نوا اسکوشیا یکی از استان‌های کانادا با دارای هوایی معتدل است که به دلیل نزدیکی به دریا، خیلی گرم یا خیلی سرد نمی شود. اقتصاد متنوع و مبتنی بر منابع دریایی و یک سیستم ارتباطی  کاملاً دیجیتالی از ویژگی های این استان می باشد.

نوا اسکوشیا ( Nova Scotia ) یکی از استان‌های کانادا است که در ساحل شرقی آمریکای شمالی قرار گرفته و یکی از چهار استان اصلی کانادا (به همراه نیوبرانزویک ، انتاریو و کبک) است که در سال 1867 کنفدراسیون کانادا را تشکیل دادند.

پایتخت این استان، شهر Halifax است.  تقریباً 360 مایل (580 کیلومتر) طول و کمتر از حدود 80 مایل (130 کیلومتر) عرض دارد. این استان شامل شبه جزیره نوا اسکوشیا، جزیره کیپ برتون و تعدادی جزیره‌ی مجاور کوچک است. اما نوا اسکوشیا یکی از بنادر اصلی و مهم کانادایی زیرا تنها مرز زمینی این استان و محل دسترسی به اقیانوس اطلس است .

 

جمعیت نوا اسکوشیا

جمعیت تخمینی آن تا سال ۲۰۱۹ حدود 964,693 نفر و مساحت آن 55,284 کیلومتر مربع می‌باشد که به طور معمول یکی از کم جمعیت‌ترین استان‌های کاناداست ولی به علت مساحت کمِ آن، دومین استان پرتراکم کانادا محسوب می‌شود.

 بخش زیادی از جمعیت این استان در مرکز آن یعنی halifax و اطراف آن ساکن هستند و ملیت‌های مختلفی از جمله فرانسوی، ایرلندی، آلمانی و چینی در آنجا زندگی می‌کنند.

 

آب و هوای نوا اسکوشیا

استان نوا اسکوشیا دارای هوایی معتدل است که به دلیل نزدیکی به دریا، خیلی گرم یا خیلی سرد نمی شود. دما در طول سال بین 0 تا 80 درجه فارنهایت متغیر است اما میانگین دما در طول سال تغییر می کند.

 

بیشتر بخوانید:

سردترین شهرهای کانادا

نوا اسکوشیا

 

روند جمعیتی نوا اسکوشیا

شهرنشینی روند مهمی در طول قرن بیستم بود اما تقریبا نیمی از نوا اسکوشیایی ها هنوز در خارج از مراکز عمده جمعیت زندگی می کنند. شهرک سازی اولیه اروپا در اطراف خطوط ساحلی صورت می گرفت. حمل و نقل اصلی مردم از طریق دریا صورت می‌گرفت و اقتصاد، مبتنی بر شیلات، تجارت خز و کشاورزی بود. در اواخر قرن نوزدهم کشتی سازی و کشتیرانی، صنایع ذغال سنگ، فولاد و نساجی کارگران را به مراکز عمده سیدنی و halifax کشاندند در حالی که شهرهای کوچکتر مانند یارموت، ویندزور، ترورو و امهرست صنعت تولید را در مقیاس های کوچکتر توسعه دادند.


اقتصاد در نوا اسکوشیا

نوا اسکوشیا دارای اقتصاد متنوع و مبتنی بر منابع دریایی است. صنایع سنتی مانند ماهیگیری، جنگلداری و معدن رو به زوال است؛ در حالی که گردشگری و سایر صنایع خدماتی در حال تبدیل شدن به مؤلفه های بسیار مهم تر اقتصاد هستند.

صید و صادرات ماهی به عنوان صنایع مهم اما رو به کاهش ادامه می یابد. با این حال خرچنگ، ​​صدف همراه با شاه ماهی، در صید مهم در آب های نوا اسکوشیا باقی مانده اند.

