر به تازگی به فکر مهاجرت و هر یک از این دو آزمون افتاده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم که مقاله‌های پیشین ما راجع به آیلتس و تافل را مطالعه کنید.

افرادی که قصد مهاجرت دارند، به یقین از ضرورت و اهمیت مدرک آزمون آیلتس و تافل اطلاع دارند. اما اگر به تازگی به فکر مهاجرت و هر یک از این دو آزمون افتاده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم که مقاله‌ی راجع به آیلتس و تافل را مطالعه کنید.

در این پست به هزینه‌های آزمون آیلتس و تافل در ایران و دیگر کشورها می‌پردازیم و البته از هزینه‌های جانبی و نکات مرتبط با هزینه‌های این دو آزمون صحبت می‌کنیم تا با اطلاعات کامل و جامع به سراغ این مرحله‌ی ضروری در مهاجرت بروید.

 

 

 

هزینه‌ی آزمون آیلتس

به صورت کلی هزینه‌ی این آزمون اغلب با افزایش روبه‌روست. داوطلبان قدیمی‌تر قطعا تابستان سال 98 را به یاد دارند که قیمت این آزمون به شکل ناگهانی افزایش یافت و این اولین و آخرین باری نبود که این اتفاق افتاد. اجازه بدهید خیال شما را راحت کنم، حتی اگر در زمانی که قیمت آزمون پایین‌تر است، در آن ثبت نام کنید، در هنگام نزدیک شدن به تاریخ امتحان با توجه به افزایش یا کاهش نرخ هزینه‌ی آزمون باید تسویه حساب کنید. به این معنی که اگر در هنگام تسویه حساب قیمت آزمون آیلتس با افزایش روبه‌رو شده باشد، شما ملزم به پرداخت مابه‌التفاوت هستید و در صورت کاهش مرکز گیرنده‌ی آزمون موظف است که مابه‌التفاوت را به شما بازگرداند.

در نظر داشته باشید که آزمون آیلتس در ایران تحت نظارت مستقیم سازمان سنجش کشور انجام می‌شود، و با توجه به تغییرات نرخ ارز، قیمت آزمون‌های بین‌الملی زبان انگلیسی هم تغییر می‌کند. پس باید مبلغ دقیقی که این سازمان طبق تغییرات نرخ ارز تعیین و اعلام می‌کند را مد نظر قرار بدهید. در حال حاضر که در سال 2020 به سر می‌بریم، طبق اعلام رسمی سازمان سنجش کشور، قیمت آزمون آیلتس در ایران، سه میلیون و پنجاه هزار تومان تعیین شده است.

آزمون ماک آیلتس و هزینه‌های جانبی و اجتناب ناپذیر

توجه داشته باشید که آزمون آیلتس در ایران تنها به دفعات محدود برگزار می‌شود. یعنی در هر سال تعداد محدودی آزمون آیلتس در مراکز رسمی ایران برگزار می‌شود. پس اگر برای مهاجرت محدودیت زمانی دارید، باید به فکر این مساله باشید. اما راه‌حل این مساله چیست؟!

یکی از دلایلی که هموطنان داوطلب بسیاری برای آزمون آیلتس و تافل به کشورهای اطراف سفر می‌کنند، همین محدودیت است. طبیعتا این روش هزینه‌های شما را چند برابر می‌کند. هزینه‌های جانبی همچون پرواز، اقامت، هتل، حمل و نقل و... را همیشه در نظر داشته باشید. و تغییرات و ثبات ارزی آن کشور را حتما در نظر بگیرید تا با آرامش خاطر از مرحله‌ی آزمون خود بیرون بیایید.

اما اگر وقت بیشتری دارید، می‌توانید از امکانی به نام آزمون ماک آیلتس بهره ببرید. این آزمون یک آزمون تمرینی است و داوطلب هیچ محدودیتی در تعداد دفعات ندارد. در واقع چون هزینه‌ی آزمون اصلی بالا است، داوطلبان هر زمان که احساس آمادگی داشته باشند، می‌توانند این آزمون را با مبلغی خیلی پایین انجام بدهند تا از سطح خود و پیشرفتی که در مدت یادگیری خود داشته‌اند، مطلع شوند.