نوا اسکوشیا

 

صنایع و منابع نوا اسکوشیا

معدن یکی دیگر از صنایع بزرگ در نوا اسکوشیا است. به طور سنتی، زغال سنگ مهمترین محصول معدن‌کاری بود، اما بسیاری از معادن زغال سنگ در اواخر قرن بیستم و اوایل قرن بیست و یکم بسته شدند. تولید نمک و انیدریت تقاضای گسترده ای را برآورده می کند ، و ذخایر گچ استانی در حدود سه چهارم از عرضه کانادا را تأمین می‌کند. همچنین منابع قابل توجهی از باریت و مصالح ساختمانی مانند شن و ماسه نیز در نوا اسکوشیا وجود دارد. نخستین پروژه انرژی جزر و مدی این قاره، که در سال 1984 در نزدیکی آناپولیس رویال به پایان رسید ، جزر و مد های خلیج فوندی را برای تقویت بازده انرژی هیدروالکتریک استان به کار می برد. گاز طبیعی از چاه‌های واقع در جزیره سابل پمپ شده و از طریق خط لوله به نقاط اصلی استان نوا اسکوشیا منتقل می‌شود.

 

تولید، خدمات، کار و مالیات و در نوا اسکوشیا

فرآوری مواد غذایی ، صنایع وابسته به چوب و کاغذ ، تولید فلز و بسیاری از صنایع کوچک‌تر یک پایه تولیدی محکم را برای اقتصاد استان فراهم می‌کنند. با این حال، بیشتر نیروهای کار دربخش خدمات عمومی و خصوصی کار می‌کنند. جهانگردی یک صنعت خدماتی بسیار قوی است و سالانه بیش از یک میلیون نفر از این استان بازدید می‌کنند. بیش از یک چهارم کارمندان استانی در صنایع خدماتی دانش بنیان، از جمله ارتباطات از راه دور، فناوری کامپیوتر و آموزش استخدام می شوند. در حقیقت، بیشتر نوا اسکوشیایی ها به عنوان معلمان و اساتید دانشگاه کار می کنند و افراد بسیار کمی در زمینه‌ی ماهیگیری، جنگلداری و امور ساختمانی مشغول به کار هستند. همچنین چندین پایگاه نظامی ویژه نیروهای کانادایی نیز در استان واقع شده اند.
درآمدنوا اسکوشیا از دو منبع اصلی حاصل می شود: مالیات ها و عوارض مختلف استان نوا اسکوشیا و دولت فدرال. مالیات‌های قابل توجهی که توسط استان اخذ می شود شامل مالیات درآمد شخصی و شرکت ها، مالیات مربوط به فروش و مالیات مربوط به سوخت است.

 

نوا اسکوشیا کانادا


حمل و نقل در نوا اسکوشیا

شرکت Point Tupper بزرگ‌ترین حامل های نفتی جهان را در خود جای داده است و Halifax، پایانه راه آهن و بنادر مختلف در طول سال، امکاناتی را برای انواع کشتی ها از جمله کشتی های بزرگ کانتینر فراهم کرده است. سایر نیازهای حمل و نقل توسط مجموعه ای شامل شبکه ای از بزرگراه های آسفالت شده، خدمات ریلی محلی و یک فرودگاه بین المللی در Halifax و چند فرودگاه کوچک‌تر ارائه می شود. کشتی های مسافربری و اتومبیل رانی در بین نوا اسکوشیا و بنادری در نیوبرانزویک، جزیره پرنس ادوارد، نیوفاند لند و لابرادور و ایالت ماین ایالات متحده آمریکا کار می کنند.


ارتباطات دیجیتالی در نوا اسکوشیا

نوا اسکوشیا یک سیستم ارتباطی  کاملاً دیجیتالی دارد که از طرفی دارای شبکه فیبر نوری در سطح استان است. خدمات تلفن همراه و دسترسی سریع به اینترنت نیز بسیار گسترده است.

 

اگر علاقمند به مهاجرت کانادا از راه‌های مختلف هستید، سایر مقالات سایت را نیز مطالعه نمایید و یا جهت اخذ مشاوره مهاجرتی با مشاوران و وکلای مهاجرتی زانکو در ارتباط باشید.

 

بیشتر بخوانید:

بریم ببینیم ساسکاچوان چه خبر؟

سیر تا پیاز اوتاوا

پیشنهاد سردبیر زانکو