برای صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌ی مالی خود پیشنهاد می‌شود که حتما از این آزمون استفاده کنید تا درمورد نتیجه‌ی آزمون اصلی کاملا مطمئن باشید.

توجه داشته باشید که آزمون ماک آیلتس مدرکی برای شما به ارمغان نمیاورد. صرفا به جهت ایجاد آمادگی و اطلاع پیدا کردن شما از نمره‌ی تقریبی خود در آزمون اصلی است.

هزینه‌ی آزمون آیلتس و کشورهای اطراف

همانطور که پیشتر درمورد آن صحبت کردیم، کشورهای همسایه‌ی ایران میزبان هموطنان داوطلب می‌شوند تا به صورت سریع‌تر این آزمون را به سرانجام برسانند. اما کدام کشورها؟!

اولین و بیشترین انتخاب برای هموطنان تا به امروز کشور ترکیه بوده است. کشور ترکیه آزمون آیلتس را با قیمت نهصد لیر و آزمون آنلاین آیلتس را با قیمت هزار و صد لیر برگزار می‌کند.

دومین مقصدی که هوطنان ما برای آیلتس انتخاب کرده‌اند، گرجستان است. البته با توجه به سهولت سفر به این کشور و ارزان‌تر بودن می‌تواند گزینه‌ی مقرون به صرفه‌تری هم باشد. کشور گرجستان آزمون آیلتس را با قیمت چهارصدوچهل لاری برگزار می‌کند.

سومین کشور ارمنستان است که با مبلغی حدود هشتادو نه‌هزار درامِ ارمنستان آزمون آیلتس را برگزار می‌کند.

چهارمین کشور از میان کشورهای عربی است و عمان نام دارد که با مبلغ هشتادوپنج ریال این آزمون را ارائه میدهد.

هزینه‌ی آزمون تافل

هزینه‌ی تافل اینترنتی در ایران در سال 1399  برابر با 225 دلار است. اما درمورد آزمون تافل شرایط کمی متفاوت است. اگر درمورد آزمون تافل اطلاعات کمی دارید، پیشنهاد می‌شود که به مطالب پیشین تهیه شده در این مورد  سر بزنید. و اما درمورد مبلغ آزمون تافل باید اینطور توضیح بدهیم که این هزینه را باید از درگاه‌های بین‌المللی پرداخت کنید. درواقع شرایط آزمون تافل با آیلتس فرق می‌کند. در آیلتس شما مبلغ آزمون را به موسسه‌ی برگزار کننده در ایران یا خارج از ایران پرداخت می‌کردید. اما برای آزمون تافل باید در سایت ETS.ORG ثبت نام کنید.

وقتی در این سایت حساب کاربری ایجاد کردید، می‌توانید اطلاعات خود را وارد کنید. درواقع تمامی اطلاعات مرتبط با تحصیلات را باید وارد کنید. و بعد موسسه‌ی مورد نظر و تاریخ آزمون تافل خود را از لیست انتخاب می‌کنید. و در ادامه باید اطلاعات شناسایی بین‌المللی (اطلاعات پاسپورت، کارت شناسایی و...) خود را وارد کنید. در مرحله‌ی بعدی باید سوابق دانشگاهی، دانشگاهی که مدرک تافل را برای آن لازم دارید و آدرسی که مدرک شما در صورت قبولی به آن ارسال شود را وارد می‌کنید. و در انتها مرحله‌ی پرداخت هزینه است. اگر توانایی پرداخت بین‌المللی (ویزا، پی‌بال و...) ندارید، این کار را می‌توانید با درگاه‌هایی امن ایرانی نظیر یک‌پی و ایرانیکارت و... به راحتی انجام دهید.

آزمون ماک تافل

برای این که از سطح نمره و تلاش و پیشرفت خود در مدتی که برای آزمون تافل آماده‌ شده‌اید، اطلاع دقیقی به دست بیاورید، آزمونی کاملا مشابه با آزمون اصلی و با قیمتی کمتر انجام می‌شود که بدیهی است در پایان مدرکی به شما ارائه نمی‌شود. پیشنهاد می‌شود که حتما از این مورد استفاده کنید تا با آرامش و اطمینان خاطر آزمون اصلی را ارائه بدهید.

پیشنهاد سردبیر زانکو